lnsclmjviii«slijsl pi GC ©I QC voor de uitgehongerden der Provincie Coimbatora, (Indië). 187,82. ra Sri O Or O O M, Braeckman, bakker en herb. Gemeentehuis, Meire. 1,00 Onbekend id. 1,00 2 onbekende id. 1,50 Eene dame en Hare meid St. Nico laas. 6,On Eene jufvrouw onbekend te Lokeren. 5,00 Eenige inwoners van Loke ren bij M. Jan De Kinder, Schoolstraat n' dl. 4,17 Onbekend Aalst 1,5 id. Waasmunster. 2,UU id. id. 1,0» Lezers van den Werkman Eecloo. 1,1 Onbekend Assche. l.On M. P. Geeraardsbergen. 1,00 Oh. De Ryek, kleermaker Maldegem. 1,0» C. D'hooghe, blokm. Belcele 1,00 Onbekend Lede,tot op wekk ing 1,5» Voor de arme Indianen, opdat God ons van den hongersnood bevrijde Een huisgezin van Isepem. 5,00 H. B. te Adegem (bij Eecloo) 1,00 Vijf geburemenschen, lezers van den Wer. man te Gee- raardsbergen. 2,10 OnbekendeGeeraar isbergen 1,»0 Franciskanen id. 4,00 Ter eere van het kindeken Jesus, onbekend Audegem. 1,00 Onbeuend id. 5,»0 id. id. 0,50 Onbekend St. Nicolaas. 0,5» id. id. 1,26 J. Coleta Verstraeten id. 2,0') Een werkmanshuisgezin, id. 1,00 Van der Maeren, bareelwach ter, Okegem. 0.r0 Onbekend, Ninove. 2,00 D. M. Beveren-Waas. 1,> 0 M. J. id. 0,50 P. P. id. 0,50 M.J. D. id. 0,50 Uit Machelen, een Christe lijk Huisgezin 5,00 een Congreganiste 1,00 Er zijn nog giften toegeko men, o a. uit Gavere, welke wij voor de naaste week be houden. Langs den Oosten. I)en Turk rolt al zijn matten op injbilgarie langs den vesterwantin 't oostelijk Bulgarië verdedigt hij de sterkten Rutschuk, Varna en Schumla. Men schrijft dat hij de sterke stad Sofia reeds zou ontruimd hebben en in brand gestoken, 'tls te Andrinopel dat hij ai zijne beschikbare troepen bijeentrekt, en dat hij zal strijden leven of dood. In Asië blijft de kans aan den Rus voortdurend gunstig; en de kozak komt nu te voorschijn op 't politiek terrein. Hij strijdt niet meer roor de bescherming en vrijheid d^r turksche christenen, maar voor zijn eigen pr fijt. Wij hadden het wel voorzeid. Niets goeds te verwach ten van al die menschiierende beschavers uit Rusland en Pruisen. A tro pes van Pruisen, men zegt dat Bismark zeer^veel, alles zal toegeven aan en Rus in het Oosten, ot voorwaarde dat hij nog een vet brokje moge nslokkerr langs onze streken. God beware alle menschen van die hooge en drooge en verslindendepolitieken. Al de kieine landjes rond Turkije stekenden rreus omhoog, Giiekenland, Greta, Serbië .allen begeeren hui. profijt te vinden aan de uitplundering van hunnen heer en meester den Turk. lntusschen grijpt Engeland zijne wapens aan, te zeggen zijne ronde beurs en gaat van den sultan een schoon eilandeken koopen, Creta; anderen zeggen Egypte. Te L-, nden is alles in rep en umoer ministerraden, parlement, alles zit druk te samen om dien nieuwerwet- schen oorlog te beoleiten. Indiën. In d'Annalen der Voortplanting van 't Geloof 1877, bl. 375 enz. staat eenen brief van den eerw. heer Fourcade, Priester-Mis sionaris van Madurca, die onder andere schrijft Van daag kwamen er minstens 400 armen af. Ik moest ze wegzen den zonder hun iels te geven Bid voor mij, opdat ik een God aangenaam missionaris weze, en een werktuig aan zijne ingevingen bij de bekeerin- gen der heidenen gedwee. I)e hongersnood is zoo hard geworden dat men zulks nog nooit beleetd heelt. Onder mijne bekeerlingen sterven 5a personen per dag. Tot nu had ik getracht de behoeftigsten bij te staan doch sinds 4 dagen komen allerwegen honderden van armen bij mij af. Hunne magerheid, hunne ingezonken oogen, hunne wankelende gang, zijn een hartscheu rend tooneel Niets hebbend om hun te geven, sluit ik mij te mijnent op. Ik hoor niet dan zuchten, dan kreten, dan smeekingen, welke uie onge lukkige» op wanhopigen toon tot Onzen Heer en tot de H. Maagd rich ten. De mij beklemmende smart niet kunnende weerstaan, troed ii uit, en begeel mij bij die kinderen welke ik uit ganscher harte min. Zoodra zij mij ontwaren, val'en zij op hunne knieën, en 't is eersteen algemeen gesnik om rotsen te doen barsten. 