Hoogmoed en Vrede zijn Water en Vuur Verschijning' vanO.L Vrouw, te Gietzwald, in Polen. De deugdzame pastoor kreeg het gedacht aan Louisa Lateau een blad te zenden van den ahornboom en een «tukje door de heilige Maagd gezegend binnen. Nu, de heilige dochter van Bois-d'Haine ontving, gedu rende hare verrukking van 3 Oogst laatstleden, die voorwerpen niet de vervoeringen welke de echt heilige zaken immer in kaar te weeg brengen. Die proefneming, even als veel andere die men herhaalde malen met de kinderen aangewend heeft, hebben insgelijks gediend om ons te overtuigen van de waar heid dier bovennatuurlijke betoogingen. Zoolang de Kerk daarover niet beslist heeft, staat het voorzeker iedereen vrij hier omtrent eene per soonlijke meening te bewaren. Wat stellig is, is dat de ooggetuigen van dit gezegend oord terugkeeren met eene onuitsprekelijke overtuiging en onbeschrijfe lijke vertroostingen. Ik meld hier niet meer al de woorden die de heilige Maagd zich gewaardigd heeft verscheidene malen te herhalen aan de kleine meisjes die de stoutheid drijven tot haar te ondervragen. Daarvoor wacht ik het verslag af der bisschoppen afgevaardigden, om er voLrens een zeer nauwkeurig verhaal van die geheimzinnige onderhandelingen mede te deelen. Ik zal mij bepalen u te zeggen dat de heilige Maagd aan de kinderen gezegd heeft (23 Juli) dat Onze Heilige Vader Pius IX nog de zegenpraai der Kerk zal bijwonen. Over het algemeen, bieden do verschijningen van Gietzwald die bijzonderheid aan, dat de heilige Maagd zich aldaar bijna altoos vertoont met vroolijk en lachend gelaat, en hare woorden gewoonlijk wooiden van aanmoediging en troost zijn. Terwijl zij te Salette, in de grot van Lourdes, dik wijls weenende verscheen, de zondaars tot boedvaar- digheid liep en met de straffen der goddelijke gram schap bedreigde;hier op de grenzen van dit ongelukkig Polen, dat sedert weldra eene eeuw niet ophoudt zijn smartelijk calvarië te beklimmen met onverwinbaar geloof en kinderlijke liefde tot zijne Koningin, daalt de Moeder des Zaligmakers tot onze ellende neder met vertroostingen die uit haar hemelsch gelaat stralen en als een zachte dauw uit hare maandelijke lippen nedervallen. Die vroolijke uitdrukking die hare trekken verlicht telkens dat zij dat zoo geloovend volk beschouwt dat zich verdringt op het nederig kerkhot dat de kerk en den bevoorrecht ;n ahornboom omgeeft, is zij voor ons het onderpand niet van eene betere toekomst die voor ons ongelukkig vaderland zou opdagen? En zonder ons op mensch, lijke ver wachtingen te betrouwen, is zulks reeds geen bewijs van hare moederlijke zorgvuldigheid, di aldus hare barmhartige blikken naar ons richt op het oogenblik dat de angst heviger en de vervolging woedender is Zooals het een onzer katholieke dag bladen welsprekend zeide, het Kulturkampf heeft wel te woeden, vruchteloos hebben de vervolgers onze bisschoppen, onze kloosterlingen, onze priesters en onze zendelingen verjaagd de heilige Maagd belast zich zelve haar volk te onderrichten en het in zijn geloof te doen volharden. Op drie plaatsen der gewesten die door de beschavenue worsteling ver woest werden, te Marpingen, te Metten (in Beie ren, eindelijk te Gietzwald in Poolsch Varmië, komen hemelsche verschijningen ter zeiver tijd de volkeren troosten en hun geloof versterken. De verschijningen van Gietzwald hebben nog plaats gehad don 8 September 1877, plechtigheid van Onze Lieve