SAMËNSPAAIK over FftlX&RIJ k7~ 't Is gemakkelijker van (Demion, Sis en Tonia.) Sis, (binnentredende). Hoe is't hier Vrede lij metulieden. Domien. Vans.gelijken, zet u neêr, man Tonia. -Ja, vrede, Sis gebuur, de Volkeren segenwoordig willen van den vrede niet Sis. Ik kwam 'ne keer zien of er geen nieuws uit Frankrijk is. Domien. D'apprertio is slecht, vriend Tonia. 't Schijnt dat de Gambettiston veel mannon verloren heb ben, maar nog een meerderheid houden van over d'hóriderd steramen. Sis. Wat streken wat stroken Dom en. Ja, 't is grof, gebuur Sis, als een Volk misleid is, 't is zoo moeielijk er order aan te steken. Tonia. 't Is daarom dat al do wijze schriften en goede scheolm.-es ters ons gedurig voorhouden: Wacht n vin den eersten stap. Sis. Pruisen zal »r 'ne goeien pot op pakken. Tot ia. Ge zoudt zeggen hoe is't mogelijk 't is nog maar 7 jaar leên dat ze te Parijs de wreedheden der Commune hebben gezien, van die bloeddorstige molsters, en nu gaan ze diezelfde mannen kiezen. Domien. Vrouw, de verblindheid van een volk kan somtijds ver gaan. To: ia. Wo zien 't! Ts er nu een treffoiijker man ais Mac Mahon P En de meerderheid keert tegen hem. Wat gaat hij doen? Domien. Zijn plicht spreekt tot in 1880 blijven Sis. Maar de Kamer zal horn den duivel aan doen. Tonia. Iiij is ver boven die Kamer Sis. Maar, ze zullen roepen dat 't Volk hem afgekeurd heeft door d'algemeene stemming. Tonia. Die algemeene stemming is een vodde. Morgen kunnen ze stemmen dat er geenen God is. Moet die dwaasheid dan aangenomen worden? Domien. Wel, sattertwee, neen Tonia. Morgen kunnen ze stemmen, gelijk in de jaren 90 datde treffelijke menschen in 't kot moeten en de dieven en de schelmen vrij. Moet dat daarom Evangelie zijn? Sis. Neen 't, Tonia. Tonia. Een derde exempelMorgen kan eene meerderheid van ezels stemmen, dat degeen die nieten werken of niet en sparen, recht hebben op elks spaaroordjesMoeten wij daarom dieluii'ersgelijkgeven? Domien. 't Ware zot dat 't zot ware. Tenia. Awel, daar hebt g'een kopie van die algemeene stemming. Recht is recht, en goed blijft goed, at stond g'heel de wereld op zijn hoofd. Sis. 't Es kleerGebuur en geburinne, 'k ga nu algauw 't nieuws aan Trien zeggen 't mensch ervan g'entreerd zijn. Tonia. Sis, er kost plezieriger nieuws zijn, maar alia 1 doveer de koeragio niet verloren. Domien. Do goede Partij heeft toch aangewonnen in Frankrijk Veel.... Tonia. En achter 't slecht komt 't goed Heeft Frankrijk nog een schuddering noodig, 't zal voor zijn deugd zijn. De complementen, Sis, en als 't believen zal Sis. Vans gelijken Elk 'ne goeien-avond. Moordpogingen t' Antwerpen. Sedert eenige maanden hadden zich in de Boomgaardstraat, op de grenzen van Berehem, twee duitsche huishoudens gevestigd. De ge naamde Somer, met zijne vrouw en twee kinderen, woonde op de eerste verdieping, terwijl de andere Duitschei', mot vrouw en zeven kinderen, de benedenverdieping in gebruik had. De policie had geen goed oog in die kerels, en schreef naar Duitsch- land om inlichtingen. Er werd onmiddelijk geantwoord dat de personen in kwestie zeer gevaarlijke kereis waren, en terzelfder tijd zond men een uitleveringsmandaat tegen Somer. Zaturdag morgend, ten 6 1/2 ure, begaf zich do divisie der gerechter- lijke policie, metM. Van Staeven aan 't hoofd, naarde Boomgaardstraat en terwijl de agenten de woning der Duitschers afsloten, trad M. Van Staeyon mot zijne agenten binnen. Zoodra zij hunne hoedanigheid van policiemannen bekend maakten, begonnen do Duitschers, welke gewa pend waren, een hevigen tegenstand te bieden. Een hunner rukte zich uit de handen der politie los, sprong door de ruiten van een venster van een kabinet dat op de straat uitzicht heeft en