msxz* 14.ro Hoogmoed en Vrede zijn Water en Vuur RUSSISCHE BARB lARSGIIHEID Wat wij hier varhalen, is gebeurd bij een Roomseh Atrp in Litbuanen, een Russische provincie. De Fran- tche schrijverduritden naam van het dorp niet noemen «tl niet, Fransche boeken worden zooais men weet, 4e heele wereld over gelezen de ongelukkige inwo ners van dat plaatsje rogmeer van de onmenschelijke ■wreedheid der Russische regeering te doen lijden. Bij 4at dorp ontmoetten de soldaten van czaar Alexander een. een herdersjongen van zoo wat 12 jaar, die dood kout aan den kant van een bosch sprokkelde. Zij gingen om hem heen staan, grepen hem vast en vroe gen hem, van welken godsdienst hij was. ''et kind antwoordde hun, zonder in 't minst te ontstellen, dat kij Katholiek was. De soldaten kommandeeren l au obj een Russische kruis te maken, d. w. z. een kruis, zooals de Russische en Grieksche scheurmakers 4at gewoon zijn. Zij brengen eerst zooals wij, de hand aan ;t voorhoofd, maar dan terstond naar den rechter Schouder, De herdersknaap weigert standvastig, en aaaakt telkens een kruis, zooals wij, Roomschen, het van de ware Kerk geleerd hebben. Verbitteit door 4ien weerstand, dondert dn kapiten der compagnie kem toe. dat men hem zal doodschieten, als hij zich ■iet onderwerpen wil en zich houden aan de voor schriften van de Staatskerk. 't Vermoorden der Katholieken, op las'der regee- alleen omdat zij trouw aan huu geloof blijven, is, zoo als men weet, peen zeldzaamheid in de Russische provinciën, vooral in Polen. Deze schrikkelijke bedreiging blijft zonder de min ste uitwerking op den moedigen jongen. Wen sleept nu den armen herdersknaap naar eene kaap, bindt hein tegen een hek, en de soldaten, eenige passen achteruit gaande, leggen hun geweren aan en mikken op hem. Het kind dat bleek in zijn gezicht gew oi den is, maar vol is vaneen bovenuatuurlij en moed, ziet hen onvervaart aan en prevelt zijn laatste gebed. Onverwachts kommandeert de kapitein geen vuur, maar geeft het commando de wapens weer cp te steken de executie ?ou niet doorgaan, Lij treedt nn op den armen jonnen toe en snauwtGij, honds vot, pij zijt niet eens 't kruit en de k-gels waard, die taiin manschappen op u gingen verschieten. Hij laat hem weer van den paal losmaken en bul dert'hem nu toe: Menzal u gaan ophangen, als ge nog langer oproerig blijft tegen onzen vader, den grooten Keizer, en onze moeder, de orthodoxe Kers van den Staat En inderdaad wordt liet kind dooi leze bende zonder eeuig uienjschelijk gevoel, eenige eden verder voortges.eurd tot aan een hoogen eikenboom. Daar slaat men den ttnaap een stevigen strop om den hals en beveelt hem voorde zooveelste maal, uin een Rus sisch kruis te maken. Doch de jeugdige belijder van Christus'Kerk antwoordt niets en scluftlt alleen met het hoofd van neen. Nu maakt een soldaat, in den boom geklommen, het eind touw aan een sterken tak vast, terwijl twee anderen den jongen van dea grond opbeuren om hem dan niet t volle gewici-t van zijn lichaam in d«n strik, die hem verworgen moet, te laten neêrploffen. Nog eens komt de kapitein, een on- Bjen-oh die plezier heeft in de lange marteling, tus- gcheu beide, en met een algrijselij..en vloek gromt hij tusscheii zijne tandenDie schobbejak zou ?ns nog een splinternieuw koord kosten: laten wij hem liever verzuipen Dadelijk zet men den herdersknaap weer op den vasten grond en heel de barbaarsche troep stormt