Feu vlaamsclie ,\iij!ol 'oiiisi in iiusliiiid, X. Een Belgische Kozak. KON DE ZOT ZWIJGEN, MEN HIELD HEM VOOR WIJS. 1812-13 16 naar't Fransch van Jean Lefrane. (Vei boden over te nemen.) De woorden verstierven in mijne keel en ik stikte bijna van droefheid; binnen eenige ^ogenblikken ging ik mij alleen bevinden; de kozak zou maar tot aan 't bosch méégaan ik ging dus moederziel alleen zijn, in dit oneindig bosch, verre van alle menschen-woonst, aanduizend perijke- len blootgesteld, zonder een vriend te hebben om mij t'ondersteunen, te troosten of d'oogen te sluiten, indien, na zooveel lijden en ontbeeringen, de dood my moest komen ts treffen. Hoe ongelukkig dat de mensch ook weze, hij vindt immer eene rede van troost en van h'op. Ik begon nu in mijn eigen te denten 't Is zienelijk dat de Voorzienigheid mij beschermtrondom mij zie ik vrien den en kameraden vallen, en op 't oogenblik dat mijne laatste uur geko men is, dat ik geen krachten meer heb om voort te gaan, geen beschut sel meer tegen de doodende ko ide, op dit oogenblik daagt er 'ne redder op1Bewijst dit niet dat ik mij Vaderland moet weèrzienf... Mijn vriend, mijn brave medegezel komt mij ontnomen te worden. ...'t Is een groot ongelukMaar 'k moest er mij aan verwachten hij was ziek, uitge- put, moedeloos. Ik heb alles gedaan wat in mijne macht en kracht was, om hem te helpen ik heb mii niets, volstrekt niets te verwijten.... God moge zijne lieve ziel hebben Ik mag toch den braven kozak niet verlaten, zonder hem te bedanken Vergeef mij, zeg ik hem, de tranen wilko ik nu stortm jn eenig - ste gedacht zou moeten zijn van u te bedanken. Laat ons daarzan niet spreken, zegt de brave man. Hetgeen ik. voor u kom te doen, zult ge mij misschien eens kunnen weergeven. pc hoopdat g'y u nooit inden ellendigen toestand zult vinden, waarin gij mij gevonden hebt; maar de dag als ik u mijne dankbaarheid anders dan met woorden zal kunnen bewijzen, zal de gelukkigste van mijn leven zijn. Ik zal u in Belgenland komen bezoeken. Die belefte deed mij grimlachen. Ik zie, zegdo ik, dat gij mij niet alleenlijk wilt redden, voeden, kleedon en op den goeden weg zetten, maar dat gij daarenboven mij wilt doen lachen en vrolijk van hert worden. De kozak wendde zich om; hij had een ernsti- opzicht; zelfs meende ik in zijn oogen te lezen, dat mijn ongeloovigheid hem tegenstak. Daarom haastte ik mij erbij te voe gen Alles wel ingezien, de zaak is niet onmogelijk ik ben ik wel in Rusland gekomen. Ja, ja, herhaalde hij, misschien zal ik eens in Bolgenland komen en u vragen van voor mij een pint te betalen, van dit U kker vlaamseh bierken. Van dit lekker Vlaamsch biarkenldie woorden zegde hijin'tVlaamsch; nu meende ik uit de locht te vailen 'ne kozak die mij 't leven redt; eerste wonder!., 'ne Kozak die fransch spreekt tweede wonder! 'ne kozak, die Vlaamsch spreekt, ja Vlaamsch spreekt, vlaamsch gelijk de menschen uit mijn kanton 't was om zinneloos en herserloos te worden Gij ziet, zoo gingde soldaat voort, dat men zich in da wereld aan alles moet verwachten Ik mag nog twintig minuten bij 11 blijven ik zal ervan profiteeren om u mijn leven te vertellen. Dan zal ik 'den weg tooneri om in Polen te geraken, daar zult gij zooniet in veiligheid, ten minste zekerder zijn van hulp te vinden en in alle geval,, op goeden weg ..m huiswaarts te keeren. Hij gaf mij den arm en verhaalde alsvolgt Ik ben geboren te B..,, in 't Antwerpsch. Mijn ouders waren wel hebbende menschen en deden mij een goede geieerdheid geven, en ik stond op 't trouwen met een der rijkste dochters van 't omligende, als de Republikaausche legers in ons land vielen en alles in repen roer stelden Mijn vader vatte de wapens om die zoogezegde bexchavers, maar in den grond, die landverdervers te verdrijven.... Gij kent onge twijfeld hot lot dier arme boeren, weLe bijna allen voor hun VaderlanJ stierven