DE^i OORLOG. ~cv" 't Is gemakkelijker van te Op't einde van d'ander week heeft de Russische generaal Gourk0 een groote veldslag gewonnen tegen Osman pacha in d'omstreken van Telisch de Russen bekennen zelf dat zij 251)0 man verloren hebben 251)0 man en de Russen doen er eer af als aan, om de Volkeren niet af te schrikken Heere uit den hemelwat wreeds moorderij! Van de Tur ken waren 88 officiers gevangen genomen ten gevoU'e van dien veld slag schijnt het nu zeker dat Plevna ingesloten is en dat er geen vivers meer ia kunnen. Nogtans is er veel eten noodig, want onlangs is er nog een Turksch renfort gekomen van 2ti,0')0 man. De Russen hopen die sterke stad door den hongersnood te winnen, maar er dient aangemerkt te worden 1° dat den Turk zich waarschijnlijk zal voorzien hebben, en 2' dat de Russen rond Plevna achter zich en zeer dichtbij hebben, den Turkschen generaal Chefket en zijn sterk leger.... In alle geval, 't be gint de Turken tegen te gaan.... In Asia heeft Mouthktir pacha, met veel behendigheid zijn leger bijeengebracht en gevoegd bij dat van Is- maël. Nogtans loopen de geruchten dat Kars, de eenige sterke stad van Armenië, zich a m don Rus zal moeten overgeven. Wreede dubbele Moord te Brussel. 't Is zondag gebeurd, in d'Hoogstraat rechtover de bakkerij-Adriaan- sens. Zekere De Braeckeieer, schoenmaker, oud 35 jaren, lag in rusie met zijn vrouw, die hij over 9 jaar had getrouwd; 't ging erger om erger de schoenmaker dronk, werkte maar weinig en de vrouw was sedert eenigen tijd bij den schrijn werker De Kempeneer gaan wor.en. Reeds meermaals had De Braeckeieer tegen zijne vrcuw doodsbedrei gingen uitgesproken, toen zondag, als hij haar met vrouw De Kempe neer naar de 7 ure-mis zag gaan, de duivel der wraak in zijne ziel kwam en hij besloot de twee vrouwe.i te vermoorden. Hij ging in den naasten winkel een breed mes koopen en, als de vrouwen uit de Mis kwamen, vloog hij er in woede naartoe, zijn wapen boven 't hoofd zwaaiende. Hij stakliet verscheide keeren in de borst zijner echtgenote, die levenloos nederviel, liep dan bij d'ander vröuw, die langs den anderen kant der straat gevlucht was en vermoordde haar insgelijks. Daarna heeft de ongeluk kige 'tmes verscheide keeren in zijn lijf gestoken naar de richting van 't hert. Een geneesheer, met haast toegesneld, kon slechts de dood der twee vrouwen bestatigen en de moordenaar is naar Sint-Pieters-hospi- taal moeten gedragen worden. Ziedaar, nogeens, twee huishoudens ver- destrueerd, door d'ongeregeldheid en den drank Braeckolaar was 'ne goddetooze mensch anders zou hij met zachtheid zijn vrouw trachten te winnen hebben,-in plaats van in den drank zijne rede te versmooren. En nogtans d'oogen gaan niet open er wordt tegen alle goed gewerkt; ge zoudt zeggen dat al d'hooge verstanden verduisterd zijn g'heht daar 't genootschap der Xavefianen De Brouckere, de oud Barge^cc^er van Brussel bracht dikwijls in 't openbaar, hulde aan die beschavende en vooruitstrevende Sociëteit. En nu, is 't heel anders, alhoewel, in zijn hert, zelfs de slechtste, achting en eerbied voor den Xaveriaan moet hebben, omdat inderdaad, die Sociëteit eene der achtbaarste is, die in de Samenleving bestaat. Ze gaat ook goed vooruit en heeft nu te Brus