Verschijnt alle Vrijdagen Te KOOP in onze Bureelen De Tegenchristene Sekte, ware oor sprong en ware geschiedenis der geheime Sociëteiten van alle tijden Een boekje van 32 bl prijs 5 eens. De Godslastering; prijs 5 eens. Het Pachtersrecht.of de Land-en Hofbouwprijzer. Handboek voor het kennen en bewerken van 'alle Landbouw-en Hoveniersschattin gen; prijs 5 franken. Het Masker van de Wereld, afge trokken door Adrianus Poirters, 35 ste druk. Versierdmet 24 fraaie steendrukplaten. Prijs 2,5o. Het Duitken in de Steenrots, dat is, eene medelijdende ziel op de bittere passie van Onzen Heere Jesus Christus mediteerende, door pater Adrianus Poirters, met 21 hout- sneêplaten. Prijs 2,5o. Edelgesteenten, eene uitlegging en toepassing van Vlaamsche spreek woorden, door J. Hillegeer, S.J. Prijs 85 centiemen, franco 90 c De Belgische Keukenmeid, of de Zorgvuldige Huishoudster, om te ZESDE JAAR N° 276 *1 Februari 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. leeren koken, stoven, braden,bak ken, enz.. Een boek van 248 bl. in-i 8, prijs franco overal, 1 fr. Raadsel. Mijn eerste is een dier die ons plaagt Mijn tweede een dier die ons behaagt Stelt mijn tweo deelen aan elkaar Dan hebt gij maar een dier voorwaar. L. O. Eonsse, Vraag niet, wat ar.dron doan, Vraag niet, wat arJren laten Poe recht, vraag eer en plicht, En laat de praters praten. Wees oprecht en waar in alles, wat gij zegt; de leugenaar oriteert zich zei j ven, verliest het vertrouweneri be- I driegt en beieedigt hen dien hij iets op 1 de mouw speldt. Zoek geen twist, noem niet spoedig iets kwalijk; want wat ten kwade wordt uitgelegd, blijkt bij nader onder zoek dikwijls, met geerie verkeerde bedoelingen gezegd of gedaan te zijn. Ontv. 2.50 van vriend Holluyn, 5.00 uit Ronsse, voor Sulsicke 7.-0; uit. Rij - menam 2,50; uit St Onoifsdijk 2,50. DE VREDE. 't Is vrede, 't is te zeggen dat de Turk plat geslagen zich op ge nade of ongenade overgeeft aan zijn kozijn den Rus; hij is bereid te doen al wat deze hem zal gebieden, en verzaakt aan zijne macht.en bestaan in Europa. De vredesvoorwaarden schijnen nu vastgesteld maar nog niet onderteekend; Turkije houdt ze geheim, en heeft, zegt men, maar hun hoofdinhoud aan Engeland bekend gemaakt. Ziehier volgens deri lord-kanselier van Engeland, de voorwaarden van den vrede in 't gros. Bulgarië en geheel het centrum van Turkije zou op denzelfden voet zijn als Rumeniè' en Serbië voor den oorlog; 't is te zeggen hun eigen bestuur hebben onder de opperheerschappij van Turkije. De czaar zou voornemens zijn een prins te kiezen voor dit nieuw vorstendom. Rumenië en Serbië zouden onafhankelijke Staten worden. Afstand der haven van Batorem met een grondgebied in Klein- Asië, en eene oorlogsvergoeding met bezetting van een deel van Turkije tot dat de som betaald zij. Deze laatste voorwaarde is zeer rekbaar; want Turkije in de on mogelijkheid zijnde die schuld te betalen, zoo zou die tijdelijke bezetting wel eeuwig kunnen duren. Eindelijk de kwestie der Dardanellen, van die vermaarde zeeëngte, de sleutel der Middelandsche Zee voor Rusland en Turkije, die kwestie blijft zeer duister en kan niet opgelost worden zonder de toestemming der groote mogendheden van Europa. Een Congres moet dus bijeenkomen om de bevaring van die zeeëngte te regelen. Zal dit Congres den algemeenen vrede vaststellen, of wel zal hetzelve het begin zijn van eene nieuwe krisis en eenen europischen oorlog dat blijft een vraagpunt. Volgens een bericht, zou Rusland wenschen dat de vrije door vaart der Dardanellen aangenomen worde voor al de europische natiën. Volgens anderen, zou Rusland eischen dat zijne oorlogschepen alleen die zeeëngte zouden mogen doorvaren. De onderteekening der voorloopige vredesvoorwaarden moet zaterdag