Verschisai alle Vrijdagen. l ijdingen over den Oorlog. Al wat toor DE VKRJMM tastemd is, moet irachtmj gezonden worden aan P Saens, opsteller, Leopoldstraat 77. JAAB W' 251 10 AUGUST! 187? Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. SPREEKKAMERKEN. Omvangen versclieide kleine som- mekes van enkele abonnementen, die aangeboekt zijn. Ontvangen uitCalloo. M. E. N. te Isegem, uw boek zal komen, maar ongebon den; voor de rest van 't geld, zal ik u iets anders zenden; 't verzenden van een gebonden boekje zou 5o c. kosten; wij beginnen metnieuwe letter, de Reis naar Lourdes; d'in- schrijving is nog tien dagen open dan is de definitieve sluiting;deprijs is 0,75 c. Vriend te X.... Proce- deert toch'niet;procedeeren is oorlog voeren, winners en verliezers gere- neweerd. Evergem, vriend, 't was te lang met al dit oorlogsnieuws. Ge moet mij verschoonen, als gij eens prodeoschrijftik doe'tzou dikwijls. Vriend te Zele, uw Manna, de naaste week, id. te Grembergen. L. 'k zal komen, als ze daarin den Oosten wat gevoegzamer zijn. Vr. en kozijn te B. ikrecommandeer u de EDELGESTEENTEN, 0,85. Kaarten van den Oorlog, aan o,35. Wij zate» sedert zondag op brandende kolen, om aan ons Lezers 't groot niouws over den oorlog meè te deelen. De kaart is daar g'heel en fanseh gekeerd, ten voordeele van de Tun en op vier, vijf plaatsen zijn e Russen mot groot verlies achteruit geslagenen 't zou wel kunnen waar zijn,'t geen een Turksche generaal voorzegd heeft: Van al de Russen, die over de Ball ans getrokken zijn, zal er geen eenen naar huis keeren. Och armen wij wensehten wel integendeel, dat al die Russische jon gens, van morgen af, met hun pakskeninden rooden neusdoek geknoopt, naar huis mochten trekken, om 't veld te bewerken en hun ouders bij te staanmaar, wij maken 't nieuws niet, en 't isgrootelijks te vreezen dat de profetie van den Turkschen generaal zal uitvallen de Russen hebben zich te zeer gehaast om den Donau en de Balkans over tc zijnz'hebben hunne legers te straf verdeeld er zijn Russische soldaten over de Bal kans, o. a. generaal Gourko, met ÖO.Ouu man, waarvan men sedert ecnige dagen allo tijding mister zijn Russische soldaten tusschon den Donau en de Balkans, en er zijn er nog aau den anderen oever. De Rus heeft zijn vijand te klein geacht en betaalt nu de gelagen van dien misslag. Hij zit in een moeielijke positie; er is geen spraak meer van Konstantinopelen te nemen, maar van zijn tegenwoordige positie te be houden en met in den Donau geslagen te worden. Do bijzonderste bataillo heeft plaats gehad te Plevna, een sterke stad halfwege tusschen don Donau en de Balkanshet Turksch leger maakte er een hoefijzer uit; van 6 uren 's morgens kwamen de Russen in dichte gelederen afverschelde malen hadden zij bjjna hun doel bereikt, g'heel aen dag werd de zegepraal betwistten -1 ure 's namiddags begonnen de Russen te deinzen de Turken plaatsten kanons op de hoogten, en de aftocht dor Russen begon. Weldra was g'heel het dorp Radisovo vol gekwetsten, en d'Engclsche fazet'.iers die de legers volgen, schrijven ons dat het precies een aanhou- ende stroom was van Russische gekwetsten, die hun afgemat en instuk- kengeschoten lichaam langzaam voortsleepten. De erg gekwetsten bleven op 't slagveld en kregen 's nachts het aangenaam bezoek van de bichi- bozouks, Turksche vrijwilligers; die als raven op de slagvelden vallen om de gekwetsten en dooden te pionderen. Hier zouden de woorden van aen grooten Augustinus