Inschrijviiiffslijst voor d« uitgehongerde!! der Provincie Coimbatora, (Indië) 804,74 Zondagwei k verrrkt niet dit woord uit te spreken? Wat hebt gij en de uwen gedaan? wat heeft uw vader Taddeo gedaan in i8G3? Zijn meester vertrok naar 't ballingschap en hij genoot de vrijheid Die aan de Vaderlandslielde van.... mijnen vader twijfelt, is een laffe leugenaar, riep Stefenik herhaal het, Broederseene moord zal ons nog dieper in den afgrond dompelengansch Europa zal ons met afgrijzea aanschouwen en alle hoop van herleving zal voor ons Vaderland ter eeuwigen dage verloren zijn. Hij heeft gelijk! hij heeft gelij! kriepenereenigen; geenemoord. De bloodaard riep de partij der vergadering, die 't gevoelen van den luitenant deelde. Bloodaard! herhaalde onze vriend zeg, luitenant, g'hebt mij voor d'eerste maal in 't vuur gezien; heeft mijn hand gebeefd, mijn hart gewankeld Geef mij een middel om Polen te redden en ge zult mij op den gevaarlijksten post ontmoeten Uw gedacht is dus van ons hier, tot glorie van Rusland te laten slachten! Mijn gedacht is dal wij moeten ondergaan, wat niet kan belet worden; mijn gedacht is dat Rusland ten toppunt zijner macht is gekomen, en vroeg of laat onder eenen algemeenen bond der Mo gendheden zal bezwijken. Mijn gedacht en 't gedacht van eiken bra ven Polak is dat wij onze verlossing van God en van 't Recht moeten vragen en dat de tijd niet gekomen is om onze hand in die van den Turk teleggên. Laat ons toch aan onze Vaders en Moeders den titel van Martelaar niet ontnemen En dat zouden wij doen, met door eene misdaad eene verlossing te zoeken, welke niets anders dan een dieperen val zou te weeg brengen Terwijl de jonge soldaat aldus sprak en door velen toegejuicht werd, was de woede des luitenants eensklaps geweken, en kortaf zegde hij de volgende woorden: De toekomst zal beslissen, wie in de waarheid is! vermits men niet t akkoord is ons plan aan te ne men, laat het erbij blijven; 't Vaderland zal zonder u wel verlost worden In alle geval, herinneren wij ons de stalen wet, die voor elks veiligheid dient in acht genomen te worden. Die gebaart of klapt, is een man des doods. En weggaande wierp hij eenen schuinschen blik @p Stefen, waarin gloeiende wraakzucht te lezen was. VII. Een dag vol gebeurtenissen. De Czaar van al de Russen, Alexander II zat in eene prachtig opengeslagene tent, te naidden van zijn legerkorps dat den Donau bewaakte en Nicopolis belegerde. Al die hem ooit gezien hebben, verklaren het: 't is 'ne man met doordringende oogen, koel en on verschillig wezen, men ontwaart aanstonds dat hij gewoon is te be velen en gehoorzaamd te wqrdendat hij loon en straf uitdeelt, zonder iemand te moeten rekening geventerwijl hij op het afge- mergeld Polen den hiel zijner soldatenleers drukt, kan een enkel woord uit zijnen mond, den minister die gisteren familièrlijk in zijn kabinet zat, den generaal die nevens hem te peerd reed, in ongenade doen vallen en in Syberië begraven. Keizer Alexander II zal den 2Q April 61 jaar worden en is nog, zoo niet in volle levenskracht, ten minste in bloeiende gezondheid; hij is getrouwd den.28 april 1841, met de Duitsche Prinses Maria Alexandrowna, dochter des Groot- hertogs van Hessen, hij heeft 5 zonen en eene dochtervijf Groot hertogen die aan 't hoofd des legers staan, en