De ontvanger der belastingen van Lede, gaal naar Ninove. T'Anlwerpen is de werkman Solie, in de Boeksleeg, bijna vermoord door zijn eigen vrouw... Wij kennende oorzaak niet waarschijnlijk ongeregeld leven, dronkenschap of anderen bucht. Er zijn nog geen ellenden genoeg inde wereld: de menschen zoeken er. BRUSSEL. - Zondag, terwijl de koning en de koningin de tentoonstelling der suciéré linéenn» openden, heeft er een stoute wesp de Koningin in de wang gesteken. De steek zal echter zon der erg gevolg blijven, daar men den angel onmiddelijk heeft kunnen uitirekken. De Septemberfeesten zijn meermaals door regenvlagen gestoord. Te Jette is op 't einde van d'an- der week een ïjselijk schelmstuk gepleegd. Een jongeling van 23 jaar heelt gepoogd zijne moeder te verwurgen. Hierin niet ge lukkende wierp 'i monster eeuen steen tegen haar hootd, die eene diepe en erge wonde veroorzaakte. Als gij de gazet opent, 't is d'een ramp achter dander: de katoenoog'st is nu in Amerika vernield, schade 300 000 dollars, eu in een dorp van Zwitserland zijn dooreen brand 2000inwoners zender woonst; 't is te Aïrola, een dorpje tusschen de bergen.... Zonder woonst en de winter die nadert! Er is in Amerika 'ne jongen van 22 jaar oud, die reeds 369 pond weegt. Dijnsdag is in Amerika de groote statie van den Pacific- spooiweg aangerand door 13 gemaskerde mannen. Ze dwongen dien overste van een rood licht uit lesteken, om den expres- trein die geld vervoerde, te doen staan. De trein stond, de dieven spror.gen'erop, plunderden de passagiers, stolen uit een waggon 100,000 dollars, sneden de telegraafdraden af en namen de vluchtEr zijn 10,000 dollars uitgeloofd aan wie die stoute booswichten kan opsporen. Te New-York is een groot huis van 8 stagiën en bewoond door 165 personen, afgebrand. De dooden en gekwetsten zijn talrijk een pianist sprong door de vensters en verstuikte zijn hoofd; eene dame stierf van schrik een meisje versmachtte, enz. enz Z'hebben in Amerika nog aide gewoonte van houten huizen te bouwen 't hout kost daar schier niets. Te Bordeaux hebben twee advokaten, van 't geslacht der radikalen, voor g'heel deu Tribunaal gevochten als hanen.... Ze zullen vervolgd worden. ER IS nu door 't omvallen eener petrooüamp een heele sta tie in brand geraakt en afgebrand, te Deutz, in Pruisen. Te Sinl-Lacteueim 'k en weet zelf niet waar dat ligt, js 'p.e man van honderd jaar gestorven. Daags voor zijn dood werkte hij nog. De werkzaamste menschen zijn doorgaans de gezondste en leven langst. Doch de i mag er niet aanhangen. In Indië, op de plaatsen waar nog eten is, geldt de rijs 5 dollars per kilo. In Darwar is d'armoede zoo groot dat welheb bende menschen zich bij geheele troepen verhuren om deploegen te trekken en een weinig eten te krijgen. Turkijë vraagt in alle landen geneesheeren en kandidaten in de geneeskunde, om zijne gekwetsten te komen verplegen.... Er sterven daar zoovee! menschen, zonder eenige hulp Ge moet verder op ons 4>1,! bladzijde, de positie lezen van ien Keizer der Russen. FRANKRIJK. Een belofte in dwang, zij duurt "niet lang. Men zal een ijzerenweg aanlegger, tusschen Giurgewo en Simnitza, dien men hoopt te voltooien tegen het einde van October, doch ik denk dat hij niet voor Kersdag zal gereed zijn. Men heelt stoombootenijsbrokers besteld ten einde, ing6val het zou vriezen, den Dorian open te houden. Er is insgelijks eene overeenkomst gesloten voor de levering van winterkleeren en kazernen. Alles duidt aan dat de Russen besloten zijn den oorlog tot het uiterste te drijven. Al wie bekend is met het gevoelen,, niet alleen vande russische natie, maar ook van het leger, weet dat er geene andere politiek mogelijk is; doch de mannen die door hunne onbekwaamheid den veldtocht hebben doen mislukken, mogen zich aan een streng vonnis verwachten. Generaal Ignatieft' verbergt zich in eene soort van politie e wolDe generaals