Elf Zoon vaa den Syberiaan. !C-i>73o Fen champettersreis rond de Wereld. Zekere De Block, soldaat in garnisoen te Bergen, was naar Antwerpen gekomen en logeerde er in eene herberg der Boeksteeg; weldra was hem 120 fr. ontstolen, twee bankbriefjes; na onderzoek bleek dat de baas dit geld in zijn bezit had. Jaarlijks gaan t'Antwerpen de oude-mannekes in korps eene medalie dragen, naar d'herberg die inden loop van 't jaar meest voir hun Gesticht heeft ingezameld. Dees jaar viel die eer te beurt aan de estaminet den LEÊREN EEMER en een der mannekes deed er eene treffende aanspraak. Er gaan er weer 'nen heelen hoop erven een Franschman is, lange jaren geleden, te Soerabayo overleden, RENARD genaamd slechts éen kind achterlatende, dat tot heden spoorloos verdwenen is. In 't kort is de prescriptie voorbij, en dan komt alles aan de Fami lie en 't en is geen klein gelag: 64,000,000 fr.; er is familie in Fran- rijk, Holland en België; Minister Beernaert komt er ook in 't Zal bij iedereen zoet binnenkomen! Tusschen vrijdag en zaturdag hebben schelmen van dieven in de pastorij van Ichtegem gebroken, ea nog al 't een en 't ander ge stolen... Er zitten er te Kortrijk al zes vast, voor dit schelmstuk. De moordenaar van Leerbeek is tot de doodstraf veroordeeld, 't is te zeggen tot levenslang gevang; en in 'tkortgaat de moordenaar van den gendarm van Waver compareeren; zijn familie heeft aan de weef des gendarms 600 fr. 's jaars verzekerd..,. Ziet eens wat onkos ten en chagrins door die dronkenschap over eene Familie kunnen komen! 't Gaat er te Parijs: deze week heeft zekere Melanie J.... op een jongeling met welken zij kennis had, twee revolverschoten gelost en daarna zich zeiven door den kop geschoten... 't Ongelukkig kreatuur is dood en den anderen ligt in 't gasthuis de Dood af te wachtenPronte manieren Er is rond Kerstmis in Zweden en Noorwegen zoo eeuwigveel haring gevangen, dat er overal gebrek was aan zoutvaten op som mige plaatsen werd de haring, met gansche vaten, gratis voor niet gegeven 't Is uitgecijfferdEr zijn in ons land 1,394,582 zielen op den buiten en 4,008,324 in de steden.... In de steden moet er een groot getal afgetrokken worden, want ge vindt daar kerels die zeggen dat ze geen ziel hebben en op zijn navenant leven... Op den buiten zijn er ook, hier en daar, die leven als of ze geen ziel hadden, maar ze zijn zoo slim dat niet te zeggen. De onkosten van Rusland voor den oorlog beloopen reeds tot 432 millioen roebels... Bittere vruchten van den oorlog!.... Geld verliezen is herstelbaar, maar al dit eeuwig kostelijk bloed, door de dwaasheid van trotsche koppen vergoten! Vrijdag is te Luik de koolmijn Morchamps ingestort. Er waren maar twee menschen ineen mijnwerker die gered is en een overste, zekere Noël, oud 3o jaar, die nog onder de puinen ligt. Er is in Holland een woeste daad gepleegd, een moordpoging te Nieuwkoop en dan nog door eenen Graaf, die burgemeester af- zijnde, uit jaloerschheid zijnen opvolger in zijn huis wilde dood schieten. De Graaf-Moordenaar zit vast. Zondag nacht, tusschen tien en elf uren, is de Champetter van LAARNE, bij Wetteren, bijna doodgeschoten geweest, in 't uitko men eener herberg; dijnsdag avond was de kogel nog uit zijne zij niet. De dader, een jongeling van 22 jaren, van een treffelijke fami lie, heeft zijn misdrijf bekend. Dat ongelukkig nachtzitten!'t Par ket is twee dagen te Laarne geweest en woensdag moesten een groot getal getuigen te Dendermonde verschijnen! w'hebben ze gezien en gesproken. Er is t'Antwerpen d'ander week een jongske van 6 .jaar vreeselijk verbrand alieen t'huis, met pbosphorkes gespeeld in brand geraakt op zijn geschreeuw vonden de peburen hem geheel en gansch in vuur men scheurde do kleeren van