Overzicht en beschouwingen. Nicksick is inderdaad door de Montenegrijnen ingenomen. Het garnisoen, maar 400 man meer sterk, heeft zich op genade en ongenade overgegeven. De gevechten rond Plevna duren voort. De Keizer van Rusland in persoon woont de belegering bij. Hij legt zijn laatste duit op de bloedige speelbank. Ze vechten daar hardnekkig, op dit oogenblik, Men zegt dat de Rumeniërs beter soldaten zijn dan de Russen. Wij zullen zien. In Asia komt er geen avans: de Turken zijn op Russisch grond gebied; maar 't is er ook al meê. Droeven winter te weeg, voor de Volkeren, in die streken ROOMEN. Onze welbeminde Reiziger is nu in Italië, overal neemt hij nota's om juiste tijdingen te konnen meebrengen. Hij heeft Milanen gezien, met zijn schoone kerken, Venetië, met zijne duizende smalle straatjes, met lange schoone steenen belegd, en allen uitkomende op de groote St Marcus-plaats; Venetië, met zijne honderde vaarten, waar lange smallen, liefelijke bootjesheênvliegen, gelijk bij ons de rijtuigen; dan Bolonia, Florentie, Assisië en Loretten, waar't Heilig Huizeken van Nazareth bewaard wordt; tegenwoordig moet hij te Roomen zijn en is er .een brief van hem op weg, waarin wij nieuws over den H. Vader zullen vinden slechte gazetten schreven deze week weer dat de Paus in stervens nood wasmaar, aan de Eerw. Nuntiussen is uit Roomen kennis gegeven dat ZIJ EERST zullen verwittigd worden, indien er eenige verandering in den toestand des Pauzes moest komen. Pius IX is oud, lang nog leven kan Hij nietdoch laat ons hopen dat Hij den zegepraal der HKerk zal zienwant welke schande voor de we reld, voor Europa, indien Pius IX in 't ander leven moest gaan zeggen'k Heb g'heel mijn leven niets dan goed gedaan; ik was gesteld als Plaatsvervanger van den Verlosser; 'k heb dag en nacht gewaakt, om de gevaren van 't menschdom af te keeren, en 'k ben gestorven, te midden der hardste verdrukking! Z. H. de Paus heeft'ne Kardinaal benoemd om, in geval Hij kwame te sterven, 't Konklaafvoor te zitten; 'tis 'ne Kardinaal-Kloosterling. Zondag nacht, road 4 ure is t' Antwerpan. in d'herberg I)EN TURK do sigarenmaker André Gios VERMOORD.... Dat ongelukkig uitzitten!... Als daders zijn aangehouden 'ne stoker wonende te Aarschot en'ne machinist, boide werkende in den Grand Central.... Rekent en telt, dronkaards 3 familiën in druk en droefheid ZIEHIER hoe die wreade moord gebeurd in Gios, die den avend op St-Willebrordskermis had overgebracht, kwam ronds 3 ure 's nachts, naar huis, toen hij in d'herber? De Turk lawijtvan gerecht hoerde; hij ging binnen om de zatte vechters te bedaren, maar bekocht die onvoor zichtigheid zeer duur, hij werd op den grond gesmeten, en volgens de verklaring der Doc-tnors, drukte de beul hem den knie op de borst, en hield hem mot de linkerhand bij de haren, terwijl hij met de rechterhand een lang en breed mes in zijne borst stak, welk de longen afsneed en den hartader raakte. Te dezer gelegenheid wordt bemerkt en betreurd dat het politie-re- glemerit over 't sluiten der herbergen niet U'tgcvnerd wordt. En als er dan vreeselijke gevallen zijn, gelijk 'tdees, wie moeter met de moorde naars, op de borst kloppen Is 't nalatig gemeentebestuur niet Een der braafste menschen van Antwerpen, M. Blondsl, hier t'Aalst, wegens zijne goedheid en milddadigheid beroemd, is erg zie': en maandag va» zijn Heilige Rechten voorzien, 's Avonds was zijn toe stand eenigzins beter. Daar nu, de domme dwazerikken! Te Verviers is eenen kring en eene School van Godsloochening ingericht. Er zijn rampzalige Ouders die daar hun kleine kinderen brengen de kinderen worden er op goddelooze wijze gedoopt en krijgen 'ne peter en 'ne meter die zich verbinden den do9peiing zooveel mogelijk van de Religie te verwijderen..