Harkten, Handel cn Mjvcrheid. ax3r EEN PASTOOR. Verhaal, door Louis Veuillot. 't Stuiversmagazijn, 2 boekdeelen, aan DRIJ fr. ieder; allerbeste Geschenk als Nieuwjaar. PREMIE voor ons Lezers^ IV. EEN HEILIGE DOCHTER. De teirenzin, waarmee de pastoor blijkbaar over zijn neef en zijne nicht sprak, deed mij hier en daar ook over zwijgen, omdat ik geen oude wonden meer wilde open rijten. Toch scheen het werk der bekeering of liever der opstanding van deze parochie uit het graf zoo nauw verhon den met de nagedachtenis van deze beide personeH, dat ik zeer verlancde er meer van te weten dan hij tot nu toe zeide Ik bes.oot dus hem een weinig uit te hooreu als hij weer op dat punt kwam. Wel verzettte zich zyn wil daartegen om over hen beiden te spreken, maar zijn hart dreef hem daar telkens toe aan. Op de eerste verdieping bevonden zich twee nette vertrekjes en de zolder Een dezer kamers zag er nog uit, alsof er zoo iemand en wel eene vrouw gelogeerd had. Er prijkte een groot geborduurd stuk er stond een werktafeltje 1102 kant en klaar. Verder bestonden de eenvoudige meubels uit eenige stichtende schilderijtjes en een ijzeren ledikant met hagelwit heliang. Doch dit verirek zag er donker en somber uit, door dien liet licht benomen werd door een groot aftreksel, die van buiten boven het eenige venster aangebracht was. Waarom laat gij dit niet wegnemen, vroeg ik den pastoor, dat zou deze kamer heel wat oplichten en ook gezonder maken. De/.e kamer, antwoordde hij wordt toch niet meer gebruikthet is de kamer van Eiimunda. Het weldadige meisje had zelve dien luifel daar laten maken opdat de arme m -nsclien niet in den regen behoefden te staan wanneer er toevallig niemand in de pastorij was om hen te ontvangen. Dat was een groote opoffering van haren kant; want zij hield nergens meer van dan van de open lucht en het zonnelicht. Vt'at zal het een slag voor u geweest zijn, hernam ik metbewogen stem, een zoo trouwe helpster in de weldadigheid, die hier zoo te pas kwam, te moeten verliezen. ik merk wel, antwoordde de pastoor, dat gij de heele geschiedenis van mijne droevige ondervindingen in deze gemeente verlangtto kennen. Ik zal ze u verhalen, juist in dit vertrek. Ik zou geen andere plaats, behalve de kerk, kunnen vinden, waar ik u met meer troost voor mij zelf en met meer ge atenheid dat treurig verhaal zou kunnen doen. Maar gij, mijn vriend, moet ook bedaard blijven uw hart zal in verzet komen, maar gij moet niet weer te driftig worden op hen, die mij soms zulke wrreede dingen aandeden. Wijt het alleen aan de verregaande zwak heid der niensche.ijke natuur, wanneer zij het goddelijk juk afwerpt, eene zwakheid die dan overal op deze wereld dezelfde is. Bedenk ook, dat ik in deze parochie de plaats eek leed van Jesus Christus,die vervolgd, gegeeseld, gekruisigd werd bedenkt dat de schuldige knecht niet beter is dan zijn onschuh'Len heer. En eindelijk, breng u ook te binnen dat in deze dagen, nog even als voor acht'ion eeuwen, en dat overal op aarde, evenals op den Calvarieberg, de vrucht Jer zaligheid aan den boom des kruizes hangt. Mijn nicht Edmunda, die kleine weldoenster, had de onschatbare ge nade der naastenliefde van den Hemel ontvangen. Zij kende de waaide der zielen, en om ééne enkele ziel te redden, zou zij met vreugde haar leven gegeven hebben. Bewonderenswaardige gezegden ontsnapten uit haar liart, wanneer wij 's avonds,als er in de parochie niets te doea was, gann-n over Onzen Lieven Heer spraken. Ik, priester, godsgeleerde, oud professor, vernam van haar opmerkingen, die ik met al mijn boeken nog nooit zelfgemaakt of van ande professors gehoord had. Zij had vooral eene volmaakte devotie tot de H. daagd, die bijzondere patrones dar uitveri-orenen hare gesprekken over de H. Maagd waren niets anders dan uitleggingen van dit woord van den H. Bernardus Alles