EE\ PA STOOK. Hoogmoed en Vrede zijn Water en Vuur VERHAAL, door LOUIS VEUILLOT. N tdere kennismaking .Maar, mijnheer pastoor, hoe waagt gij het om dat volk i'i 't gezLht to loupen, zelfs overdag Wat zal ik u zeggenf Ik moet er hun toch wel een beetje aan gewennen, dat zij mij zienDaarbij, zij hebben rnijdezen keer geducht beet genomen. Er woont •p hun dorp een oude, godsdienstige vrouw, die mij van tijd tot tijd komt spreken. Nu hebben zij mij een boodschap gestuurd, dat zij ziek was en liet vragen •f ik. onmiudeiijk komen wilde. Ik vertrouwde hen ■iet Kn toch, het kon eens waar zijn, wat zij zeiden. Ik zeide tot mij zelf: Mijn komst zal hun ten minste bewijzen, dat een priester nooit aarzelt om zijn plicht te doen on zoo het een strik is, dien zij mij spannen, dan zullen zij wellicht gaan inzien dat ik niettooveren kan. Zij zullen mij vangen, maar ik zal den duivel daar vangen, is niet?En toon bon ik er op uitgegaan. Ik ontmoet verscheiden jongelui op mijnen weg zij jouwen mij riiut uit, zij zeggen niets dat was een slecht teeken. Ik kom voorbij de school, en ik bespeur dat men mij daar bespiedt; nu 't was dan zoo, ik was er in geloopen Ik was er al vooruit zeker van, dat ik de zieke niet zou aantreffen, en ik verneem dan ook inderdaad, dat zij buiten op't land aan 't werk is. Ik ga ue kerk in om de II. Maagd te bidden mij hare bescherming te verleunen. Zij liet mij niet vergeefs bidden. Een meisje van een jaar of wat, arm engeltje, komt om mij heen dwalen, stapt eindelijk op mij toe en zegt mij heel zachtjes, dat ik de wijnbergen langs, terug moet keeren. En dan maakt zy zich gauw uit de voeten. Zie, zelfs in dat slechte dorp is er nog ■aastenliefde. Maar ik, ik ging aan 't mediteeren over de aanbiddelijke Voorzienigheid, die zich overal harten uitkiest welke zich naar deinzichten desllemels voegen ik vergeet heel en al de waarschuwing, sla myn brevier open en keer in gedachten weer langs den gewonen weg terug. Schooljongens die zich in hinderlaag geposteerd hadden, wachtten mij op; zij zullen mij laten ondervinden wat leelijke poets zij mij gespoeld hadden. Eensklaps stormen zij op mij aan, onder hard geschreeuw, terwijl zij hunne honden opsturen en mij met steenen gooienzij omringden mij als bijen. Waarlijk, zij gekscheerden niet! Gelukkig had de H Maagd, die mij alleen maar eens een les wilde geven, die ik nooit weer vergeten zal, had zij, u op schildwacht gezet, om hun te be letten dat zij te ver zouden gaan Een beetje angst en een lichte krab in mijn gezicht, dat is niet te veel voor het genoegen om eens een goed Christen te ontmoeten in deze ongeloovige streek. Ik bewonder uwe naastenliefde, eerw. heer; maar toch spijt het mij nog altoos, dat ia niet eens een ran die vlegels bij de ooren heb kunnen trekken. Ik wil u wel bekeuren, dat ik heel gaarne dien school meester eens zou ontmoeten, om op zijn persoon ai zijn schoolkinders te gelijk af te straffen. Kom, kom! «Zij weten niet wat zij doen.Maar staat gij er dan zoo vast op, dat ik mij wreken zal? Welnu, daar is nog kans toe. Ik zal nog wel eens kans zien om den grcoten vijand, dien ik ginds heb, klein te krijgen en die niemand anders is dan de vorst de-er wereld. Zij hebben de vorige maand hun pas toor weggojaagiieen armen jongen priester, die zoo pas uit bet seminarie kwam, en die duizend angsten «itstond dat men hem riog eens zou doodslaanzij hadden hem als een pestlijder in zijne pastorie opge sloten. Ik zal hnn een anderen bezorgen, den rechten man ik heb hun bestudeerd en weet nu, wat voor een pastoor zij noodig hebben, en ik ken zoo iemand, 't Is een wezenlijke heilige, een