Z ELDEN WORDT RIJK, DIE 'T KLEINE NIET ACHT. In Vlaanderen. I. Men mag't vernielend krijgsgerduis, Van vreemde volken roemen Den vrede houdt in Vlaand'ren huis Hier groeien vrijlieidsbloemen Hier zaait de i.wdinan graan en vlas En slijt geruste dagen, Ver^f kerd, dat geen roovrenras, Zijn volden kaal zal knagen. Refrein. Steeds klinke in onze rangen 't Is ons in Vlaand'ren goed, Aan Vlaand'ren, zijn ons zangen, Voor Vlaaand'ren,"lijf en bloed II. 't Is waar, het Fransche druivensop Wordt hèmelheog geprezen Maar hier, hier schenkt en garst en hop, Een heildran uitgelezen. Ja, 't Vlaamscho bruin sterkt ook de maag, 't Kan vreugd en vriendschap stijven En ueeft m'ervan tot aan den kraag Het haart geen wanbedrijven. Steeds klinke, enz. m. Voorwaar de Vlaamsche meisjes zijn, Nog geen Parijsche tuiten, En, komen ze ook wat minder fijn Zij komen zedig buiten En 't jonglingschap van Vlaand'ren toont Zich steeds zijn vaad'ren waardig; 't Zijn borsten waar nog moed in woont; 't Zijn Vlamen, vlug en vaardig! Steeds klinke enz. IV. De Godsdienst maakt dat lief gewest. Hel. puik der schoonc streken Hij blijft er vast in 'i hart gevest. Wat nieuw.s men ook moog' preker. In Vlaand'ren woont dat Christen v.iik, Getrouw aan zijn voorleden. En graaft men daar een dwalingskolk Er wordt opnieuw gestreden Steeds kiinke, enz. V. Er klinkt geen taal, die krast en kraakt, Gelijk in 't woelziek zuiden, De Vlaamsche mond is wol bespi akt En rijk aan taalgeluiden. Hij breng' wie kan, wat vi eemdsc. ten toon En schreeuwde, 't Vlaamsen heefi uitgeblonken; Maar Vlaand'ren mag met eigen schoon, Met eigen taalschat pronken Steeds klinke, enz. VI. Hoe eert hier kunst en arbeid saam, Het Vaderland der Belgen Dat Vaderland, waai van den naam: Den roem is zijner telgen. Ja, Vlaamsche broed'rcn, vast aan God, Aan taal en Land te kleven Dat schenkt ons moed en heilgenot, Dat schenk*, ons kracht en leven! Steeds klinke enz. Fr. WALGRAEF. Dijnsdag is t' Antwerpen op de Schelde de onderbrigadier der douanen, Thirijfaydoor 't omkantelen van den boot, ia 't water gevallen en verdronken. Voortaan zullen in al de gemeenten van Bclgenland kunnen handelseflcktcn geënkasseerd worden; aan 20 c, per 100 fr. en zoovoorts navenant de som. IN FRANKRIJK is men bezig met eenen stoom hamer te maken die 120,000 kilogram zal wegen Men taxeert de kosten op twee millioen fr. De KIEZING zal maar in October geschieden Furth, de veroordeelde der bank UNION, schijnt zeer on derworpen Decs integendeel is in opgewonden toe stand. De Justitie onderzoekt waar dat al hungesto len geld mag geble\ en zijn. De geruchten over den l'oryfora waren overdreven 't schijnt dat er nog een eenen in Europa vrijwillig gekomen is. Te Kampen, in nedorlanjj, meende men er onlangs n gevonden te hebben, en v, cl onderzocht, 't was eenen gevv,,,,,^ 'ne kikvorscli. Rechterlijke Kronijk. Furth en Decs hebben zich in kassati voorzien. Gedurende het proces had men Furth in vrijheid gelaten, ca wil zeggen dat hij in zijne woning der Kruidstraat verbleef, iu bestendig gezelschap van een agent-inspekteur der ge rechterlijke policie die hem niet uit het oog verloor. Na de uitspraak van het vonnis is hij in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten alwaar op de pistool zit. De gevangene lijdt zeer aan het astlima, hetwelk hem sedert'langen tijd kwelt. CHARLEROI, 5 aug. De genaamde J. Cornil, stoker, in de koolmijn Euchère, te Gilly, is eergiste ren door het jachtwiel der machien getroffen en ge dood. Het lijk van den ongelukkige was ijselijk verminkt Cornil laat eene weduwe en zes kinderen achter. DENDERMONDE, 6 aug. Men verzekert, dat er kwestie is dat de openstaande plaats van arrondis- sementkommisarie alhier, niet meer zal worden be zet en het arrondisement van Denderinonde zal gevoegd worden hij dat van St-Nikolaas, dat tot het zelfde gerechterlijk ressort behoort. PARIJS, 5 augusti. Het getal vrijmetselaars loges alhier beloopt thans 63. Sedert den oorlog zijn er 15 dezer noodlottige vereenigingen bijgekomen. TE LAAT. Een treffend tooneel had verleden week plaats, bij de inscheping der troepen, aan boord van den Croco dile, in de haven van Portsmouth. Zekere Burke, eenvoudig soldaat van het 13" regement artillerie, dat zich naar Malta begeeft, bevond zich reeds op dek van de stoomboot die op het punt stond te vertrek ken, toen eensklaps een notaris de toelating kwam vragen hem te spreken. De