't Kapittel. 't Is gemakkelijker van te gehoorzamen dan van te gebieden. Maandag is te Laken een danszaal afgebrand; ten 5 uré des morgens dicht daartegen was 'nen dipó van petrool. De Gemeenteraad van Lourdes gaat een standbeeld oprechten voor den overleden heer Deken Peyramale Eere van Ons Heer laat altijd toe dat er zalving achter 't verdriet komt: over eemge weken stond g'heel de wereld verschrikt over de boos heid der Socialisten te Gent; maar nu vernemen wij een ander, een zoete, zalvende tijding, namelijk dat de Patronagiën een ware Be scherming zijn voor de kleine werkende Volkeren en dat ze daar te Gent nog een deftige, een eerbare, een ordentelijke soort zullen behouden, de hoop en den steun van Deugd en Vaderland. Het klooster der Katholieke Missiën te Andrinopel heeft eene ambulancie gesticht voor 5o gekwetsten, daarenboven bezorgen de Paters voedsel aan een groot getal vluchtelingen. De Kasern van Utrecht is ganschafgebrand. De stad der botterikken is zeker en vast Brussel: Op 100 lote- lingen zijn er twintig die noch A noch B kennen.... En er is geen hooveerdiger stad dan Brussel. T'Antwerpen is d'ander week in eene mekanieke houtzagerij 'ne stapel hout gevallentwee werkmans zijn gedood en twee ande re zijn zoo erg gekwetst dat zij van hun Heilige Rechten moesten bediend worden. De School op Aalst-Mijlbeke is woensdag geopend: zij wordt bestuurd door Religieusen; aan de Zoutstraatpoort zal ook in 't kort eene School of Patronagie worden opgerecht.God zij gedankt! Al wie christelijk gevoel heeft en de middelen, zal dit voortreffelijk werk ondersteunen Te Bordeaux is een vrouw overleden van 117 jaren. De veepest is weerom in Pruisen. Alle gemeens met vee, vel len, mest en stroo uit dit land is verboden. Dezelfde ziekte woedt ook erg in Oostenrijk-Hongariè'honderde stuks vee sterven er dagelijksde ziekte is van daar naar Rusland overgezetSlechte papieren. Te Delft, in Holland, heeft een dronkaard zijne vrouw willen vermoorden.... In d'overdaad van drank is alle kwaad te vinden. Er komt oneenigheid in 't Pruisisch Ministerie. De Ontvanger van Geeraardsb. is naar Assche verplaatst. Ze spreken van 75,000 geweeren, die te Luik voor rekening van Rusland, gaan gemarchandeerd worden Er komt een weinigske meer leven in d'Hop. In 't begin der week was er t'Antwerpen veel vraag aan 48 tot 5o fr. Er zijn in Amerika te New Brunswick 2 3o groote huizen af gebrand2000 personen zonder schuilplaats. Er is in Engeland weer eene vreeselijk ongeluk gebeurd de koolmijn High-Blantyre is gesprongen232 personen- hebben bij die ramp 't leven verloren. Maandag is te Dendermonde den Reus der luchtballons opge gaan. Er was eene zee van volk. Er is in Frankrijk, te Louviers, 'ne Radikaal, die op zijnen ouden Pastoor geschoten heeft als hij uit de kerk kwamde man Gods is gewond;'t Volk heeft den verfoeiehjken Geus aangehou den. Er is nu in Amerika, in de Compagnie der tramways, eene diefte begaan van i5 milloen fr. Erls hier t'Aalst maandag een droef malheur geweest, aan den bouw van 't Gasthuis; de genaamde Emmanuel Vernimmen, wonende op den bolweg,is vande stelling gevallen en zoo erg gewond dat men dijnsdag voor zijn leven vreesde hij laat weduwe en kin- ders achter. Bijna op denzelfden oogenblik was er aan de St Mar- tenskerk een ander geval, gelukkiglijk zonder erge gevolgen de steenkapper was met zijne twee zoons op de stelling gegaan om de maat eener venster te nemen, toen een der steilen brak en alles naar onder kantelde; de tweede planchering brak den val en men hoopt dat die alomgeachte Steenkappers er met eenige dagen rustens