L A KTEERW MAGIE. 't Is gemakkelijker van te gehoorzamen dan van te gebieden. BRUSSEL. Te Elsene is d'ander week een 70jarige vrouw in den vijver gevallen en verdronken. OP 1 Stadhui- is men ernstig bekommerd mei de straatschandalen, die dreigend en verpestend worden.'t Zal nog vereigeren, met al die slechte gazeltekes. Ze zeggen dat er te Brussel rond de 500 leurders dier slechte gazetten zijn. 500! Luciter zal nog scheriings over Brussel geraken 500! Wat een schrikkelijke verspreiding van d'on- deuffd!... 500! en hoeveel leurders van goede gazetten zijn er!... 500!... Brusselaars, ware goede Brusselaars, staat open gij allen, die naar Brussel gaat, ondersteunt toch op geenerlei wijze die 500 comm.s-voygeurs van Lucif r. De 8000 joden die in België wonen, petitionneeren om te Brussel een eigen kerkhol te mogen hebben. De kinderen van Israël hebben geen vrede met de geu/.enprosbutten. Aide mijnwerkers zijn nu stillekens en gerust naar hun werk gegaan, behalve d'arme sukkelaars die bij de gedwongene Trappisten zitten. T'Anlwerpen is 't straatlawijt zoo erg dat de zieken in 't hos pitaal niet kunnen slapen....'t Moet daar een slechte regeering zijn -LAFaARDS, lafaards, dat er tegenwoordig zijn! t is te wreed dat komt door 't lezen van al die slechte gazettekes Twee kloosternonnen werden d'ander week niet ver van Char leroi door 'ne Geus beledigd, er lag reeds eene op den grond, en d'ander ging ook in de steenen gesmeten worden, als er een verdediger optrad, die aan de laffe handelwijze van den Geus, een einde stelde.... De aanrander is gekend.... Konl'raters uit Chaileroi, maakt zijnen naam ruchtbaar Hoe een zaak kan komen Eenige jagers rustten overtijd een weinig en legden hunne geladen geweeren op de weitasch een der jachthonden snuffelde rond tl" geweeren 'i schot ging af en trof een andere jachthond, dat hij ter plaats dood viel. De Aartsbisschop van Napels is overleden't was 'ne menseh, van êele afkomst, die in besmettelijke ziekten, dikwijls zijn leven te pande stelde.,.. Weldsche menseh gebleven zijnde, zou hij dit gedaan hebben? Men ziet, hoeveel 't volk aan de Religie ver schuldigd is.... 'l Werd overtijd nog herhaald: Zonder de mild dadigheid onzer katholieke Voorouders, wat zouden Brussel, Gent, Luiksen al d'ander steden met hunne arme noodlijdende en met hunne arme zieken doen In Engeland zijn 68 generaals, met éenen slag op pensioen gesteld... De Elat-major is daar uit den nieuwen gewasschen. Ze zijn bezig met te werken aan den onderzeeschen weg tusschen Fi ankrijk en Engeland. Er zijn twee kompagnies aan bezig. Men denkt dat de werkingen 30 jaar zullen duren. Van d'ander week heeft het reeds gesneeuwd te Winterberg, in Duiisehland. Er zijn overal brave lieden en gierige krabben: een leder- marchand verloor onlangs te Franklort eene portefeuille met 6000 mark.... Een zakdrager vond ze, behandigde ze aanstonds en ontving ais loontwintig penningen. In Pruisen waren er tot heden gemeentescholen nu is de Staat van zin er ^eene andere meer te gedoogen dan Staatsscholen Voor de Bisdommen van Munster en Paderborn heeft te Dortmund eene vrije vergadering plaats gehad Meer dan 3m;0 personen zijn opgekomen. Er is beslist van eene krachtige petitie naar den Keize" te zenden tegen de Meiwetten die het godsdienstig leven van 't katholiek Volk aanranden en regels willen stellen aan de bediening der Heilige Sacramenten, die 't leven "der gratie en de ziel behouden: Dia wetten zijn onrecht en - onzedigzij zouden de zielen van 't volk