zijn lijfdoch reeds was 't vleaseh tot op do beenderen verbrand 't Kind is korts nadien in 't gasthuis gestorven. Alles wel op zijn plaats zetten, en de vergiftigde zaken buiten 't bereik der kinders, is eene groote plicht Er is in Noorwegen, te Namdal, eene zilvermijn ontdekt 't Moet nog al van belantr zijn. want de ontdekker krijgt van 't gou vernement 400,000 kronen tot belooning. Te Keulen is een huis afgebrand; twee knapen, een van 8 en een van 6 jaar zijn in de vlammen omgekomen. In Dresden (Saxen) gaan de briefdragers met geweeran gewapend worden.... 't Moet daar slecht gaan op de banen en wegen In Bremen is 't bier onderzocht dat in 't Hospitaal geleverd werd om de zieken te verkloeken. Men vond erin, hop, water en siroop, anders niets. I e leveraar loochende dit niet, maar verklaarde bona fide gehan deld te hebben en recept duur gokocht van eenen anderen brouwer.... Fraai hé Rond Hamburg vliegen «chroomelij k veel kraaien t gaat zoover dat die roofvogels d'ander week eene vrouw die eetwaren droeg in eenen orf, omringden, aanrandden en zoo verveerd maakten dat 't mensch haren korf in brand liet. Er is een nachtgevecht geweest, in den nacht van 15'" tot 16d<, tusichen de jachtwachters van graaf d'Oultremont, tien in getal en eene bende stroopers 10 minuten lang word er van weerskanten ge schoten, op 100 meters afstand, tot dateindeijjk de «troopers wegvlucht ten en men hoorde roepen Ai, ai, och GodAlen liep zien en vond zekeren Fauchon van Thoricourt, die eene volle lading in den onderbuik had bekomen. „T Ineen groot fabriek van suikergebak te New-York is de ketel gesprongen de schade wordt op dertig millioen gerekend. Men spreekt van 20 tot 25 doo.lenen 30 gekwetsten!... Wat droeve zaken De volksvertegenwoordiger Miletis is in Oostenrijk wegens hoogverraad, tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. Te Londen en Parijs zijn lijkdiensten gecelebreerd, tot lafenis der ziel van Victor Emmanuelmen schrijft uit Italië dat, 't Allerheiligste bij Victor Emmanuel gedragen wordende, aan de poort des paleizes ont- Den Twist, Verkwist, vangen en vereerd wordt door de Prinsen en Ministers die brandends waslichten droegen.... En hier in ons land vindt men somtijds domme olmen dweershouton, die zich te rijk, te groot, te verstandig achten om de muts af to doen ot den knie te buigen, als ons Heer in processie of naar zieken gedragen wordt Fien. MaarChampetter; komt toch een momentje binnenontsteekt ne keer en pak 'nen druppel. Champetter. 't En is precies van geen refues maar tegenwoordig is er te hoopen met die Militie Firn - ."Ja, met die plaag! Champetter. OchHeere, ja! mijn meester de Koning moet soldaten hebben, om 't land in peis te houden want een land zonder soldaten is een hofstee zonder wakershond maar 't gaat te ver, den dag van van- daac vroegertijd kon 'ne werkende man, met sparen en zorgen, nog'ne man koopen en nu valt het lastig zelfs voor'ne kapitalist... Mijn hert, breekt dikwijls als ik zie wat verdriet mijn briefken in sommige huizen brengt... Entons is't nog niet genoeg de menschen vergrooten hun kwalen nog: en wat zien wij op lotingsdagenvloeken en tieren, drin ken gelijk sponsen, vechten en veel ander slechte dingen tien. Er zijn veel jonkheden, diealsdanden worm in hun hert brengen. Champetter. Ja, Fien, den lintworm, die al hun levensgeluk ver slindt Fien. Champetter Sis, ge zoudt zeggen, do menschen willen hun eigen geluk niet i Champetter. We zien er alle dagen spiegels van. Zie 'na keer t'Antwerpen dien Alestdag Fien. Ja dat monster Champetter. Hij kwam aan zijn brood gelijk een koningskind, hij kost leven gelijk een blieksken in 't water, met stillekens aanjte werken; en alles heeft hij naar de knoppen gesmeten, niet op eenen