Markten, Mandei en Nijverheid, EEN PASTOOR. -- Verhul, door Louii Vuillot. Aalst, drukkerij met snelpers van Daens-Mayart En de machten der Hel zullen Haar niet overweldigen. Hij was mijne gehecle familie. Nu hij heen gegaan was bleef my niemand meer over van degenen, die mij bemind hadden. Ik. wai alleen, cf) de wereld ik was gelijk geworden aan den pelikaan der woestijn.» Gijhadtdat zo» gewild, o mijn God! Die banden moesten verbroken ■worden, want mijne familie was mijne familie niet meer; Gij hadt nieuwe, heiliger banden voor my geslagen. Doch toen begreep ik dat nog niet. Ik had een onberaden, gevaarlijk plan gemaakt, mijn priesterschap onwaardig. Ik wilde in de kerk, als er, wat wel te verwachten viel, veel volk op de begrafenis van Laurens zou komen, in tegenwoordig heid van zijne lijkbaar, eindelijk mijn hart eens ontlasten, mij eindelijk eens wreken over driejaren van smadelijk lijden, mijn parochianen het schaamrood op de kaken jagen over hun ondankbaarheid, hun wreedheid, hun woeste misdaden, hun herinneren al wat zij mij aangedaan hadden, hon verpletteren onder den dood van Edmunda, onder den meord van Laurens, ouder het vergiftigen van mijn voor altoos door hen geknakt leven, en nadat ik dat alles gezegd had, de parochie verlaten om er nooit terug te komen De verontwaardiging, ae verachting, de scherpe verwijten, de geweldige aanklachten woelden in mijn hoofd als de lava in een vuurspuwenden berg, die zoo aanstonds zal losbarsten. Ik be klom den predikstoel. Mijne toehoordars waren talryk; zij hadden nog eenmaal gehoorzaamd aan de goede opwelling van medelijden en bijna van berouw, die hen vroeger naar de uitvaart en begrafenis van Ed munda gedreven had. Onwillekeurig schoot mij die gedachte in, voordat ik begon te prediken. Ik herinnerde mij mijne arme nichtik herinnerde mij haar laatste woordDoe hun goed Ik vroeg mij zelf af hoe ik my nu kon verbannen van die twee zoo reine en geheiligde grafsteden. God ook verwaardigde zich zijne stem in het binnenste van mijn hart te doen hooren. Een vers van den Psalmist, dat in 's morgens gelezen had, zonder er veel op te letten, kwam mij weer voor den geestIn den Heer vertrouw ik hoe zegt gij aan mijne zielVlucht de bergen in gelijk een musch Mijn besluit veranderde mijn hart, eensklaps verlicht, gaf mij woor den in, geheel verschillend van die, welke ik van te voren overwogen had. Ik bepaalde mij er toe met te zeggen, dat Laurens mij het weinige dat hij bezat, vermaakt had om in de parochie een gesticht voor arme reizigers te bouwen. Ik voegde er bij, dat ik thans, alleen, zonder familie, nog meer zoo het mogelijk ware, mijne parochianen zou lief hebben, besloten als ik was om hun genoegzaam van dienst te zyn, ten einde in hen de broeders, de zssters en do neven en nichten terug te vinden, die ik verloren had. Dit was mijn heele aanspraak; het slot be stond uit mijne tranen. Ik zou toch niet verder hebben kunnen spreken want het snikken myner toehoorders zou hen belet hebben mij te ver staan. Van dien dag af verdroegen de meeste bewoners my met alleen, maar behandelden mij als vriend. Eenigen van hon die Edmunda belasterd en Laurens verstooten hadden, kwamen mij vergiffenis vragen. De onder wijzer der openbare school verloor zijn kredietdo burgemeester schaarde zich aan mijne zijde't was mij eindelijk mogelijk het woord Gods te verkondigen en den strijd te beginnen tegen ae dwalingen en ondeugden, die deze ongelukkige bevolking verpestten. Zoo bloeide het Christendom in deze parochie weer op boven de graven van Edmunda en Laurens. O, verborgen wegen der heilige Voorzienigheid De beid» dierbare bloedverwanten hadden mij twee ondernemingen nagelaten. Ik moest, volgens het testament van ËdMunda, de Moeder gods-kapel laten herstellen, en luidens den laatsten wil