VICTOR EMMANUEL. Verschijnt alle Vrijdagen De erkman PRIJSKAMP UIT ZELE. waarvoor twee prijzen uitgeloofd worden. Hier onder de voorwaarden lo Om te kunnen mededingen moet men abon- nent ot wekelijks>ehen kooper van den Weikman zijn 2o De oplossingen in verzen zullen gei len voor den eersten prijs en die in proza voorden tweeden prijs. 3orl)e oplossingen moeten klaar en duidelijk geschreven zijn. n* ant al onleesbaar geschrift zal ter zijde geworpen worden. 4o Vier jnré's zullen over de oplossingen uit spraak doen en de prijzen toewijzigen. 5o In geval er verscheidene oplossingen de prijzen verdienen zal het lot beslissen aan wie de prijzen te beurt vallen. 60 De oplossingen moeten iranco voor den 8 februari ingezonden zijn.bij J. Bonnaerens. Zele 7o Vier eagen na de toewijzing der prijzen, zul lende overwinnaars hunne prijzen kunnen beko- men ten bureele van den Werkman. Ziet hier. Mijnheer, de raadsels voordien prijs kamp. 1 Raadsel. Mijn eerste heeft menig held in mijn tweede ge vonden. Wie mijn eeiste heeft doorstaan, kan 't heele al doorgronden. Geen sterveling ep aard' of hij mij vreezen moet Want na mij komt e« stral ot wel 't eeuwig goed 2 Mijn eerste is een dier, Van nut aan alleman. Elders zoowei als hi«r, Meu mij niet missen kan. Mijn tweede deel is een naam. Van't mannelijk geslacht, Voegt 't eei8te en 't tweede saam, Een roemvol naam u tegenlacht. ZESDE JAAR N° 274 18 Januari 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te buis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. B3. Men vindt mij in elks huisgezin Bij koks. bazen en bazin. Voorzichtig als gij mij gebruikt, Dat gij bijtijds uw vingers duikt. Keert mij om 'k ben van Noé's geslacht, Raders hebt gij het al gedacht 4. Mijn eerste is door mijn tweede voorlgebracht, ijn eerste wot dl jong ter Jood verwezen, ijn tweede wordt meest altijd geslagt. nneer hetgeen piotijt meer kan grten, hem, voor wien ik eertijds was een schat. Toen 't eerste aan 't tweede was gebracht- 5. Mijn eerste is een vrucht. Mijn tweede is fransch gerucht Mijn heeie is een Vlaatnsch gehucht. 6. Een laatste raadsel staat hier te lezen. Wie zal er de oplossing van geven Luistert dan eens wel En studeerd ook eens fel. fan den gieiigaard wordt ik verstooten. Verdubbelt driemaal zijn schat Hij zal zich niet van mij oniblooten, Hoe verstaat gij dat? De eerste prijs isOnze Lieve Vrouw van Lourdes, door H. Laserre. 2.00 fr. 2 prijs Eene schoone pijp, waarde fr. 1. Die zullen wij ten uwen bureele zenden in korte dagen. Er liggen nog 2, 3 prijskampen gereed, doch bemerkt, wij kunnen al'e weken geenen prijskamp geven, en lange prijskampen met 12 raadsels of met raadsels die reeds in de Werkman ersehenen zijn, kan dit aangenomen worden? Meire, er zijn 4 van uw boeken verkocht aan 1 fr. 't stuk, is 't wel Ja, die koning is dood "Victor Emmanuel is dood naen hoorde anders niet op 't einde van d'ander week. En iedereen was verstomd,geslagen, als op 't gerucht van •en schrikkelijke donderslag! en iedereen peisde op den ouden Pius IX, zoo dikwijls dood gezegd, dood cewensrht, en die. in zijn vaderlijk hert, een traan laat vallen op ae doodkist van zijnen vervolger. Victor Emmanuel is in d'eeuwigheid hij verbleef niep geerne te Roo- men. omdat zijn geweten daar te fel knaagde, en hem verweet van zijnen Vadei-ontroond en verdrukt te hébben, maar nu was hij er gek'-men, in afwachting der dood van Pius IX hij had reeds geschikt wat er na den dood van Pius IX moest gedaan worden de dood komt, maar in plaats van den Ouden Paus, neemt zij den kloeken krijgsman, die nog maar 57 jaren telde Er was te Roomen verteld dat, toen de geruchten liepen dat Pius IX gevaarlijk ziek was, in 't donker vauden avond eene koet., naar 't Vati- kaan was gereden en dat in die koets Victor Emmanuel zat, die sidderde en beefde dat Pius IX voor Gods rechterstoel zou verschenen zijh, zon der hem vergiffenis te schenken. Er moet daar toch iets van zijn, want toen Victor Emmanuel 's zon dag s, na eere jachtpartij ziek vieltoen zijne ziekte 's maandags verer gerde, dan zond de Paus tot tweemaal toe, een bisschop met de noodige volmacht, om den Koning te biechten de Gezant mocht bij het ziekbed niet komen doch de Paus deed omzien naar een van 's koningsk.ap«lla- nen en dezen, bij Victor komende, vond hem bereid om zijne Biecht te spreken en zich met de Kerk. te verzoenen. Bewonderensweerdig gedrag van Pius IX, 't welk men overigens in 't hart van al de Priesters zal vinden de Paus, door Victor Emmanuel van in i8-l9 vervdgd, eindelijk door hem van zijnen troon gestooten.van zijne vrijheid beroofd, hij is meer dan iemand bekommerd om de ziel van zijnen vervolger te redden, haddt zijne gezondheid het eenigzins toege laten. hij zou gevlogen, geloopen hebben gelijk den goeden herder, om dit verlóren schaap in dit bange uur der dood op zijn armen te nemen en den eeuwigen Rechter tot ontferming aan te bieden. Voor zijne dood heeft Victor Emmanuel gansch alleen met zijnen op volger willen spreken. Wat daar omgegaan is, weet niemand maar tusschen 'ne Koning die zijn koningschap gaat afleggen om als gewoon sterveling geoordeeld te worden; en tusschen 'ne Prins dia den glans der koningzijnderij voor oogen heeft, is 't verschil hemelsbreed. Humbert I heeft nog niet gesproken van de Kerk haar goederen terug te geven. 