die den veldtocht hebben in gevaar gebracht, beweeren nu dat generaal Ignatièff hun de heldhaftige verdediging der Turken niet heelt voorspeld..en dat hij hun heeft bedrogen aangaande het getal be- noodigde troepen vooreen overrompeling van Turkije. Zij zouden insgelijks kunnen zeggen, dat zij niet wisten dat de Turken met kogels zouden schieten Al wat men nu weet van de Turken wist iedereen voor den oorlog. Het effektief van hun hun leger, de heldenmoed waarmee zij hunne sterkten verdedigen, hunne hardnekkigheid, hun bloeddorst, dat alles was algen.een gekend. Het eenige wat men niet had voor ien, was de verregaande onbekwaamheid van eenige russische generaals. RECHTERLIJKE KRONIJK. De burgerlijke rechtbank der Seine (Frankrijk) heeft beslist dat een kucrder verantwoordelijk is tegenover den verhuurder, voor de invoe ring van wandluizen in een huis. Het was gekonstateerd dat zekere Volhart, door het inbrengen van. aude meubels, wandluizen had aangebracht in het huis, dat kaar door Mej. Handienne was verhuurd en dat vroeger dit belangwekkend onge- die'rt niet herbergde; de hoogergemelde rechtbank, in aanmerking nemende de kosten die de verhuurster heeft opgeloopan om het huis tc laten zuiveren, heeft vrouw Volbert veroordeeld tot het betalen van 1000 fr. schadevergoeding. Hoe Mac-Mahon den dug overbrengt. Gelijk alle werkzame liè, staat de maarschalk vroeg op. Winter ea zomer, ten 6 ure is hij altijd te been. Hij kleedt en wascht zich zonder behulp van eenen kamerknecht, en treedt ten halfzeven in zijn werk- geleklt 'S traP rechtstre*lis Hit zÜn slaapvertrek daarheen Het werkkabinet is gelijkvloers, inden linkervleugel van het paleis □er Champs Elysees, is zeer hoog van verdiep, ontvangt licht door tvv®e vensters, die uitzicht gaven op den tuin, en is met strengen smaak gestoffeerd, zonder gezochtheid en pracht, doch ook zonder gemaakte eenvoudigheidHet greenkleurise behangsel is scbier gansch bedekt met de groote kaarten van den staf en de engelsche kaarten van hetoor- Jogstooneel, op welke de maarschalk de bewegingen der russische en turksche legers volgt en zich zeh en rekenschap geeft over den juisten toestand der oorlogsvoerende. Op den bureellessenaar, die in't midden van t vertrek staat, liggen papieren en boeken in de volmaakste orde zelis geen schijn van wanorde laat zich bemerken Men bemerkt van eerst at dat men daar bij een man thuis is die in alles de regelmaat ziet en alfes^op zijne plaats wil, zoo in politiek als in het bijzonder leven. ien ure ontvangt Mac-Mahon de hooge ambtenaars van zijn militair en burgerlijk huis en werkt met hen tot'J ure. Indien er geen minister raad plaats heeft, maakt hij daarna een rid, die, goed of slechts weer een paar uren duurt. Men weet, de hertog van Magenta is een onvergelijkelijk ruiter. In zijne familie is do smaak of eeider de drift van peerden erfelijk. Sinds hij zun strijdpeord, te Reichsoffen gedood, verloor, bestijgt hij een prachtig zuiverbloed engelsch beest, krachtig en driftig, waarop vele rijders van beroep zich niet zouden durven wagen. Op de dagen dat er ministerraad gehouden wordt, zit de maarschalk dien raad voor, welke gehouden wordt in een beneden-salon, door de bu reelenvan zijne aides de-camp van zijn kabinet gescheiden. Ingevolge de belangrijkheid der te behandelen zaken duurt de zitting van ander- hall tot dr-e uren. Zelden neemt Mac Mahon het woord; hij luistert, iaat de denkwijzen zich uiten en vat desnoods in eenige woorden de be raadslaging samen Hij spreekt kort, duidelijk, zonder woordenpraal doch immnr gaat hij recht op het doel af, en altijd is bij in zijne redenee ring wijs, voorzichtig. Ten elf ure biedt men den maarschalk een uittreksel uit de Parijzer en bijzonderste vreennle dagbladen aan. Op zijn uitdrukkelijk bevel on derwerpt men hem al den smaad en al de beleedigingen waarvan hijvan wege de demokratisehe bagblad