dienstdoende luitenant deed den soldaat vooruit komen, en kondigde h em in tegenwoordigheid zijner makkers aan, dat hij zooeven eene erfenis van 1,750,- 000 fr. had gedaanHet was een verre bloedverwant, die hem deze bij testament had vermaakt. Doch het was te laat om een verlof te bekomen de bevelheb ber verzette er zich tegen, dat Burke zou aan wal stap pen, derwijze dat de millionnair als simpel soldaat aan boord moest blijven van de Crocodile, die eenige stonden later, naar deMiddellanscheZee, koers zette. DUITSCHLAND. Vorstelijke Erkentenis. Bij het overvoeren van het lijk van Mgr. von Ket- teler van Burghausen naar het naastbijgelegen spoor wegstation Marktl, schrijft de Tribune, volgde on - middelijk achter den lijkwagen een onbekende dame in diepen rouw gehuld, die men voor een bloedver wante van den overledene hield later raakte het echter bekend, dathetde aartshertogin Maria There- siagemalin van aartshertog Karei Lodewij keen broe der van den oostenrijkschen keizer was. Zij was even voor het vertrek van den treurigen gtoet, van slechts weinige personen vergezeld, uit Ischl naar Burghau sen gekomen en wilde den hoogweerdigen bisschop, die in 1873 haar huwelijk ingezegend had, de laatste eer bewijzen. 159 Tarwe 106 liters. Rogge Haver Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kilos Hoornbeesten. fr. 15-5o 17,— 16,50 FONDS E N. Wees niet têer om iets kwalijk op te nemen, want die 't kwalijk pakt, moet het kwalijk dragen. Een koeiwachter moest 't winters ook helpen koorn dorschen in de schuurals ze kwamen 'teten roepen, z'en riepen maar den knape alleene bij name. Piro vond dat aaraig, on hij begost hem daarmee te Kwellen. en allichte sprak hij daarvan aan den knape, die hem gelijk gaf, en zeida 'k in uw plaatse ware, 'k en zou er niet meer achter loopen, cn niet gaan eten, als zij mij niet bij name en roepen; zoo deed de zotte jongen, als het ontblijf was. Eh wel, zei Piro, als de knape wêre was, wat hén ze gezeid dat 'k niet gegaan en ben Wel, zei de knape, ze waren zoo dul, g' en hebt daar geen gedacht van, snoens, 't zelfde spel, en de knape vertelde als hij werekwamze waren nu nog veel duider, als ze zagen dat gij niet mèe en waart. Maar 's avonds, Piro en gebaarde van geen eentje meer, en liij was blij om ongeroepen mèe te gaan peuzelen, immers zijn Beer begoste hebbelijk te dansen Markten. Overal zijn de granen in daling, zoo wel in ons land als in vreemde. T'Antwerpen goldt de boste tarweblom 44 46 fr. do geringere kwaliteit 36 38 fr. de roggeblom, 34 fr. Hop. Volgens de berichten uitBeijeren en uit den Elzas, is de (oestander gelijk bij ons en rekent men op halven oogst. De plant is gezond, maar tenger en flauw' Zele, 31 Juli 1877 32,75 17,o0 -,0Ü Bhi.g. Leening 4 tb. 1871 100,25 3 th. 1873 75.70 Gem. krediet. 4 1/2 th. Brussel, leening 1867 3 th. 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 th. 103.50 88,50 Co.00 _06.Co Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 72. Kcmpolio, Raapolie, Lijnkoeken, 24, Kempkoeken, Ifj] Tarwe. 36' Rogge, 26, Boterper kilo 2,72 a 3, Leuven, 's maandags. Tarwe, yy Rogte, 25 Itrouwershaver, 24 Voedcrhaver, 24 Boter 1/2 kilo, l Bloem (fijne.) 45 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Ehwu, 25. 21.50 17,09 1,70 1 90 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 hect.32 1. 50 c. Masteluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Boter, 37,00 31,50 23.60 23,50 07,00 (00.00 2,00 08,60 Vlas, 4 a 5,25 Viggens, 44 a 54 Ninove, 's dynsdags. Tarwe, 100 kilos, Rogge. Haver, Boonen, Boter per kilo, Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, 44,5 35,5 St. Nikolaas, Per 1(16 Iieters Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen donderdags. ),75 1,— 1.60 l,— 2,00 0,— 1.90 1,15 9,00 Mschelen, Tarwe, 3525 R°gg®. 25,67 Boter, 0 Strooi per 100 kilos, 0,'— Vlas 3 kilos. o.OO o|o0 Veemai kt, Inlandsch ras stuks, van 0— tol fr.O— Vreemd ras —0 stuks van 000 tot QtiQ. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwo 100 kilos, 36, Masteluin, 29 00 Rogge, 24,'— Ruw vlas per kilo, 1,50 Boter pBr kilo, 02,81 Tabak grooten kleinen, Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10,70 Boter, per kilo, 3, Aardappelen, per 100 kilos, 09,11 Lokeren, 's woensdags. Per 105 liters, Witte Tarwe, 31 00 Roode, 00 Rogge, 19 ',75 Boter, 12 kilo. Haver ix'50 Aalst, saalp-ifslralï van Dasns Mayart

De Werkman | 1877 | | pagina 4