1877 gaat voor eeuwig verdwijnen nog eenige dagen't Is voor vele landen een jaar van rampen en beproevingen geweest: zie 'ne keer inden Oosten, hoeveel bloed daar niet vergoten is uw hert zou opeu- scheuren, alleen van er ep te peizen 1877 is bijna weg! gelukkige menschen die hunnen tijd wel gebruikt hebben en iets opgeoogst voor den Hemelalles verdwijnt, de Deugd alleen blijften hare Verdiensten 1878 nadertmocht het voor al ons Lezers en voorg'heel de wereld een gelukkig Jaar zijn. eeri Jaai van vriendschap en vrede, van vol doening en van prosperiteit naar ziel en lichaam. Twist en oorlog uit de Wereld bannen, is onmogelijk maar zijn eigen hert in vrede houden, dat kun elk, die van goeden wil is en in zijn huis, in zijn gebuurte den vrede en 't geluk verspreiden, daartoe an elk endeen meêwerken. God geve dat t jaar 1878 gelukkig, voorspoedig, zalig wezeaari al onze vrienden en Lezers. De Werkman heeft zijn jaar geëindigd met een werk van liefdadigheid wegens d'arme Indianen, en zijn eerste Nr van 1878 zal, hoopt bij, weêr'ne schooiio lijst van giften aanbieden de liefdadigheid is de sleutel van 'tgeluk, de zeep die alles reinigt laat ons ook liei- dadig zijn op alle andere manieren, inet d'ongelkkigen te hglpen, de be droefden Ie CONFIIlhN TlhN Wij zull-n T is in Zekerun /.in ons rdiclutot geluk van oiizh Lezers eeue aanbeveling .au den E H. Loliiu nog meer ruchtbaar maken, lil zieltreff nde wourd-n praamde en smeekte bij zijne aari- hoordeis om toch 's avonds in Fa ilie den Roo/.enkraus of eenige ti -mjua ervan te bidden, 't Is van over vele jaren aan een heilige ziel veropenbaard: Gelukkige huisgezinnen, zegde Ous Lieve Vrouw, waar 's avonds de Roozen- krans wordi gebeden. We zijn ontroerd geweest over 't geen ons van ver- scliillige kanten is aangebracht gewerden Met liefde brengen de wer ende Volkeren, bij de Uitverkoopers tien eens vijf eens. of 't geen er af mag, voor de uitgehongerd -n van indien. Zoo verbeeldt de 4 fr. en on.ff n uit Loket-ra de gift van talrijke wei kuianshuisgezinii-n. Er staat geschreven, zijt be m- hartig en U zal bermhartigheid worden gedaan. Welke troont voor u, myn vrienden, van later te kunnen zeggen in uw lie-t: [k ben bermhartig geweest, zelfs voor mij onbekende mensellen die duizende uren ver woonden ik ma» dus met rede bermhartigheid verwachten, 't Vlaamsch Volk is groot 'van hert* 't zal groot en edelmoedig blijven, zoolang de Katholieke Religie er in eéra blyfi; daarom zijn de vijanden der Religie de grootste vijauden van ous Va derland I T'Eecloo in 't Kollegie worden proefnemingen gedaan met den telephon aan beide uiteinden van dit groot gesticht spreekt men met eikander. Er zullen nog aar iige dingen geschieden met dien telephon. In den nacht van vrijdag tot zaterdag is te Curecem een grootê brand geweest: de meubelmakerij van M. Sas en 't bier-magazijn van M. Vander Steen vernield. Zonderde vrijwillige pompiers van Cure°-em was geheel de gebuurt! eraan. De brand begon ten 3 ure; 'r, was treu rig om zien, zegt