F Mijn broer was ook van dit getal. Welnu na langen tijd gevochten te hebben, werden wij door 't groot getal overrompeld. Eens zal men verhalen wat wij voor 't Vader land hebben gedaan.... Mijn vader werd gedood, mijn meisje verloor hare ouders, haren broer en twoe zusters.,.. Ze werd zinneloos en stierf in mijne armen. En Frankrijk vroeg soldaten ik zou moeten gaan dienen hebben, bij de verdrukke-s van mijn Vaderland. Ik verstak mij in een bosch. Zekeren dag, op 't punt zijnde van aangehouden te worden, doodde ik een gendarm en den verrader die hem als leidsman diende. Dan kon ik in't land niet meer blijven vluchten was mijn oeriigstj toevlucht, en eenigte dagen nadien was ik soldaat van Pruisen. Overjaar, hoorende dat de koning van Pruisen bondgenoot geworden was van Napoleon, deserteerde ik om in Rusland te komen. Ziedaar mijne geschiedenis. Nu is uw keizer verslagen en zijn leger vernield eerlang zal gansch Europa tegon hem opkomen en den'naasten zomer zullen onze peerden 't gras van uwe lusthoven komen eten. - Die woorden bedroefden mij in weêrwil van al mijne ongelukken, was ik rechtzinnig aan Frankrijk getrouw gebleven en ik kon 'tover mijn hert niet krijgen dat dit land ging overweldigd worden. Van den anderen kant begreep ik wat mijn weldoener had'moeten lijden, vooral eer tot den vijand over te loopen, i'n ik dierf hom verschoouen noch be strijden. Misschien las hij in mijn hert, want bij haastte zich te zeggen Laat. ons daarvan niet meer spreken ik hoop dat de keizer van Rusland en zijne bondgenoten liever zullen vrede maken. In alle ge val, «eer ik ooit in't land terug, ik hoop er u te zien.... Nu moeten wij scheiden mijn kameraa in den grond een goede ziel, zou kunnen onge duldig worden, indien ik langer wegbleef; daarbij, binnen een uur zal ons detachement in 't dorp komen en 'k zou niet geerne den appel man- keeren. Vaarwel en God beware u. Van aandoenigheid kon ik niet antwoorJen. Koeragie, hernam de soldaat, koeragie, mijn brave vriend, en wel opgelet, als gij uw land wilt terugzien Blijf altoos in 't bosch zoolang gij dit wegsken ziet, dat wij nu volgen. Na tien of 12 urm gaans, zult gij aan een groote baan komen, 't is daar bijzonder dat gij uwe voorzich tigheid m iet verdubbelen. Volg dan die baan langsheen 't bosch en gaat altijd recht voor u, t itdat gij aan een water zult komen, dat Rusland van Polen scheidt. Als gij dit puilt bereikt, is't moeielijkste van uwe reis afgedaan Ik bevochtigde met dankbare tranen de hand van mijnen edelnioe.ligen redder en landgenoot, en na mijne vurigste woorden uitgezocht te heb ben om lie® te bedanken, begaf ik mij op weg. Nauwelijks was ik tien stappen ver, als de kozak mij terugriep Hebt gij geld vroeg hij. Neen Dat verwondert mij nietrog tans zoudt «rij liet kunnen vandoen heb ben; gelukkig dat ik er heb. Neem, deze beurs is veor u. Neen, riep ik, 'k zou misbruik maken van uwe goedheid en 'k _j..u 't mij, mijn leven lang verwijten. Integendeel, ge zult mij plezier doen. Dit geld heb ik niet noo(fig en 't kan uw leven redden. Neem het aan, ik bid het u. of anders, om te toonen dat ik het niet noodig heb, werp ik het weg. Er viel daar niets op te zeggenik nam de beurs met dankbare han den aan. Neem nu nog dit, sprak de kozak, en gaf mij zijn mes. Ik durf niet. Toe, toe, pak naar aan en nu vaarwelMochtet gij welhaast uw land weerzien en al degenen die er u verwachten. De kozak drukte mij eene laatste maal eene krachtige hand, en wij gaan weg, ik, de oogen vol tranen, dieper 't bosch in, en hij naar 'tdorp waar ik bijna vermoord was geweest. De jongen leed misschien meer dan ik; hij moest groote moeite doen om ziji e aandoening in te houden 't Vaderland, 't Land waar men geboren is en zijne sehoone jaren heeft overgebracht, dit land trekt naar zich ;ik ging het misschien terugzien en hij Na eenige minuten keerde imij 0111. He