O verziekt en beschouwingen. Maandag zijn er op Aalst-Mijlbeke twee malheuren geweest 'ne voerman is door zijn eigene kar overreden, dat men voor zijn leven vreesde en op den Bolleweg is een kind van 2 jaar dood gereden. Nog iets dat Mijlbeke raakt: M. Blondel, daar iedereen gekend als 'ne man die zijn weêrga niet had van braaf heid en liefdadigheid, M. Blondel, dien spiegel van godsdienstig heid, is t' Antwerpen overleden; g'heel Antwerpen is in rouw t' Aalst en in 't omliggende zal ook dien deftigen naam gezegend worden en gezegend blijven.... Indien al de rijke menschen waren als M. Blondel, gen zeudt van geen Socialismus hooren. Er zijn tegenwoordig ongelukkige rampzalige menschen.... Wij vernemen daar dat er'te Dendermonde gespot is met de ver tooningen der Passie.... Die niet wil gaan zien, is vrijdoeh dat spotten is dom Zoo zijn er ook twee militairen die te Bois- d'Haine voor't huisje van Mej. Louisa Lateau zijn gaan schandaal maken, om die deugdzame dochter en hare zusters den dood- angst aan te doen. D'ander week vochten t'Antwerpen twee logisthouders voor eenen Reiziger die zij alle twee wilden hebben 't ging verder een der logisthouders stak den anderen bijna dood.... Als de Kei zers om een brok land vechten, waarom zouden de bazen het om 'ne Reiziger niet doen Een officier van 't leger heeft zondag avond t' Antwerpen g'heel de Wolstraat in rep en roer gesteld en alles in stukken ge slagen. 't Officierken beweerde dat een onderofficier hem niet gegroet had, en viel hem op 't lijfmen haalde den onderofficier uit d'handen, maar alsdan trok 't officierken zijnen degen en be gon te kappen en te steken naar de bierglazen, flesschen, steks- kenspotten, tafels, stoelen, huisgenoten, alsof het allen vijanden des Vaderlands geweest waren. Er stonden wel 500 personen buiten. De policie heeft den woestaard naar d'hoofdwacht gevoerd, 't Zal hem gedenkende poletten af en den bak in Zondag nacht is te Diest een extra-trein op eene kar geloo- pen, bespannen met 2 peerden. De peerden werden gedood maar de voerman is er met den schrik afgekomen-. De bareel stond open en men verwachtte geen trein op dit uur. HOP Er komt meer vraag naar nieuwe Hop maar de prijzen zijn nog niet gestegen; ze blijven rond de 50 fr. 't Schijnt nu zeker dat de kiezingen in Frankrijk den 15 Oc tober gaan plaats hebbenMac Mahon heeft een manifest rond gezonden. Een farmer of boer uit Amerika heeft nu een insekt ontdekt dat voor den doryfora is hetgeen de kat voor de muis is Alabonheur! w'en kunnen geen kwaad meer! Ze maken nu in Amerika vrouwenrokken, kousen, hoeden in papier; ze bouwen er huizen in papier, schepen in papier, klokken in papiertonnen in papier, en zelfs vervaardigt men tegenwoordig in Engeland papieren wielen voor de waggons van den spoorweg... Waar gaan wij naartoe? Goed nieuws! Er is in Limburg eene nieuwe koolmij n ont dekt.... Dus, alslag der kolen te weeg. Ala bonheur Bij een juwelier te Napels zijn voor twee maal honderd duizend franken juweelen gestolen. Wondere zaak eenige stap pen van daar is gestadig een politieagent en een schildwacht. De slotmakers verklaren dat de sloten geopend zijn met de sleu tels zelve, en 's anderdaags vond de juwelier zijne sleutels op hunne plaats.... Hoe legt ge dat uit? Maakt gij meer b generaals zullen op 't groot leger van Plevna vallen en den laatsten Rus in den Donau drijven Laat ons niet te wreed zijn voor dien Rus. Ons Heer straft hem voor al zijn baldadigheden in Polen, voor al 't onschuldig bloed, waarmee zijn handen bevlekt zijn, voor al zijne judasserijen en dwingelandijen; maar zijn soldaten zijn toch iemands