't Nieuws van den OORLOG. Deri Turk verliest grond, vrienden en koeragie. Hij is precies gelijk 'ne mensch die aile vijf voet verhuist en heeft nu een nieuw ministerie aan eengelapt,terwijl dat de Rus, vol koeragie en drift,reeds da Balkans over in en dreigt Andrinopel te nemen, als de Turk zijnen wapenstilstand en tevens de voorwaarden van den vrede niet anneemt. 1)6 Turk zou de wapenstilstand willen en later over den vrede spreken maar de Rus steekt zijn twee vuisten uit en roeptDe wapenstilstanden tevens de fondamenten van den Vrede, of't gaat er van door 1... Turkije zal den duim moeten leggen. In alle geval, Rusland zal lang dien moorddadi- gen veldtocht om houden 't heeft er al zijn geld, veel van zijn volk en groute brokken van zijn Reputatie bij gelaten 1 Alhoewel do wapenstilstand halvelings aangenomen is, trekken de Russische troepen gedurig vooruit Groothertog Nikolaas schryft dat gansch 't leger van Chipka krijgsgevangen is genomen. VLUCHTELINGEN. Tien treinen, bevattende ongeveer lfi,0n0 personen, meestal vrouwen en kinderen, welke voor den inval der Russen vluchten, zijn zaterdag te Konstantinopel aangekomen. Peze ongelukkigen bevonden zich in opene wagens en hebben veel steleden van de koude. I)e ellende der vluchtelingen is hartverscheurend, ondanks de htilp ge boden door de overheden en door de vreemdelingen die Konstantinopel bewonen. Het engelsch gezantschap heeft, in de nabijheid der statie een huis ge huurd, waar het reeds twaalf tot vijftien honderd vrouwen en kinderen heeft opgenomen. Het sneeuwtmen denkt dat het slechte weer den toeht der Russen zal vertragen. GROOT Nieuws. De Koning van Spanje, die gaat trouwen, geeft aan zijn toekomende negen kostelijke kleêr n, acht waaiers, voor 45 duizend fr. kanten, en juweelen met de macht... Alszemaar gelukkig zijn; wan doorgaans staat den druk op de wezens der ko ninginnen en vorstinnen te lezen. Geld en goed, zegde Tobias aan zijnen zoon, als de tijd gekomen was dat deze moest gaan uitzien, schatten en juweelen konnen gegeven, maar 't geluk moet verdiend worden. Aardige dingen: er is te Parijs eene groote nobele dame die 60 duizend fr. inkomen heeft, bevonden op diefstal in de maga zijnen; 't mensch mistte. Hunne Majesteiten van Belgenlarjdgaan naar Berlijn te feeste. De zeeldraaier zal gelijk hebben tegen Nick en consoorten; wat zacht winterken Er is iets frappant in de dood van Victor Emmanuel in 1871, toen zijn geweten hem verweet van, hij, Zoon van Christene Ouders, in Roomen te willen koning zijn, op den depend van zijnen Geestelijken Vader, toen riep Victoor, om zijn kloppend gemoed te stillen: Ik ben in Roomen en ik zal er blijven 1 «Hij blijft er inderdaad, als lijk I... In afwach ting der dood van Pius IX, hadden de Princessen zich rouvvkleéren doen maken, om eenen hijpocrieten-eerbied te toonen; ze moetennu dienen voor Victor Emmanuel! 't Is maar op den laatsten oogen- blik, twee uren voor de dood, dat er een Priester bij den stervenden Koning is mogen komen. Victor Emmanuel had 'ne schrik van in 't Paleis te sterven maar een samenloop van omstandigheden hield hem daar vastgekluisterd; ziende dat de Dood hem daar ging treffen, toen smeekte hij Portate mi via di qua, non voglio morir al Quirinale. Breng mij hieruit; ik wil in 't Quirinaal niet sterven! ...En nogtans, hij is daar gestorven, en zijn dochter Clothilde, een brave, godvruchtige ziel, die aan den Paus geschreven had om in den naam van haar Familie, vergiffenis te vragen, Clothilde kwam tclaat om haren ongeluk igen Vader te helpen sterven. 't Is te Roomen een groote toeloop van diplomaten en gekroonde hoofden I dat ze maar eens in hun gemoed gaan, bij die doodkist, en de nietigheid in zien der aardsche grootheid, en de wreedheid der oorlogen, welke voor die nietigheid worden gevoerd. Nauwelijks is er een pelleken ijs op de waters, of wij hooren reeds van malheuren; t'Antwerpen is 't gebeurd: drij personen, Claessen, Dhanis en Wauters gingen schaverdijnen op de vestingen

De Werkman | 1878 | | pagina 1