apostel, aan wien de H. Maagd alles verleent wat hij vraagt. Hij zal hen met zulk eene liefde beminnen, dat hij mirakelen in die gemeente zal doen, of hij zal er sterven En dan zal zijne nagedachtenis de mirakelen doen, en zij zullen zich op zij i graf be ;eeren. Het graf is ook weispre kend en werkt veel goeds. Hoe! het Evangelie temt de mcnscheneters van Australië, en die wilden hier, die ten minste toch nog gedoopt zijn, zouden aan de christelijks liefde van een waren priester weerstaan? Maar een ware priester, mijnheer, een priester in den vols'.eu zin, dat is onze Heer Jesus Christus, dezelfde Jesus die op de straatwegen van Galilea wijzende, fezegd heeftDeze steenen kan ik in kinderen brahams veranderen. Reeds woont daar in die femeente een godvreozend mensch die Gód getrouw ient; die oude vrouw, waarvan ik u sprak, slaat in dat opzicht nog wel alleen, met misschien eenige kleine buurmeisjes. Gij meent dat dit eigenlijk liiets beteckent, is niet? Welnu, dat is alles wat er noodig is. Binnen een goede tien jaar zullen zij daar een broederschool, een zusterschool, een eigen broeder- gchap en hetgeen daar verder bij komt, hebban; zullen tij bijna allen naar de Mis gaan in hun weder opge bouwde kerk, en zullen zij om een onderpastoor vra gen, omdat de pastoor, die thans met Ue armen over elkaar moet zitten in die woestenij van distels en doornen, den oogst niet meer alleen zal af kunnen. Dat beloof ik u, wijl gij zoo wraakzuchtig zijt. God verhoore u, mijnheer pastoor! Uwe heilwen- schen zijn christelijker dan mijn opvliegendheid, en gij zijt een betere profeet dan i De pave der prefetie, mijnheer, die de H. Geest eertijds.over alle geloovigen zonder onderscheid uit deelde, is thans slechts het deel der heiligen alles ontbreekt mij om die gave waardig te zijn^ Maar is hij, die een appelboom, welke lang dor en onvrucht baar stond, eindelijk in de lente weer ziet bloeien, daarom een profeet, als hij verzekert, dat die boom niet dood is en weldra weer vruchten zal geven Het volk, waar wij het over hebben, is die boom een arme, oude tak is weer groen geworden, op een andere plaats van den boom bespeurt men eanige kleine bloesems dat is het teeken, ik ken het. 't Is niet voor de eerste maal, dat ik dit teeken waarneem, en ik verwacht s elligde komst van Hem, die aan de boet vaardige zondares Magdalena verscheen onder de gedaante van een hovenier. Wij hadden al een tamelijk langen weg saman afge legd de priester maakte mij daar opmerkzaam op. Ik houd u misschien van uw weg af, zeide hij. Als wij niet dcnzelfden kant uit moeten, dan zal ik zoo vrij zijn u te bedanken voor de hulp, die ik van u kreeg. Ik ben nn buiten gevaar Gij ziet dat nieuwe kruis hier staan, dat is liet begin van mijne parochie, en Goddank, daar heb ik geen gebrek aan vrienden. Ik geloof, eerw beer, zeide ik, dat wij dan nog wel wat samen vooit wandelen kunnen. Ik ga ook naarM Zoo, riep bij uit. God zij gedanktHij verleent mij van daag gunst op gunst Ik ben de pastoor van M Dat dacht ik al, antwoordde ik. Zonder onbescheiden te willen zijn, hernam de goede priester, mag ik vragen wien gij daar gaat be zoeken Ik kwam u een bezoek brengen, mijnbeer pas toor. Laat ons den Heer loven Welkom, welkom, gij, myn verdediger. De pastoor van Mis niet rijn, en zyn pastorie niet grootmaar men kan er toch de heilige gastvrijheid beoefenen. Ik zal daar van profiteeren, mijnheer pastoor. Ik zal zoo vrij zijn u te zeggen, wie ik ben. Ik noemde mijn naam zooals de helden van Homerus dat doen Die en die, zoon van dien en dien. Toen hij den naam van mijn grootvader van moederszijde ver nam, zette