zul len van af zijn... God beware alle menschen die in hoogtens moeten werken Dezen morgend, donderdag, was de toestand van den gekwetste een weinig beter: hij wordt met de beste zorgen omringd. Er is uit Parijs'ne groote gazetschrijver, die tegen Mac Mahon schreef dat zijn vingers kraakten, hij is al naar Londen gevluchten was conterfoiie onder, buitensporige alliance met vreemde Communards! Er heerschtte d'ander week storm op den Donau. Er is dijnsdag t'Antwerpen eene broodkar gestolen, terwijl de knecht een brood bij eenen kalant was gaan bestellen. Er waren 23 brooden in en eene beurs met de ontvangst De kar van alles beroofd, is later teruggevonden, maar de dief niet ontdekt. Bij den horlogiema- ker H. Van Diest, lange Nieuwstraat, is de spiegelruit in stukken ge slagen de woning is geheel den nacht bewaakt, maar de dieven zijn niet verschenen. Er is te Schaarbeek-Brussel een geheime stokerij in volle werking ontdekt. Te Swevegem werd er gisteren een vrouw honderd jaar, mej. Fl. Boukerens. 't Is zuiver God die 't wilt om de rampzalige menschen ter hulp te komen De Zusters van den H. Vincentius, die in Keulen hunne woning afgenomen werden, worden te Konstantinopel met opene armen ver wacht, om de gekwetsten te verzorgen. - De graaf van Vlaanderen wordt dezer dagen te Parijs verwacht alwaar hij, in zijne hoedanigheid van eere-voorzitter van de belgische kommissie der wereldtentoonstelling, zal overgaan tot de installeering dier kommissie. De Echo du Nord meldt dat er te Rijsel talrijke belgische munt stukken van 1 en 2 frank zijn in omloop gebracht, welke behendig zijn uitgehold en dan weer met tin gevuld. Men herkent de stukken aan hun nen doffen klank en hun gewicht, aangezien zij lichter zijn dan de goede stukken. IJselijke ramp. Een verschrikkelijk ongeluk had vrijdag avond plaatsin de boekdrukkerij van M. Guyot, Pachecostraat, te Brussel. Een der werklieden van dit gesticht, de genaamde Theodoor Verstraeten, werd ten gevolge eener onvoorzichtigheid van zijnent wege het hoofd afgesneden. Ziehier in welke omstandigheden dit ijselij onge luk plaats greep. Die werkman, kondukteur der drukpersen, was bezig met het ge reedmaken van eene der persen, welke dienen moest voor bet drukken van een dagblad, toen eenski ps de olieflesch, welke diende tot 'tsmee- ren van 't raderwerk aan zijne hand ->nt<napte en in den put viel onder de pers, door welke het mekanienwerk zich heen en weêr bewoon. De werkman wilde, zich bukkende, de ilesch oprapen zonder achtte geven op het bewegende mekanieKwerk, de band van zijn linnen vest werd in het werk gevat en sleepte den kondukteur meê in den put onder de pers het hoofd stiet op eene staaf terwijl het lichaam bij de kleêren werd meêg«sl«ept en alzoo letterlijk in een oogwenk onthoofd was, Men kan dit ijselijk ongeluk aan niets anders toeschrijven dan aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. De ongelukkige was getrouwd en vader van veel kinderen. Twee zijner zonen werken in de boe druk kerij Guyot. Wij recommandeeren het Kerstlied van St-Nikolaas aan 1,35 en de 12 gezangen Joos Lowet aan 3,80, een buitengewone gelegenheid om voor een kleine som 'ne schoone eus vlaamsche liederen te hebben. Er is daar te Brussel een boeksken verschenen uitliet Fransch ver taald, door Pater Van der Speeten, een boeksken dat juist uit de lucht valt, gelijk 't manna, geschikt voor den tijd .