verhongeren't Volk heeft - dus 't recht van tegen die wetten te protesteeren. ANTWERPEN, 't Gaat er schabouwelijk. Maandag avond is de genaamde C. Jongmans op den openbaren weg mishandeld en geld en horlogie afgenomen. Denzelfden avond werd er in de dansherberg 't ROOSJE omdood gevochten tusschen burgers en sol daten.Er is eene dievenbende rond de stad, die al de passanten aanrandt.Woensdag nacht zaten niet min dan 56 personen in den amigo, allen dronken zijnde of rusie makende; en in de Kroon- burgstraat 'is een vrouw van de trappen gevallenze ligt in 't gast huis; de beste bloem kost 46 fr., de roggebloem 34 fr. Zoo het schijnt zouden de rassische neèrlagen Engeland met een gansch onvenvachten uitslag bedreigen. Brieven uit Indië geven de vrees te kennen voor eene oproerige beweging in de engelsche bezittingen. De Europeanen welke het land bewonen zijn niet al te gerust over de teekens van ontevredenheid welke zich onder de mlandsche bevolking voordoen. Te Calcutta worden in dit vooruit zicht en onder de bescherming van het gouvernement, kompagniën europische vrijwilligers gevormd. De hongersnood is ook voor êen groot deel in deze ongerustheid en de muzelmannen, die met belang stelling den oorlog in Turkije nagaan, zijn vol geestdrift over de turksche zegepralen en denken dat geen leger, zelfs niet dat van Engeland, in staat is de zonen van Mahomet te overwinnen. HANDEL EN NIJVERHEID. De algemeene uitslag der handelsbeweging tusschen België en de vreemde landen gedurende het jaar 1876,1s hooger dan die van 1875 De algemeene in- en uitvoer te samen beloopt 4,543,800,000 fr. Dit cijfer is 117,600,000 fr. of p. h. hooger dan dat van het vorige jaar. Wie wilt er de wereld zien de geheele en gansche wereld, alsof ze promentig voor uw oogen figureerde? Komt bij, armen rijk, boer en steeman achtbare aanschouw ors, dit tooneel is nog nooit te ziengeweest; ge zult hier alles zien en nog meer... ge zult zien den oorlog van den Turk en den Rus in den Oostendien wreeden massacre, tusschen de twee grootste Potentaten van den aardbol en daai nevens de positie van Europa ge zult zien hue Rusland als 'ne wolf op den Turk viel en hoe den Turk met zijnen krommen sabel den Rus kwetst en den weg naar zijn hert zoektge zult zien de bataillen v or Plevna, Osmar pacha die zijn stad verdedigt en den omtrek met lijken van Russen bedekt 35.00' Russen zijn daar reeds gesneuveld ge zult zien hoe generaal Gonrko in Chip' a zich tot den Jaatsten man verdedigt en hoe de Turken als berggeiten Chip a bestormen ge zult zien den Czar, dat is don Kei zer der Russen, in zijne tent, ingevallen gelijk 'ne Zebedeus, en om van geen menschen of dieren aangesproken te worden 't is de schuld van zijnen hoogmoed, acntbare Rondsohouwers, er 0111 ons te leeren in onzen staat te vrede zijn. Ce zult verder zien hoe de vrouwen in Rusiand en Bulgarië, in Athene en in Griekenland, in Oostenrijk en in Pruisen hun armen overeenslaan voor al dat eeuwig en eindelijk bloedvergieten, hoe de kinde ren al schreiende over straat loopen.... 