Versmaadt den raad der ouderlingen niet. AALST. Ken droef geval had hier dijnsdag avond ten half negen in de statie plaats de genaamde Frans De Smedt, van Mijlbe^s, die de vrachtwagens moest nazien is de twee beenen en den arm over reden. Aanstonds naar't Gasthuis gebracht, is hij er woensdag mor- gend bezweken. Hij laat eene weduwe en vier kinderen. Do E. li. K. DeGheest, oad-pastor van Wanzele, die hier sedert eenigen tijd ziekelijk was aangettemen, is woensdag overleden. Overal, •waar die achtbare Man gestaan had, was hij geacht en bemind geweest. De goederen der aarde, welse God hem mild geschonken had, gebruikte hij tot giorie des Heeren, tot zaligheid der zielen en tot leniging der naenscheiijke smarten. Zondag is te Gent in de Kalvariestraat 'ne werkman aangehouden, em liet meisje gewond te h.-bben van eene vrouw met welke hij iuii.se- potteiijk leefde... Die werkman was een go Uieioos rnenseh.... Zie, er zijn er die gedurig op de Religie spreaea en schrijven, maar meest het onderzocht worden, ge zouut zien en ondervinden dat van 10U kerels die voor moord, diefleen brand voor 't Recht komen, er 99 zijn, die dief of moordenaar werden, omdat zij den eerbied voor de Religie hadden ver loren. De PETROOL heeft weèr een nieuw slachtoffer gemaakt te Brus sel, Schaarbeek, Gallaitstraat, n* 56. Zaturdag, ten 9 ure 's avonds, ging de hovenier Karei Mortier in zijnen kolder met cone petrooiiamp hij hield ze een weinig krom, de olie vatte vuur, ontplofte en de arme Mortier bekwam doodelijke wenden.... Zou 't somtijds bij de slechte olie niet komen, dat sommige lampen, zoo gauw ontploffen SINAAI. Zondag toekomende, 9on Seoteinber, zal te Sinaai de ge wone jaarlijksche processie van den H. Kindschheid uitgaan: is het weder gunstig, dan zal het reeus zoo groot getal vreemdelingen, die ze telken jare kwamen zien. dit jaar nog grooter zijn, want, ingezien de toebereidselen die sedert weken gemaakt worden, beloeft de stoet schoo ner te zijn dan ooit. Hot sermoen zal gedaan worden door den E. H. J. Yan Bogaart, on derpastoor der O. L. Vrouwkerk, te St Nikoiaas. Er is te Gent zaturdag avond 'ne kapitein der Burgerwacht van den stadhuistrap gevallen en heeft zich erg geblesseerd. Kr is spraak van de celgevangenis te verstrengen, omdater zooda nig voel schemstukken in de Walen gebeuren Vrijdag is er tegen Door- nijk weereen kadaver in 'rie put gevonden. Er zijn nu t'Autwerpen welgekieede jufvrouwen die aan de Statie •p faktion staan om te stelen.... Er valt op te letten in die groote steden en een oog in 't zeil te houden Er ia dijrisdag t'Antwerpen een hevige windhoos geweestaan de Werf en dokken is de schade aanzienlijk. Kramen zijn weggerukt; hoornen losgerukt, booten omgeworpen. Er is te Brussel een bende landloopers ontdekt, allemaal kerels van 18 tot 20 jaar oud, die op alle manieren stolen gelijk raven. D ander week is inde statie van Maastricht'ne werkman door den trein van Leuven doodgereden. In vele statiën is 's avonds te tlouker. ZOO GAAT HET: De zoon van den wagenmaker Davierre te Souvret, provincie Charleroi, had al zijn geld verteerd en vroeg andere drinkpenningen; de v.ader weigerde, er ontstond twist; in zijne gram schap greep de vader een geweer, legde op zyn zoon aan en schoot maar liet twalfjarig meisje van den wagenmaker ontving het volle schot in de bil. De wonde is niet doodelijk. Er gaat in Brabant een n»auw kollegie komen, t'Affligem, op Bouohout-berg, in de aangenaamste en gezondste luchtstreek des lands. De Paters Benedictijners hebben er een kasteel gekregen met last van er een kollegie op te rechtenZ. E n. de Kardinaal heeft dit werk aange moedigd en aangespoord, en de opening is bepaald vastgesteldop 1 octe- ber aanstaande. Het aartsbisdom van Mechelen is zondag in beroering en aan doening geweest