D eerste kou en ook de leste, mijdt ze als de peste. De Toestand der Russen in Bulgarië. Verschrikkelijke Bijzonderheden Men schrijlt uit Parodirn, aan den Univers Rondom mij 'ie ik niets dan vermoeide en ter- neêrgeslagen gezichten elkeen is als het ware ver pletterd door dezen onophoudelijken, verschrikkelijk, moorddndigen en tot niets leidenden strijd, die sedert zeven dagen zonder ophouden voortduurt. Hoopen lyken, cindelooze reien gekwetsten, onuitstaanbare Sijnen lijdend, stervend niet aan wonden maar aan en versehrikkelijken toestand waarin men genood zaakt is, hen te laten, bij gebrek aan vervoermidde len, aan geneesmeesters en ambulanciers. De recen heel t de slecht onderhouden wegen in die landstreek in modderpoelen veranderd de ellendige bulgnarsche karren die tot het vervoerder gekwet sten dienen, geraken onderweg in 't slijk vast en leggen gemiddeld ten hoogste slecht twee kilometers in een uur af. Gij kuntu gemakkelyk verbeelden, wat er gewordt van de rampzaligen die men genood zaakt is aldus 85 of 4n kilometers ver te brengen, om de diehstbijgelegen gasthuizen te bereiken. Er zijn twee, uric dagen noodig, want 's nachts rijden de karren niet. De gekwetsten liggen op natgeweekt en beschim meld stroo; geschokt, en soms ten gronde gesmeten met hunne ellendige rijtuigen, door den regen be sproeid. vinden de ongelukkigen onderweg den dood, of doen de eerste kiemen op der verschrikkelijke ziekte die hen naar drie of vier dagen wegmaait, in de hospitalen, waar de typhus is uitgebersten. Eeno veelbeteekenende bijzonderhoid daaromtrent, is de volgende Gisteren toonde een der amhulancie-opperhoofden, met eene wezenlijke wanhoop, mij twee kwijtbrieven ran overvoer van gekwetsten do eerst», hem afge leverd door den aanleider van een der laatste kon vooien van gekwetsten op Sistova gestuurdde tweede, aan dienzelfden aanleider afgeleverd door de administratie van een der godshuizen van Sistova. In beide kwijtbrieven werd betzelfde konvooi bedoeld. In den eene was het getal der gekwetsten bij hun vertrek naar Sistova aangeteekend, in den andere het getal der nogoverblijvendcn bij het aankomen ter bestemmingsplaats. Ziehier deze cijfers: VERTREK.' AANKOMST. Russen. Gevaarlijke wonden. Gev:. irlijke !en. Officieren27 Soldaten675 Turken. Officieren2 Soldaten81 Russen. Lichte wonden. 11 214 1!) Lichte wonden. Officieren Soldaten. Turken. Officieren. Soldaten.. 41 782 07 28 401 40 Totaal. 1578 818 bij het vertrek, bij de aankomst. Die zakehtoestand, zoo verschrikkelijk, dank aan de zorgeloosheid der russische militaire administratie, is o rzaak dat Parodirn, op dit oogenblik met gewon den letterlijk overkropt is. Eemge duizenden dezer ongelukkigen liggen de een door den ander in de stallen en de overdekte binnenplaatsen van het dorp, anderen, min gelukkig, hebben vooreenig oorkussen den muur der buizen, en liggen in afzienbare rijen langsheen de groote straat van Poradim geschaard. Zoo moeten zij soms 48 uren blijven, alvorens een eerste verband te bekomen Eu er komen er altijd, altijd meer aan Den eer sten da bezochten hen de keizer en de groothertog, deelden hun ridderteekenen geld uit; doch sinds eer gisteren komt de vorst niet meer. Men zegt dat hij zich in ben afgrijslijken gee stestoestand bevindt. Die man, die gewoon is alles onder zijnen wil te zien bui gen, die zelfs niet begrijpen kan dat men ia zijne tegenwoordigheid weerstand durft bieden, die man is genoodzaakt, in een vergeten dorpke van Bulgarië, de vrucliteloozo pogingen van zijn leger aan te zien, dat als do sneeuw smelt in dien verslindenden oven van Plevna. j Keizer Alexander is in de laat- te dagen zeer veran derd: zijne wangen zijn ingevallen, zijne houding is terneergeslagen en zijn haar is vergrijsd. Hij draagt geweoilijk de grijze kapot er. de witte muts van het regiment uer gardes te peerd Dagelijks begeeft hij zich in rijtuig langs den weg Biela-Plèvna, tot op 0 kilometers voorwaarts van Parodirn. Daar stijgt hij te peerd en richt zich naar eene hoogte i echts van den weg, van waar het wijdëpanorama zich ontplooi en ziet der Vid-vallei, en der verdedigingsliniën van het turksch leger. De keizer is gewoonlijk vergezeld van een twintig tal officiers en van een eskadron kozakken der garde. Eenige uren verblijft hij op de hoogte, met den verre kijker de artilleriegevechten bespiedende, die op de vèrschi lende plaatsen te gelijk worden geleverd Tem twee uren namiddag keert de keizer terug om te di- neeren Sedert twee dagen dineert hij niet meer aan de groote tafel van den staf, niet willende - zoo ten minste veronderstelt men in het openbaar verschij nen in den treurigen en terneergeslagen toestand waarin hij zich bevindt In alle geval hebben de mili taire geattachoerden uit den vreemde die thans te Parodirn verblijven, sedert den 1U september, den keizer niet gezien. Gisteren had in het hoofdkwartier gedurende het diner een zeer hevig tooneel plaats. De groothertog Nikolaas was van Grivitza aangekomen, alwaar hij