U iVfciP t I. Den Twist, Verkwist, onreinheid; van den anderenkant,zelfsopofferingenvromedeugden; van den eenen kant, de Logie die geld en hulp zendt, van den ande ren kant, al de Vlaamsche gewesten die 't Goede te Gent krachtig ondersteunen Wij zijn weer aan die ongelukkige lotingsdagen, als er zooveel brave zielen in de pijnlijkste hertkloppingen zittenVeel soldaten in een land hebben, is een straf van God en gewonelijk, een voor bode van Oorlog... Dat toch alles op zijn effen eens kwame in Europa en dat ze die legers konden verminderenmaar zoolang de Paus in al zijn Rechten niet hersteld wordt, is er weinig hoop van beternis.... T'Aalst was de loting dijnsdag voornoen: Kan er g'heel de Wereld niet uit zijn, Petrus De Wereld was er toch uit met zijnen eersten loteling. En er namen er veel deel in de vreugd dier achtba re werkmansfamilie. —Er moeten maandag nachtdieven geweest zijn t'Aalst in deGroote Kerkwant de kerkbedienden vonden 's morgens twee verschillige holleblokken van jongens ^irca i3 a 14 jaar oud, twee ijzers en aan den Autaar van Sint Aloysius een deel der kerkvenster in stukken gebroken....'t Zullen weer luie vaddige leeggangers geweest zijn, gelijk overal. BRUSSEL. In boomen van't Park die dezer dagen geveld werden, vond men.nog een kanonbalen verscheide kogels der patri otten van 't jaar 3o. In St Pietersgasthuis was zondag een werk man die onvoorzichtig de kraan opendraaide, der hijdraulische ma- chien, waarmee de ophaalbak naar omhoog gaatdan wilde hij er opspringen, trapte mis, viel tusschen den muur en den bak; zijn hoofd ging naar boven terwijl zijn lichaam op den grond nederviel. Een persoon is als Vrijdenker begraven die nogtans, bij volle kennis, zijn HH. Rechten heelt ontvangen.... Tot na de dood wil de Vrijmetselarij dwang gebruiken. Te Laken in 't nieuw park, dat er gemaakt wordt, komt een schrikkelijk ongeluk plaats te grijpen. De boomkappers zaten in de kruin der boomen, bezig met takken af te houwen, toen een van 's Koningsdomestieken langs daar kwam. Uit den weguit denweg! riep men van bovenmaar de vent liep rechts in plaats van links en werd verpletterd onder de kruin van eenen grooten boom. De dood was oogenblikkelijk. Voorzichtig toch in die statiënEr is t'Hasselt weer een werk man, vader van vijf kinders, met over den ijzèrenwegte gaan, door eenen goederentrein verrast en doodgereden. Zaterdag is de genaamde Jos. De Gremer, kamionvoerman, in de statie te St Nikolaas, door de lokomotief van eenen trein verras* en vermorzeld. De dood was oogenblikkelijk. Het slachtoffer was een trouw bediende en de eenige steun zijner oude moeder. Een welhebbend pachteres van Heyende, vrouw Van Kerck- hove, is dander week op de markt van Lokeren subiet doodgevallen... Gelukkig die op eiken stond bereid is om met de Dood meê te gaan. Een bediende. Petrus Verhosven, heeft zaturdag, rond Ant werpen, in een waggon van 2<le klas, 183 fr. gevonden en als eerlijk man, aanstonds bij den Statieoverste gedragen, 't Is gereklameerd door 'nen Heer van Antwerpen. Er is t'Antwerpen een vrouw subiet overleden, van te veel ge- never te drinken! 't Is ijselijk! Er is t'Oostende een komiteit ingericht om giften t'ontvangen voor de brave werklieden, welke men door den Honger wilde dwin gen, van hun Vaderlijk Recht af te staan de giften mogen gezonden worden bij Madame Janssens, Grasmarkt 1, Oostende. Er wordt gezegd dat de moorden te Liezele en in St Katarina Waver door vreemde landloopers zijn gepleegd. T'Antwerpen kla gen z'ook van de vagebonden-landloopers, meest vreemdelingen; op eenen achternoen zijn er 7 achter slot gezet. Te Lopem (in West-VI.) zijn wraakzuchtige lieden op het leven van den Koster uit; ze zenden hem brieven met doodsbedrei gingen, randen hem bij avonden en ontijden ran en doen hem an dere misdadige plagerijen. De Justicie is er moeten tusschen komen. In de Walen, te Landenne, heelt