*. Er zijn nog geen plagen, malheuren, kruisen, kriemen en moorden genoeg. Straks wordt al 't geld van 't land verkwetterd om in de Walen prisons te bouwen. Ze maken van de wereld een hel om naderhand in d'eeuwige hel te vallen. Te Brussel was zondag in de Troonstraat een dief in den kelder van een huis gedrongen terwijl men boven bruilofstfeest vierde. Hij is er affronlelijk uitgehaald Twee dagen te voren, als de stoeltjeszet ter der St-Nikolaas-Kerk zijn ronde deed, vond hij 'ne kerel in den préêkstoel zitten. Wat dóet ge daar? koster, ik rust hier een beetje. Een aardige plaats om te rusten Kadé is als kerkdief aan gehouden. Men zegt dat de Bank van Kortrijk afgebrand is door eene gaz- ontsnapping. Al de papieren van waarde zijn gered. Een koninklijk besluit benoemt M. L Ruzette, arrondissements kommissaris te Yperen tot gouverneur der prinvincie West Vlaanderen in vervanging van M. Vrambout, overleden. Er zit te Brussel 'ne kerel vast, zekeren De Bar, 'no chevalier dan nog, beschuldigd van 34 schriftvervalscbingen en éen diefstal.... Errrdabie. Er is in ons land 'ne vent tegenwoordig t' Antwerpen, die loopen durft tegen 'tklingste peerd hij legt 20 kilometers in éen uur af.... Bijna gelijk't convoi... Zij» naam is Bêrtaccini. Ziedaar! 'k meende dat Holland zoover vooruit was in 't onder wijs in een gemeente van Friesland heefteen hoofdonderwijzer voor zijn kestje, ne grondigen nacht op een kermisbal den bas gespeeld.... Bij ons gebeurt dat niet, God zij geloofd want iemand die de gansche dag aan do jeugd toewijdt, verdient daar wel eon treffelijk bestaan bij te vinden. Men rekent dat er in Indië, en nag maar in vier distrikten, aan 120,000 personen tot februari toe, zal moeten eten gegeven worden, anders sterven ze van honger.... De herfstoogst is er gansch mislukt! Op 4013,uOJjongens, die in Daitschland moesten loten, zijner 40,oÜU niet verschenen Weer is te Parijs eon kind, 6 jaren oud, dat door zijne moeder ee nige oogenblikken was alleen gelaten en gedurende dit alleenzijn met fosiborstekskens had gespeeld, lovend verbrand, doordien de stekskens hadden vuur gevat. De wereldberoemde Russische houtmarkt van Riga begint erg te slabakken, ten gevolge van den oorlog.... Zet maar een kruisken, Rusland, en houdt uw krijt in d'hand! Er zullen nog ander spektakels zün. FRANKRIJK. 't Is weer uitgekomen dat do Pastoor van Croix de Bléré bij middel van uitgekochten valschen eed, valschelijk beschul- d'gd was van eerlooze zaken. Thiers is met veel eer en glorie begra ven meer dan 100,000 personen zijn naar zijn lijk kamen zien bijna al de magazijnen van Parijs waren gesloten van al die eer zal Thiers niets gezien uohoord ot genoten hebbenin 't ander leven zal een enkele goede zueht'die hij in zijn iovon heeft uitgeademd, hem meer profijt bren gen, dan al die glansende eerbetuigingen. Thiers heeft dikwijls zijn groot talent voer God en do Kerk gebruikt. President Mac Maho* zet zijne reis in Frankrijk voort; hij heeft veel betrouwe» op de alge- meene kiezingen die rond half october gaan plaats hebben Gambetta gaat voor zijne Rechters compareeren. Tonia, w'en hooren wel van dienwreeden Dorijforaniet meer! Kijk, Domien! 