nu, met den jongen tusschen zich, naar een vijver, die door de geweldige koude bevrozen was; ofschoon de winter eerst pas begon. Aan den rand van't water gekomen, geeft de kapitein, een echte Rus, die met barhaarscli vermaak de doodsangsten van het arme kind rekte, aan twee soldaten order om midden in den Tijver, waar daze zeer diep was, een gat te slaan en er het arme slachtoffer tot aan de kin toe in te dom pelen. Toen dat gebeurd was, sneldeook de kapitein, terwijl liij de rest van zijn troep aan den oever liet, naai 't hól, waar het hoofd van het kind maar even tjes uit te voorschijn kwam, en grauwde hein meteen Ouivelschen lach tóe Welnu, zal ik u. nog langer weigeren om een kruis te maken, zooais de Keizer het voorschrijft? De martelaar van 12jaar wiens gelaat, ofschoon door bittere, vinnige kou paarsch en verwrongen, toch door het licht eener heilige hoop bestraald werd, slaat in die laatste, alles beslissende 0"genbükken, zijn oogen naar den hemel, en met een laatste krachtinspanning zijn verstijfden rechter arm door liet water plonsende, brengt tiij de hand aan zijn voorhoofd, op zijn hart, en vervolgens naar den linker schouder, maakt zijn laatste Rou.„sche kruis, zooals •n/.o Moeder, de H. Kerk, liet verlangt. Op hetzelfde •ogenblik liooren de soldaten aan den vijver kant een geweldig ge raak en geplons: hetijs.dat door het jaitsl ian der opening zwakker geworden was en niet .mijter op één p int liet gewicht van drie forsche mili tairen kon dragen, brak in duizende stukjes, en de drie beulen zom en, te gelijk, met den jeugdigen mar telaar, in de diepte weg. Het water sloot zich weder boven hunne hoofden. Gods rechtvaardigheid was ge schied. Laat ons, zoo voegt de Fransche schrijver, die dit verhaalt, er bij, den Allerhoogste bidden, dat de ge rechte straf, die op de vervolgers der Poolsche natie en der andere katholie' en in Rusland, moet neerko men, niet altoos zoo schri kei ijk snel zij vragen wij den Hemel, dat Hij hun den tijd late om hunne gruwe len in te zien en er vergiffenis van te verdienen. LOOPENDE NIEUWS. De Guardiaan der paters Franciskanen te Richberg is tot io marken boet veroordeeld, om eene Biecht gehoord te heb ben, Op eene andere plaats zijn de Pastoor die een veldkruis gewijd had en 34 Landbouwers die er rondstonden,elk tot 2 marken boet veroordeeld. In Frankrijk is eene zaal ingestort, juist als de kiesvergadering plaats hadniemand dood, maar verscheide personen erg gekwetst. Er zijn te Parijs 100 pianos de prooi der vlammen geworden. Er is te Londen een inbreker en gauwdief aan- gehouden, die gepasseerd jaar 100,000 fr. had ge stolen. De Volkeren in Rusland zijn bitsig op de Groothertogen en zeggen dat zij onbekwaam zijn om de legers te bestieren. Bijna overal zijn de Granen afgeslagen Er mogen nu ook granen uit Turkije komen. 't Was den 11 October 27 jaar geleden dat de eerste Koningin der Belgen, de lief dadige en godvruchtige Louisa-Maria te Oostende overleed. Het jaargetijde te Laken werd door de koninklijke Familie bijgewoond. 