te Andrinopel plaats hebben gehad, en de Porte zou er zondag het bericht van ontvangen hebben; men kent nog de bijzon derheden van het traktaat niet. .In Griekenland maken de manifesteerders groot lawijt. In Athene zijn zij deze laatste dagen gaan roepen en tieren voor de woningen der ministers. Twee duizend hunner hebben eene manifestatie gedaan aan de have van Athene, den Pireüs. De troepen hebben eenige schoten m de lucht gelost en de menigte uiteen gedreven. OOSTENDE geeft een schoon voorbeeld van edelmoedigheid en van vrijheid I Men weet dat de Geuzerij er tot de menschen zegt die van den Armen trekken Uw kinderen naar de school zenden, die wij aanduiden, of wel geenen eens meer trekken van den Armen!... Onbarmhartige, wreede taal45 werkmansvrouwen moesten nopens dit punt voor't Armburecl kompareeren; behalve TWEE hebben allen gezegd: Houdt uwe aalmoes, maar wij willen vrij zijn in ons huis! wij willen 't gezag over ons kinderen aanu nietafstaan. Er is 'ne God in den Hemel die voor ons zal zorgenEn zoo zou er overal gesproken worden want ons Vlaamsch Volk houdt aan zijn Vrijheid en aan zijn Geloof!... En op al de Gemeenteonder wijzers van 't Land, zijn er voorzeker geen tien, die op zulke wijze, door bedreiging van uit te hongeren, hunne leerlingen zouden wil len aangewerfd zien BARBAARSCHE WREEDHEID Boosaardige jongelingen van 17 tot 19 jaar oud hadcien dezer avonden op den ijzerenweg van Doornijk naar Rijssel, dwars over de rails eenen wagen gelegd; de eerste trein s anderdaags, die 400 man bevatte, zou ongetwijfeld gederailleerd zijn, indien twee opzichters het schelmstuk niet be merkt hadden. De daders zijn op fransch grondgebied aangehou den en zitten te Rijssel vast.... Waar krijgen ze toch de 't gedacht van zulke helsche akten Twee personen werden dezer dagen voor de korrektionneeie rechtbank van Brugge gedaagd, onder beschuldiging, militaire voor werpen te hebben gekocht. Het openbaar ministerie had den sol daat welke de voorwerpen in kwestie verkocht had, en die uit dien hoofde door den krijgsraad veroordeeld was tot tien jaren korrek- tiestraf, in het gesticht te Vilvoorden, als getuigen opgeroepen. T'.\ee gendarmen waren gelast geweest den soldaat van Vilvoorden naar Brugge te brengen. Toen die ongelukkige zijne getuigenis voor de rechtbank had afgelegd, vroeg hij aan den voorzitter of hij niet wat te eten kreeg. Sedert den dag te voren dat hij uit Vilvoorden was vertrokken had hij niet het minste voedsel bekomen. Een der gendarmen welke met de bewaking van den getuige wa ren-gelast, werd onmiddelijk geroepen en bevestigde de woorden van den soldaat, en op het verwijt dat de rechtbank hem desaan- gaande deed, antwoordde de gendarm: Wij waren wel gelast hem naar Brugge te brengen, maar niet hem eten te geven. Te Brussel zijn drie personen aangehouden, die penningen van verguld koper hadden uitgegeven voor 20 fr.Ver gezocht Verschelde winkeliers der stad zijn slachtoffers geweest van die af- troggelarij. Er zijn toch ïoekelooze prijen die van een weldaad een on gelukmaken. 't Komt te Guivapas (Frankrijk) te gebeuren: Een Familie eride: en in plaats van 't geld nuttig te besteden, begon men bombaleken te houden en een braspartij van wijn en likeuren, bij zoover dat een der zonen zich dood gedronken heeft. Vergiftiging door Bloemen. Vrijdag avond, te Parijs, waren verscheidene personen, ter gelegenheid van het naamfeest van Mej. Paulina M..., deze gaan geluk wenschen, en hadden haar prachtige bloemtuilen overhandigd. Het meisje gelukkigen tevreden, plaatste de bloemtuilen op hare slaapkamer, en na den avond met de feestgenooten te hebben door gebracht, legde zij zich te bed, zonder voorzichtigheidshalve debloe- men weg te doen.

De Werkman | 1878 | | pagina 1