de nieuwe positièn was gaan inspekteeren, de troe pen bedanken en eenige belooningon uitreikeu. Het was twee ure. Een hevig kanonvuur donderde, op de linkerflank te Slatina en Bogot. Men zette zich aan tafel, en de groot-hertog kondigde metzelfvoldoening aan dat - zijn Skobeleff zich met de Turnen ver maakte, - toen een ordennans een telegram bracht, bij de lezing van welke de groothertog van zijnen zetel opsprong. Generaal Levitsky zoo richtte hij zich tot den bij voegenden stafoverste, ieas dit! Lees luidop, ik beveei het u De generaal gehoorzaamde. Het was men weet dat de russische positiënmet Parodirn door telegraafdraden verbonden zijn de depeche van generaal Skobeleff, zoon, het verlies be richtende der verschansingen ten zuiden van Pievna, ten prijze van groote opofferingen den vorigen avond ingenomen. De depeche zegde letterlijk het volgende: De generaal Levitzky, wien ik ttvee verschillende malen om versterking heb gevraagd, zond mij geen enkel man. Het verlies dezer belangrijke positiën en al dat onnoodig vergoten bloed, kome over het hoofd van dien Pool. De groothertog vergat toen hij, in een aanval van gramschap, generaal Levitzky beval zelf deze tele gram in tegenwoordigheid van den ganschen staf te lezen, dat de zinspeling, zoo kwetsend voor Polen, die daarin vervat was, een anderen generaal zou tref fen veel hooger geplaatst dan Levitzky, namelijk het stafopperhoofd Nepokoitchitsky, die Pool en katho liek is. De oude generaal, bleek en bevend, stond op van tafel en verwijderde zich in zijne kamer. Wat gene raal Levetzky betreft, deze gaf op staanden voetzulke voldoende redens op, om het niet zenden der hulptroe pen door Skobeleff gevraagd te wettigen; dat de gro< thertog zich verontschuldigde. Men weet niet wat er in den avond voorviel bij den keizer, die liet geval vernomen [hebbende, den groot hertog en de poolsche generaals in zijn kabinet deed roepen. Dit voorval dat eenige dagen geleden nog onaanneemlijs was en vele andere, waarvan ik niet gewaag, duiden aan dat, ten gevolge dezer reeks van noodlottige neêilagen, de ijzeren tucht van het russische ieger .zelfs op de hoogste sporten der ladder aanmerkelijk verzwakt is. Wat de soldaten betreft, men voelt dat een dof ongenoegen in de mas- sas sluipt. Kortom, ven de aanzienlijkste personnagiën af tot den nederigsten soldaat, elkeen is als verstomd, verpletterd. De weinig troostende berichten die men van andere punten ontvangt, en die men zich met allerhande min of meer verontrustende aanmerkingen aan het oor meedeelt, vermeerderen nog denkcrorts- achtigen staat waarin men verkeert. Men vreest dat de czarewitch het alleen tegen Mehemet Ali niet zal kunnen uithouden, en dat hij teSistova zonder uitzicht tot terugweg, zal worden ingesloten. FONDS E N. Wie breekt eer een been, die van de tafel of van een ter n valt? Van de tafel, omdat hij eer op den grond is. Een boer verteerde alles aan zijn zoen en leen hij zag, dat zijn offer vergeefs geweest was, zuchtte hij o Hoeveel keeien hebik voor dienéénenosuitgegeven,' Zele, 25 Sept. 1877. Tarwe 106 liters., Rogge Haver Geerst Boekweit - Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilcr Vlas, per 8 kilos Hoornheesten. fr. 29,00 17-75 15,75 17,00 3 1,75 18,75 I7's0 Belg. Leening 4 th 1871 ]0(',25 3 th. 1873 7'-,76 Gem. krediet.4 1/2 th. 103 50 Brussel, leening 1867 3 th. 88,50 1873 3 th. 1874 3 th. Gent, leening 1868 3 th. Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 73.60 Kempolie, 74, Raapolie. 91,25 Lijnkoeken, 24,50 Kempkoeken, Tarwe, 32 Rogge, 23,50 Boterperkilo2,41 a 3,08 Leuven, 's maandags. Tarwe, 34,50 Rog e, hrouwershaver, 21, Veederhaver, 21,00 Boter 1/2 kilo, 1 'gp Bloem (fijne.) 46j'25 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Eieren, 25. 26,25 L66 2,99 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 c Masteluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Boter, Vlas, 4 k 5,2: 34,50 28,50 22,00 25,00 09,75 50,00 2,63 08,- Viggens, 44 a 48 (J Ninove, 's dijnsdags Tarwe, 100 kilos, Rogge, Haver, Boonen, Boter per kilo. Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, St. Nikolaas, 's donderdags. Per I061ieters Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boekweit. Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen 34,00 23,- 22,- 24,— 3,— 2,25 46,50 34,50 33,— 31,— 17,50 21,- 22,00 0,- 2,90 2,15 49,00 08,00 Mechelen, Tarwe, Rogge, 25,57 Boler, 0,— Strooi per 100 kilos, 0, Vlas 3 kilos, 0,00 0,'— Veemarkt, Inlandsch ras stuks, van IJ- tot fr.O Vreemd ras 0 stuks van'000 tot 000. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 34, Masteluin, 29,75 Rogge, 21,— Ruw vlas per kilo, 1^50 Boter per kilo, 02,27 Tabak grooten kleinen, Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10, Boter, per kilo, 2.70 Aardappelen", per 100 kilos, 08,— Lokeren, 's woensdags. Per 105 liters. Witte Tarwe, Roode, 00— Boter, Haver •1/2 kilo. 31 75 18 ',75 15.- Aalst, snelpersdruk van Daeas Mayar" -

De Werkman | 1877 | | pagina 4