Het overlijden van Z. II. PIUS IX. WB^ea- De Werkman De Triomf der Pauzen en de kracht van 't Christene Geloof is nogmaals gebleken bij het overlijden van den tegenwoordigen Paus» onzen roemrijken en welbeminden Pius IX. 't Is nu al 1800 jaar dat de booze geslachten tegen "t Pausdom opkomende 3o eerste Pau zen werden gemartiliseerd, en al hunne Opvolgers tot Pius IX toe, werden door duizenden tongen, in duizenden schriften belogen, be lasterd en met den ondergang bedreigd de Pauzen hadden meer maals tegen hun de grootste keizers, de wereldveroveraars, omdat de Pauzen van Roomen, zelfs al stond er hunne dood op, het recht van 't Volk, de regels der Waarheid handhaafden en aan de Keizers herinnerden dat zij eens, benevens den minsten arbeider, aan den algemeenen Vader zullen rekening geven. In de 9e, ioe, ne, i2e en 13e eeuw, tegen welke woeste Vorsten hadden de Pauzen niet te kampenWelke macht van ketters kwam er in de i6e eeuw niet op En welke spotternij werd er in de en i8e eeuw naar 't Pausdom niet gericht! En Napoleon I, g'heel de wereld beefde voor hem, en een oude Paus alleen dierfhem zeggen: NEEN, dat mag niet zijn! En op onze dagen, wat zien wij niet? Napoleon III, Wilhem van Pruisen, de Czar van Rusland, zijn het de hevigste vijanden van 't Pausdom niet en is er ooit eene drukpers geweest gelijk op onze dagen! Men mag zeggen dat er duizendemekaniekedrukperssen, als zoovele kanons, dagelijks op 't Pausdom gebrakt staan nooit werd er zoo arglistig gelogen, zoo wreed gelasterd en nogtans, 't Paus dom tromteert en wij zien dien Triomf helder uitschijnen in de tus- schen-regeering, terwijl dat het lijk van Z. H. Pius IX daar te Roo men, in de St Pieterskerk is uitgesteld. Wat gebeurt erin de wereld? Te Roomen, waar de Revolution- nairs en de Geheime Genootschappen al 7 jaar a'hand op hebben, de volksbeweging is er aandoenlijk't is een haag van rijtuigen, een zee van volk die toestroomt, niet eenen dag, maar negen dagen, en zoolang als het eerbiedweerdig lichaam boven d'aarde is; niet uit nieuwsgierigheid, maar met diepen eerbied en innige liefdede gazetten zeggen dat de policie overrompeld werd, dat ijzeren hek kens als glas gebroken werden, dat men nog nooit zulken toeloop gezien heeft, en zulke diepgevoelde betooging.... En wat zien wij in dander landen van de gansche wereld? Van land tot land, van stad tot stad, van dorp tot dorp, iedereen is bezig me/ Pius IX, met den Pausnooit genoot de machtigste Keizer het honderdste paart der vrijwillige eer. welke aan Pius IX wordt bewezen! En hoe dur ven de vijanden der H. Kerk nog van dwang spreken? moet de Kerk dwang gebruiken, als men ziet hoe de Volkeren, zelfs zonder eenige vermaning, naar haar komen toegestroomd? 't Zijn d'herten, 't zijn de zielen die spreken, 't zijn millioenen en millioenen die hunne vurige aangekleefdheid aan 't Pausdom getuigen. Het leven van 5o schrijvers zoute kort zijn om te beschrijven hetgeen er, in de Christene wereld, sedert 10 dagen plaats grijpt; te Parijs, in den dienst, waren vijf Bisschoppen, 4 Ministers, 120 Senateurs, waaron der 4 Generaals, i5o leden der Kamers, Mevrouw de Marechale Mac- Mahoneen koor van 400 zangers voerde de Mis uitgansch Frank rijk door, wonen de Rechters, in korps en tenue, de lijkdiensten bij; in Protestantsche landen zelts, in Engeland en Pruisen, te Berlijn en te Londen, is de beweging groot; te Berlijn woonden al de Geko zenen van Elzas-Loreinen, zelf de Protestantsche, den Dienst bij; te Brussel werd de menigte, in de kerk aanwezig, op 10,000 geschat; er waren 5 ministers; te Gent was de St. Baafskerk te klein; maar wat willen wij van de groote steden spreken? In al de Vlaamsche gemeenten, men mag zeggen is de rouw algemeen, zonder eene uitzondering; zooveel zielen, bijna zooveel herten die opengaan van Pius IX, die bidden tot lafenis zijner ziel; want, gelijk in 't man dement van Z. H. onzen Bisschop staat, hoe grooteren staat, hoe grooter verantwoordelijkheid; er moet gebeden worden voor den Paus, en Pius IX zelf, toen hij als Kardinaal naar 't Konklaaf trok in 't welk hij Paus gekozen werd, vermaande zijne geloovigen, van voor de ziel van Gregorius XVI te bidden; er is dus, uit recht en plicht, oneindig veel voor den Paus gebeden, maar tevens hulde gebracht aan de gedachtenis van dien grooten Man, en eene guldene bladzijde geschreven in 't boek van den Triomf der Pauzen. Laat de Diplomaten maar veinzen, de Vrijmetsers maar samenzweren, de slechte schrijvers maar lasteren en liegen de Waarheid vereenigd met de liefde, zal zegepralen; Mgr Manning schreef het van over lang De i9e eeuw zal twee machten doen uitschijnen: de Pausen 't Volk! W'hebben de macht van den