door den Herderlijken Brief welken Msr Dechamps, in do droefheid zijner ziel, aan zijne volkeren heeft moeten sturen, aan gaande bet ontheiligen der kerkhoven te Brussel. De geleorde Kardi naal bewijst in dien brief dat de Gemeenteoverheid van Brussel, mis schien zonder liet te weten, een verachting werpt op ons Geloof en de Christene Volkeren verdrukt. Ziehier de beknopte inhoud van dien brief: De rnenseh is onsterfelijk na den val van Adam, was zijn lot allerellendigst; er is een Verlosser gekomen, den Heere Jesus Christus, Die Zijne Godheid getoond beeft door ontelbare mirakelen ;de Verlosser, ons verlatende, heeft eene Moeder gelaten, 'de H. Kerk, die in Zijnen naam, zorg moet dragen voor al de Christenen 'die ooit zullen den aard bol bewandelen.; Die Kerk moet zorg dragen voor de Christenen, binst hun leven, door de Sacramenten en de bidplaatsen, en na hun laven door de kerkhoven en de gebeden voor hunne ziel: Van in't begin af, overal •waarde Kerk vrijheid had, heeft zij twee soorten van heiligdommen gehad, éen voor de levende en éen voor de doode;datis haar rechten hare plicht; de Kerk kan, binst de verdrukking, in stilte lijden, maar de vaste regel is dat zij haro vrije begrafplaatsen moet hebben, iets wat door onze Grondwet, wel uitgelegd, wordt bevestigd. De Grondwet, immers, geeft aan de kathelieke Belgen het recht van afzonderlijke kerkhoven te bezitten, gelijk zij afzonderlijke kerken en afzonderlijke scholen heeft. Maar 't liberalismus, dien schijn-apo^tel der vrijheid, droomt van niets dan van dwang. Tot in do kerken zeifzal zij dendwan°- •willen brengen, om den mond te stoppen aan alles wat niet denkt gelijk 't liberalisme». Zoo ver kan het komen, doch hare overwinning zal nimmerbestendig zijn, omdat bijdevolkcren, in't Christendom opgevoed, geene hoe genaamde dwingelandij kan wortel vatten. Katholiekenroept de Kardinaal op 't einde ran zijnen brief met aan drang tot iedereen, van u hangt het af die dwingelandij van uw Vader hand al te keeren. Mannen van opstand zult gij nooit zijn. nooit zult gij in troebel water het middel zoeken om u recht te doen geschieden, maar nooit zult gij stom blijven. s uw Geloof veracht wordt en uwe ziele verdrukt. Verders raadt Z. H. de Kardinaal aan van, waar't mogelijk is, te doen hetgeen de chris ene broeders van Gent gedaan hebben, als men hen 't juk der ongewijdde kerkhoven wilde opleggen. Er is t'Heyst-op den Berg een kind van 18 maand in den beerpu^ gevallen en verdronken. Te Kortrii IS i» den nacht van 4 september de Bank de Courtrai af gebrand, niet alles wat eiin is; enkel een coffre-fort, welken in den muur gemets was is overgebleven. De oorzaak, schrijft onze ieverige Reporier, is mij onbekend. Te Kortrijk is een huisgezin, een weef met haar drij zoons, vergiftigd door het drinken van water dat uit eenen nieuwen put gepompt was, waarin een ouden looden darm was gelegd Ee oudste zoon is reeds overleden; de weduwe en haar twee ander zoons ziju nog niet buiten gevaar. M. THIERS is dood, gestorven en begraven, 't Was 'ne afrnsehman, die met de pen omging, zoo heliendig als Sisken van Leeuwergem met zijn gazetjes, en dia versclieide keeren de grootste plaatsen van 't land heeft.be leedThiers heeft een groote rol gespeeld; dit alles is weg en verdwenen. IJdel ïetd der ijdelheden, zegde Salomon als Th'ersGod niet gediend heei't en de deugden niet beoefend, dan is hij bitterlijk te beklagen. In en na 't graf is iedereen gelijk. Te Dieppe, in Frankrijk, is eene dilligentie omgevallen door 't breken der as. Van de 12 personen die er boven op zaten, zijn er 3 gedood en vier erg gekwetst. Statistieken. Niet minder dan n«gen millioen driemaal honderd duizend krachtige mannen en jongelingen, zegt een dagblad, onttrekt Europa aan do nijver heid, ze uitsluitend