dikwijls tot ergernis der genie bevelen geven en krijgsverrichtingen doen uitvoeren, welke door kundige en vergrijsde generaals worden afgekeurd. Czaar Alexander II was gekleed als generaal zijns legers, en zat voor eene tafel, waar verscheide brieven open lagen en eene kaart der banen en wegen van Bulgarië, op welke hij verscheide plaatsen met inkttipjes had geteekend; zijn scherp oog ging rond van den Donau naar de Balkans, naar Plevna, Rutschuk en Sihstrie; bijwijlen beet hij op zijne lippen en sloeg met gramschap op tafel of lag 111 droefgeestige overdenking. Eensklaps nam hij eene bel en haar fijn stalen gerinkel was nog niet verdoofd, als een ordennans aan den ingang der tent verscheen, hij stond daar van onder tot boven, in eerbied gehulden nogtans de Keizer is maar een sterveling gelijk iedereen, een mensch vol fouten en gebreken; en nogtans,men veroorlove onsdie bemerking, men vindt nog al generaalkes, officierkes, hofmannekes, die een lip van verachting trekken, als een burger, landsman of arbeider, in de Kerken, voor len Koning der Koningen durft eerbied toonen voor den eenigen Meester. D'ordonnans bleef aan den ingang, staan, de voeten tegen een, de rechte hand omhoog, 't voorlijf lessenaarswijze gekromd en met moeite d'oogen naar de pikkels der tafel durvende slaan. De Czaar liet hem daar eenige oogenblikken, zijn trotsch ge moed was gestreeld door die slaafsche houding, dan sprak hij kortaf: Den groothertog ALEXANDROWITSCHDe ordonnans boog nog dieper, was weg uit de tent, ontving buiten de eerbiedige huldebetooning der talrijke schildwachten en vloog als ne pijl uit den boog naar de groothertogelijke tent. Vijf minuten nadien was de groothertog Alexander-AIexandro- witsch-Czarewitsch, erfprins en luitenant-generaal des legers, in 's keizers tentd'ontvangst was volstrekt niet vaderlijkt was mor- gend z'hadden malkaar nog niet gezien dien dag; en met een teeken om zich aan tafel te zetten, en eene koele eerbiedige buiging was alles gedaan. Groothertog, sprak de Czaar, ge kent reeds de tijdingen? De tegenspoed treft ons, Czaar. Zeg liever dat de onkunde gestraft wordt. Is dat een manier van uw leger te verdeelen? Goarko gevangen in de Chipkas, Skobe- leff verslagen voor Plevna; en straks vier, vijf turksche legerkorpsen op ons lijf. De Turken voor ons, de water van den Donau achter ons, en daarover het verraderlijk Polen M Josef Verlent, Calloo Uit Putte Gift uit Maria Audenhovo M den onderpastoor van St Lievens-Essche Eene Dienstmeid Onbekende Sottegem Uit Gent Uit st Lievens Hautem. Onbekende Coadjutor Van den Koster Een Pastoorsmeissen Maria Neekebroek Van den bakker Uit den Pot van een Kaartspel Onbekend, Dendermonde Th:. P. C. Leuven 4,10 2,50 13,60 2,00 1,J0 2.00 10,60 2,50 2.00 2 00 1,00 2,00 6,00 1,00 2,00 Een Huisgezin, lezer van de Werkman, Berchem (Oudenaarde) 8,09 Lezers van de Werkman Stesene J M. 2 30 M. E. dienstmeid Gent, voor de genezing van eene zieke vriendin 0,50 Ed. Van Hoogendorp, Cruybeke 2,50 Uit Rupelmonde Alfst.... 