van Laurens, een klein gesticht voor arme reizigers tot stand brengen. Doch geheel het fortuin der beide stichters ging de 5000 gulden niet te boven dat ■was waarachtig niet te veel. Ik begon toch, en ik werd er hoe langer hoe meer bemind door in de parochie. Een treurig geval bracht daar zelfs nog toe bij. Een geweldige brand legde 5 a 6 huizen van het dorp in asch, o. a. ook dat van den man, die het eerst zijn deur voor Laurens gesloten had. Terwijl ik mij Edmunda's aanbeveling herinnerde, hield ik aanstonds met mijn bouwerken op en gaf dat geld, dat mij nog bleef, aan de ongelukkigen die door den brand alles verloren hadden. Toen gaf God, die alles tot vervulling zijner inzichten beschikt, mij de gedachte in om gelden te gaan inzamelen voor mijne kleine schatkist die fedig stond. De eerste uitkomsten overtroffen mijne verwachtingen en deden mij mijne tochtjes ter ophaling van liefdegiften verder uitstrekken dan ik eerst wel gewild had. Door mijn bisschop gesteund, door ruime giften van waar ik ze niet eens verwacht had. door geschenken die om zoo te zeggen uit den hemel vielen, bevond ik mij op zekeren keer in 't bezit van 15000 gulden. Ik kon nu meer doen dan de Moedergods kapel restaureerende kerk viel haast in puin, ik liet eene nieuwe bouwen. Oij kent waarschijnlijk zeer goed de gewone geschiedenis van onderno- mende, bouwende en om giften rondreizende pastoor-De mijne gelijkt op die van al d8 anderen. Gedurende 5 a 6 jaar leidde ik een leven, geheel vreemd aan mijn vroegeren stillen werkkring. Ik was om zoo te zeggen metselaar, timmerman, architect, handelaar, leidekker, rond reizend prediker, reiziger voor zaken, man van de wereld, pleiter, ja, fleiter; ik ondervond weigeringen die mij den moed zouden benomen ebben, maar ook ondersteuningen die bijna wonderdadig waren, var- troostingen en wederwaardigheden van allerlei aard. Ik zou het niet volgehouden hebben, als God mij niet terwijl Hij mijn moed sterkte, mijne onvoorzichtigheden telkens weer goed maakte, mijn voortaan onwrikbaar vertrouwen zegende de hulp had doen verkrijgen van •enige heilige zielen, vooral te Parijs, die mij wel honderd maal uit de verlegenheid redden. God overlaadJ mij waarlijk met zijne gunsten; want terwijl het bouwwerk goed voortging, nam de godsvrucht in mijne parochie zichtbaar toe. De rest werd aan mijne parochianen toege worpen. W. V. Biunenlandsch Nieuws. Te Meerdonek vierde de molenaars knecht Josef Clvman, zaterdag zijn SOjarig Jubelfeest; hij had al zijne vrienden uitgenoodigd om 's morgens in de Mis aanwezig te zijn en ver der met hem den dag in feest over te brengen. Er is t'Herdersem een groot Pachthof afgebrand en te Moorsel heeft een dwaze kerel zijn bree der, die hem wilde stillen, eenen messteek toegebracht. Ken valsch» munter is te Zelzate aangehouden de vent had zondag te Wachteboke verscheide valsche dobbel franken, uitgegeven, bij wete der Policie; me» heeft eene huiszoeking gedaan en de werktuigen gevonden, waarmede hü geld sloeg. Twee behendige beurzensnijders, de echtgenote» T Servranckx zijn te Brussel veroordeeld, de vrouw tot 5 jaren en de man tot 2 jaren gevang. Die lieden gaven zich uit voor kleermakers, maar leefden slechts van gauwdieverij. Te Gosselies (Henegauwen) is een ijselijke misdaad gepleegd. Een meisje van II jaar vermoord en haar lijk in den waterput gesmeten. 