Paus gezien, in g'heel 't leven van Pius IX, 't welk, zoolang de wereld staat, in geheugenis zal blijven, en daameven heeft zich, op alle groote tijdstippen, de macht van 't Christene Volk getoond Negen dagen lang zijn er te Roomen plechtige Lijkdiensten ge weest, in St-Pieters en in aide andere kerken; maandag was de laatste Dienst, in 't bijzijn van al de Kardinalen, en daarna is het eer biedweerdig lijk in de onderkerk gesteld om later vervoerd teworden naar de Kerk in de welke Pius IX begeerde dat zijn dood lichaam de verrijzenis zou afwachten. Bijna al de Kardinaals waren te Roo men aangekomen en maandag avond moesten zij zich opsluiten, om, door overweging en gebed en den bijstand Gods, voor Pius IX eenen Opvolger te kiezen. Ons Heer waakt over zijne Kerk, doch hij vraagt de menschelijke medewerking, de gebeden der Geloovigen en het wijs onderzoek der Kardinalen; er is te Roomen een bijzon der Paleis, voor de kiezing des Pauzes, maar de zoon van Victor- Emmanuel woont daar nu, en bijgevolg heeft men een deel van 't Vatikaan moeten nemen om er 't Konklaaf te honden. Die vergade ring duurt soms twee, maar dikwijls ook acht of tien dagen, volgens dat de stemmen zich verdeelen of rereenigenin alle geval, binnen eenige dagen zal de 258e Opvolger van den H. Petrus gekend en uitgeroepen zijn; wie gaat dien zwaren last op zijne schouders moe ten nemen? Wie zal, gelijk Pius IX, in tranen moeten uitbersten en zeggenO Heer wat vraagt ge van mij ?welke verantwoordelijkheid? Maar, nogtans, uw wil geschiedeWant Paus zijn en bijzonderlijk in onze tijden, 't is een zeltsopoffering van geheel zijn leven de we reldsche kroonen worden gezocht; de Pauzelijke kroon wordt ge vreesd, omdt t de Kardinaal die Paus wordt, weet dat hij den aller- eersten den Koninklijken Weg des Kruizes moet betreden, het allerawaarste Kruis op zijne schouders tillen, en wezenlijk den Dienaar der Dienaren Gods zijn, gelijk de Pauzen teekenen. Het Heilig Kollegie is dus vergaderd en de Katholieke Wereld verwacht met eerbied de tijding van den naam des wettigen opvolgers van den H. Petrus en zijne eerste zegening. Hem worden nieuwe, harde vervolgingen voorzegdmen spreekt van den toekomenden Paus 't Vatikaan af te nemen en dan zou hij noodzakelijk buiten Roomen eene schuilplaats moeten zoeken. Maar, even als Pius IX, zal zijn opvolger, na God, in 't Christene Volk, zijnen besten steun, zijnen rechtzinnigsten troost vinden. Se laatste aanspraak van Z. H. Pius IX. Den 2 februari j. L, kwamen de afgeveerdigden van de romein- sche geestelijkheid der parochiën, kerken, collegiën en geestelijke orden, den heiligen Vader huldigen op den 75° verjaardag zijner eerste communie. Pius IX sprak hun de volgende woorden toe Het is eene groote vertroosting voor mij, u hier vereenigd te zien, rond mij eene aangename kroon van verkleefde zonen vor- mende. Ik dank u voor den iever, dien gij niet ophoudt aan den dag te leggen voor de hoede en zaligheid der zielen welke u toe- vertrouwd zijn. Ik bedank de herders en wachters der zielen, die trachten veel te doen bidden, en veel te doen tot de heilige Sacra- i( menten naderen. Ik bedank de herders der zielen, zoowel de priesters in de wereld als die der kl«osterorden, voor de gebeden, welke onder hunne geleide de geloovigen niet opgehouden hebben voor mij ten hemel te stieren, en ik verzoek u in mijnen naam, al deze u a toevertrouwde zielen te danken. Bedankt ze, en doel haar weJ verstaan, dat ik God bid, haar de volherding te schenken in het gebed, in het dikwijls ontvangen der heilige Sacramenten, en in de trouw aan het opperhoofd der Kerk. Zeg aan de geloovigen dat ik hunner gedachtig ben, dat ik alle dagen voor hen bid, opdat God zijne beschermende hand van hen niet aftrekke. Ik zal u, bij deze gelegenheid, slechts ééne zaak zeggen en dan u laten gaan. Ik weet wel dat er in de verschillige parochiën onwe- tende zijn, die zelts de noodzakelijkste dingen van den godsdienst niet kennen. Ik weet insgelijks wel dat de ouders, die hunne kin- deren in die onwetendheid in zake van godsdienst laten opgroeien, groote plichtigen zijn; doch ik weet ook dat wij achter de zonda' ren moeten loopen opdat zij zich bekeeren, en achter de onw e- tenden om ze te verlichten. Zoekt dan de onwetenden en verlicht ze met iever opdat het niet gezegd worde dat er hier, in 't middenpunt der katholieke wereld, zielen zijn die de bijzonderste geheimen onzer heilige religie niet kennen. Spant al uwe krachten in om die schande uit Rome te doen verdwijnen, en dat door uwen iever en uwe gebe- den voor de bekeering der zielen, het licht der waarheid overal in deze heilige stad schijne.

De Werkman | 1878 | | pagina 1