liiselirijvingslijst OOULOGSTIJDINGEN. Villi vaor de uitgehongerden der Provincie Ooimbatora, (Indië). 254,97 Aa.mocs t eve:;, verarmt suet zegde hij, ds mer.sch alleen heeft hier niets te doen, volstrekt niets de wereld kan bestaan zonder hem zijne kunst bestaat in de Natuur van ve'rre na te bootsen al de menschen op den aardbol, wij zoowel als onze tegenvoeters, allen wijzen gedurig naar omhoog, naar Dengenen van hierboven onze bestemming is hooger wij zijn burgers van 't eeuwig Vaderland... Hier eindigde het eerste deel; er werd een Vlaamsch gezang aange heven en de geleerde Spreker verscheon terug voor zijne talrijke Aan hoorders om over den Mensch en zijne ware Beschaving te spreken.,... Als 't Godbliet't, geven wij daar zondag een woordeken uitleg van. 1,00 2,50 0,50 2,50 0,76 0,25 0,50 3,60 t,u0 7,50 10,00 1,00 2,00 0,70 2,50 0,50 0,50 0,75 0,50 0,10 0,50 1,50 1,00 3.50 3.00 1,00 3,00 1,00 2,oO 2,00 2,00 a,50 0,25 2,5o 2,00 10,72 2/0 L. O. O. V. Leuven In Gods wegen is zegen gelegen, Holloeyn Leuven Ivo De Clercq A sper Livien Van den Berge en kinderen Eduard De Clercq Angelus Vertries Jan Duveleers Een huisgezin*van werklieden van Sinay Naamloos Haaltert De meesters der Zondagschool, Patronagie van Rupelmonde Onbekend Aalst De kinderen JoosLede D. S. C. Zele Penningsken van 5 werklieden Zele De birgerij van Maria Hooreheke vraagt een spoedig einde aan den hongersnood der Indianen A. V. V. Wijnkei R. V. Z. Twee Xaverianen Desteldonck Een Xaveriaan Een klein doehterken M. E. J. S. Mendonck Onbekend Meire M. Josef Van Damme Meire Van ziekten, hongersnood en oorlog verlos ons, Heer ee- ■ige werklieden van Astene M. L. Van Vynckt, pastor te Astene Onbekend Assche Heer Jesus, zegen ons in al onze ondernemingen. Een buis- gezin Zele Twee Lezers van den Werkman te Memen, om daardoor de h -rstelliug en verlossing van onzen goeden Vader Pius IX te bekomen Albertus Schaillée, Moerbeke. Mathilde Schaillée, Geeraardsbergen, Onbekende, id. Een Franciscaan, id. J. M. id. Lezers van den Werkman, id. Een katholiek huisgezin, te Meenen, Een christelijk gezelschap, Gotthem, Een Xaveriaan, Machelen, Van mijne nieuwjaargiften aan de uitgehongerden van Indien. Vrontje Koeltjes, vierentachtigjarige bedelares te Moerbeke (Geeraardsbergen) n,23 De bedrukte armen onzer gemeente St-Pauwels en de uitgehongerde Indianen uit de provincie Coimbatora hebben voorzeker onderstand noo- dig. Bij deze gele-enbeid hebben wij ons met tienen in getal vergaderd, ten einde eene inzameling te doen voor deze noodlijdenden. Zondag laatst leden begaven wij ons,in kiuehtigen stoet gevormd,zooals de drie konin gen hier op ronde gaan, bij de bijzonderste burgers, welke met de groot ste liefdadigheid eene milde aalmoes wilden storten Deze vermakelijke rondlialing heeft 3 franken 2ti centiemen, 300 kilos patatten. 63 boter hammen en 8 brooden opgebracht, en willen nu bok een vijffrankstuk, in postzegels opgezonden, eene opolfering doen voor de arme Indianen. Ziedaar, Heer opsteller, de vurige gevoelens van uwe ootm. lezers Désiré Nauts en Leden. 5, J. B. De Wolf en vrouw Rosalie Jacobs, Opbrakel 2,06 Twee Congreeanisten uit Nederbrakel 2, Uit Grembergen D R. 2, DDL. 1,60 ,25 ü,5l) Twee meisjes van Dender monde 1.80 Uit Zele: Wij \var°n wel gevoed, hebben de vreugd van 'tspel genoten, Maar de opbrengst is voor 't hongerlijdend Volk verschoten. Xaverianen 2,50 Uit Ninove 3de gift, 5,77 Zeven Werkmanslezers van Doorslaar, 19,10 Een onderpastoor van 't Au lenaardscho, li'/'O De spaarpenningen der kinderen van een lid van 't Davidsfonds, afdee- ling-Gavere, 1,00 Een lid van het Davidsfonds, id. 2,00 Een vriend van den Werkman van Semmerzaeke, 2,(Ml 2 Lezers van De Werkman, Laarne, 2,25 Verscbillige personen uit Maldegem, 2.70 Het klooster dor Visitatie, te Bottelare, 2,50 Raadsel Mija eerste is bot, mijn tweede dier. En 't heel is dier; raadt nu, gebier. Wij recommandeeren ons, bij 't Publiek van 't omliggende, voor het drukken van visietkaartjes, aan 2 Ir. het honderd. Houding van Rusland. Het russiseh gouvernement, stout geworden d or zijne laatst behaalde voord eelen,en niet meer voordiende dan gemakkelijk te over winnen, hoopt een beslissend en afdoende einde te stellen aan zijn geschil met Turkije. De panslavisten, al de russische dagbladen en de openbare meening hit sen het aan, en van zijnen kant vindt het gouvernement het gemakke lijk aan die beweging toe te geven, eens dat zijne belangen hem daartoe aanzetten. Duitschland dit is onbet wijfelbaar moedigt Rusland aan zijne taak tot het einde te vervullen. Van dien kant dus, is er geen hoop op bemiddeling. Turkije, verschrikt en een oogenblik ter neêrgeslagen na de neèrlaagte Plevna, is reeds van dien aanval van moedeloosheid hersteld, en, te meer, hoopt en steunt veel op den 17 januari «(vereeniging van het en- gelsch parlement.) Turkije hoeft verklaard den oorlog tot het uiterste te willen voortzetten. De nieuwe hon ling van Engeland is eigenlijk die niet welke den toe stand zal bedaren en stillen. Hoe kan er dus kwestie zijn van,vrede, in zulke omstandigheden Ziehier overigens eemge daadzaken, die beslis sender zijn dan alle redeneeringen. Nooi' heeft Rusland zulke aanzienlijke militaire toebereidsels gemaakt als nu, en nooit heeft het die met zulicen spoed voortgezet. 