voor Maria Z' oals ik u reeds zeide, had Edmui.da reeds verscheiden vriendinnen, meisjes en getrouwde vrouwen op het dorp, die zy gedurig bezocht het duurde niet lang of zij had haar overreed om lid te worden van een Congregatie tot dat doelen eindeljjk smaaste ik den troost dat er ge regeld zev en a acht personen in de Mis kwamen Met wat een geluk Be groette ik die zoo lang afgewachte eerstelingen van een ommeaeer in mijn gemeente E lmunda maakte al duizende schoone plannen. Zij zag reeds de geti ouwde vrouwen hare mannen bekeeren en hare kinderen naar de kerk brem. en. Zij zag reeds de meisjes, die verkeering hadden, een goed voorbereid christelijk huwelijk aangaan en allengs hare eclit- fenoolen geheel en al tot eene volmaa-te bokeering des harten bewegen. ij wilde, dat wij de Moedergods-kapel zouden herstellen en vergrooten. Intussci en werkte zij dag en nacht aan kerksieraden, om door eenige opluistering de erbarmelijke armoede van deze hare dierbare kapel al vast voor i.ct oog weg te nemen. Die aangename vooruitzichten duurden niet langzij waren te vroeg- tjidig. Mijne arme nicht Edmunda zou de uitkomst dier vooruitzichten niet belev en Hare vriendinnen, door hare gesprekken levendig getrof fen, herhaalden aan de huisgenooten wat zij van haar gehoord hadden, en hieven weg van de ruwe en afkeurenswaardige feestpartijtjes, waar zij vroeger" wel heen gingen. Mert jouwde haar na, men 'achtte haar overal uitdoch zij waren daar wel tegen bestand. De verbittering cn de razende wrevel der slechten nam niet den dag toe en vond eindelijk een helscli middel uit tegen mijne nicht. Ook ik stond wel weer als het mikpunt hunner nieuwe verguizingen doch sinds dat er eei. lielsch be sluit tegen mijne nicht genomen was. waren alie aanvallen vooral op haar gericht. Kr was besloten om mijne nicht weg te jagen of den dood aan tv doen, duor aanhoadenu een allergemeenst straatliedje onder haar venster, op haren weg, overal waar zij maar was, te zingen Een der voornaamste en - geleerdste mannen van het dorp had aan de boeren eender herJerlijkste verzen van den berucliten dichter Bérangerbezorgd. Ja, zoo diep was dit volk gezor;1 en, dat het zelfs geen eerbied had voor dit meisje, voorde zachtmoedige, sehuldeiooze maagd, die men niet kon aanzien zonder wan de deugd te denken. Het afschuwclij-e straatliedje kwam in aller handen overal vernam men het, zelfs uit den mond dei- kinderen. W. V Over den slechten smaak der Boter. De oorzaken, schrijft Dr Numan, die tot een bitteren, sterken ofviezen smaak dei- melk en boter aanleiding geven, zijn meest gelegen in het voeder der beesten; gerste-en tarwestroo, toch voornamelijk haverstroo, alsmeê alle soorten van knollen, deelen daaraan een bitteren smaak' mede. en het eenige middel om dien weg te nemen, bestaat daarin, datmen aan de melkkoeien zoodanig voeder onthoudt, of die ten minste in mindere hoeveelheid geeft. De akkertaskers [thlaspi arvensis ,het wijngaardslook (allium vineale), indien zij op de weilanden groeien, zoowel als andere look- of uienplanten, geven aan de boter een slechten sm: ak, even als de akkermunt en vooral de boschmunt te weeg brengen dat de melk niet stremmen wil. Men dient dus zoo veel mogelijk de weiden van deze nadeelige planten te zuiveren. Verders is 't onnoodig te herinneren dat melk en boter eenen viesen smaak krijgen, door vuilheid van plaatsen en vaten. Niets is nadee- liger dan het branden van traan of hetrooken van tabak in de melk- kamer, waardoor een sterke damp verwekt wordt, dien de melk aantrekt en de boter, die ervan gekarnd wordt, verontreinigt. Gezondheid. Z'is zoo kostelijk, de gezondheid van den mensch, dat op de feestelijke en groote tafels een algemeen gebruik bestaat van op elkanders gezondheid te drinken,zoo kostelijk.dat het H. Schrift zelf beveelt van de medecijnmeesters in