Ss Ver schijnt alle Vrijdagen 'T NIEUWS VAN BE WEEK. Liedeken op VICTOR-EMMANUEL. 1. Hij is niet meer den kloeken held, Hij ligt in 't graf versteven, "Victoiken is nu uitgebeld. Zijn rol is afgeweven. II ij wrocht ook met de hellepoort Om Paus en Kerk te breken, En is met d'ander van zijn soort In dit dwaas werk bezweken. 2. Zoo zien wij steeds in onze eeuw De grootste mannen vallen. N apoleon met zijn geschreeuw En zijn millioenentallen, Zoodra hij Kerk en Paus verried En Roomen liet inbreken, De Pruis klopt hem, de wereld ziet Zijn keizerrijk afbreken. 3. Cavour van in zijn kabinet. Had openbaar geschreven Ik heb het Pausdom in mijn net Het heeft gedaan met leven. En korts nadien, dan kwam de Dood, Cavour moest oversteken. Cavour is weg, de Kerk blijft groot, Wie zal haar ooit afbreken? ZESDE JAAR N° 275 25 Januari 1878 m sgpij. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Lamarmora, de generaal. Aan 't hoofd der wreede benden, Die tegen Paus en Kardinaal ITun kogels moesten zenden, Lamarmora, in dezen tijd Is voor de Dood geweken, En stervend riep hij vol van spijt: Ik wou de Kerk afbreken 5. En zoo ging het, van als Gods woord, Zijn Kerke deed oprijzen, Z'ontving van 't volk in d'eeuwen voort, Of liefde of misprijzen. Maar hoe de Hel zijn klauwen slaat, Hoe groote keizerrijken Haarvallen aan, de Kerke staat. En nooit zal zij bezwijken 6. De Kerk, zij heelt in hare hand Door God haar zelf gegeven. De sleutels van het Vaderland Van 't eeuwig zalig leven, En aan haar voet toont zij een graf Waar allen zijn bezweken l)ie sterk door wapens of geblaf, De Kerk gingen afbreken. Voor 't Bisdom van Gent is 't groot nieuws de wijding van Z. H. Msr Gustaaf De Battice, door Z. H. den Paus benoemd, als hulp- Bisschop van Ms1' Bracq. Die treffende plechtigheid had plaats ter Kapel van't Seminarie, in't bijwezen der achtbare Moeder van den nieuwen Bisschop, Mme We De Battice, van zijnen eerw. Broe der, den Pater Jesuiet De Battice,prefekt in 't Kollegie van Aaist, van vele hooggeplaatste heeren Geestelijken, hooge personnagien uit Gent en van al de heeren Seminaristen; Mêr Bracq had zelf die lange en roerende plechtigheid willen doen, en was bijgestaan door Hunne Hoogweerdigheden de Bisschoppen van Luik en van Brugge.... G'heel ons blad, van 't begin tot het einde,ware ontoe reikend om 't beschrijf te geven van die Bisschoppelijke wijding, alswanneer de Kerk, door de macht haar door God zelf gegeven, iemand aanstelt, wijdt en zalft om, als Apostel, de Volkerente leeren, om het Priesterschap tot het einde der wereld mede te deelen.enom over duizende en d'üizende zielen een vaderambt uit te oefenen. Ja, de Bisschop is een ware Vader, en er wordt hem plechtig gevraagd voor zijne wijding: Zult gij zacht en behulpzaam zijn voor de armen, voor de vreemdelingen, voor degenen die lijden? en de antwoord luidt: Ja. dat wil ik Z. H. Mê' De Battice heeft als kenspreuk en als wapen genomen de schoone woorden Adveniat regnum tuum. Ons toekome uw rijk! Moge hij, in eene lange, gezegende regeering dien wcnsch steeds zien algemeenei in verwezentlij- king komen, voor de stad Gent, en geheel zijn Bisdom. OOSTEN. De turksche gezanten zijn te Andrinopel aangekomen en door den Rus nog al stijf en hard ontvangen. Dezen laatste, ge waar wordende dat Turkije geen ernstigen tegenstand meer bieden kan, zou liever de onderhandelingen op de lange baan schuiven, en intussehen Konstantinopel bezetten. 