AVOND-CONGKES. t KLF.IN VISKEN, ZOET VISKEN. MET Liegen liegen dat. or togen woordig gedaan wordt, met pen en tong, is-'abominabelMen moot halfzot zijn omden belft dier leugens t» geloovou.... Er zijn alzoo gazetten on alvoicaten, die, uit haat tegen 't Geloof, het Pauselijke Goevernement belasteren. Welnu, sedert dat de Paus van zijnen troon is, zijn de belastingen daar ZEVEN KEEREN verdubbeld.... Zeven keeren! Do burger dio. onder 't Vaderlijk bestuur van Pius IX, 10 fr. contributie betaalde, mag nu aan don Piemontces 70 fr. afdokken. I-Iet onderzoek der Moord te Destelbergen is voor 3 maanden uit gesteld, wegens schielijke ziekte van don heer Substituut; zullen do vier Beschuldigden zoolang in't kot moeten blijven Dit zal onderzocht en beslist worden. De E. II. lieer Van Assche, Pastoor van Ledeberg, gedurende 25 jaar, is zondag het voorwerp geweest eener plechtige en schitterende betooging van wegens zijne aangekleefde Paroeiiianen. Nooit, schrijft men, heeft Ledeberg zul'k feest boleofd. D'ander week is t'Antwerpen een vrouw van 32 jaar Angelik Van Iloogendorp, met de brandende petroollamp van den trap gevallen. Na de vroeselijkste pijnen uitgestaan te hebben, is 't mensch zondag overleden. Over korten tijd was Angelik met haar wezen op de kachel gevallen en bad brandwonden bekomen, die nu juist genezen waren. GENT. In al de Kerken en Kapellen van de stad en van 't Bisdom Gent is de Jubelfeest van Z H. don Bisschop pleeh'ig en hartelijk ge vierd. In 1832, als de Cholera to Gent zooveel mensclien wegnam, zijn in vele straten beelden van O. L. Vrouw en van den II. Rochus ge plaatst en Confreriën tot onderhoud en versiering dier Beelden opge recht. In de Palingstraat gebeurt het nu dat een persoon 25 jaar lai-g Deken van eenc zulker Confreriën gebleven is, welk Jubelfeest den 15 Augusti plechtig zal gevierd worden, inde Kerk der Augustijnen, 't Zijn ondankbaren en oavoorzichtigen die God en Zijn Heiligen maar. te voet vallen, als zij door den nood worden gedwongen. Edele harter. vergeten de weldaden niet on knielen en bidden, om al de boosheden onzer dagen uit to boeten en vreosclijkc rampen en straffen te voorkomen. De Jubi laris zal in stoet, met muziekkorps aan 't Hoold, naar d' Hoogmis van 9 ure worden geleid. Te Gent is d'ander weck 'no landsman tot 50 fr. boet veroordeeld om zijn boter met vreemd vet vervalsoht te hebben.... 't Zal hem 'nen duren keer zijn. In de Lepelstraat 't Antwerpen is zekere vrouw Dierickx, oud jaar, in eene arragie van gramschap, door haar venster gesprongen Ze ligt nu erg gekwetst, in 't gasthuis. 'NE WAGON AFGEBRAND. Maandag avond, rond 8 ure,is te Audegcm bij Aalst,iets gebeurd datzei- den en misschien no«r nooit is voorgevalIen De koopwarentrein uit Gent, stond eenige oogenblik en stil, als men bemerkte dat een waggon met wolle, te Doorn ijk geladen, inbrand was geraakt; weldra g de vlam tot eene vroeselijke hoogte; de ijverige bedienden maakten d'ander wagons los, anders kon de gansche trein i:i brand geraken, en geholpen door de menigte; schoten zij gedurig aarde op ie vlamtoen de brand spuit van Dendermonde toekwam, waren wolleen waggon vernield, doch ook alle gevaar voor hot aanpalende verdwenen. Eene grooie me nigte was van alle kanten naar die buitengewoor.e brandramp bijge- sneld. DOOR EEN KAT In oen herberg te Verviers, ze noemen dat inde Walen, kolf ij' huis wij zeggen herberg, dear sprong onlangs een kat op tafel en deedfde petroollamp omvallen een der aanwezigen, voor brand vreezende, schopte de lamp buiten, doch de brandende lamp vloog juist in de kleo- ren van zekere vrouw Benoit, die voorbijgingop 'ne minuut stond 't monsch in brand, en werd nog al erg aau de boenen gewond.' - Alles wilt van zijnen meester gedaan worden... T'^udegem werd onlangs een uraanmijt opgesteld, volgens do nieuwer wetsche manier; alles ging wel,'t was Victoria, er lag reeds een kar of acht op en de laatste schoof werd opgoste'.en, als roetkrakpardaf! g'heei de boei. omver lag in duigen en wanorde... Dan begon 't spektakel. WREEDE RAMPEN EN MISDAEN. In Mecklenb ,rg zijn 10') t schapen in eeuen brand inge' omen. De oorlog in 't Oosten duurt voortde Rus bedrijft onmenschelijke wreedheden, 't zal hem geen geluk bijbrengen. 