LOOPENDK NIEUWS. Nu is er le Weenen een groote Bank gesprongen. W'hadden 't ge vreesd. Er was dijnsdag een schrikkelijk tem peest op' zee, langs de kusten van Engeland versclieide menschenlevens zijn erbij verloren. Op de Bamis-Jaarmarkt van Kaprijk waren eene groote menigte peerden, tot van 1600 fr. D'Engelscbe en Fransche koopmans speelden er een groote rolle. De hardlooper Bertaccini, die te Gent en elders, elkeen te vorenliep, is in Holland door Pietje de dood ingehaald; hij is overleden, ten gevolge eerier koude, die hij al loopende had betraapt. Alle excessen zijn slecht. De huisschilder Waelkens van Geerdsber- gen, is te Gent van zijn ladder gevallen; geluk kig niet erg gewond. 't Ministerie van Holland ligt in bisboelons Ministerie blijft vaststaan 't is een geluk en een eer voor 'l Vaderland. Er wordt genoeg tegen gewerkt en tegen gelogen in de slechte gazettekens van Gent en Brussel; maar olie drijft toch boven. Mij is verteld dat te Gent De Werker zooveel gelezen wordt. Er zul len daar veel miserabele huishoudens en veel ongelukkige menschen komen. De Werker en g'heel zijnen aanhang hebben nog voor geenen centiem profijt aan 't werkende volk gedaan, maar rusie gebracht, ontevredenheid, kasteelen in Spanje beloofd en niets gegeven dan verdriet, hartpijn en ellende. Och, mensehen lief't bij zonderste is dat al die slechte gazetten zoo schrikkelijk goddeloos zijn en 't menschdom zijn laatste spier Religie uit de ziel willen rukken. En 'ne werkmensch zonder Religie, zelfs 'ne rijke mensch zonder Religie, dat is 't miserabel- ste schepsel der wereld: 't stomste dier is geluk kiger.... Alia, 'k en mag er niet inkomen, maar hoe dat er menschen zijn die aan die slechte schriften hangen, die zich van hunnen oppersten Heer scheiden en door Lucifer in 't onderste van zijnen vuilen broekzak laten steken, waar ze noch van licht noch van locht weten, waarin hun geluk, hun geweten en hunne eer en hoop worden versmacht, dat is, ja dat is onverstaan baar Hoogmoed en Vrede zijn Water en Vuur ~-irrti-T' De Afrikaansche Expeditie. Wij lezen in de Economie van Doornijk de vol gende bijzonderheden, voor liet vertrek der eerste belgisehe expeditie naar Midden Afrika Het is bepaald dat onze stadsgenoot, M. Crespei, maandag avond te Oostende zal scheep gaan naar Southampton, van waar hij zal afvaren voor de expe ditie naar Afrika, in gezelschap van MM. Maas en Cambier. Het reisgoed dier drie mannen is reeds verzonden, hunne bagagie is in 51 kisten gesloten en bevat onder andere, alle smeders-, schrijnwerkers-, timmermans- gerief, enz., werktuigen voor de vischvangst en de jacht, keukengerief en gereedschap van allen aard. De moedige reizigers moeten zich in eene gansch ongekende streek wagen, alles zelve en met eigene bander, doen kortom zij moeten voor goed de rol spelen van Robinson Crusoe op zijn eiland. Het is dus noodzakelijk dat zij van alles voorzien zijn. Het is eveneens noodig dat de exploreerders goed gewapend zijn, want men kan kwaadwillige negers ontmoeten, evenals verscheurende dieren, die een jongen Belg misschien wel voor een lekker ontbijt zouden aanzien. De bewapening der expeditie bestaat uit 70 geweren, meestal van het gewijzigd stelsel Comblain. Die wapens zullen dienen om er begelei ders mee te voorzien, welke de exploreerders in hun nen dienst zullen nemen en die 25 in getal zullen zijn. M. Crespcl en zijne gezellen zullen repetitiekarabijnen hebben van oostenrijksch Stelsel en met 8 schoten. Dit zijn, volgens het schijnt, uitnememende wapens en geschikt om desnoods eene gansche bende negers tot rede te brengen. Do reizigers/voeren insgelijks werktuigen met zich voor het bestudeeren des geologie en der natuurkunde, zooals kompassen, chronoinetei s, barometers, ther mometers, natuur- schei- en sterrekundige werktui gen, enz eene bibliotheek van taalkundige en weten schappelijke werken, te samen een honderdtal boek doelen Ëene aanzienlijke hoeveelheid tabak, sigaren en sigaretten volledigt de zware bagagie der afrikaan sche exploreerders. Gelijk gewicht. Een rijke bakkermeendedat de stukken boter, die hij van zekeren boer ontving, hoe langer zoo lichter werden. Eindelijk begon hij de bo ter na te wegen en kwam tot de ontdekking dat er steeds meer of minder aan de hoeveelheid ontbrak. Hij daagde dei boer deswege voor den rechter, tn het volgende verhoor had plaats President. Hebt gij een weegschaal bij u te huis? Boer. Ja. President. Gij hebt toch gewichten P Boer. Neen, die heb ik niet. President. Hoe kunt gij dan de boter wegen Boer. Wel zeer eenvoudig. Zoolang de bakker van mij boter koopt, zoolang koop ik van hem brood. Als bij een stuk boter van drie pond wil hebben, neem ik een van zijne brooden die ik als drieponder heb moeten betalen en weeg daarentegen de boter die ik hem verkoop. De boer werd vrijgesproken. Een fransche koning zag eens in eenen droom drie muizen eene dikke, eene magere en eene blinde. De bijgeloovige prins, de uitlegging van dien droom wil lende weten, liet «ene waarzegster komen, die hem zegde De dikke muis beduidt uwe ministers en an dere hooge ambtenaren de magere muis is uw volk; en de blinde muis zijt gij zelf, prins. Een slimme boer. Onlangs kwam een boer, tegen 't vallen van den avond, de stad binnen gereden hij werd tegenge houden door eenen policieagent die zijnen naam enz., opschreef en zegde proces-verbaal tegen hem op te maken omdat hij volgens't plaatselijk reglement geen licht aan zijne kar had. 