Celestin Paquet, oud 33 jaren, die naar de kraaien ging jagen, zijn eigen doodgeschoten, en te Bernissart is de mijnwerker Gust Dernelles van 5o' meters hoog in eenen waterbak van 8 meters diep, gevallen, plotselings dood. In Holland rond St Hertogenbosch, staan de waters als een zee, en in Groeningen en in Friesland lag de sneeuw d'ander week, op sommige plaatsen, zes voet dik. De Keizerin van Oostenrijk is zes weken te Londen geweest. In Amerika heelt de stoomboot Metrop.olit, die 25oingenieurs en een groot getal werklieden aan boord had, schipbreuk geleden. Van al die menschen zijn er maar 5o gered Welke wreede zaak. DeVocedelVerita van Roomen schrijft duidelijk Victor Emmanuel heeft op zijn sterlbed gezegd dat hem leed was, al 'ton- 11 recht, 't welk hij de Kerk had aangedaanen dat hij deswege den HVader vergiffenis vroeg. De geleerdste sterrekundigeder wereld, depaterJesuiet Secchi, is gevaarlijk ziek den kanker aan de maag, vreezen ze. Hij heeft zelve gevraagd om zijn HH. Rechten t'ontvangen. Er wordt uit China eene wreede ramp gemeld eene schuil plaats voor vrouwen en kinderen, te Tientsin, is de prooi der vlam men geworden. 2000 personen zijn bij die ramp omgekomen. VAN SLECHTE NACHTEN sprekende, teVelbert(Duitsch- land, als 't ik wel op heb) is onlangs iets wreed gebeurd. Een rijke landbouwer moest 's avonds ten 10 ure nog naar huis, langs een onbewoonde streek, een half uur van daar. Bijna halfwege zijnde, viel hij, ('t was glad: en brak zijn been. Eerst begon hij te roepen, doch geen zieldiehemkon hooren;daarg'heeldenbitterkouden nacht blijven, kon niet zijn; en de ongelukkige man sleepte zich voort, op de handen en zijn gezond been, 7 uren lang, tot dat hij rond 5 ure 's morgends met bebloedde handen en voeten in een huis ge raakte en bijgestaan werd. Dit huis, in 't welk hij na 7 uren krui pens geraakte, was maar 10 minuten verwijderd van de plaats zijns vals. Priesterhaat. Eene afschuwelijke misdaad is onlangs te Paris-Couloumé begaan. De pastoor dezer parochie, de eerw. lieer Bonnet, een achtbare grijs aard van 80 jaren, is er het voorwerp geweest van eene mooodpoging, en heeft hetfeven nog slechts te danken aan eene niet te voorziene om standigheid. Vrijdag avond, gedurende een verschrikkelijk tempeest, begaven zich twee kerels naar de pastorij en nauwelijks was hun de deur geopend, of de eerweerde pastoor voelde dat hij in den buik ddor een messteek was getroffen. Niettegenstaande zijn hoogen ouderdom, bezat hij eene ongemeeno lichaamskracht en hijging zich meester maken van een zijner aanvallors dien hij bij den kraag had gevat, toen de tweede hem een geweldigen slag op het hoofd toebracht. Door de pijn bedwelmd, riep de eerweerde geestelijke om hulp en vluchtte het huis binnen. Gelukkig had het slechte weer dezen avond, den pastoor van eene kleine naburige parochie te Couloumé doen blijven. Zijn geschreeuw verschrikte de moordenaars en joeg ze op de vlucht. Men hoopt het leven van M. Bonnet to zullen redden, alhoewelde won de aan den buik zeer ernstig is, terwijl deze aan het hoofd niet veel ge vaar oplevert. Dank aan de duisternis, zijn de laffe moordenaars zonder gekend te zijn, kunnen vluchten. Nederland. Op het IJs. Te Odoorn zakten drie meisjes door het ijs in een diepen kuil. Om hulp roepende werden twee van haar door een dienstknecht spoedig opgehaald en gered. Toen hij echter het derde meisje, waarvan niet meer dan de beide blokskens zichtbaar waren, bij een harer voeten had gevat, zakte de jongen zelf' door het ijs, en riep om hulp, maar liet don voet niet los. Gelukkig kwam nog bijtijds een landbouwer ter plaatse welke de noo- dige hulp verleende, zoodat allen het dreigend gevaar ontkwamen. Prijskamp uit Bottelare. In dorpen kom ik zeer goed van pas Maar in steden zult gij mij niet vinden Om mij te hebben algauw en ras Kunt gij mij zoeken in reohfc en trou.we vrien den 2. ;i