't Schijnt dat de zoon van Victor Emmanuel, door 't ongeluk gelouterd, tot betere gevoelens komt. Er is in Italië, zelfs in de slechtste, 'ne grond van Religie; maar nu beginnen ze daar ook slechte scholen te maken. Opgepast, Italianers! De manke schoenlapper die te Gent achter den Koning geroepen had, zal nu voor d'assisen moeten verschijnen; 't correcti- onneel kan er geenen weg mee't is ne franke kerel; hij dierf aan den President zeggen: Wel! wat bestaat erin van A BAS LE ROI1 te roepen men laat wel op straat huilen: a bas Malou! il faut le pendre la corde au couis dat niet veel erger?... Had de policie van Gent 'ne neus, ze kon nu rieken 1 - Er is te Bern een aardbeving geweest en in den Vesuvius begint revolutie te komen, 'k weet het van iemand die er op geweest is. Rond Marseille staan 8 kilometers bosch in brand. Men weet niet hoe't vuur daar aangekomen is; doch een hevige wind joeg de vlammen onstuimig voort. In den hopverkoop is geene verandering, hier niet, zoo min als in vreemde landen. 't Regent sedert acht en veertig uren in Chipka en 't schijnt dat de Turksche troepen achteruit naar Philippopoli zullen moeten trekken. Aan dellefhebbers van Muzie't en ZANG. Er gaan verschijnen 12 VLAAMSCHE LIEDEREN, woorden van d'heer Joos en muziek van d'heer Lowet met begeleiding van Piano Ze zullen prachtig gedrukt zijn, op groot, stij papier, en ieder lied afzonderlijk. De prijs voorde 12 liederenissle chts3 80 dus 0,32 e. voor eene romance, die anders 1,50 moet betaald worden. Wij recommandeeren die 12 Liederen er zijn Vaderlan Ische uitboezemingen bij, en kluchtliederen, die zoo dikwijls gevraagd worden op Feesten van Kringen, Zondagscholen en andere Gezelschappen - Men schrijf' in bij M. Joos, te Hamme, bij M. Lowet, te Aarschot, bij M. De Pauw te Baarle Hertog en in ons Bureel. 2 Oct. 1877. 106 liters. Zele Tarwe Rogge Haver Gierst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas. per 3 kilos Hoornheesten. fr. 28,80 17-- 17,00 31,75 18,50 13,— 18,- FONDS E N. Bklg. Leening 4tk. 1871 90,10 <- 3 tk. 1873 76,70 Gem. krediet.4 1/2 th. 103 00 Brussel, leaning 18SP 3 th. 89,50 b 1873 3 tk. 90,25 1874 3 tk. 92.75 Geut, leening 1868 3 th. 91,50 Markten. Deadermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 73.00 Kempelie, 74, Raapolie 9125 Lijnkoeken, 24,50 Kempkosken, 16^ Tarwe, 32 Rogge, 24.' - Boterper kilo2^66 a 2,90 Leuven, 's maandags. Taiwn, 33_ Rog e. 21,50 Brouweishaver, 21,50 Voederhaver, 21,50 Boter 1/2 kilo, Bloem (fijne 46,25 Kortrijk, 's maandags, Witta Tarw», Rogge, Boter, 1/2 kilo, Einv«ei 25. 27.25 16,- 1,61 2.99 Aalst, 's zaturdags. Tarws per 1 heet,32 1. 50 c. Masleluin, Haver, Regge, Aaidappels, Hop, Eieren, Boter, Vlas, 5 k 8,7 34,— 29,— 22 25!— 10,- C50 00 2,63 Os,27 Viggens, 44 k 48 Ninove, '3 dijnsdags. Ta-we, 100 kilos, Rogge. Haver, Boenen, Boter per kilo, Eieren per 20, Koolzaad, Lijnzaad, St. Nikolaas, 's donderdags Per 106 lieters Witte Tarwe, Rood», Rogge, Boekweit Paardeboonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 3U0 kilos, Aardappelen 34,60 23,- 22,— 24.50 3,— 2,45 41,56 34,50 32,— 31 16 50 21,- 22,00 0,- 2,90 2,60 49,00 08,00 Mechelen, Tarwe, Rogge, Boier, Sti'ooi per 100 kilos, Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandsch ras stuks, van 0 tol (r.O Vreemd ias 0 stuks van 000 tot OtiO. Geeiaaidsbergen Tarwe 100 kilos, l/lasteluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Botei' per kilo, Tabak grooten kleinen, 23,57 6,- 0,— 0,00 0,— 33,— 29,50 20,- 1 58 02,87 Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10, Boter, per kilo, 2.70 Aardappelen, per 100 kilos, 08,— -,— 00- Lokeren, 's Per 105 liters, Witte Tarwe, 31 Roode, Rogge. 18 ',25 Boter, 1/2. kilo. Haver 15) Aalst, Daens-Mayart.

De Werkman | 1877 | | pagina 4