eer te houden, om des noods wille: Honora medicum.Water, oefening en ma tigheid, schreef Boerhave,dat zijndrij middels om gezond te blijven; genever, zegt Doctor Snieders, verzwakt de maag, verflauwt de 00- gen, verbrandt den longer, verstompt het verstand genever brengt meer menschenten grave dan de Oorlog.Voorzittende of binnens huis werkende ambachtsmans, vraagt de zorg der gezondheid, dat zij 's zondags of op ander vrije tijden, door eene lange wandeling.hunne ledematen ontstijven, en door de frissche lucht hunne longen zuive ren. Er gaat niets boven een wandeling; dat is 's menschen element; daarom werd Adam in eenen hof geplaatst; niet in een paleis. De Familiën die 'ne Loteling hebben en hem willen doen remplaceren, moeten voor den 20 dezer, 200 fr. gestort hebben in de bureelen van den Ontfanger des Enregistrements, en eene kwi tantie ervan aan 't Oorlogsdepartement gezonden. Te rekenen van 15 jauuari zal het Postkantoor zich gelasten met het inkasseren van handelseffecten/met of zonder protest, op al de plaatsen, waar geene Nationale Bank bestaat. 3 V olksboeksjes, te koop in onze Bureelen, aan 5 c-ns tstuk, 10 centiemen. 1. De Kerk; 2. de tegenchris- tene Sekte; 3. de onfeilbaarheid van den Paus., Die drij nut tige boek jes zjjn geschreven door deri Hoogw.heer Maupied, theologant bij het Vatikaansoh Com ibe Franco, voor 10 centiemen, Belgis roni. LEUVEN: Tarwe, 31 fr. Rogge 20,23 Voederhaver, 21,00; Tarwebloem 42 tarwe zemelen 13 fr.; Aardappels 11 fr; Boter per kilo 2.80. AALST Tarwe, 29 fr.; Masieluin, 27,00, Vlas per 3 kilo 4,00 4 3,30; Aardappels 12,00; Hop 51 fr; Boter, 3 kilos 6,72 4.9 74. VEEMARKTMECHELEN. Op Neckerspool,63 stuks inlandsch ras van fr. 220 tot 335. 5iostuks hollandsch ras, van 3io tot 725. BINNEN DE STAD. 3o stuks inlandsch ras van fr. 190 tot 3o5- 76 stuks Hollandsch ras van 285 tot 5oo. DENDER.YIONDELijnolie, 64 fr; Kempslie, 68 fr.: Raapolie, 90 Ir.; Koolzaadkoeken. 24.50; Raapkoeken, 16 Ir. Boter, per kilo, 1,96 4 2,33; eieren, per 25, 3,09 4 3,45. GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27.50; Haver, 21,00; Boonen. 22 fr. boter per kilo, 2,72;Vlas per kilo, 1,42; aardappels, 12.00; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 40 fr. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 11 a 12 lr.; Boter, per alve kilo, 1,45; eieren 2,75. ASSCHE. Tarwe 3o; Haver, 21,5o; hop 52 a 55. LOKEREN. Tarwe. 31 fr.; Rogge, 16 fr.; Haver, 14,50. Zelf.. Tarwe, 30 00; Rogge, 16,00; Haver, 14 fr.; boter, pet- kilo, 2.27 it 2,54; eieren, per 2«, 3,00 4 3,09. St NIKOLAAS Tarwe, 30 fr.Haver. 18.50; Gerst 18 -• Aardapp-ds, 11,- Boter per kilo, 2,36Hooi per lbO bussels 41'li- Eiers, 3.13. BRUSSEL. VET VEE Te koop gestelde dieren 1,253, prijs per ktlogr op voet Ossen u,9t> a l,i 5 Stieren 65 4 93; Koeien eu Veerzen 65 a 95. Laatste Nieuws. Engeland trekt zijn hand meer en meer van Turkije af; die dompelaar zal nog moederziel alleen blijven tusschen den Rus zijn klauwen; en wat zouden de 40 oi 5o duizend •soldaten van den Engelschman konnen doen? over drie maanden, als t kampte,zouden zij den Turk d overwinning hebben gegeven,en nu maar een vlieg zijn in eenen brouwketel. In Frankrijk, te Rheims op t kanaal, tien schaatsenrijders door 't ijs geschoten en verdron ken; - te Rouaan, den nieuwen theater afgebrand; - te Ajaccio, de kiezers ondereen gevochten, met vuurwapens - te Parijs, gratie verleend aan 32 Communards; te Brussel, de Juge-d'Instruction Hauman, subietelijk overleden; - t'Halle, een bedelaar dood uit de Vaart gehaald, met een wonde aan 't hoofd, op een moord gedacht, doch bevonden dat de bedelaar in 't water was gesukkeld en achter zijn dood, door een schip aan t hoofd gewond - te Verviers, een werkman, in eenen tunnel gedood, door tenen steen, die uit het welfsel viel.

De Werkman | 1878 | | pagina 4