Aalst, snelpersdruk van Daeas-Mayart Wat haast wordt, haast ontwordt.. Ce Mis der bannelingen. Nu Rusland, dat zich de beschermer der Chris tenen noemt, met Turkije in een bloedigen en af- schuwelijken oorlog gewikkeld is, zullen de Katho lieken en vooral de Poién niet verwonderd ongehoord hebben van de gruwelen, door het Russische leger bedreven. Wat non men van den beul van Poien anders verwachten Wij zullen onze lezers echter het verhaal van die onmenschelijkheden besparen, doch hun de volgende beschrijving, door Villet'ranche ge leverd, aanbieden; het tooneel daarvan ligt in Siberië. In het begin van I860 werden alle katholieke pries ters, die door de Russische regeering naar Oost- Siberië verbannen waren, in een en dezelfde plaats geïnterneerd. Namelijk in het uitgestorven dorp Toenka, waar niets meer dan eenige hutten waren blijven staan. Honderd en vijftig Poolsche priesters werden daarheen getransporteerd. Toenka ligt ten zuiden van het Baïkai-meer, op weinig afstand van de Cliineesche grenzen. Bergen, die meer dan 8000 voet hoog zijn, sluiten het in, en zoo ligt het dorp in een zeer diepe, vochtige, ovale bergkloof. De winter is er zeer gestreng; de thermometer Reaumur (van 80 graden kookpunt) staat daar soms op 40 graden vriespunt. Da zomer volgt er zonder eenigen overgang op de dagen van ijs en sneeuw lente en herfst kent men daar niet; de winter duur van begin Septem ber tot Mei. De eerste jaren in die ongezonde streek waren wel harde jaren voor de bannelingen. Daarenboven waren zij wei gewoon om de zielen, maar niet om den grond te ontginnen. Wilden zij echter niet van honger om komen, dan moesten zij wel de spa ter hand nemen. Iedereen deed aizoo, waar hij het gauwst den slag van weg kreeg, en zoo werd de arbeid van zelf ver deeld. Er ontstond eene stichting, zooals vroeger te Fulda en elders, waar de Benedictijner monniken bosschen, heiden en moerassen allengs in vruchtbaar bouwland omschiepen. Alle morgenn lazen de verbannen pries: i s da H. Mis in 't geheim, ieder in zijne eigene hut. Vroeger was er te Toenka een kapelletje, waar de vervolgde priesters, die naar deze streek gedeporteerd waren, zich heen begaven om de H. Offerande op te dragen. Later, toen hun getal door de toenemende wreedheid van den Rus grooter werd, en ook om geen vermoeden te geven aan de loereade Russische ambtenaars, be sloot men, dat voortaan ieder in stilte di n H. Dienst in zijn eigen kamer zou doen. Op deze w, ze offerden eiken morgen meer dan anderhalf honderd priesters het Lam zonder vlek ep, en deden zij den onzichtba- ren wierook van het offer ten iioogen Hemel opklim men. Zoo werd als 't ware de vallei van Toenka eene ontzaggelijke kathedraal met zoovele prachtige torens als er bergtoppen waren, en waarin zoovele zijka pellen als er hutten waren, waar do H. Mis werd opgedragen. De Russische gouverneur werd eindelijk door spion nen gewaarschuwd. Op zijn bevel werden alle voor werpen, die tot den eeredienst noodig waren, in beslag genomen. Te vergeefs echter: Men zorgde voor nieuwe benoodigdheden sn sloot, zoodra de H. Mis fecindigd was, alles zorgvuldig weg. Niets zag men an meer in de schamele hut, dat iemand op het denk beeld kon brengen, dat nog even te voren dit kaal vertrek tot heiligdom voor het verhevenste der mijs- teries gediend had. Toch ontbrak letterlijk alles aan de