kozak marcheerde altijd voort, den kop naar den grond, gelijk iemand die droomt of weent, ik bleef hem achterna staren, hopende dat hij nog eens zou omgekeken hebben, om mij een laatste vaarwel woord, een laatste teeken van vriendschap te sturen. Maar de brave man ging al dubbende voort.... Wat moest er in dit vermorzeld bert omgaan W. V. SPAARZAAMHEID EN SPAARKASSEN. De voordeelen der goe ie spaarkassen voor eene stad zijn onbereken baar. Sederteen jaar bestaat er eene spaarbank te Roeselare en in dit jaar zijn meer dan 10,000 fr. op voorband aan kleine burgers gegeven. Wat machtig wapen voor hetgozd Welnu, mijnlieeren, zegt do schrij- dezer verhandeling, met eener reservefonds die redelijk wel voorzien is, zonden w ij die werkingen aan dep werkman kunnen toepassen en in drin gende gevallen 10, lö, 2" tot 30 fr. op voorhand kunnen geven, op con ditie dat het geene dronkaards of geldverk wisters zijn en meêdoen in de Spaarkas, om het geleende door stortingskes van u,8ü, l,Oo of 2,00 weêr te geven. Eenige voorbeelden zullen u den heilzamen invloed dezer Werkmans- bank bewijzen Een arme man met vrouw en 6 kinderen was voerman tusschen deze stad en eene naburige gemeente. Hij had een ouden ezel en over eenige maanden 't beestje was t'einde geleefd 't wierd al met eens lam en de man met de vrouw en een twaalfjarigzoontje moesten alle dagen 't beestje vervangen Gedurende verschillende weken ging de geladene kar're alzoo weg en weder. Eene brave en mildadige Dame kwam mij den voor stel doen van hare medehulp, indien de spaarkas wilde aan den armen voerman eenen ezel bezorgen. De voorstel.en wierden van beide kanten aanveerd, en een ezel van 17n fr. wierd gekocht met het geld uit onzen kleinen reservefonds, op conditie dat de veerman wekelijks naar de ver gadering van den H Franciscus kwam en eenen frank stortte op zijn spaarboekje als wedergave van het verschotene geld. De voermaR is sedert vier maanden in bezit van den ezel, dagelijks krijgt hij meer en kalanten, bijgevolg de geldwinning vermeerdert, en'wekelijks is hij op zijnen post om zijnen frank testorten,en t?rzeiver tijde liet sermoen te hooron in de geestelijke vergadering van 't genoot schap van den H. Franciscus-Xaverius. Een ander voorbeeldieen schoenmukor door de ziekte beproefd, wierd gebracht tot groote armoede, hij was gewoon voor zijn eigen te werken en nu gedwongen ts werken vuor een ander bij do paare, en kon zoo maar halve°daguur verdienen. De arme man van treffelijke afkomst kwam iemand van ens Bureel vinden, en vroeg dat de spaarkas hem 25 of 30 fr. zou verschoten hebben om te kunnen eene hoeveelheid Jeèr en andere toebehoorten koopen om wederom voor zijn zelven te nunnen werken, en zoo een dubbele dagloon te verdienen. Hij beloofde van zondag por zondag eenen fr. als afrekening op zijn spaarboekje weder te geven. De voorstel wierd aanveerd en getrouwiglijk uitgeroerd. Onze kleine werk mansbaas nu moest alle weken in de gebuurte van 2 tot 3 fr. reven om zijne schoenen en bottinnea te doen stikken zijne vrouw verloos da gelijks veeltijd met het wer- wegen weder te dragen, en zij had zelf dit werk kunnen verrichten en intusschentijd zelf dit geld winnen; maar zij had geene naaimachien. Die brave man kwam dan een tweede voorstel doen aan het bestuurder .spaar as; wilden wij hom eene naai machien bezorgen, hij z.u wekelijks die 2 fr. 50 cent, die In, rm moest uitgeven, alle zondagen op zijn spaarboekje geven. Nog eens het accoord wierd gesloten, eene naaimachien van 13o franken wierd hem bezorgd, en eene akte wierd door heide kanten onderteekend om de conditiën on de verplichtingen te bepalen. Tot nu toe is alles getrouwelijk uit evoerd en in eenige maanden zal onze arme schoenmaker eigenaar zijn van deze naaimachien, en zijn werk ais schoenmrkersbaas zal ieij zou kunnen uit breiden.

De Werkman | 1877 | | pagina 3