vogei cu ook cou ^uiil In Vlaanderen ben ik allebei. Om te weten wat is dat, Moogt gij raden gul en vrij. 3. (Vierkantig Raadsel.) Het eerst is een plaats zeer ver van hier gele gen Waar Christus op verzoek zijns moeder een mirakel deed In Duitschland zal men het tweede komen te- gen Men zegt het derdo, als men weigert zonder eed Een vrouwennaam is het laatst van al, 'k Ben kurieus wie dit nu raden zal 4. Een vogel kern ik te wezen, Zeer schoon en uitgelezen, Alsook eene schoone en nuttige plant Die groeit hier in ons land. 5. In den Hemel woont miju staart Maar mijn hoofd vindt men op aard In do zon is 't hart van mij t Heel te zijn verfoeien wij. 6. Het eerste is bij de mannen niet in bestaan, Maar door vrouwen wordt ikveel aangedaan. Het tweede heeft eiken menseh 't zij groot of klein, t Heel is oen wild dier, die van hier moet zijn 7. 't Is eender hoe ge mij begint 'k Blijf toch gelijk altijd, 'k Wed dat gij wij op tafel vindt Als ge voldoet uwen appetijt. 8. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9, Mag men ook wel komen voor een raadsel te gen, 7. 6, 2, 5, is een soort van medecijn, Met 1, 2, 6, en ook met 1.7, 6 spelen grooten klein II, 5, 9, 8, geven u een groot dier, Van minder grootte is 8, 7, 4, Met 1» 2, 4, 9, 8 en ook met 3, 9, 5, 8 kaa mes iets bestrijken 1, 2, 5, 8 ziet veel van zijns gelijken Eene 8, 2, 6 bezigt de boer in 't zaaien op het veld S, 2. 5, I 9 6 is ook een stuk geld 2 7 is een soort van slang En met 19 6 maakt men groot geklang. 9. (vierkant.) Een kostelijke visch is mijn eerst Die van rijken geëten wordt het meest Degene die het muziek bentinnen Zullen het tweede wel weten te verzinnen liet derde is eene stad en ook een instrument Het vierde is op een schip altijd present 10. Mijn eersteis een dier dat geeft veel voorspoed Mijn tweede is een spijs dat smaak zeer goed Mijn heel is een vogel die men vindt alhier. Maar zijn gezang baart ons geen plezier. 11. Met het eerst verlicht men huis en stad Het tweede is eene oude lengte maat llethecl is een dier die veel metde boenen staat 13. Als de maan is gevold Gelijk ik aan mijn eerst Als een serpent is het tweede geklold Het heele is eene groote beest. VOORWAARDEN. Oplossingen zonder verzen vracht vrij gezonden worden aan R. Eeman of J. Polet, te Bottelaare, binnen de drij weken. Om prijs te winnen moet men ten minstenS raadsels oplossen, de prijzen zijn 1. De Tooneelen uit den eorlog van 't jaar 1870. 2. Het arme Weesmeisje. 3. Le vensschets van don Eerweerden Pa ter Petrus Bernard 4. Rein aart De Vos of het oordeel der dieren. Aanveerd mijne oprechte groetenis R. EEMAN. Men schrijft uit Limburg, dat in de Maas. de visschen met man den- vol dood of bedwelmd boven water drijven. Van waar komt dat groote nadeel aan de visscherij De visscliers brengen uit Luik een soort van torpedo's meê, die ontploffen, en al de visschen dooden er- bedwelmen, welke zich binnen hunnen werkkring bevinden. De justicie neemt maat regels. Feestelijkheden. Men meldt ons dat er op 27 Januari te Zale een prachtig Muziekfeest plaats had, met voordracht van den lieer hoofd onderwijzer van Baasrode, over Afrika," de rijkdom en de schoonheid van dit land en den rampzaligen slavenhandel,door die onchristene men schen gedreven. Te Koewacht (Waas) haddan zaturdag en zondag schoone godsdienstige plechtigheden plaats voor de leden der Congre gatie en der H Familie. De sermoenvn worden gedaan door den E. H. Meurissen, pater Redemptorist van Roozendael. Aan d'algemeene Communie en aan 't lof ontbraken bijna geene der talrijke Leden. DE OUDSTE MENSCH IN EUROPA. De oudste menseh, die nu in Europa leeft, is een Rus, in zijne geboor teplaats Andreew wonende, en 110 jaren oud. In 1833 kreeg hij op 71 jarigen leeftijd zijn pensioen al3 rijksambtenaar, dat hij thans reeds, gedurende 45 jaren, gerust en in volle gezondheid geniet.

De Werkman | 1878 | | pagina 2