moeten herhaald worden Om zonder groote droefheid op den oorlog te konnen denken, moet men zijn redelijk verstand verloren hebben. Inderdaad, is er iets wreeder, iets barbaarscher dan die uitgesti ekte mensehenmoorderij dan dié afgrijselijke verwoesting der landen dan die gruwelijke wreed heden door overwinnaars en overwonnenen bedreven ?...'t Komtmeeren meer uit dat de Russen en de Bulgaren noch grijsaard, noch vrouw noch kind sparen, gel ij 1 de Turken in vroegere jaren en bijna altijd gedaan hebben, als zij een land overwonnen hadden.... Hoe kunnen die keizers en koningen gerust slapen TE ESK-SAGRA, over do Balkans, langs Konstantinopcl toe, is ook eevreht ?!-, en de Russen zün er vers!ae,en. Van den eenen kant stond HOOP VAN VREDE. Er komen telegram» uit Constantinopel. volgens welke de Turk, zelf na zijn overwinnen, zou genegen zijn vrede te maken, indien Rusland niet anders vraagt dan dat Bulgariê in een hall-onafhankclijkc staat, met Chrisiene Goeverneurs, zou veranderd worden.... Van den anderen kanl vernemen wij dat Rusland den laalsten man binnenroept. De Rus sische Keizer is g'affronteerd over de nederlagen zijner troepen aan den Donau. De turksche legers. Volgens een dagblad van St-Potersburg is de turksche legermacht verdeeldt als volgtlegerkorps van het noorden, en Rutschuk tot aan Silistrië, bevelhebber Eschref pacha 50,"CO man korps van hetcentvum Schumla tot aan Mehedali 80,000 man korps van het westen, van Wid- dintotaan Plevna, bevelhebber Osman Pacha d.'.oOOman; korps van het zuiden, bevelhebber Suleiman-pacha, (jn.OOO man De getalsterkte der troepen welke de Sofia zijn saamgetrokken, is onbekend. Vlucht der Russen naar de BalKans. Generaal Gourko is met zijn leger naar de Balkans achteruitgeweken. Gelukkig voor hem, als de bergpassen nog niet door de Turken zijn over meesterd want dan zru hij compleet als in een rat.tevalle zitten, en zich op Gods genade moeten overgeven. De Russen hebben de belegering van Rutschuk, aan den Donau, moe ten verlaten, en de geruchten liepen zelfs dat de Turken eene brug over den Donau hadden bemeesterd. Rusland hooft aan Oostenrijk doen vragen of zijne legers langs Serbië in Turkije mochten vallen. Pruisen werk t om Oostenrijk te doen ja-knik ken, maar tot hiertoe blijft de Oostenrijker opposict. Nieuwe neerlaag der Russen. Als 't begint tegen te gaan, geraakt men gewoonlijk van den kant in den grachtnu meldt de tolegraf ons dat de generaals Mehemet-Alien Osman pacha zich nabij Tirnowa hebben vereenigd en dat aldaar een schrikkelijke veldslag'heeft plaats gehad de Russen hebben er niet min dan 15,1'ÜO man verloren. Generaal Gonrko bevindt zich nu met zijn leger in een allerneteügsten toestand, hij heeft maar levensmiddelen meer voor vijf dagen. Ontmoediging der Russen. Men sehï ijft dat do volkeren to Sint Petersburg hun hoofd laten han gen, en dat er daar meer dan 300!) huizen lêeg staan. Alles wordt ge- gedaan om den moed der bevolking op ie beuren, maar d'algemeene koeragio gaat weg.... Men had te veel verwacht en is nu ze deerlijk beurogen. Gevecht te Water. Men meldt uit Varna, 7 aug. Er heeft een gevecht te wafer plaats gehad voor Sulinaeen aantal turksche ge'.uraseorde oorlogschepen hebben zeven russisehe kanonueerbooten aangevallen. Na een gevecht van verseheido uren, werd eene dor kanon^ooten in den grond geboord en eene andere is aan den oever gestrand, alwaar zij door de Turken iu brand is gose'ntïn.

De Werkman | 1877 | | pagina 1