J «:5 Aalst, saaiparsiruk van Daaas Hayart GENT 19 aug. Donderdag avond heeft het on weer onberekenbare schade aangericht te Meirelbeke en te Gentbrugge. liagelsteenen, zoo groot als dui- weneieren, hebben bij verscheidene bloemisten de ruiten van al de serren uitgeslagen. Niets is gespaard bij de bloemisten of hoveniers D. Van de Dutte, G. Gvseiinek, Blawmart en Vermeire, Snoeck, Bail- leul, weduwe Pocimau en nog verscheidene anderen. Niet alleen werden de ruiten der serren uitgeslagen, maar de pianten zooals azalea's en anderen, waarvan de verkoop reeds verzekerd was, werden vernield '■ris waren zij aan stukken gekapt. Men verzekert ms dat verscheidene dier bloemisten geheel ten onder zijn gebi acht. Als door em gelukkig t eval zijn de froote hotbouwgestichten van MM. Van llouite, erschuftelt en D'Haeiie gespaard. MAlvSEYCK, 19 aug. Een afgrijselijke moord is verleden woensdag nacht te Kessenich gepleegd. Het slachtoffer is een dertigjarige jonkman, met name Gerard Borgoens en woonde in het gehucht den Raam, gemeen e Ophoven. Borgoens had zich verle- den woensdag met eenige vrienden naar Thorn be- gevei alwaar _or twist zou ontstaan zijn wegens het betalen van e nig glazen bierterugkoerende is men ^-handgemeen ;_ew irJen nabij het kasteel te Kessenich, gehucht Laar, alwaar men den ongelukkige 's ande rendaags gansch verminkt beeft gevonden en waar hij dien dag overleden is. Er zijn vier personen aan gehouden welke door bet gerecht van Tongeren, alhier onderhoord zijn. LUIK, 19 aug. Op de Boveriekaai te Luik, woonde een daglooner met zijn zes en twintigyarigen zoon. Men weet niet waarom die vader een diepen haal tegen zijnen zoon droeg. Dikwijls hoorde men de brutaalste verwijtingen uitspreken, dit met de groot ste gelatenheid door den zoon werden aanhoord. Eer gisteren trad echter den zoon in hevigen twist met aeri vader, tot deze laatste een mes greep en zijn zoon tweo steken in den buik toebracht. Op liet ge schreeuw van hst slachtoffer, kwamen de geburen toesnellen men bracht het slachtoffer i.aar het gast huis, terwijl de gendarmen den moordenaar aanhiel den. Wat ongeluk! riep de weestaard tegen de gendarmen, dat ik hem niet heb kunnen afmaken! Be toestand van den zoon is wanhopend. BEUGEN.Jongelingen uit de Mijnenschool (école des mines) van Bergen, hebben in een aantal herber gen dezer stad bussen geplaatst van -n katholieken schoolpenning. Vijl kanonniers waaronder een brigadier, -xJiebbuii d anderweek te Luik een soldaatje van Brus sel aangerand, zijn geld afgenomen en bijna dood geslagen. Do vijf kanonniers zijn aangehouden Niet lang geleden werd op de dezelfde plaats "t lijk van eenen soldaat gevonden. Men onderzoekt nuol de vijf kanonniers daar geene schuld in hebben. Te Coygem, in West-Vlaanderen, is een wreede mooiu gebeurd; Bels, een braaf werkman van 7c jaar, kwam rond 11 ure 's avonds met zijn zoon ittebol naar huis en werd aangerand door vier jonkheden, die t mes in d'hand hadden. Bels werd zoodanig gewond, dat hij 's anderdaags ten 6 ure overleden is., 't Schijnt dat rusie op 't bolspel de moordenaars tot hunne helsche wraakneming heeft aangezet. Op Kermis St Amands zal weêr een grooten eter verschijnen. In vroegere tgden was er in Frankrijk 'ne vent die Ion eten voorvijf en bij koning Henricus ging om zijne konst te toonen - Maar, vroegdokoiiing, kuntgij dan ook werken voor vijfman? Sue, ik sta mijn