- 't heeft voor titel De Voorspreker der Geloovige Zielen, geeft in klaar en sierlijk Vlaamsch de redens die er zijn om de zielen te helpen,de middelen, de conditiën en een groot getal voorbeelden tot opwekking 't Is een boekje van 80 blad zijde, formaat in 10. De menschen die dat boekje koopen en thuis laten lezen, mogen zeker zijn van na hunne dood niette zullen vergeten wor den 't Kost maar 0,40 c Te koo^ in ons Bureel. Wij zullen 't franco opsturen. Wij zijn bezig aan ons Almanakken, boekskes en Plakkers, schoone klare plakkers, om welke te maken wij wel 6 dikke Folian ten doorloopen hebben, blad voor blad, ons hoofd draait er nog van; ons inzicht was van Belgische Heiligen te geven en Heiligen uit den werkmansstaat; als 'ne mensch de levens der Heiligen'doorloopt, wat vindt ge toch martelaars eikendag van 't jaar, twintig, tvijf- tig, honderde martelaars uit al de landen der wereld; 't en is niet rede dat er gezegd wordt-: de Strijdende Kerk! van elke bladzijde der Geschiedenis druppelt bloed, onschuldig bloed, met liefde gestort, om de bovennatuurlijkheid van ons Geloof te bewijzen en hulde te brengen aan den oppergeneraal, Onzen Heer; en er zijn sleehte gazetten die de Kerk durven beschuldigen van tot hare ver spreiding bloed vergoten te hebben leugens vuile leugens 't Is gebeurd, in d'eerste tijden, dat geheele Regementen Christene Soldaten die, hadden ze gewild, den scepter uit d'handen der tirans konden rukken, wat hebben ze gedaan de wapens neergelegd en zich als lammeren latenter dood brengen Ons Plakalmanakken zullen 5 centiemen kosten en op dik papier gedrukt zijn voor den Uitverkoop, 3 centiemen; de boekskes, 0,10 c. voor't Publiek. Alles zal op 't einde der naaste week gereed zijn men mag van nu af de Plakkers commandeeren. Tg 't Jaar is uit voor velen onzer Inschrijvers, sedert i5 augusti de Post zal 'tgeld komen athalen d'onkosten zijn 0,20 c.: wij zen den 52 keeren de gazet franco; maar dan moet 't geld ons ook franco toekomen anders staan de peerden achter den wagen van zelfs, bij degeen die op voorhand betaald hebben, en dit getal is deftig en groot, God zij gelofd, daar zal de Post maar komen om de Gazet af te geven, regelmatig, proper en net 'svrijdags of 'szatur- dags, ten allerlaatste w'en hooren diesaangaande nu geen klachten meer; de Postboden zullen er in al de goede huizen, op Nieuwjaar niet bij verli ezen; en daarmee, iedereen Pax en Vrede en 't Kapittel is gesloten, Tg Tg Halt, nog éen woord op den Plakalmanak zal 't Portret staan van Z. H. Pius IX, naar 't leven getrokken op 't oogenblik dat hij de Proclamatie deed van Maria Onbevlekt Ont vangen wij zijn met vrienden en geld, witgeld, aan die koperplaat geraakt. President, uw konfrater van den Berg heeft al geschreven. Er komt de naaste week 'ne prijskamp uit Wetteren; en tons schuift Neêrhasselt op. Dat zijn mannen! Over eenige dagen ging er eene beroemde jonkheid van Rumpst naar Boom. Bazin zegde hij aan de vrouw der herberg waar hij een pintje was gaan pakken, wat is hier alles in Boom veranderd sedert ik er den laatsten keer geweest ben Dat moet dan al lang geleden zijn, vriend antwoordde de bazin, want sedert eenigen tijd is Boom zoo al hetzelfde Boom gebleven. Ja vrouw hernam de man, 't is al wat geleden over negentig jaar ben ik hier nog eens geweest met mijnen vader, toen was ik 8 jaar oud Historiek Over eenige dagen stond die vrowe ouderling op 't veld met den krui wagen te werken. Dat zij mannen, he 't Zal er niet weinig span nen te Rumpst, als hij zijnen lUOjarigen verjaardag zal vieren van nu af zijn de pektonnen besproken. Wij ontvangen de volgende depeche uit Brussel Tarwe kalm; hongaarsche fr. 31-25, amerikaansche, fr. 32-25. Rogge beter gehouden. Garst vast en met minder handel. Haver gevraagd.

De Werkman | 1877 | | pagina 2