'ne Krawat van Rijsel, weggejaagd uit d' Universiteit, heeft eerst een der Professors willen vermoorden en daarna zijn eigen zeiven kapot gemaakt Te Hernshoun, in Holland, zijn door een brand 40 huizen en schu ren de prooi der vlammen geworden. ZWITSERLAND. Te Altbuzen is de bliksem op den kerktoren gevallen terwijl de koster aan 't luiden was en heeft dezen gedood. De onweders hebben verder op verschillende plaatsen groote schade aangericht. In het kanton St Gall, zijn al de vruchten vernield. In Tessino zijn de relden door den hagel verwoest. In het kanton Uri heelt het dorpko Sledovf erg geleden gansch de oogst is verloren. Ter oorzake der vervolging moeton do katholieken in Duitsehland hunnen toevluchttotlistncmen. Alzoo zijn op 15 juli tePraagin Boaemen 24 diakens uit het diocees Brcslau tot priester gewijd. Zij zijn volgens de Schl Volksilij in het gewaad van vee hoopers naar hunne geboorteplaat sen in Pruisen teruggekeerd om onder dio vermomming in de hun aan gewezen parochiën do heilige bediening uit te oefenen. Misschien krijgt men nu in Pruisen eene jacht op de veehandelaars. Wel gelapt Er zijn in de Walen, gelijk overal, boeren die rap ter tong zijn. Zoo f;ebeurdo 'tover ijd tcBincho dat oen boerken zijnen ezel kwam te ver- iozen de pattatlors waren juist uitgedaan en 't boerken maakte daar 'ne put voor zijnen ezel. Maar zie nu juist passeert daar'non cito.von van Borgen, die, omdat hij in een 'grooto stad woont, meent verstand te koop te hebben, cn eens zeer slim meonende te zijn, roept hij aal over d'haag aan :t boerken. lie! wat is dit nu? ge begraaft uwen ezel zonder dat hij m de Kerk komt en zonder dat de klokken luiden? Was Vrijdenker, mijnlioer! was do verpletterende antwoord van don landsman. KLEIN GEWIN, KOMEN SCHATTEN IN. Snul. Wat nieuws is erP Silvio. Grootnieuws! don Ris, met al zijn volk, ligt achtorweers over. Ernest. Hij heeft zijnen vijand te klein geacht. Silvio. Met haast en spoed is zelden goed den Rus hoeft op 'nen giet en 'nen gaap den Turk willen inslikken, en nu zou 't schijnen dat de kaarten gekeerd zijn. Tist. Ze naaiden te St Petersburg al vaantjes om te vlaggenmaar 't zal van matant zijn ze mogen nu pluk beginnen te maken voor hunne maljonnige gekwetsten. Silvio. Eilaas, ja, dat is den droeven kant van den oorlog. Imagi- neert u eens dat daar misschien een dertig duizend man gekwetst liggen. Koben. Is 't waar dat de Turken tot over de knoesels in't bloed gaan? Ernest. Ons Heer bewaart alle landen van dien wreeden Oorlog, 'kvrees ik altijd maar dat Engeland of Oostenrijk er zal tussehen Komen. Silvio. Dan zal Pruisen ook den sabel trekken. Koben. En Oostenrijk? on Italië en Hollanden Belgenland mis schien ook Ernest. 't Zou 'ne generalen massacre zijn, g'hcel Europa door en bij dien ooriog zijn nog vreeseiïjke steerten stilstand van werk, re volten, plonderagiën en alle ander dingen, waarvoor 'nen eerlijken mensch zich tot over d'ooren in zijn tettemuts zou steken en adieu aau de wereld zeggen. Koben. 'k Heb allang gezien dat Europa op zijnen pas niet was. Snul 't Is do wereld; wat kunt g'cr aan doen Silvis. Veel, meeester Snul, 't is de slechte sonte, 't is do Vrij metselarij die van de wereld een helle maakt van ongerechtigheid en baldadigheid. Ernest. Wj zien't te Brussel, metal die banken die springen. De kra watten zat ju d'ander week te Brussel op 'tbankskon. Als g'eens peist, dat ze zes maal honderd duizend fr. gestolen hadden. Is 't met schromelijk? Snul. Zijn ze yeroordeeid? Silvio.Ja, den eenen tot 9 jaar en den anderen tot 12 jaar kot. Tist Ze moesten z'in stukken vaneen getrokken hebben, de die ven, de kra watten, de scorpioenen. Onsunenonkel heeft ook zes duizend fr. op hun bank gezet en de sloebers zijn er meê weg. Silvio. 