Vrouw Geboorte. Reeds verscheidene uitste kende gratiën hebben het geloof der pelgrims beloond en den voorbijgang der hemelsche bezoekster geken merkt Ik bepaal mij u heden die beweeglijke regelen te sturen, mits u de gratiën die wij neg zullen ver werven bekend te maken. Nauwelijks durf ik bij dit verhaal van bovenna tuurlijke gebeurtenissen den weerklank voegen van onze aardsche en dagelijKsche beproevingen. De ver volging woedt hier met geweld gelijk vroeger. Een onzer eerbiedwaardigste pastoren werd in den kerker geworpen en van zijne vrijheid beroofd gedurende verscheidene weken ten gevolge zijner bedevaart naar Rome. De gezagvoerders wilden hem den naam ontrukken van den geestelijke die hem op zijne parochie tijdens zijne afwezigheid verving, en hadde hem eene plotselinge vereeniging van omstandigheden de vrijheid niet verschaft, hij ware nog in gevang voor weigering van getuigenis. Een andere onzer achtbare belijders des geloofs had de gunst verzocht in het gevang to mogen biechten hij ontving een bevestigend antwoord, doch met voorwaarden, te weten dat hem zou toegelaten worden te biechten aan don onderpastoor der parochie, doch luidop, in Duit- sche taal. en in tegenwoordigheid van den toeziener des gevangs 1 Nogtans, de vervolging, in plaats van de godsvrucht der geloovigen en de standvastigheid der geestelijk heid te verzwakkon, vuurt die integendeel immer aan. De bedevaarders groeien dagelijks aan zij leggen gewoonlijk den weg te voet af onder het gezang van vrome liederen. Op het zicht der kerk die het doel hunner reis is, werpen zij zich op hunne knieën, dan leggen zij zich met het aanschijn tegen de aarde en strekken de armen kruiswijze uit in eene houding van treffende ootmoedigheid. Aheen land waar het geloof nog immer zoo levendig en zoo nederig is, zou niet kunnen gewischt worden uit het Boek der god delijke barmhartigheid, en indien wij onze zoo lang durige kastijdingen in den geest van uitboeting weten te aanvaarden, zal God ons onze misdrijven en die onzer vaderen gewaardigen te vergeven. Die bewe ging van bedevaarten, die nimmer ophield in ons land, is een kostbaar onderpand van dit werkend geloof dat door honderd jaar vervolgingen niet kon geschon den worden, gelijk zulks op eene welsprekende wijze gezegd werd door onzen zeer verheven Primaat, kardinaal Ledochowski aan de Poolsche pelgrims aan zijne voeten verec-nigd voor hun vertrek uit de Eeu wige Stad. Mogen wij dien schat van geloof ons door onze voorouders overgezet, gansch bewaren en zege pralend geraken uit de tegenwoordige crisis die voor ons eene overmaat van wreede vervolgingen en ver raderlijke bekoringen na zich sleept. LATERE TIJDINGEN GENT, 29 oct,Eergisteren is in de gemeente Mooregem, Ivo de Waele, oud 4ojaren, werkman te Ansegem, van den wagen gevallen, waarop hij en Frederik Van der Cruyssen zaten, terwijl hij de'teugels van het peerd uit de handen van den laatstgenoemde nemen wildeDe Waele werd door den wagen, die over hem reed, verpletterd de dood was oogenblikkelijk Braekeleer, de moordenaar van Brussel, is in 't gasthuis overleden Er is zondag avond te Brussel, een prij van 'nen herbergier gestorven die binst den dag niet min dan 2 lieters en half genever had gedronken. LEUVEN, 29 oet.Markt weinig voorzien door den landbouw tamelijk veel stalen; Tarwe in daling van daling van 25 en hadelstarwe id. van 5o c.Bloem 5o c tot 1 fr. in 't voordeel der