snel als een kat was hij door eene haag, aan de andere zijde der straat verdwenen. De policie zette den vluchteling achterna, terwijl de agent Vergracht den anderen Duitscher bij den kraag hield. Deze was gewapend met een geladen revolver driemaal van diehtb ij schoot hij op Vergracht, welke aan de kaak werd gewend. Niettegen staande het gevaar, loste de moedige Vergracht den kerel nietmaar toen hij eindelijk, de poeiervlam in de oogen kreeg, en een oogenblik als het ware bedwelmd werd, rukte de Duitscher zich los en sprong insge lijks langs het venster in de straat. De agent Vergracht snelde den vlucht- teling langs denzelfden weg achterna, roepende,, houdt den dief! Een inwoner van Berehem, M. Lempereur, poogde den vluchteling aan te houden, doch hij ontving een schot in den buik en viel jammerend ten gronde. De Duitscher, opgevolgd door eene menigte policiemannen en burgers, zette zijne vlucht voort en schoot al al wie hem te dicht na derde. Zoo ontving de agent Voets eenen kogel in de mouw van zijnen frak. De adjunkt Coppans werd insgelijks licht geraaktde sergeant van de wacht aan de Wilrijksche-poort, door het volk verwittigd, riep zijne manschappen onder de wapens en deze kruisten de bajonnet op liet oogenblik dat de deugniet uit de poort wilde vluchten. De Duitscher werd onmiddelijk ontwapend en in de handen der policie geleverd. Men vond nog tien kogels in zijn bezit. Hij zegt Somer te hee- tcn. Dit geval heeft de gemeente Berehem in opschudding gebracht Somer is naar de gevangenis geleid; doch de andere Duitscher is nog niet aangehouden. Zeker is het, dat men hier met twee hoogst gevaar lijke kerels te doen had. P. S. Somer is in Duitschland tot 10 jaar gevangenis veroordeeld voor diefstal, ten nadeele van den ijzeren weg. ge hoerzamen dan van te gebieden. Er zijn over 't miljoen franken actiën-prijzen van Brussel, die niet afgehaald worden.... Er moeten menschen zijn die hun actiën niet nazien, of die ze te wel wegleggen, dat ze verloren geraken, of misschien zijn die actiën verbrand,.wie weet het? Brussel heeft op ioo lotelingen 20 man die A noch B kennen... Op den buiten bestaat zulke civilisatie niet! Er zijn reeds zooveel voorwerpen voor de Belgische afdeeling der Expositie-Parijs 1878 toegekomen, dat de lokalen moeten ver groot worden. Er is uit Brussel een contraintedrager gaan loopen, met 5o,ooo fr. van den Staat. GENT, 14 oct. Een magazijnbediende, die door zijn patroon gelast was 2000 frank bij eenen bankier te dragen, is met het geld •verdwenen dat hem was toevertrouwd. De beamte noemt zich L. Corens, is geboren te St-Nicolaas en 27 jaren oud. Een zangeres uit den grooten theater te Brussel zal dezen winter 3oo,000 fr. trekken Hier zou men met rede mogen zeg gen 3oo,ooo fr. aan een zangster geven en zooveel armoede zien, is 't niet te wreed!... Maar de gazetten, die al de liefdadige en godsdienstige giften beknibbelen; keuren deze verkwisting goed HOEI, 14 oct. De druivenoogst in deze streken, die reeds geen overvloed beloofde, heeft erg geleden door de koude dezer laatste dagen. Reeds gedurende den zomer hadden de druiven gebrek aan zonneschijn en thans worden zij in hun rijpwording belemmerd door een kouden herfst. In den omtrek van Luik zijn de druiven zoo slecht dat men zich op sommige plaatsen de moeite niet geeft ze af te snijden BERGEN, 14 oct. Gisteren avond zijn er kwaaddoeners ge drongen in de woning van M. Urbain, geneesheer te La Bouvene. Er was niemand thuis dan de moeder van M. Urbain en een jong kindmen vrong de oude vrouw eenen prop in den mond, men bond haar de handen te samen, waarna de boosdoeners eene sekre- taire openbraken en geld en weerden roofden. Toen de overige huisgenoten thuis kwamen, vonden