dag de Ge schiedenis spreekt wel van 'ne mensch die op eenen nacht grijs geworden is, maar niet van 'ne mensch die in eenen keer deugeniet werd dat komt stiliekes aan, Fien; eerst lui worden en slechte makkers zoeken, dan drinken, dan vuil worden, bot, stelen, met sla wellen zitten, en ein delijk in de grootste kriemen vallen. Zoo is Mestdag gevaren en door zijn schuld zijn twee drij familiën gekraakt en een g'heel land in rep en roer; dat komt van jongs af! Maar, 'k moet voort. Fun. Oeh Champetter, waarom zoo haastig zijn En hoe is 't nu in de wereld wat zeggen de gazetten Champetter. In't een land vreugd en in't ander druk in Spanje vinden ze geen kastrollen of teelen genoeg om rijstpap en vlaaien te snaken voor den koning die trouwt, 't Zal daar een maandlang feest zijn. Fien. - Heeiejee toch en 't vechten is daar gedaan '.utter Voor'nen botGod weet hoe die Koning nog zal vol einden want in vele landen is dat al 'nen droeve stiel en laat ons nu naar 'tOosten gaan, wat zien wij bloed en verdestruatie Fien. 'k Meende dat de vrede ging geteekend worden Champetter. -• Vrede ge zijt er wel nieê, Rusland komt ook al met finessen af't spreekt altijd van vrede en binst dien tijd gaan zijn troe pen voortze zijn al de Balkans over z'hebben Zandernobel, de leste stad voor Konstantinopel genomen, en 't is in die koutreé een algemeene klopjacht. De gazetten spreken van drij honderd duizend Turken die naar Konstantinopel gevlucht zijn Fien Drij honderd duizend 't Is 't zestig keeren de bevolking van ons proehieWelwel wel mijn verlakte slaapmuts! en waar slaapt dat volk, wie geeft dat t'eten En hoever is den Rus nog van Konstan tinopel Champetter. Hoever Een goed hanengekraai ge moest dat op de kaart eens zien komt eens ik zal u dat toonen, met mijn sabel Fien. En wat doet Engeland nu Champetter. De Koningin heeft haar Kamers geopend en daar zeer wijselijk gesproken, om haar vingers niet te verbranden dat tot hiertoe de Rus aan d'Engelsche belangen niet genaakt heeft, datEngeland hoopt dat alles wel zal afloopen, doch zich nogtans, op den kivi moet zetten, om er gewapend tusschen te springenzoohaast Rusland de Dar- danellen zou nemer. Ge weet waarschijnlijk niet wat de Dardaneilen zijn. Fien. Laat eens zien... datis. maar 'k ben 't nuzuiver vergeten! Champ tier. Luistertge moet toch weten dat in de Zwarte Zee veel havens zijn geiijk Antwerpen, waar de schatten uit den Oosten toekomen om in de Zwarte Zee te komen, moet men door den stroom der Dardaneilen varen als Rusland nu de Dardaneilen neemt, dan moet g'heel Europa bijna uit zijn handen leven Fien. lJa, dat is grof Champetter. Grof! 'k wil't gelooven! En wie weet of g'heel Europa, zelfs Pruisen, nog op 't lijf van Rusland niet valt voor de Dardaneilen want, prochiaan, en daarmee ga ik mijnen druppel uitdrinken en u den goeden dag wenschen 'ne mensch kan zat zijn van hoogmoed, zoowel als van bier en genever, en wat rede steekt er in 'ne zatterik (Verhaal uit onze dagen). 8 Eene moord, broeders! eene moord! riep Stefen met indruk wekkende stem is 't wel een zoon van Polen die aan eene misdaad durft denken, om zijn verdrukt Vaderland te verheffen De grootste misdadiger is hier de Russische Keizer, huilde de luitenant, die zijne gramschap niet kon bedwingen* Misdadigof niet, hij die zijn handen door eene moord bevlekt, zelfs met een edel doel, verliest den zegen des Hemels en valt in de verachting der treffelijke Personen. Den zegen des Hemels! werd er gespot; onze lijdzaamheid duurt te lang; nog eenige jaren, en er zal geen Polen meer bestaan Waarom? omdat er in ons land ten allen tijde, onvoorzichtigen en verraders zijn geweest! Verraders, kreet de luitenantis't aan u, jonge snotbek, van

De Werkman | 1878 | | pagina 2