sel eene nieuwe kerk en een nieuw lokaal, prachtige gebouwen, in de Spiegelstraat, nabij den grooten nieuwen Zuiderbolvard. Die naar Brus sel gaat, moot daar eens gaan zien 't Is den 25en dezer feest geweest te Swevegem, jubelfeest voor den eeuweling M. Broecherius. In 1798 werd hij metJ. VanHoutte van Meulebeke, bij de Napoleonisten ingelijfd; alle twee vluchtten zij te Amiens weg, en geraakten wel thuis; Van Houtte, die nog leeft en te Meulebeke woont, werd uitgenoodigd om zich bij de 170 man te voegen, die 't Jubelfeest gingen vieren. Van Houtte had een on verwacht belet, maar zond den volgenden telegram GELUK. \V ENSCH. - Meulebeke, 25 8ber 1878. F,30 Wapenbroeder Breocherius, Sweveghem. Noenmael. Dank God!... t'Amicus, 1798, ontsnapten wy samen den siagbank Vier heden vreugdig uw honderjarig jubelfeestProticiatGodschenke my, na dry maenden, zelfde gunstHier dan, loven wy Hem. 'k Ga u'welhaest zien. Jan Vajn Houtte. Gemeente-raedslid, ANTWOORD. Sweveghem. 3,10 Jan Van Houtte Meulebeke. Dank voor uwe gedachtenis Heden plechtige inhaling winpels en vleugen, muziek, gilden, gouden eermetael, solemaeele hoogmisse, Te^eum. Drie blinde zyn komen kyken. Banket. 170 dischgenoten. Betere spys dan t'Amiens's Namiddags prysbolling voor ouderlin- gen. Ik,eerste bolle! Verlichting, vuerwerk.'tWensch ugelykefeest! Broecherius De Sterregeleerden zoeken naar een komeet.... Gelukkige we reld, indien er naar een komeer moest gezocht worden! de-die loo pen dik en zichtbaar! Ze spreken al 't West-Vlaamsch veel van inbreken en stelen, zelfs in kerken en kapellenTe Diepenbeek, langs Hasselt, is de kapel van O. L. Vrouw van Lourdes ook bestolen. Er is t' Antwerpen een prachtig Feest geweest ter eere van Mr August Snieders, deVlaamsche schrijver, doorZ. M. de Koning, ridder benoemd der Leopoldsorde. D'ander week, donderdag, is 'ne mensch van Appelterre- Eychem, niet ver van daar, over den ijzeren-weg willende gaan, doodgereden... 't Is droef en ongelukkig! Er zijn te Boom slechte zaken gebeurd; de steenbakkers had-, den afslag gekregen, omdat de commercie zoo slecht gaat en recla meerden; alles was tot hiertoe in regelmaar ongelukkiglijk, op 't oogenblik dat zij meest hun rede noodig hadden, gingen zij hun rede versmooren in de 1 drank, ten minste eenige werklieden; en deze hebben groote baldadigheden uitgerecht; huizen geschalotterd, bazen willen vermoorden en gekwetst. Er zitten er twee vast... Droeve zaken Er is te Gent zondag 'nen dief aangehouden, op den moment als hij een karreken zinken platen ging lossen welke hij op de Nieuwe Vischmarkt gestolen had. 't Is zondag in Frankrijk kiezing geweest, ballottering op i5 plaatsener zijn gekozen 11 voor Mac Mahon en 4 tegen. Er zijn nu in de Kamer 210 mannen voor MacMahon en 320 tegen. Den 7 november is d'opening: 't zal er spannen!... Ze zouden kost wat kost't kwaad moeten dempen; want er zijn er al in Frankrijk die zingen Leve Robespeer en zijne guillotien Brr, wat slecht volk! De wijnoogst in Frankrijk is maar soberkes, van kwaliteit en kwaliteit. De Fransche boeren klagen. De Koning van Spanje trouwt den 2 3 Januari 1878 met de infante Mercedes. 