't Is nog d'uur niet, zei de boer zie op mijn horlogie 't is nog 10 minuten voor 8 ure. Uw raap kan wijzen wat zij wil, ant woordde spottend de policieman, op mijn horlogie is het 0 uren door. Doet dan al aan, zei de boer, doch ik wil hebben dat gij in 't proces-vanbaai zet dat het op mijne horlogie 10 minuten voor 8 uren was, en 9 uren door op d'uwe. De policieman deed het. Eenige dagen later stond de boer voor den Jugepé, die hem op't aflezen van't proces-verbaal van den policieman, ging veroordeelen. Mijnheer de Ju- FONDS E N. boer. Zeker, pachter, wat hebt gij te zeggen - Vraag eens als 't u blieft aan dien policieman, boe laat het was als hij mij in contravencie geslagen heeft? "9 ure door op mijne horlogie, en 10 mi nuten voor 8 ure op de zijne, antwoordde de policie man op de voorgestelde vraag van den vrederechter. «En hoe weet hij dat, Mijnheer de Jugepé?» vroeg de boer. Ik heb het op beide onze horlogies gezien, zei de policieman. Als't zoo klaar was, riep de boer lachend uit, dat gij het uur onzer horlo gies kont zien, was. het volgens mij nog niet noodig licht aan mijne kar te hebben. "De vrederechter vond het bewijs van den slimmen boer overtuigend hij werd vrijgesproken, terwijl de policieman ingroot confuus viel. Bravo In den wagon eener Juffer, die de reis naar Lour- des had gedaan, zat een vrijdenker't ventje, eens willende zeer slim zijn, zegde tot .de JufferHewel g'hebt nu zeker Ons Lieve Vrouw gezien Zekerlijk, kreeg hij aanstonds ten antwoordik heb zelfs den heiligen Josef en 't Kindje Jesus gezien den ezel alleen heb ik niet gezien maar ik zie hem nu De grenzen. 'ne Radicaal te Parijs was bezig met afgeven over de broederlijkheid der Volkeren Wij zijn allen ge broeders, riep hij uitgeen oorlogen meer geenen eigendom, geene grenzen. Maar, bomerkte een der radicale aanhoorders, als er geen grenzen meerzijn, hoe zullen wij doen, om na de bagarre, in Belgenland te vluchten Zijn deze heeren. broeders? werd aan iemand ge vraagd. Van den eenen weet ik het zeker, was het antwoord, maar van den anderen kan ik het niet vast zeggen Zele, 16 Oct. 1877. Tarwe 106 liters. Rogge Haver Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kilos Hoornheesten. fr. 29,60 17-75 31,50 18,25 -,00 00- Belg. Leening 4 th. 1871 PQ,10 3 th. 1873 76,70 Gem. krediet. 4 1/2 th. 103.00 Brussel, leening 1868 3 th. 89,50 1873 3 th. 90,25 1874 3 th. 92,75 Gent, leening 1868 3 th. 91,50 Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 73.00 Kempolie, 74 Raapolie, 91^5 Lijnkoeken, 24,50 Kempkoeken, 00| - Tarwe, 32' Rogge, 24'_ Botcrper kilo 2,66 a 2',90 Leuven, 's maandags. Tarwe, Rog: e, Brouwershaver, Voederhaver, Boter 1/2 kilo, Bloem (fijne.) Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, R°gge,» Boter, 1/2 kilo, Eie'-en, 25. 00,— 1,5(» 45,25 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 hect.32 1. 50 c. Masleluin, Haver, Rogge, Aardappels, Hop, Eieren, Boter, Vlas, 5 A 5,75 Viggens, 44 27,25 16,— 1,47 2 99 34,50 28,50 23,50 54,50 10,50 50,00 2,60 03,88 48 gepé, mag ik eens een woordje zeggen?vroeg de Rogge V\Ann Vrtlr AM V\A aLIaM ^«»a4 k »u» 1 O OO Ninove, 's dynsdags. Tarwe, 100 kilos, Haver, Boonen, Boter per kilo, Eieren per 26, Koolzaad, Lijnzaad, St. Nikolaas, s donderdags Per 106 Iieters Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boekweit. Paardehoonen, Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen 33,00 22,- 21,50 23,50 3,— 2,45 45,50 35,50 33,— 31,— 17,50 21,- 22,00 0,— 2,90 2,60 49,00 10,00 Mcchelen, Tarwe, Rogge, Bol er, Slrooi per 100 kilos, Vlas 3 kilos, Veemarkt, Inlandsch ras stuks, van 0— tot fr.O Vreemd ras —0 stuks van 000 tot 000. 25,25 0, 0, 0,00 0,— Ge'eraardsbergen, 's Tarwe 100 kilos, lJasteluin, Rogge, Ruw vlas per kilo, Boter per kilo, Tabak grooten kleinen, 33,- 29,50 20,- 1,50 02,66 Haimne, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10 Boter, per kilo, Aardappelen, per 100 kilos, 10, Lokeren, 's woensdags. Per 105 liters. Witte Tarwe, 34 Roode, Rogge18 ',25 Boter, 1/2 kilo. Haver 15'— Aolst, Daens-Mayart.

De Werkman | 1877 | | pagina 4