kinderen,... Laat ons bidden voor den vrede 't Is zaturdagdat Osman te Plevna den veldslag gewonnen heeft. De Russen hadden reeds drie verschansingen veroverd, als de Turken erop vielen en niet alleen de drie verschansingen terugna men, maar ook alles wat de Russen vroeger hadden bijgewonnen. Russische bekentenissen. Een officieele telegram der russische telegraafageneie uit Poradin, 15 september, geeft als volgt de verliezen der Russen op, in de gerech ten welke op 13 en 14 september hebben plaats gehad. Onze verliezen worden geschat op 9721 gekwetsten waaronder 239 officiers; het getal der dooden bedraagt ongeveer 3000. Onze totale ver liezen bedragen ongeveer 12,800 man, waaronder 300 officiers. De Ru- meniêrs verloren 00 officiers en ongeveer 3000 soldaten. De houding der russisch-rumenische troepen is uitmuntend. De jonge rumenische solda ten vechten als leeuwen. Elders is alles rustig. De Rumeniërs. Aan een telegram uit Bucharest is het volgende ontleend over de manier waarop'de Russen hot aanleggen om de dapperheid op te wekken in de harten der Rumeniërs, hunne getrouwe bondgenoten De Russen, gebruik makende van de weinige ondervinding hunner bondgenooten, hebben een wezenlijk ongehoord middel uitgedacht om hen tegen den vijand te doen oprukken. Zij hebben de Rumeniërs in de eerste "rangen geplaatst en hun geschut in'den vorm va» een hoefijzer daar rond geplaats, zoodanig dat elke pooging om achteruit te gaan onmogelijk was. Een rumenisch officier, die in het gevecht werd gewond, deed ons het volgende verhaal van die manier van aanvallen. Wij hadden te kiezen, ofwel te vallen onder de kogels der Turken ofwel door het russiseh geschut te worden verpletterd. Wij verkozen het eerste en rukten werktuigelijk vooruit; doch wij begrepen al het verschrikkelijke van den toestand toen het turksch geweervuur den dood in onze rangen, begon te verspreiden. BRAND VAN 'T MILITAIR HOSPITAAL TE GENT. In den nacht van vrijdag tot zaturdag, rond half twalf, werd er in dit groot gebouw brand ontwaard. Alras stonden twee der vier vleugels van 't gebouw in brandd'eerste bekommering was van de 90 arme zieken te redden32 zieke soldaten werden aanstonds naar t burgerlijk hospitaal overgebrachtd'ander hadden hun zeiven gered, werden by menschlievende geburen ingenomen of gingen in d herberg een pintje pakken. De schade is groot. De brand is begonnen op den zolder van 't magazijn. Benevens de Burgers hebben de heeren Geestelijken van Akkergem en de eerw. Aalmoeseniers groote blijken van zelfsopot- fering gegeven. Er is veel schade in de gebuurte, bij twee groote bloemisten. Binst dat d'heeren Geestelijken en de Gasthuisnonnen hun leven t« pande stelden, was er daar 'ne leelijke vuile Geus die huilde: De zwarte aan de deur't En scholt niet veel of dit zwijn werd door de pompier» in hunne spuit gedompeld Er zijn toch onbeschofte kerels, h oei! Er gaat te Gent, in St. Jozefskring, op 8 October, een prachtig Feest gegeven worden ter eere van den grooten Vlaamschen muzikant Edg. Tinei.. Een deftig gedacht als t wezen mag. BRUSSEL. Te St-Jans-Molenbeek dronk een knaap van 9 jaar een liter cognac met genever gemengd en stierf nog denzelfden dag, in de ijselijkste pijnen. Die jonge deugniet had nog andere kinderen doen drinken. - Al de menschen waarin nog eenig christene gevoel is, zijn verontweerdigd over de schending der kerkhoven. Verscheidetreinen van Brussel naar Oostende zijn afgeschaft. Leuven, 17 september. Markt goed voorzien en stalen talrijk aangeboden al de granen zijn verhandeld in het voordeel der koopers. Bloem en zemelen zonder verandering. Er was een' overvloedige