1. Vorming van een leger von 90,600 man. gezegd leger van de bal- tische kusten, onder bevel van den generaal aide-de camp prins Galizina. 2. Onmiddellijke mobilisatie van 8' ,000 man en bevel van twee nieuwe troepen (27. en 28 te vormen met de manschappen der nieuwe lichting, die zich reeds in de depots bevinden de eerste zal bevatten drie afdee- lingen voetvolk (12 regimenten), eene afdeeling te peerd (4 regimenten) en vier batterijen, waarvan twee te peerd. Bovendien begeven zich 42,000 man reserretroepen naar het oorlogs- tooneel9,00n daarvan zijn door Bucharest getrokken. Dit zijn dus ten minste 250,00die naar Bulgarië gezonden worden, om de 300,000 te versterken, die aldaar reeds werkzaam zijn. Nieuwe dringende wapenbestellingen worden op dit oogenblik gedaan. Om te bewijzen dat die bestellingen geene uitvindsels zijn, laten wij de j uiste cijfers volgen Besteld bij M. Krupp, te Essen, voor rekening van het russiseh gou vernement i3 kanons in staal van 14 duimen doorsnede, ieder stuk we gende 34,000 kil. en de affuit met toebehoorten 40,000 kilo. prijs per stuk ter plaatse geleverd 36,609 roebels, 54 kanons van 12 centim. doorsnede (voor de verdediging der kusten); 80 van 9 duimen (belegeringstukken) en 230 veldstukken, gezegd van negen. Aankoop te Luik, van 180,000 geweeren met een voorraad van 800 kardoezen per geweer. Aankoop te Berlijn, van 120,(00 naaldgeweeren (oud stelsel Dreyze) met een voorraad van 1000 kardoezen per geweer. Aankoop en bestelling te Fiume van 56 torpillebooten. Dit alles spreekt genoeg ten van den vrede, niet waar Engeland wil als bemiddelaar optreden tusschen Turkije die het begeert en Rusland die het weigertmaar eene bemiddeling die niet gevraagd is, wordt beschouwd alseenetusschenkomstendatis nietver van eene oorlogsverklaring. Hier ligt de knoop: Rusland wordt ze delijk ondersteund door Pruisen, en ineen gegeven geval zou Keizer Wilhem zijne kanonnen doen te voorschijn komen om den Gzar laten vrij te handelen, en zijn politiek in het Oosten ten uitvoer te brengen. Ook zeggen de Engelsche dat zij met hunne bemiddeling enkel bedoelen de inzichten van Rusland te peilen,te weten onder welke voorwaarden hij den vrede zou willen toestaan, en alsdan Turkije aansporen om die voorwaarden te bespreken. In alle geval zal het engelsch gouvernement zeervoorzichtig moeten te werkgaan, want het is volstrekt in Europa afgezonderd; Oostenrijk tracht zijn brokje van den buit te krijgen, Italië spant aan met Rusland en Pruisen, eindelijk Frankrijk, onder de macht der radikalen en door inwendige twisten verscheurd, bevindt zich in eene volle machte loosheid. Bismarck ziet dus de kans wonder schoon om de kaart van Europa naar zijne goeste te veranderen want 't is zeker, indien Rusland zijn heerschzucht langs het Oosten voldoet, Bismark zal zich naar het Westen keeren om zijne oppermacht in Europa vast te stellen. Kon hij Holland en een deel van België met de Antwerpsche haven verkrijgen, dan waren al zijne wenschen voldaan. (Verhaal uit ouze dagen). 5 III. - Reis naar Siberië Ja luistert, herhaalde Tadeo;'tis een droef verhaal, jongen ik zou het voor eeuwig willen verzwijgen hebbenmaar pastor Jacobi, die, gelijk ge weet, levend in een graf begraven ligt, wilt dat voor 't vertrek, u alles veropenbaard worde. De houtkapper zette zich aan tafel, in ernstige houding en recht daarover Stefen, die hem tot heden Vader noemde, thans in de diep ste zielschokking, het hoofd met de handen bedekkende. Liefste jongen, zoo begon Taddeo, moet ik zeggen wat het jaar 1863 voor ons arm Polen is geweest? de lucht zelf spreekt van de schriktoóneelenin dat jaar gebeurd. Wij waren tegen de dwingelandij opgestaan, 't was ons recht; 't was ons plicht; Rusland is niet te vreden onze goederen en onze lichamen te bezitten; het eischt daarenboven de vrijheid onzer zielen; Rusland wil de Christene ge voelens uit onze harten rukken en de Poolsche klanken v'an onze tong. Er had dus eene samenzwering plaats en op den nacht van 16 mei klonk in al de Poolsche steden en dorpen het alarm, en de volgende dag zag men zestig duizend dapere Polakken te wapen. Stefen hief met fierheid het hoofd op.

De Werkman | 1878 | | pagina 2