hij een paar groote oogen op en toen ik hem ook het dorp aangaf, waar ik van daan ben, omhelsde hij mij. Wel, wij zijn landslui, riep hij uit, en zelfs nog min of meer familie. Ik ben ook van Catinais van daan mijn moeder is even als uw moeder uit Bojnes van daan. en zooals gij weet, houdt men daar de verste familie nog in hooge eere. De goede God zij geloofd en gedankt! Deze dag is een dag van ontfer ming, het is de dag, dien de Heer gemaakt heeft. Misschien bezit ik nog wel een titel, die mij bij u recommandeert. Ik ben lang een vertrouwd vriend geweest vaneen excellentjongmensch, uw neef, als iK mij niet vergis. Ue pastoor vatte mij bij de beide handen, schudde die sterk, en zag mij eenigen tijd stilzwijgend in de oogen, met zooveel aangedaanheid en smart, dat ik er eenigszins door van de wijs raakte. Helaas, zoo sprak hij mij eindelijk toe, ik heb geen anderen neef gehad dan Laurens. Bedoelt gij hem? Hij is do >d, de arme goede jongen Hij is hier aan zijn eind gekomen, o, zoo treurig, zoo ongeluk kig.... maar neen, toch niet, zijn dood was niet treurig en ongelukkig; want hij stierf een zaligen dood.... Ach, mijn goede landsman, wat wekt gij daar een herinnering bij mij op! Gij hebt hem dan ook gekend, gij hebt hem ook lief gehad, dien goeden, besten LaurensHij was een man zooals 't hoort geworden, flink en braaf. Ja, zij hebben hem laten sterven.... om mij...! Kom, neem me niet kwalijk, wij zullen maar niet langer over hem spreken. Van avond of morgen vroeg, na de H. Mis, zullen wij wat op zijn grai gaan bidden. Wij zullen daar allicht iets van dien onuitsprekelijken vrede ondervinden, dien hij thans, dat hoop ik en geloof ik, eeuwig bij den God van goedheid en barmhartigheid geniet. W. V Zele, 18 Dec 1877. Tarwe 106 liters. Rogge Haver Geerst Boekweit Aardappelen, 100 kilos Klaverzaad, per kilo Vlas, per 3 kilos cornheesten. fr. 31,— 16-75 21,— 32,75 1725 22,- —05 00- F OND SEN. Bki.g. Leening 4 tb., 1871 Of" 10 3 th. 1873 76,70 Gem. krediet. 4 1/2 th. 103.00 Brussel, leening 186? 3 th. 89,50 1S73 3 th. 80.25 1874 3 th. 02.73 Gent, leening 1868 3 th 91,5 Markten. Dendo rmonde, 's maandags. Lijnolie 100 kilos. 66.00 Kempolie 68, Raapolie 90i Lijnkoeken, 24,50 Kempkoeken, 15,75 Tarwe, 3,()0Q Rogge, 20,25 Boterperkilo 2,57 Leuven, 's maandags. Tarwe, Rogce, Brouwershaver, Voederhaver, Boter 1/2 kilo, Bloem (fijne.) 30,25 20,- 21,00 21,08 1,30 42,- Kortrijk, 's maandag». Witte Tarwe, 25,— Roods, Boter, 1/2 kilo, 1,40 Eier«n, 25 3.89 Aalst, 's zaturdags. Tarwe per 1 heet.32 1. 50 e 30,50 Masteluin, 28,- Haver, eg Rogge, 2L— Aardappels, 11,85 Hop, 50,— Eieren, 3,53 Boter, 07,97 Vlas, 4 4 5,55 Viggens, 45 a 50 Ninove, 's dijnsdags. Tarwe, 100 kiloe. 31,00 Rogge. 21, EO Haver, 22,— Boonen, 24,59 Boter per kilo, 2,80 Eieren per 26; 2,75 Koolzaad, 45,50 Lijnzaad, 35,50 St. Nikotaas, 's donderdag». Per 106 lieters Witte Tarwe, 29,75 Roode, 30,— Rogge, 18 Boekweit. 17,St PaardeboOBen, 17,50 Vlas 3 kilo, 5,60 Boter kilo, 2,27 Eieren de 26, 3,13 Hooi 300 kilos, 41,60 Aardappelen 10,06 Geeraardsbergcn, 's maandags. Tarwe 100 kilos, 30,50 ldastelnin, 27,- Rogge, 20,- Ruw vlas per kilo, 1,46 Boter per kilo, 02,56 Tabak grooten Mechelen Tarwe, Rogge, 9 Boier, 0,- Strooi per 100 kilos, 0,- Vlas 3 kilos, 0,00 0,— Veemarkt, Inlandsch ras stuks. van U— tot lr.0 Vreemd ras 0 stuks van 000 tot 000. Hamme, 's zaturdags. Kemp per 11 kilos, 10, Boter, per kilo, 2.96 Aardappelen, per 100 kiloa, 10, Lokeren, 's woensdags. Per 105 litere, Witte Tarwe, 30 25 Roode, ,26 Roggo, 10,75 Boter, 1/2 kilo. Haver 14,25 Aalst, Daens-Majart.

De Werkman | 1877 | | pagina 2