beschikbaar houdend om bij voor omende gelegen heden, heri te laten doodslaan of verminken Voor die menschen zijn een millioen vier maal honderd duizend paarden in voorraad, om bij den moord op groote schaal dienst te kunnen doen Zeven en dertig duizend kanonnen worden alleenlijk verve«rdigd om menschen dood te schieten «n steden te verwoesten ongeveer drie duizend schepen leenen daartoe hunne hulp, en voor dit werk betalende valken zelvea 'sjaarszes milliard gulden. Daaronder rekenen wij niet de flesschen champagne en andere wjjnmerken, dia voor de vernieling op de verrichte daden gele digd worden. Van al de statist eken, die ter overpoizing worden gegeven, is dit wel do «eest merkweerdige en de krachtigste getuigenis voor de mensche- lijke dwaasheid. In 't zuiden van Amerika hebben groote overstroomingen plaats gehad een ontelbare getal rundvee en schapen zijn verdronken men spreekt van een eigenaar die 2u00 koeien en 20,Wü schapen verloren heeft. Er zijn te Schiedam twee zolders ingezakt met 1400 last graan Godlof, geone personen waren or oader. Rusland. - Groote brandramp. De zoutmijnen van graaf Sergius Stroganow, van prins Galitzyne en van MM. Abamelik en Lazarew, te Levka, zijn door het vuur vernield. De verliezen zijn onberekenbaar. Twintig fabrieken, dertien magazijnen, 400,1:00 pond zout, 40,000 houten balkenende gansche mondvoorraad, de kerk en 15j huizen werden gansch vernield. Alleen de zoutmijnen van graaf Shóuvalowen van graaf Gregorius Stroganow bleven gespaard. Er trekken veel Russische Familien naar Amerika. D'arnjoedeis te groot in hun land. Er is in Zwitserland, te Krenzliberg, een heel geniet bosch inge zakt. Men ziet er spleten van lö voet diepte en 1 1/2 tot 2 1/4 breed 't Moet daar een aardbeving geweest z^n. Was'tmoeit# nogTe Wiirzburg hooft een grijzaard van 91 jaar zich opgehangen. De statie van Sevilla, in Spanje, is afgebrand. Waggons en ma- chienen zijn kennen gered worden maar al 't overige is der vlammen ten prooi geworden. Duitschland. Een ongemakkelijke Gast. Dezer dagen stierf to Berlijn een invalide, Raabe genaamd, die gedu rende aren een kogel in het hoofd had gehouden. In 1813 werd hij getroffen n, den slag bij Liitzen. Ondanks alle pogingen gelukte het de geneesheeren nietRiabe van den kogel te bevrijden. Intusschen genas hij en langzamerhand zonk de kogel, c'.ie intusschen door vet was enigeven, tot op de hoogte van het rechter oor onder de huid daar bleef hij zitten en Raabe gevoelde er niet de minste pijn aan, alleen kon hij het hoofd niet vrij bewegen. In het afgeloopen jaar begon hij er echter last van te krijgen en besloot toen den kogel te doen verwijderen. De operatie ge lukte en nog een jaar smaakte Raabe bet genot zijn hoofd naar wille- kenr te kunnen bewegen. BRIEFWISSELING. Milanen, zondag, 3 ure. Er is in Frankrijk weinig te zien, behalve het meer van Bonrget, dat novens den ijzsrenweg ligt. Te Turijn aangekomen en nu te Milanen. Het is hier stikkend heet, geen regen sedert 2 maanden hetgeen gij te veel hebt, ontbreekt hier. Hoe is 't met Lippen GEDACHTEN. Een slechte gewoonte is 'ne last die men op zich noemt voor al zijn levensdagenEen slechte gewoonte is een zware keten die men ge durig achtsr zich sleept.... Een slechte gewoonte is 'na put die men voor zijn voeten graaft en die hoe langer men leeft, lise dieper wordt Misschien heeft de duivel nooit meer gewerkt tot het verwekken van verdeeldheid, vijandschap en haat inde samenleving dan op onze dagen, zoodanig dat men nieuwe namen heeft uitgevonden om die onrustwek kende dwalingen aan te duiden. Z. H. M»'r Bracq,in zijne vastebuile van 1877. De wanorde in 'tlichaam brengt de ziekten voortvan de wanorde in den geesten in 't liart komen de dwalingen en do ketterijen. Donoso Cortes,

De Werkman | 1877 | | pagina 2