verbannen priesters. Zy gaveu zich de moeite om enkele missa len, die zij aan de roofzucht onttrokken hadden, ver scheidene keeren over te schrijven zei ven maakten zij miskleederen, die er, men begrijpt het, alles behalve prachtig uitzagenzij behielpen zich met glazen kelken. Oak hadden zij er voor gezorgd aan de noodige relikwiën voor de altaar steenen te komen, en hadden eindelijk kleine inrichtingen uitgedacht, waar zij hosties vervaardigden. Wanneer een anders zoo plechtig gevierde hooge feestdag aanbrak, dan kwamen zij broederlijk, als weleer de eerste Christenen in de katakomben bijeen, en vierden het feestgetijde. Doch alles moest in 't ge heim geschieden. Slechts een of twee maal per jaar was het den bannelingen geonrlofd om in 't openbaar te vergadere», ter gelegenheid vaD het bezoek van den pastoor lrkoctsk, een pn ster van zeldzame verdien sten en uitnemende vroomheid. Dan sierden de banne lingen met zorg het grootste gebouw, dat te Toenka tei hunner beschikking was, voordo plechtigheid op de pastoor van lrkoetsk, zong de Mis, terwijl de bannelingen in koor hem antwo rJdcn. Wie zal de aandoening kunnen beschrijven, die uit aller oogen de tranen bij stroomen deed vlieten Ieder hunner ver- 5laatste zich dan in gedachten terug naar zijne eigene ierbare parochie-kerk, naar zijne verlatene gemeen te, waar hij eertijds voor zijnegeloovigen het H. Offer opdroeg, terwijl hij nu de Mis bijwoonde als een ver oordeelde,. als een staats gevangene. Dit tooneel is eene dor velen van gelijken aard uit het land van den beschermer der Christenen in het Oosten. AVONDGEBURENPRAATJE. 'n avond Jef, hoe is 't Hoe zou 't zijn, Lippen, krom en stijf ge werkt en nog niet rijk 't Is den gang van de wereld Jef,.... dat de commercie maar een bet jen beter trok. 't Moet slecht gaan, om hoop van beternis te kunnen hebben, zegde Uilenspiegel... Hoe is 't nu met den oorlog, Lippen De Rus ligt onder met al zijnen hoogmoed Lippen, wie zou dat gepeisd hebben? gelijk de Rus daar met een avariciteit atkwam Jef, wij mogen ons hand kussen, want die ambitie ging te ver, van Rusland en van Pruisen ze zouden g'heel Europa onder hunnen slagtand genomen hebben. Er staat geschreven, Lippen; hoogmoed komt toch eens ten val. We zien 't dagelijks. Jef, hoe moet den Rus nu gesteld zijn hij had al goeverneurs en burgemeesters voor de stre ken benoemd, waar hij nu affrontelijk moet vluch ten Mosselen geroepeu enfin, voor dat z'aan wal waren... Ze zeggen, Lippen, dat de Keizer van Rusland niet aansprekelijk is noch van wijf noch van kind, dat zijn generaals en domestieken d'een snabbe achter d'ander krijgen, dat zijn oogen staan zoo uitpuilend als twee geneverglazekes, zijnen mond nijdig om eikendeen den neus af te bijten, dat zijn koeragie smelt gelijk sneeuw, dat zijn her teken zoo klein wordt als aen ponkaboon, en dat zijn beenen liever zouden in 't graf kruipen, als den troon beklimmen Jef, 't es droef, maar waarom moest de dwa zerik zich in een vreemd huis gaan moeien... Zijn glorie is weg. Over twee maanden, Lippen, boezemde den Rus vrees in aan de grootste landen nu zouden de straatjes-landen hem 'ne schup onder de broek geven.. En hoe zal't verder gaan, Jef? hoedanig is nu de positie van den Rus Hoort,'k heb't gehoord van iemand waar de Facteur dagelijks ten huize gaat een deel van 't leger der Russen is dood, een deel ligt rond hun ne bruggen aan den Donau, een deel ligt rond de sterke steden Rutchuk en Plevna, en generaal Gourko ligt met 5o,ooo man, waaronder de doo- den, in Chipka, den weg door de Balkans. Lippen, 'k meende dat hij daaruit gebatterd was Nog niet Jef, maar hij zit er zeer benepen en wordt gedurig van den Turk besprongen... 