3 25 Lezers van de Werkman, Eekloo 0,80 De hongersnood die onze broeders teistert, Geeft ons opnieuw, om wel te doen, de kans Dankt God hiervoor en naar zijn stemme luistert 'k Geef tien voor een, en nog de hemelkrans. Uitliefde tot God en van den evenmensch, Openen we ons beurs, voor d'Indianen-nood, Geeft mild, burgers en rijken, 't is Gods wensch, De Werkman zelf spaart wel een stukje brood. Twee Vrienden, Niel 2,50 Jufvr. Rosalie Janssens, Hamme 5,00 Moge God aan den hongersnood der Indianen een einde stellen. Twee misdienaars nabij de Kent van Waasmunster, op hunne zondagoordjes gespaard 0,75 Genootschap van den H. Vincentius iv Paulo, te Steenhuyze 9.0O 2 katholieken, hoogstraat Brussel, Geloofd zij Josus Christus 2.00 M. J. B. StNikolaas 2.00 Onbekend 2, CO 1,00 M. S Denderbelle 1,00 Opbrengst eener inzameling gedaan in de kerk van Appelterre den zondag van den Zoeten Naam. 44,00 W- De Clercq en Kinderen, St Gilles Dendermonde 5,00 M. P Van Bockstaele, Geerardsbergen 2,00 De Uitverkoopster van de Werkman, Gotthem. 7,60 Eene Dienstmeid van Steendorp. Geeft, en u zal gegeven worden. 1,00 M. Vynck, Brussel 6,00 Onze Vriend uit Steenhuffel, 5,00 f fS t- - Laatste tijdingen. Er begint hongersnood te komen onder de Turken op de baan van Andrinopel naar Konstantinopel dwalen 25 a 30,000 mensohen zonder brood of dak, zonder kruis of munt, niet we tende waarin of waaruiter zijn onder die vluchtelingen talrijke treffe lijke huisgezinnen, die vroeger in welstand waren en door den oorlog alles verloren hebben. Eergisteren werd in de statie te Schaarbeek een bode van 70 jaren door eerie lokomotief verrast en de borst verplet terd. De moordenaars van Liezele en St. Katarina-Waver zijn nog altijd onbekendmaar zulke zaken komen toch uit, vroeg of laatIn 1877 zijn in Amerika 8872 bankroeten geweest. De Donau ligt nn teegevrozen en de transport gaat nu zonder moeite, over 't ijs. Te Diec-hem is zondag avond een gevecht geweest tusscben een staatsbe diende en 'ne schrijnwerkerde bediendo heeft van een snijdend werk tuig 8 wonden in de zij bekomen. Tusscben Marguin en Doornijk is zaturdag avond een werkman van Lessen, Drisse genaamd, droef aan zijn dood gekomen; waarschijnlijk in slaap geraakt zijnde, viel hij van zijne karre die hem over 't lijf ging. Hij is korts nadien te Doornijk ge storven. 't Was een braaf oppassend man. Een onderofficier adjudant der lanciers is gestorven ten gevolge van eenen peerdenstamp op de braai van zijn been. De positie van den Turk wordt langsom droever; en Rusland rekt de onderhandelingen voor den wapenstilstand, om zijne legers den tijd te laten van Constantinopelen te omringen; de geruchten loopen dat de Sultan die stad zou verlaten. Spreekplaats. M. Geerts, 't is ontvangen; Leuven, eenige dagen geduld, a, u, b, voor dit boek; Meenen, ordinaris, gaan inschrijvingen, gelijk de Liederen, eens genomen zijnde voort; maar als goede vriend, ontsla ik u; Ontvangen ue volgende Abonnementen:van Miehelbeke Vdb; uit Velsicque, ruddershove, uitoostende, M; uit Lich- tervelde, J, O,; uit Beveren Waas, D m; uit Blankenberg, Hansbeke, en Westende. Ontv. uit Maltebrugge, 5,00, is nu bet. tot april 1S79. Zele, Ja, wij verkoopen dat boek. Ontv. uit Molhem, 2,50; id. uit Steen huffel. 3 Volksboeksjes, te koop in onze Bureelen, aan 5 cens't stuk, 10 centiemen: 1. De Kerk; 2. de tegenchris- tene Sekte; 3. de onfeilbaarheid van den Paus., Die drij nut tige boekjes zyn geschreven door den Hoogw.heer MaupieJ, theologant bij het Vatikaansch Concilie.... Franco, voor 10 centiemen, België rond.

De Werkman | 1878 | | pagina 3