't Is nog al natuurlijk. De czaar is verlekkerd op den schoonen triomf van keizer Wilhelm te Parijs, en zijn droombeeld is ook met zijn zegevierend leger in de hoofdstad van Turkije te defileeren. De Turk weet het maar al te wel, en al de troepen hebben bevel gekregen Konstantinopel te naderen en daar den laatsten strijd voor 't vaderland te wagen. De toestand der hoofdstad is deerlijkongeveer 3oo duizend vluch telingen zijn daar aangekomen. Ook zal de Turk noodlottig ge dwongen zijn den nek te bukken onder al de voorwaarden welke Rusland hem zal opleggen, hoe hard en hoe ondragelijk ze ook zijn mogen. Er is niets aan te doen. Koningin Victoria heeft met hare eigen hand aan den czaar nen schoonen en menschlievenden brief geschreven om hem te verzoeken zijne legers niet verder te laten voortrukken, en aldus een konflikt met Engeland te vermijden; de czaar peist nog op zijn antwoord, maar de engelsche gezant te St. Petersburg heeft laten weten dat de overwinnaar miskontent scheen van dien ontijdigen brief. Intussehen gaan de Russen gedurig vooruit, en welhaast zal men vernemen dat zij te Konstantinopel zijn, en daar aan den Turk het mes op de keel zetten. In al de landekens die van Turkije afhangen, heerscht er eene groote gisting. Thessaliè' is in vollen oproer, en grieksche vrijwilli gers ondersteunen denzelven. Griekenland wil de provinciën terug hebben welke het beschouwt als aan het grieksche vaderland toe- hoorende. Servie profiteert van de afwezigheid der Turken, om zoo veel land tc veroveren als 't mogelijk is, hopende wel een deel van die veroverde streken te behouden als de vrede zal gesloten worden. Creta steekt ook het hoofd omhoog en zendt een adres van gelukwenschingen aan den czaar, hem tevens smeekende Creta niet te vergeten bij het sluiten van den vrede. De Turk zal 't al betalen. Gemengde Oorlogsberichten. Zondag laatst hebben de Russen hunne intrede te Andrinopel gedaan. Men weet niet waar Suleiman pacha met zijn leger geva ren is; misschien is hij in de richting van Salonika afgezakt. De gouverneur van Andrinopel had die stad zaterdag avond verlaten. De voornaamste inwooners hebben seffens een bestuur ingericht, samensteld uit 100 Christenen, 5o Turken, 25 Arnvenianen èn 25 Joden. Tot nu toe kost de oorlog aan Rusland 't rond sommeken van 432 millioen roebels, ik zegge 1,728,000,000 fr. In de gevechten van i5 tot 18 dezer maand, zijn de Turken van den berg Depotodagh tot achter Emikioi teruggedreven en ver loren 4000 dooden en 3ooo gevangenen. MOORD TE ST KATARINA-WAVER. Wat voor 'ne we reld wordt dat! er is nu d'ander week een dagloonster van 3y jaar, Louisa Capelle, in voornoemde gemeente in haar bed verwurgd, voor eenige spaaroordjes die 't mensch had bijeengegaard.... Dat ze toch de moordenaars opzoeken en streng straffen... Met al die ge dachten aan Internationalist en Socialist, zijn er luie, vuile kerels, die voor d'ijselijkste schelmstukken niet achteruitdeinzen om aan geld te gerakenEr is bij Louisa Cappelle een brusselsch lot ge stolen van 1867, n- 249,829. Al de bankiers en fondsenhandelaars zijn ervan verwittigd. Van Mestdag wordt geschreven dat hij te Dendermonde geboren werd, steenkapper van beroep was en langen tijd t'Antwerpen werkte, totdat hij, zijn slechte driften loslatende, begon te kwasten, te drinken, vuil te leven, de straten te dweilen en eindigde met een der wreedste schelmstukken te plegen, dat misschien ooit in de wereld is gebeurd. Er is te Ronse een fabriek afgebrand, voor eene weerde van 200,000 fr.; doch alles was verassureerdHet bruilofskleed der Koningin van Spanje, gansch in kant, is te Brusrel verveerdigd. 'tls een eer voor Belgenland! Er is decs week wreed gekeven en ver weten op de Beurs t'Antwerpen', 't Is nog niet effen want groote heeren onthouden lang.

De Werkman | 1878 | | pagina 1