't Is rond dat Chipka dat meest gevochten wordt, bij zoover dat er zondag 'ne wapenstilstand komen moest, om de dooden te begraven worden de Turken Chipka meester, dat vervolgen zij den Rus tot over den Donau; z'hebben er al een brug over gelegd en zijn van dijnsdag bezig met Chipka aan te vallen... Zoo staan de boeken, vriend Lippen. Een huisknecht zou de winterhoter in den kelder brengen, maar had het ongeluk uit te gleiden, en van de trappen te vallen. De keukenmeid, die dit zag, jiep toornigmijn God wat is dit vooreen lompe winterboterkeldertrappennaarbenedenvallerij Iemand die door eene kleine stad reisde, vroeg den Burgemeesterzijn er nog zoo vele gekken in deze stad als vroeger? Deze antwoordde wij hebben hier zoo goed gekken als op andere plaatsen, maar de meesten trekken er door. Zekere jufvrouw verzekerde onlangs, dat zij van alle warme dranken, noghetliefst koude koffie dronk Een vrouw hoorde zeggen dat iemand doodgevallen was en riep God beware mij daarvoor, want dan was ik voor al mijn leven ongelukkig Zele, 4 Sept. 1877. Tarwe 106 liters. Rogge Haver 159 Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per .1 kilos Hoornheesten. fr. 80,06 18 14,— 15,50 FONDS E N. Bbi.g. Leening 4 th 1871 100,25 3 th. 1873 75,76 Gem. krediet.4 1/2 th. 103 50 Brussel, leening 1867 3 th. 88,50 1873 3 th. 1874 3 th. Co,00 Gent, leening 1868 3 th. 00,C(| 33,— 19,50 16,00 17,00 00- M ar kt en. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 74.25 Kempolie, 74, Raapolie, 96*25 Lijnkoeken, 23.75 Kempkoeken, 15,50 Tarwe, 36 50 25,25 Boterper kilo2,65 a 3,07 Leuven, 's maandags. Tarwe, 37,50 e. 21,50 Brouwersliaver, 24,— Voederhaver, 24,00 Boter 1/2 kilo, R50 Bloem (fijne.)45^25 Kortrijk, 's maandags. Witte Tar we, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Eieren 25. 27,00 16,— 1,75 2 49 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 hect.32 1. 50 e Masleluin, Haver, Aardappels, Hop, Eieren Boter, Vlas, 4 4 5,25 34,00 27,50 21,00 23.00 08,- (63,00 2,13 08,72 Viggens, 44 k 48 Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, 100 kilos, 34,00 Rogge, 2 Haver, 21,50 Boonen, 24,50 Boter per kilo, 3jg Eieren per 26, 4^95 Koolzaad, 44*50 Lijnzaad,34,'50 St. Nikolaas, 's donderdags. Per 106 Iieters Witte Tarwe, 33' Roods, 31 j_ 17,50 21,— 22,00 0- 2,90 2,1£ 49,00 08,00 Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren ds 26, Hesi 300 kilos, Aardappelen Mechelen, Tarwe, Rogge, 25,*57 Boter, 0, Strooi per 100 kilos, 0, Vlas 3 kilos, 0,60 0,60 Veemarkt, Inlandsch ras stuks, van 0— tol fr.O Vreemd ras 0 stuks van 000 tot 0l)0. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 32, Masteluin, 27,75 Rogge, 20' Ruw vlas per kilo, 1,50 Boter p«r kilo, 02,87 Tabak grooten kleinen, t Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10, Boter, per kilo, 2.70 Aardappelen, per 100 kilos, 08,— Lok eren, 's woensdags. Per 105 liters, Witte Tarwe, 3) 75 Roode, —,00 Rogge, 18 ,75 Boter, 1/2 kilo. Haver 15,00

De Werkman | 1877 | | pagina 4