't is waar! de menschen overdrijven geerne hunne kwalen!'t was een geschrijf en gepraat over dien Dorijfora, alsof hij den laatsten patatter ging verdestruweeren. En Godweet, vrouw, is er al eenen in Europa geweest! -— Des te beter, des te beter, mande patatteroogst is niet al te wel gelukt, en er zullen t'Antwerpen niet veel schepen graan, uit den Oosten kunnen komen. Met dien ongelukkigen oorlog, Tonia! Ja, en hoe is 't daar nu, Domien? Vechten, vrouw, dat d'hairen stuiven en dat 't bloed overal rondspater kunnen daar al een goei honderd duizend menschen gebleven zijn. De beulen! de wreedaards!'t Is helsch! 'tis tiegersch ons gemoed komt vol als wij 't bloed uit een kleine wonde zien vlieten, en die beulen gaan daar tot over de kniën in 't bloedmenschenge- kerm is hun muziekEn hoe is 't daar nuDomien wie wint er - Tonia, ze vechten in drij, vier ploegen, gelijk ge zoudt zeggen in al d'herbergskes van onzen hoek maar in 't algemeen is 't den Turk die aan de bovenhand ligt. Zou dat goed zijn, Domien? Wel, vrouw, den arm verstuikt is beter als zijn been gebroken; maar 'k zie toch liever den Turk winnen als den Rus;de Rus is'nen overweldiger en hij zou op den duur nog g'heel Europa in vuur en vlam zetten, terwijl dat de Turk, als hij nog wint, ineen benepen en secondaire positie zal blijven. Als "t zoo is, we zullen den Turk maar laten winnen, Domien. Jamaar, volgens de laatste berichten, zou den Rus zijn zaken herpakken en zich van den grond rechten om den Turk onder te krijgen, 't Kan daar nog lang duren, vrouw, datvechtenindenOost! En wat nieuws in ons land, Domien? Al d'affairen slabakken; maar't zou nogal wel gaan, indien de Duivel zijnen steert zoo ijselijk wreed in ons soep niet sloeg; g'hebt daar de kerkhofschendingen van Brussel, zoo wreed dat de -- Tk..:hcp van Mechelen, bijna met de tranen in d'oogen, zijn beklagmoetkomendoen. In eenkatholiek land, Tonia, peist'nekeer! - 't Is abominabel, man! Ze kunnen een Christene ziel nog niet gerust laten, als zijn lijk daar stijf tusschen vier planken ligt! Ze benijden den werkenden mensch 't wijwater en de benediktie van den Priester! Domien, 't is een sacrilege tegen 't menschdom, die kerkhof schenderijen Tonia, 't is een onredelijke spotternijmen heeft aan die lijk- dieven gezegd: neem 't beste, 't schoonste deel van 't kerkhof: be graaf uw dooden gelijk gij wilt, en begeertzet op uw zerken al wat u belieft; maar laat ons, katholieken, toch ook de vrijheid vanievers in een hoeksken op gewijden grond te rusten, gelijk ons voorouders van alle tijden; 't is toch 't minste dat men aan 'ne mensch kan wei geren! Mij dunkt, Domien, dat de Turken en Schismatiekendat zou den toestaan? En in ons land wordt het geweigerd; en die groote lijkdieven roepen aan 't Volk Neen, ge moogt niet, ge zult niet op gewij den grond rusten gij moet, na uwe dood, nevens liber-penseurs en ander honden liggen, nevens zelfsmoorders en ongeloovigen Brrr..., Lucifer, als mensch verkleed, zou niet anders spreken! Ja, Vrouw, en die groote rijke Geuzen, die de werkende men schen en de burgers in 'nen algemeenen prosput willen delven, voor hun en voor hunne Familie, ze moeten afzonderlijke grafkelders hebben, om uit 't gemeen te liggen. Maar, Domien, hebben die groote Geuzen van Brussel hun redelijk verstand verloren? Zien ze 't recht en de waarheid niet? Tonia, er staat geschreven: De Waarheid is 'ne kostelijken perel; werpt dien perel naar een krokodil, ze zal hem overbijten en in 't modder werpen... En reéel, vrouw, zonderde liefde te kwet sen, want wij moeten voor die ongelukkigen bidden;behalve hun doopsel, er loopen tegenwoordig veel krokodillen in menschenvel... Laat ons nu lezen en slapen gaan. Nog over den Oorlog.

De Werkman | 1877 | | pagina 2