zij de oude moeder op de eerste verdieping liggen, waar de dieven haar hadden gedwongen te gaan, ten einde hun het geld te wijzen. Vrouw Urbain was zoodanig dooi den schrik getroffen, dat zij tot nu toe het spraakvermogen niet heeft terugbekomen. TeArsdorf, in 'tLuxenburgsch, is 't gemeentekiezing geweest; op 6-2 kiezers zijn er maar 3 komen kiezen Aan 'tbureel zaten3 man nen te samen 6, on van die 6 waren er nog drij witte briefjes Fa- meuse kiezing --- Er schijnt tusschen Pruisen en Rusland een geheim verdrag te bestaan, waarbij men ook Italië wil inlijven. De reis des Duitschen keizers naar Italië, de ontfangst des Italiaanschen prins Humbert te Berlijn, de plezierreis van den Italiaanschen staatsman Grispi naar Duitschland, dit alles geeft nog al verf van waarheid aan gezegd bondgenootschap.... Van den anderen kant betracht Engeland een verbond met Frankrijk en Oostenrijk, om ingeval van nood, 't hoofd te konnen bieden aan de Noordsche machten. Er is in Engeland te Pemberton, eene koolmijn ontploft; 35 personen werden gedood. -In Indië zijn er steden waar de hongersnood zoo nijpende is dat er dagelijks tusschen de i5 a 20 menschen op straat doodvallen. Onbeschrijfelijk wreed is er de ellende en den druk. -In Amerika, op den spoorweg Stillen-Oceaan, is een sneltrein komende van Californië, door 17 gemaskerde kerels tegenhouden; de kerels doorsnuffelden al de waggons, namen uit een koffer, 3oo,ooo fr. en brachten al de reizigers in doodangst.... De plaats, waar de boosdoeners hun misdrijf uitoefenden, was eene oprechte wildernis; 160 mijlen van de naaste statie langs, den eenen kant, en 370 mijlen van den anderen kant; tusschen die ruimte zijn posten van opzichters; een dier opzichters had men gedwongen een rood licht als signaal van stilstaan uit te hangen. Wie heeft goeste om de reis rond de wereld te doen? Er gaat een karavaan vertrekken den i5 Juni 1878, langs Marseille, naar Gibraltar, Madeira, La Plata, Magellansstraat, Panama, San Fran cisco,de Sandwich-Eilanden, Melbourn, Sidney, Nieuw-Caledoniën Japan, Shanhai, Hongkong, Batavia, Sinopore, Madras, Bombay, Aden, 't Kanaal van Suez en Neapel. Men zal den 11 Mei 1879 thuis zijn. 70 reizigers worden aanveerdDe prijs in 2de klas is 17,000 frErgo 17,000 fr. om een jaar van huis te zijn, om in 't noorden te vervriezen en in 't zuiden te verbranden, om stormen op zee uit te staan, aardbevingen te lande, gevaren overal.... Indien er geen Engeland bestond, de 70 liefhebbers zouden niet gevonden worden. Maandagavond, ten 6 ure, is eene brug van den ijzeren weg, op de linie van Herve naar Verviers ingestort. Drij werklieden zijn gedood, een groot aantal gekwetst. Er is maandag bijna een groot ongeluk geweest in de statie te Brussel; de trein uit Kortrijk van halver drij was door de misgreep van den excentriek op eene verkeerde baan en liep op den trein van Antwerpen. Gelukkig werd het bij tijds gezien er is geen ander ongeluk geweest dan de verbrijzeling van 4 waggons. AARSCHOT, iö oct. Er is aldaar dezer dagen een erg ongeluk gebeurd De genaamden Victor Verbeek en Louis Sempels hadden samen den maandag gevierd. Rond den noen waren zij in eene herberg langs den Lierschen steenweg, in den Lieter, genaamd. Vrouw Ver beek kwam daar en verzocht haren man naar huis te komen; deze ge hoorzaamde zonder opmerkingen te maken doch eenige stappen verder kregen zij twist op het oogenblik dat zij bij hun huis waren Verbeek wilde zijne vrouw mishandelen; Sempels, diezijnen vriend gevolgd was deed hem daarover opmerkingendan werd Verbeek woedend en bracht Sempels een messteek toe, aan welker gevolgen hij twee dagen daarna overleed. De moordenaar is aangehouden.

De Werkman | 1877 | | pagina 2