m, liet voorwerp is. Dit alles luistert hij na zonder in 't minst zijne kalmte te verliezen, schijnbaar met de grootste onverschilligheid. Enkel schokschoudert hij van tijd tot tijd met verachting. Ten halt twaalf heeft het ontbijt plaats waar geheel de familie en de ofi.cLr lan dienst aan deelneemt Dit maal duurt slecht 20 minuten- Spreekwoordelijk is de matigheid des maarschalks. Hij eet zeer weinig en altijd eenvoudig toebereide speizen nooit rookt hij. Ion 7 ure, begeeft zich de president weer naar zijn werk abinet, als dan geeft hij gehoor aan de generaals, die Parijs bezoeken, die hem o- men onderhouden over den toestand hunner legerkorpsen ook ontvangt hij de prefekten ea vreemdelingen van aanzien. Het vernoo geëindigd zijnde, werk t hij soms met eenen minister dien hij heeft doen ontbieden of met eenen dienstoverste. Ten 4 ure, rijdt hij met zijne vrouw en dochter uit. Altijd heeft die dagelijksche wandeling een nuttig doel: nu eens begeeft de maarschalk zich in een gasthuis of in een liefdadig gesticht, dan weêr inspekteert hij de groote werken der wereldtentoonstelling, ofbezoe t hij eene fa briek, een museum. Omstreeks ure in 't paleis Champs Elysees terug gekeerd, doorloopt hij de depeches die gedurende den dag zijn toegeko men of leest de fransche en buitenlandsche tijdschriften die zicli met militaire vraagstukken bezighoudenvoor deze koestert hij eene gedu rige vooringenomenheid. Ten 7 ure, dmer. Het avondmaal, waaraan dezelfde personen deelne men als aan het ontbijt, duurt ongeveer een half uur Vervolgens eindigt de maarschalk zijnen dag te midden der zijnen. Hij leest, kout en rust uit van zijnen arbeid en van de bekommernissen der staatkunde. Som tijds komt een oude vriend; een der makkers zijner zegepralende tociiten, hem bezeeken, en dan moest ge hooren hoe die beiden het drak hebben, over het verleden, over den goeden tijd van Afri a, den Krim oorlog, den itali .anschen veldtocht. De samenspraak des maarschaalks is ver vuld met belangwekkende gebeurtenissen. Niemand dan hij kent beter de krijgskundige geschiedenis onzes tijds. Zijn geheugen over de bijzon derheden der groote veldslagen bij wélke hij tegenwoordig was, is zoo zokor en zoojuist, dat hij de kleinste misslagen, door de geschiedschrij vers in dit vak gedaan, aanduidt. Ten 11 ure gaat hij slapen De maarschalk is slechts een of tweemaal inden winter tegenwoordig bij de groote diplomatische ontvangsten en nooit ziet men hem in den schouwburg; ai zijne avondstonden wijdt hij aan zijn gezin, aan zijne kinderen, aan zijne vrienden. Eenmaal per week, des donderdags, is er in het paleis der Champs Elisees groot diner, gevolgd van receptie, en dan neemt de hertog van Magenta, alsmaarschalk gekleed, de honneurs waar. Ten II ure is de receptie afgeloopen. Zeiden slaat men den veldmarsch wanneer de president uitgaat of weerkeert; de post presenteert de wapens, de officier groet men den degen, bet alles zonder gerucht en zonder vertoon. Niemand drijft ver der dan hij de beleefdheid jegens al wie deeimaakt van het leger, wat ook de titel of rang zij. Aizuo, wanneer hij den zadel of het rijtuig ver laat in het groote voorhof van 't paleis, dan groet hij diep de twee schild wachten die, onbeweeglijk op het bardes, hem de wapens presenteeren. Ofschoon eenvoudig in zijne gewoontsn en doenwijze, bezit de presi dent nogtan? in hooge mate de gaaf van overheid. Hij heeftal de fierheid van liet ijdellijk bloed dat hem in de aderen vloeit. De graaf von Arnim, die bevoegd in die soort van zaken was, schreef, naden 24 mei, aan zijn gouvernement, dat hij nooit door eenig staatsopperhoofd met zooveel weerdigheid er. majesteit wasontvaugen geworden als door den afstam meling der iersche koningen in zijn klein hotel der rue de Grafelle, te Versailles. De eenigs'e uitspanning die zich de maarschalk gunt, is de .jacht.

De Werkman | 1877 | | pagina 2