voorraad van aardappelen en deze werden moeielijk verkocht aan de vorige prijzen, 10 fr. Aan den Buitenamstel in Holland, viel maandag een knaapje in het water; iemand, die niet zwemmen ton, sprong hem na, een derde, die beschonken was, begaf zich ook te water. De drie drenkelingen werden ten slotte doer een vierde persoon gered eifals apotheose kregen redders en geredden met eenige mensehen op den wal twist, die gezegd hadden dat men ze maar had moeten laten verzuipen. Domien. Vrouw, ge dubt! .Li.iu Go zegt de waarheid, man ik peis daar, op 't geen wij ge zegd hebben over de kerkhoven, dat een christene lijk daar te Brussel in geen gewijde aarde mag rusten. üomien. Ja, 't is droef, vrouw Tonia. Wel, djanters toch wat kan hun dat schillen die van een ander geloef zijn of die geen geloof hebben ze spreken altijd van den eigendom maar is dat ook geenen eigendom G'hebt duizendmaal gelijk, vrouw, maar er gebeuren nog ander- dingen in die groote steden er zijn daar mannen exprés gesteld em, als ze de kans schoen zien, den christenen mensch te dwingen van zonder biecht of berechting te sterven. Maar, Domien, dat zijn «le praktesijns van Lucifer, Gelijk ge zegt, vrouw Hoe is dat toch mogelijk hoe laat Ons Heer dat toe Tonia, zonder strijd geenen loon wat zegde den Apostel Paulus, en wat schreef hij Luistert, Tonia, als g' eén hert ziet, ziet ge de we reld. Paulus schreef Ik voel twee menschen in mij, eenen naar 't goed genegen en eenen naar't kwaad Alzeo zijn alle menschen, en alzco ziet ge van 't begin der wereld de menschen in twee bataillons verdeeld: éen voor 't goed en een voer 't slechtéen die naar omhoog ziet bij éen Grooten Meester om de commande t' ontvangen, en een die naar omleeg trekt, bij Lueifei, om dien «chelm zijnen zin te doen.... Ge zult daarem zien, dat't bataillon van 't goed altijd voor de ware vrijheid, voor 't recht en voor de waarheid zal zijn, terwijl't battaillon van 't kwaad de sla vernij en de leugen voorstaat. Ze zeggen 't nogtans g'heel anders, Domien Zeggen en doen is twee wacht u altijd van de groote boffers en de groote be la vers Wij weten emmers wel dat Lucifer van 't begin af de Vader der Leugentaal genoemd werd..,. Maar, van iets anders gespro ken, er is nieuws van den oorlog, Tonia groot nieuws Te we te», man 'i De Rus is zaturdag op drij vier plaatsen afgeklopt't is 'ne wree- den massakker geweestze spreken van vijftien duizend dooden, zonder de geblesseerden. Och Heere, die errem weven en weezen in Rusland Den Rus is uit Chipka gejaagd en zonder d'eeuwige devóiren van de generaals, ware 't een algemeene deroet en saufkepé geweest. Den Rus uit Chipka en in deroetja, zeker, Domien, dat is groot nieuws. En de Keizer der Russen zal nu zeker toch den vrede vragen Hoe is met dien dompelaaar nu Tonia, er en is geen woord uit te krijgen, geen gebenedijd woord hij ziet sterlings naar den grond gelijk 'nen boer die uit zijn pachthof gezet is. Drinkt hij. Domien Daar schrijven ze niets van, vrouw maar ze bewaken hem, want 'ne mensch in zulke sombere gedachten, is kapabel van alles.... Geklopt worden van den Turk, 't is toch ijselijk wreed voor dien hoeveerdigen Russischen kop.... Maar, er staat geschreven Die zich verheft, zal vernederd worden. En dat mankeert van zijn leven niet. Rusland staat daar nu, als les voor iedereen. Ja zeker, om nooit de weven of de weezen, of de zwakke volkeren te verdrukken. Want, dat roept wraak ten Hemel, en als de maat vol is, zendt Ons Heer den eenen of den anderen kastijder af.... Onrechtveerdig goed cedijdt niet en een rijk van dwang duurt niet lang.

De Werkman | 1877 | | pagina 2