't Goevernement van Pruisen heeft de wonderbare bron te Marpingen willen stoppen; en nu vloeit er nog meer water uit. Er zijn daar perpetueëlijk-gendarmen, om Ons Heer te beletten van mirakelen te doen en Ons Lieve Vrouw van zich een heiligdom te kiezen, In 1876 heeft Pruisen voor 53,531,176 marken gene ver opgedron ken. Kan 't missen als er groote ellende en armoede in dat land is De correspondent van den TIMES, de grootste gazet van En geland, is in den Oosten gestorven van de Bulgaarsche koortsdat is gelijk z'hier zouden zeggen: de polderkoorts; om tegenwoordig in die landen gezond te blijven, is 't zeer zorgelijk; d'avondsmoor bijzonder is er dik en doodelijk. Te New-York hebben ze nu een nieuwe soort van dievenijzers; 's nachts is er aan de deurenen vensters 'nen appareil die, aanstonds als er iemand wil uitbreken, teeken geeft in 'tnaaste Policiebureel "t Is ver gezocht, maar geen eer voor Amerika dat zulke middels moeten gebruikt worden. Er zijn slechte stukken van vijf fr.er staat opLeopold 11 en 1871 Er heeft zich in Rusland 'ne grootmajoor doodgeschoten... C'est ca! Als de Grootmajoors nu tegen hun eigen gaan vechten! De Indische Olifant inden dierentuin te Berlijn, verbruikt dage- lijksch 100 pond hooi, vijf maten wortels, en 12 pond brood. Daarbij drinkt hij in don winter 20 en in den zomer 2öeemers water. RAADSELS UIT WETTEREN. I. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Zal 'k als eerste raadsel geven. Overal is 1, 2, 3, 4. 7, 2, 1, 6 is een rivier 2, de helft van 1 en 6, sa, zijt. ge 't wijs Dan weet gij dat in woonde in 't Paradijs. 16, 3, 5, maar, 't is al wel Voorraders, die, als gij, vernuftig zijn en fel. II'. 't Eerste neemt ge'soms op 't tweede Als ge moede zijt van gaan. 't lleele vindt ge soms in hoven Eu langs wandeldreven staan III. Mijn eerste grolt als de Donder Mijn tweede sterft, valt d'avond neer, En leeft o heerlijk wonder Des morgens weer. I11 eene week vindt gij mijn heel. En is do studie U niet te veel. Zoek Woensdag in den Almanak Dan vindt ge het zeker met gemak. IIII. Mijn eerste dat een vrouwken is, Mijn tweede, dat is zekere visch, En 't heele is een vogel, wis. Sa, raadt nu vrienden wat het is. Gij vindt in mij ook eenen man. Zoodus vrouw, vogel, visch en man. Y. Nog al een. Wie raadt er voort Honderd en tien telt 't heele woord. Doet d'eerste letters weg, en hoeveel hebt ge nog? Nog acht; neen, lezer, dit is geen bedrog. Met kop én hals èn staart, raders geeft acht 'k Ben dan een vraagwoord, en ik ben ook zacht. YI. Mijn heel is e®n van Vlaandrens dorpen. Aan 't eerste zij elkeen onderworpen. Mijn andere twee zijn samen eene ziekte. God geve dat de geneeskunst haar ras kortwiekte. VII. Ik ben in 13 letters saamgevat Ik ben een straat uit eene Vlaamsche stad.(Aalst.) De 3 eerste letters samen Vindt gij in de mannennamen. Voegt de 3 andere en de zevende daarbij Dan is 't den naam van 't hoofd van Beïgië's heerschappij VIII. In akkers, weide en veld Daar word ik in gesteld. Maar nooit sta ik in 't boseh. Ja, ga er nu maar op los. VOOR V/AARDEN (a) De oplossingen mogen in verzen zijn,maar moeien vrachtvrij gezon den worden aan P. De Moor, Molenstraat Wetteren. (b) Onbekenden, moên niets zenden, want zij doen niet meè. (c) Er is tijd tot St-Eioi, voor het inzenden der oplossingen.

De Werkman | 1877 | | pagina 2