't Schijnt dat er door vissehers van Oostende eenen waivisch is gevangen van 40 meters lengte. Zater dag stond de zeedijk vol volk om kadé te zien afkomen. Er is t'Ant werpen quansuis een woning afgebrand door 't omvallen eener petrool- lamp. Dank aan de vlijtige opzoekingen der policie van Etterbeek, is de laatste en voornaamste dader der misdaad van het Soniënbosch, gisteren in de hoofdstad aangehouden. Het is de genaamde Leopold Raes, oud 44 jaren, wonende te Etterbeek. Hij is een gevaarlijke kerel en wordt door zijne gezellen beschuldigd van hen aangehitst te hebben, de jacht wachters op het lijf te vallen. Een ingenieur van het bestuur der ijzeren wegen van den Grand Central, M. Belleroche, heeft het middel gevonden om met weinig kosten al de rijtuigen van eenen trein te ver warmen. Zijn stelsel bestaat hierin, een stroom water, verhit op 38', onder den ganschen trein te doen doorloopen van uit den tender, naar wel ken het water terugkeert. Aldus behoudt men eene behoorlijke warmte, in al de kompartimenten en gedurende do reis. T'usschen Antwerpen en Charleroi wordt dagelijks eene reis gedaan deór eenen trein, die op deze "wijze verwarmd is. Op eenen zolder der vrijdagmarkt te Gent heeft men dijnsdag eenen matrassenklopper doodgevonden hij was maar 23 jaar en schijnt deor eene aderbreuk bezweken te zijn. Te Montenaken (Limburg) is eene korenmijt van 3600 schoven af gebrand, tengevolge van kwaadwilligheid, wordt er gesoupQonneerd. .Het HuisDopter, van Parijs, heeft een Portret van Z. H Pius IX, grootte van een doodbeeldeken, uitgegeven nooit werd de Paus natuurlijker en treffender afgebeeld -. op den anderen kant is 't leven gedrukt van Z. H. en een gebed en die Gedenkenissen, die een ieder zal willen hebben, zijn te koop bij F. De Galan-Daens, aan 12 cen tiemen, franco overal. Ons volgend nummer zal tot gedachtenis en verheerlijking van onzen diepbetreurden Paus zijn... De graveurs zijn van n« af bezig. LEUVEN Tarwe, 29 fr. Rogge 19,00 Voederhaver, 20,50j TarwebIoem42 tarwe zemelen 12,50 fr.; Aardappels 00 fr; Boter per kilo 2,65. AALST Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 26,00, Vlas per 3 kilo 4,00 6 5,52; Aardappels 13,00; Hop 00 fr; Boter, 3 kilos 8,00 h,9,82. DENDERMONDE: Lijnolie, 52 fr; Kempelie, 60 fr.: Raapolie, 00 fr.; Koolzaadkoeken, 21,00; Raapkoeken, 18 fr. Boter, per kilo, 2j72 ft 3,20; eieren, per 25, 2,09 k 2,91. GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,00; Haver, 22,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,63; Vlas per kilo, 1,42; aardappels, 12,00; lijnzaad,35 fr. koolzaad, 40 fr.' NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 19 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, i3 a 14 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 2,25. ASSCHE. Tarwe 29; Haver, 22,5o; hop 5o; boter 1,43. LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 16 fr.; Haver, 14,50. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,5o; Boekweit 17,95; Haver 16,00; Vlas 5,70; Aardappels, 11,00; boter, 2,67; Hooi, per honderd bussels, 4r,oo; eieren per 26, 2,69. Eergisteren waren t'Antwerpen ter markt te koop gesteld 10 stie ren, 96 ossen, 252 koeien, 3 kalveren. De besteedde prijzen per kilo gram op voet zijn: stieren, fr. 0,45; ossen, fr. 0,9a a 1,05; koeien, fr. 0,65 a0,95; kalveren, fr. f,05 a 1,15. Verloren te Aalst of rond die stad eenen Witten Jachthond (leef) met bruine plekken; denaam is Mina. Goede belooning aan die hem wederbrengt. Inlichtingen in ons Bureel of in 't Policiebureel. Te Koop in ons' Bureel: Boeken voor de Maand Maart Winteravonden van den H. Joseph, 75 H. Joseph, Voorspreker in hopelooze omstandigheden JL50 Laatste Tijdingen. Langs alle kanten is de eerbie dige ingetogenheid voor Z. H. Pius IX groot. Men spreekt bij zonder van Ierland, waar de beweging alleraandoenlijkst is en alles overtreft wat men ooit ievers gezien heeft. De Katholieke Ieren we ten dat Pius IX hun kloekste Verdediger was. ten allen ti:de. Over den Oorlog geen ander tijdingen, alsdat Engeland zich sterk wapent; dat de Russen niet ver van Konstantinopelen zijn en nagelvast van zin die stad te bemeesteren, zoodra Engeland zijne Vloot durft vooruit zenden.

De Werkman | 1878 | | pagina 4