't Spreekwoord van 't Beggijntje: ')e klein winsten zijn de zaligste! Omdat dit spreekwoord vergeten wordt, zijn er zooveel dui- zende frankskes dm nek gekraakt. Snul. Maar, hebben die menschen geen consciëntie? Koben. Is er nog consciëntie onder 't slecht volk van die groote steden Silvio. Consciëntie, daar lochen ze mee? Rijk, wulpsch leven, en a ti' e'.en van den Code-civil ontsnappen, dat is d'lioofdzaak W 'hebben 't gezien in 't Kint, in Einmerique, in Dees, in Fm tb Koben. Ze zeggen dat dien Emrneriquo zulk en vreeselijken be spotter van de Religie was? Silvio. Kan 't anderszijn? Allemaal die mannekens, die op Kerk en Paus en Pastoors spotten, wat beteeke.it dat? dat zij in regel met zijn met de tien geboden. Anders zouden zij gerust blijven. Koben. En waar gaat dat naartoe? Snul. - Och heero, wij moeten daar zoo diep niet ingaan. Koben. - Je, Snul, en maar D-gumen hulp te roepen, als Je vlam aan uw kleèren is Silvio. Wel gezegd de voorzichtige Man roept alarm,als liij't ge vaar ziet afkomen. Ernest. En wie, in de wereld, zal zeggen dat er geen groot ge vaar is voor de samenleving Koben. Straks kunt g'over de koppen van de dieven gaan en zal men moeten doen, gelijk in Amerika, zijn eigen met dolk. en revolver verdedigen KERKELIJK NIEUWS. De icver voor O. L. Vr. ter Muren verflauwt in Brussel nietZondag heeft de Sociëteit uit Molenbeek hare jaarlijksche bedevaart gedaan, sterk in getal, kloek in Geloof en stichtend door devotie... Wij zijn waarachtig verheugd eens iets goeds tekonnen schrijven van Brussel, 't En gebeurt alle dagen niet. Maandag is "t de Feest van den Gelukzaligen Berchmans; die jonge Belg had nauwelijks te Roonten zijn vlekkeloos leven geëin digd, als prinsen, graven en barons, benevens 't puik der burgerij cn der werkende klas, eerbiedig zijn lijk kwamen vereeren. Uitstekende mirakelen zijn komen bewijzen dat God dien jongen Diestenaar, als bijzonderen voorspreker der Belgen en der Jonkheid, op d'Outaren wilde geplaatst zien... Gelukzalige Berchmans, bid voor ons. "t Is dijnsdag vastendag en woensdag de groote Feestdag van O. L. Vrouw-Hemelvaart... Plechtige Processie ter eere der Moeder GodsWat is hier alles klein, nietig, ijdel, als wij omhoog niet zien, naar den Hemel! En wie zou op den Hemel niet peizen als de Werkman bet niet doet!... Bemint gij de schoonheid? schreef de ge leerde kerkvader Bonaventura; in den Hemel zullen de Rechtveerdi- gen schitteren gelijk de zon. Bemint gij de vrijheid? daar zal geen schijn van dwang meer zijn. Hebt gij geernc een lang leven, de gezondheid? daar is d'eeuwige gezondheid. Hoort gij geerne muziek en zang? d'Engelen zingen daar. Zijt gij geerne ingoed gezelschap? daar zult gij in't gezelschap zijn der Gelukzaligen. Wenscht gij gerust te leven? daar is voor eeuwig de minste onrust gebannen.... O mcnschelijk hert, hert beproefd door alle ellenden, hert beladen door 't lijden, wat zou uwe vreugd zijn, indien gij den overvloed van al deze goederen moest genieten 't Eu moet ons niet verwonderen dat de Vrijmetselorij en g'heei haren aanhang liegt en lastert tegen de sterren ep, om 't Geloof, den Paus, de Kardinalen, de Geestelijkheid, 't Geloovig Volk, in hunne eer en faam te benadeeiigon... 't Zijn kinderen der duisternis, volgelingen van den aartsleugenaar, van den uitvinder der leugens, Satan.... 't Zou ons moeten verwonderen, zoo die ongelukkige soort de waarheid en de treffelijk beid respe'. teerde

De Werkman | 1877 | | pagina 2