men, gelijk al de bewoners der aanpalende buizen hall gekleed, de vlucht namen. Wij verwittigen dat de Zwitsersche stukken van 2 en 1 franks dragende de jaartallen 18ö» en 1863, na den 31 December niet meer gangbaar zijn Tot dan toe kan men ze op de Bank uitwisselen. Kapitein Boyton is in d'environs van Amiens bijna doodgeschoten door jagers, die hem voor waterwild namen. De Fransctie Douaniers hebben onlangs aan de grens 18 balen hop aangeslagen er zat ltiuO kilos tabak in.... In Frankrijk is, gelijk voe ger bij ons als 't octroi bestond, al wat de Douaniers pakken voor bua AANBESTEDINGEN. Den 17 Januari 1878 's middags, aanbe steding in de statie van Geeraardsbergen, voor het ondernemen vau de verlioogirig van de Statieplaats aldaar en het verbreederi van liet ver bindingsdeel dier plaats met de straat. Bestek 2200 fr De plans zijn be rustende bij M. Goudry, Doornijk, 4 Woensdag, 2 Januari, te Brus sel in de Noordstatie, ten 12 ure, aanbesteding voor het leveren' van rij tuigen van 1", 2' en 3- klas, buizen enz. Inlichtingen te Mechelen op het Sekr-tai iaat der Kommissie van ontvangst.—Den C februari, aanbeste ding te Brussel van 9ö rijtuigen met doorgang. - Men heeft engel ij kin de Provinciën van niet meer achter de Staats-Aanbestedingcn te zitten Den 3 dezer maand is in de Noordzee het schip Sunda, van Liver pool, verbrand 't schip was met 5C00 balen geladen de katoen kwam in brand, en gelukkig dat ei in de nabijheid een stoomboot kwam om de manschappen te redden. Er is in 't Senaat gesproken, van de gendarmen en van de bracon- niers, en eerie wet gevraagd, dat de geridarms, gelijk in Frankrijk, bn 't eerste gevaar van hunne wapens zouden mogen gebruik maken. Die ■wet is beloofd. D'ander week is te Bcussel een huis ingestort, ep 't hoofd ven zes arbeiders die gewond zijn en een zelfs heel gevaarlijkZe bouwen toch zoo rap, in dat Brussel Wondere zaak Sedert eenigen tijd zijn uit Brugge vier personen verdwenen de geneesheer Van Moerkerke, een brigadier, een jonge ling en 'ne schoenmaker. Iedereen staat daar stom van In den Zwitserscben bergGotbard wordteen weg gedolven met dynamiet. Een der barakken waarin die gevaarlijke stof wordt bereid, is gesprongen drij huisvaders dood. Oorlog. - Turkije beveelt eene lichting van 300.1410 man.... Van waar zal uit volk blijven komen. De Turken hebben Sofia in brand ge steken en zijn achteruit getrokken naar Andrinopel, waar zij betere verdedigingspositien hebben. KORTEGEMENGDE NIEUWSkES De keizer van Rusland is terug in zijn hoofd stad Er is II] Noorwegen, 't stedeken I.evanger algebrand. meer dan duizend personea zijn zonder woonst Turkijê doet nog altijd oorlogsvoorraad op 't Is in BulgariS zoo koud dat 40 peerden en S9 man dood gevtozen zijn Aan -t klooster van St. Denijs heeft men zondag avond zekeren Altona Orient van haalbent, dood gevonden, badende in zijn bloed, 't Parket onderzoekt Maandag avond is de genaamde Reué H koopmaa vaa Beveren Aritmerpen. in de Schelde verdronken - Er is eenHollandsche stoomboot vergaan, die verzekerd was voor 4 millioen en half De Russen vergaderen hunne Bataillona om door de Balkans te trekken Zondig morgend i» i'Antwerpen ia do kelderiiigen van een inbouwzijnde school 'l lijk gevonden van den meiserdiender genoemd Van Aalst; men ver moedtdat hij zaturdag avond van de stelling zal gevallen zijn. Uit Room en ontvangen wij de verheugende tijding dat de ,11Vader op Kerstdag is kunnen opstaan voorde onttangst der Kardinalen.

De Werkman | 1877 | | pagina 1