koo- pers. De mouterij, welke sedert eene maand hare werken hervat heeft, gaat met levendigheid voor uit, ingezien de traagheid der zaken, doch de aan- koopen zijn moeilijk, doordien de keus der granen zeldzaam is. De fransche garst is dit jaar over het algemeen slecht en de prijzen zijn zeer hoog. Parodin, 29 October. De Russen hebben giste ren Telich ingenomen; zeven bataillons werden krijgsgevangen genomen, waaronder een pacha. Drie kanons werden veroverd. De troepen welke de Chipka-pas verdedigen,zijn geheel uitgeput van vermoeienis en door de ver liezen welke zij hebben ondergaan. Er is een divi sie gezonden om de verdedigers af te lossen. Het beleg van Silistrië door de troepen van ge neraal Zimmerman is besloten. Die generaal trekt spoedig vooruit en voert een sterk belegeringsge schut met zich. DORSTNOOD. New-York wordt met eenen dorstnood bedreigd. Reeds zijn de inwoners aan gemaand zuinig met het water te zijn. Als het niet spoedig en veel regent, zullen eenige meeren, die uit de rivier de Croton de waterleiding voeden, met stoom moeten leeggemalen worden, en duurt de lage stand van den Croton dan nog voort, dan is de toestand hachelijk. HOP. De vraag voor dit artikel is nogmaals weinig levendig geweest gedurende de laatste acht dagen en onder dezen invloed zijn de prijzen een weinig gedaalder zijn verhandeld eenige honder- de balen beschikbare, in de prijzen van 45 tot47 fr. voor aalstersche en 54 tot 53 fr. voor dito Pope- ringher-hop. Oct 1877. 106 liters. Zele, Tarwe Rogge Haver Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per A kilos Hoornbeesten. fr. 29,80 17-75 31,SO 18,25 -.00 FOND S E N. Belg. Leening 4 tb. 1871 Of,10 3 th. 1873 76,79 Gem. krediet. 4 1/2 th. 103.00 Brussel, leening 1868 3 th. 89,50 1873 3 th. 90,25 1874 3 th. 92,75 Gent, leening 1868 3 th. 91,5 1 Markten. Dendermonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 74.75 Kempolie, 74,25 Raapolie, 9^ Lijnkoeken, 24,50 Kempkoeken, 15,75 Tarwe, 32, Rogge, 22',25 Boterperkilo 2,40 a 2,72 Leuven, 's maandags. Tarwe, 33,— Rogite, 21,50 P.rouwershaver, 21/50 Voederhaver, 21.50 Boter 1/2 kilo, 1,5(1 Bloem (fijne.)44,50 Kortrijk, 's maandags. Witte Tarwe, Rogge, Boter, 1/2 kilo, Eieren, 25. 26,75 L45 3.49 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 c. 33, Maslcluin, 29, Haver, 23,— Rogge, 22^50 Aardappels, 10,50 Hop, (50,00 Eieren, 2,56 Boter, 07,54 Vlas, 5 k 5,75 Viggens, 44 k 48 Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, 100 kilos, 33,00 Rogge, 22,— Haver, 21,50 Boonen, Boter per kilo, 3, Eieren per 26, 2,94 Koolzaad, Lijnzaad, St. Nikolaas, 's donderdags. Per 106 lieters Witte Tarwe, Roode, Rogge, Boekweit. Paardeboonen. Vlas 3 kilo, Boter kilo, Eieren de 26, Hooi 300 kilos, Aardappelen 33,— 30, 18,25 17,— 19,00 5,80 2,96 3,13 46,00 10,00 00- Mechelen, Tarwe, 32, Rogge, 26,— Roler, 0,— Strooi per 100 kilos, 0, Vlas 3 kilos, 0,00 0, Veemarkt, Inlandsch ras stuks, van 0— tol fr.O Vreemd ras 0 stuks van 000 tot ÖÖO. Geeraardsbergen, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 33, Masteluin, 29,50 Rogge, 20,— Ruw vlas per kilo, 1,55 Boter per kilo, 02,66 Tabak grooten i kleinen, i Hamme, 's zaturdags. 1 Kemp per 11 kilos, 10, Boter, per kilo, 2.96 Aardappelen, per 100 kilos, 10, Lokeren, 's woensdags. I Per 105 liters, Witte Tarwe, 31 Roode, Rogge, 18 ,25 Boter, 1/2 kilo. Haver 15, Aalst, Daons.Mayart.

De Werkman | 1877 | | pagina 4