stuk voor'nen ordinairen werk- menseli. Sjerni, sprak de koning; eten voor vijf en maar wei ken voor eenen! dat is (liefelijk gestolen; maak u weg indien er in mijn land vijf waren gelijk gij, ik deed ze ophangen ze zouden ons reneweeren! DE OOGST IN NOORD-BRABANT. Omtrent de verwachtingen, die men omtrent den oogst indie provincie mag koesteren, vernemen wij hetvolgende: De opbrengst van de tarwe en gerst zal beneden het ■aicdelinetige blijven de rogge staat over het algemeen en belooft zoo aan korrel als aan stroo een goed beschot de haver laat zich ongunstig aanzien, vooral ep de huogo gronden zal de oogst middelmatig zijn de boekweit, die vooral in de zandgionden aanvankelijk dooi' de droogte veel geleden had slaat nu welig en belooft een ruim be schot de ei vten en boonen, benevens de woi telgewassen, beloven eene goede opbrengstde hop staat redelijk goed, de aardappelen wanneer ze van de ziekte bevrijd blijven, zullen ovorvloedig zijn. De graslrnden hebben bij de eer ste snede veel opgebracht, ook van de tweede schaar wordt eene ruime opbrengst verwacht. De fruitboomen bebb n een minder goed aanzien, nachtvorsten hebben 4e vrucht veel doen afvallen, peren en appelen zullen scbaarsch zijn de steenvruchten zijn als geheel mislukt te beschouwen. ZELDEN WORDT RIJK, DIE 'T KLEINE NIET ACHT. 't Wordt bevestigd dat de Montenegrijnen de stad Nicksick hebben genomen. De toestand der Russen is een weinigske ver beterd. Naamlooze brieven vliegen direct de stoofin, eender van waar ze komen. Vr. te Assche, als wij geen Werkmans bijzen- den, is 't een teeken dat alles uitverkocht is. Uit Ursel, alles ontvangen. Vr. te B. 'k zou dat niet betrouwen teveel ris- keeren doet dikwijls lamenteeren. Kozijn in de Walen, 'k en kom niet. Hoe de ma men der revolutie sterven. Le Monde verhaalt aldus het sterven van den al te borucliien Collot d'Herbois Vooral in den dood van den revolutionairen moordenaar van Lyon ligt er zulk eene welsprekende les besloten, dal wij der verzoeking geen weerstand bieden het som bere verhaal hier weer te geven Collot was begonnen de geschiedenis dor Fransche re- velutie te sc rijven. Dikwijls onderbrak hij zijn arbeid en verdiepte zich in zijn lotIk ben gestraftl iep hij dan uil die verlatenheid is eene hel Hij verachte zijne gade en verlangde weer te huis le zijn. Zijn ongeduld bezorgde hem eene hevige koorts. De heer Fourou, geneesheer van den post te Kourou, werd or.tbodeu. Hij schreef laltneerende middelen voor en van uur tot uur een diank, die uit drie vierde water en een vierde wijn bestond doch de neger die den zieke gedu rende deu nacht oppaste, verwijderde zich of sliep in. In den waanzin der koorts en van dorst verteerd, stond Collot eensklap op en ledigde eene ILsch geestrijken wijn. Zijn lichaam gloeide als vuur, en toen de geneesheer hem weder bezocht, gaf hij bevel hem naar het zes mijlen ver wijderde Cayenne te tiausporteeren. De negers die hem moesten vervoeren, legden hem midden op den weg neder met het aangezicht in de brandende zon. Daar vond hem de chirurgijn Guisouf; en op zijne vraag: Hoe is het? ontving hij ten antwoord Ik heb de koorts en een brandend zweet overdeki mij. Geen wonder; uwe misdaden persen dat zweet uit uw lichaam. Collot keerde zich om en brak in tranen uil, terwijl hij God en de Heilige Maagd om hulpe smeekte. Een soldaat wien bij bij zyne aankomst in de strafko lonie zijne