'tZal toch op iemands hoofd vallen! en 't zal schrikkelijk zijn Ge zult daar nog zien, en dit allies voor den eivielen prijs van vijf centie men, want 'tis slechten tijd en 'k wil dat eenieder zich eens kan verlustigen en verlichten; te Bi nssel en Parijs zouden ze daar vijftig centiemen voor vragen, ik werk voor den eivielen prijs van vijf' centiemen, uit respect voor den -werkenden man, die inderdaad respect verdient, als hij respektabel is ge zult zien hoe dat d'Hongaren zicli kronkelen, terwijl Oostenrijk bidt en smeektge zult zien hoe dat de Pruisen in Polen willen opstand bren gen. oir langs dien kant troepen te kunnen brengen daar hebt ge den Pruis met zijnen stalen hoed,zijne grove knevels, zijne kogeloogen en zijn lijf van ianons let er wel op; de Pruis kij ft van den eeuen kant naar den Turk, die Rus.and aframmelt en van den anderen naar Frank rijk, die zijnen sabel sleept;... Ge ziet daar verder, Noorwegen en Zweden, ci'ie zich niets aantrekken, - Italië met al zijn geroofd zoed aan een zijden draadje, Spanje, dat gerust achter zijn bergen ligt te rooken: Zwitserland, Holland en B dgeriland, ons lief Vaderland Ons Heer moge 't bewaren en beschermen, die drij iandekens zult gij zien angstig rondkijken; endaar hooger op zult gij zien... Engeland, drn I'Juk die door twee lonkhuizen naar den Oosten kijkt, die orders geeft aan zijn Diplomaten en aan zijn Vloot.... Ge ziet daar tot in 't bin nenste der koninkrijken g'hoort Rusland brieschen van spijt, Turkije galmen va-i vreugd-, Pruisen zijn tanden doen knarsen... En dit alles voir vijf centiemen. (Je zult nog zien, en daar roep ik, uw bijzonder aandacht op, 't is recent, ge zult zien de binnenlandsche worstelingen in Frankrijk, hoe dat de partijen in slagorde staan en preparatieven maken voor de groote battaille van ld en 15 October aanstaande, als de Kamers moeten vernieuwd worden van den eenen kant ziet gij Mac Mahon. met al die nog een weinig treffelijk willen zijn: zelis de Napoleonisten hebben zich rond den President geschaard 0111 Frankrijk in eer en orde te hou den j van den anderen kant is Gambetta met zijn soort, eenige verleidde menschen en den grooten hoop der Communards, dieal hun tanden scherpen en hun lange vingers kraken.... Ge ziet daar, menschen, het geloop, go. woel, gepraat en geschrijf, derFranschmans de koeriers zitten gereed op honderd, op duizend plaatsen om den uitslag der kiezingen aan g'heel de wereld bekend te maken 't zal er spannen ge ziet daar verder, nog in Frankrijk, hoedat de Gambettisten op eone week meer liegen, als een peerd op vier jaar kan afioopen er zijn in onzen Belgik ook gazetten en kaberdoezisten die met de zelfde leugenzucht in 't lijf zitten; past op, mensehen, laat u niet bedriegen. Ge ziet verder nog, en altijd voor vijf centiemen er zijn 'mensc' eu die hun huizen opslaan en hun land, als Boer en Burger prospereeren maar ik zal niet opslaan de prijs blijft, vijf centiemen Ge ziet verder hoe de slechte Collegiën te Parijs, uitgelaten zijn en hoe d'heunekenieten en de veldwach ters daar ze bij den kraag grijpen en naar de Salie de Police bren- gen geen praten of beloven helpt! tf=3rp''en hak in, en rap A la bonheur! Ie' alzoo moest het overal gaan; al- róTiTtizoo moesten ze 't Volksken leeren dat hier ook de rust wilt stnoren alzoo moesten ze te Gent op Sin- xendag van 1875 gehandeld heb ben. Een stad zonder g oei poücie is een torment voor de brave men schen en een beloofde land voor de krawatten Ge zult nog zien maar de rest zal ik "nen anderen keer uitleggen er is te veel te zien; ge zoudt moeten vernachten, ft. Voor vijf centiemen Entrez En- trez voor vijf centiemen; Allen niet gelijk er is plaats genoeg 1... Nooitgezien nooit gelioordKomt zien de vermaarde, de waarachtige, de reéele w ereldexpositie vijf centiemen. Nieuw Muziek van L o w e t getiteld Hoop in Haar ter eer mi O. i.Ai ('t leute. Een lief stukje voor 3 stemmen De prijs is 0,60 centiemen.

De Werkman | 1877 | | pagina 2