goudelooze stelsels had gepredikt, naderde hem met de vraag, waarom hij God en de Heilige Maagd aanriep, waarmede hij voor eenige maanden den spot had gedreven. Ach vriend, mijn mond beloog mijn hart. En hij hernam God mijn God mag ik nog op vergiffenis hopen? Zend mij een trooster, zend niij iemand die mijn oogen afwendt van het vuur, dat mij verslindt. Geef mij rust, o mijn God De nadering des doods was zoo vreeselijk.dat men hem alleen moest laten, terwyl men een piiester haalde. Hij stierf d«n 7 Juni 1796, de oogen wijd open. de ledematen verwrongen, onder het uitbraken van schuim en van bloed. Jeanr.et, de agent van het Directoire, speelde eene partij biljart, toen men hem dien dood aankondigde. Laat men hem begraven; hij geniet meer eer dan een honden hij speelde door. Zijne begrafenis had op een feestdag plaats. De negers die hem beg oeven, waren gehaastwam zij wilden hun gewonen feestdans niet missen en daarom namen zij den tijd niet liet lijk genoegzaam mei aarde te bedekken. Het weid het voedsel van zwijnen en raven. -Genadig en toegevend zijn, zegt de Wijze man, dat is eiken morgend het voornemen maken van veel te verdragen en veel te vergeven. Jaarlijksche bedevaart naar O. L. V. van Hal, op zondag "2" September uiiijluitelijk voor de leden van de confrérie van de H. Moeder Anna. De vertrekuur zal zijn rond 8 uren. Men schrijft in van beden af tot den 28 Augustus bij den kapelmeester J. C. Collin, aan het Slachthuis. Den prijs is 1,60. 31 Juli 1877 106 liters. Zele, Tarwe Rogge Haver 159 Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kilos Hoornheesten. fr. FONDS E N. Belg. Leening 4 tb. 1871 100.25 3 th. 1873 76,70 Gem. krediet. 4 1/2 th. 103 50 Brussel, leening 1867 3 th. 88 50 1873 3 th. 1874 3 th. Co.OO Gent, leening 1868 3 th. 00,Cq M arkten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 74.25 Kempolie, 74.25 Raapolie, 03 ~5 Lijnkoeken, 23,75 Kempkoeken, 10,25 Tarwe, 36 Rogge. 25,50 Boterperkilo 2,65 a 3,12 Leuven, 's maan Tarwe, Rog' e, Brouwersliaver, Voederhavei', Boter 1/2 kilo, Bloem (fijne.) 29,06 32,— 17— 17,60 16,— -,0O 16,— 10,50 36,50 24,50 24,— 24,00 1,27 45,25 Kortrijk, 's maandags. Witte Tatwe, 33,50 Rogge. 22 i Boter, 1/2 kilo, 1^2 Eieren, 25. 2 26 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 hect.32 1. 50 c. 33,00 Masteluin, 26,50 Haver, «2 50 Rogge, 20M0 Aardappels, 06,50 Rop. (00,00 Eieren, gflQ 08,59 Vlas, 4 k 5,25 Viggens, 45 k 55 Ninove, 's dijnsdags. Ta, we, 100 kilos, Rogge, Haver, Boonen, Boter per kilo, Eieren per 26, 'Koolzaad, Lijnzaad, St. Nikolaas, 's donderdags Per 11)6 lieters Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen 35,00 22,50 22,50 25,50 3,— 1,95 45,50 33,50 33,— 31,— 17,50 21. 22,00 0,_ 2,90 2,15 49,00 08,00 Mcehelen, Tarwe, Rogge, Boler, Strooi per 100 kilos, Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandsch ras stuks, van 0— tol fr.O Vreemd ras —0 stuks van 000 tot 000. Geeraardsbergen, 's Tarwe 100 kilos, Masteluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter pKr kilo, Tabak grooten kleinen, 33.25 25,57 0,~ 0,- o,oo o.eo 20,- 1,50 02,81 Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10 Boter, per kilo, 2'.70 Aardappelen, per 100 kilos, 08,— 00— Lok ere», 's woensdags. Per 105 liters, Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boter, 1/2 kilo. Haver 31 75 -,00 18 ,75 18,50

De Werkman | 1877 | | pagina 4