Verschijnt alle Vrijdagen DE GEBEURTENISSEN. De erkman Verscheidene Berichten. Ten eersten Er is nu uit Bolonië (Italië) geschreven dat daar een schoon Portret van Z. H. Leo XIII gemaakt is, waarvan de prijs 5,00 is, maar 't welk onze Lezers als Premie voor 1,50 zouden ontvangen of' wel 2,50 voor 't Portret van Z. H. Pius IX erbij wij hebben naar Italië geschreven om eerst een staal van die Portretten t'ontvangen, ten einde met kennis van zaken te oordeelen. Wij rekomman- deeren niet geerne iets, zonder het ge zien of gelezen te hebben. Ten tweeden. De testimoniums van den zegen Zijner Heiligheid Pius IX aan de Verspreiders en Uitverkoopers van de Werkman, liggen gereed. Ze zullen met gelegenheid t'hunner be stemming geraken. HeerM. te StNi- kolaas, de namen a. u. b. ik moet die stuks onderteekenen. Ten derden 't Kan cebeuren, 't is gebeurd, (te St-Denijs, bij Kortrijk, zegt ipen) dat er iemand verscheidene jaren' De Werkman ontvangt, zon der dat er hem een betaling is ge vraagd. De plicht van dien persoon, de strenge gewetensplicht is van zijn geld op te sturen; onder de duizende Inschrij vers kan er ons eenen ontsnappen wij ZESDE JAAR N* 280 Maart 1878 Prijs in bareel of winkels 5 centiemen. Met de post of te hmis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. bieden uit respect, De Werkman aan eenige personen die daar recht toe hebben, maar buiten dat, moet eiken deen betalen anders zouden wij algauw op ons slep zitten. 2,50, 2 franksites, als men 't port afrekent, 't is toch niet te veel om een grondig jaar, 52keeren, ons gazet t'ontvangen 'k Ben zeker, moest er iemand zijn die de betaling wilt fradeeren.de boomen zelfs zouden hem achterna roepen Bemerkt wel, over de generaliteit hebben wij ons te beloven, straf te beloven; 't en zijn maar eenige excepses. Ten vierden. De graveurs zijn ziek maar wij hopen toch dat ze zullen genezen en ons iets puiks leveren, een echt Portret van Z. H. Pius IX, om als herinnerings-nummer van dien groo- ten Paus te dienen. Ontvangen uit St-Denijs Westr. 7,50; uit Maeter 2,50 voor Sulsike 5,00 voor 77 en 78. M. Vriend te Aarschot, alles is ont vangen en aangeteekendik zal u schrijven tot hoever. De twee eerste liederen van Lowet- Joos zijn verschenen en in expeditie. Er is te veel groot nieuws. Wij weten schier niet waar eerst ons oogen wenden. Uit Amerika komen nu de berichten toe over de eer, die er aan Z. H. den roemvollen Pius IX is bewezen; in den Lijkdienst te New-York was de President der Vereenigde-Staten aanwezig; die man is Protestant, en toch, hij kwam hulde brengen aan het Opper hoofd der Christenen, aan den grootsten en deugdrijksten Man on zer eeuw... Welke les voor sommige Christenen! Roomen, geheel de Christene Wereld is in feest, van het oogen- blik dat de tijding over den nieuwen Paus is afgekomen; overal klokkengelui, overal geestdrift, Te Deums, bevlagging, verlichting! 't Is de gewoonte, te Roomen, dat de nieuwe Paus aanstonds zijne zegening aan de menigte op St Pietersplein komt geven en daarna rond de stad Roomen trionfantelijk wordt gevoerd. Heden kan dit niet geschieden, vermits de stad Roomen door den Koning van Savoye is ingenomenderhalve heeft de eerste zegening in St Pieterskerk plaats gehad en aanstonds nadien is de Paus terug gekeerd na 't Vatikaan, om er de funktiën van zijn verheven ambt te beginnen. Er zijn reeds eigenhandige brieven weg van Z. H. Paus Leo XIII naar al de Mogendheden. De Gezanten zijn ontvangen. Eene Encycliek gaat aan de Christene Wereld gestuurd worden. Reeds voor de Kiezing hadden de EE. Kardinaals eene protesta- tie geteekend, in den naam der Christene Volkeren, tegen den roof der Kerkelijke Goederen in Roomen en Italië. Men spreekt gedurig van verzoening, maar eerst moet de herstelling komen. De roemvolle Pius IX heeft dus een Opvolger op den Stoel van den HPetrus, op dien Stoel waar zoovele doorluchtige en groote Mannen verschenen zijn; Mannen, die in de wereld, Vrijheid, Be schaving en Welvaart hebben gebracht; zonder de Pauzen van Roo men zou Europa niet veel beter zijn als Azia en Afrika, waar 't Heidendom met zijne walgelijke ondeugden heerscht. De Opvolger van Pius IX, is Leo XIII, een waardige Ouderling, rijk van ondervinding, die den geur zijner deugden geheel Italiëdoor heeft verspreid en bij groot en klein gekend is, als een Man die 't recht wilt en voor 't recht staat, als een goede en waakzame Her der, steeds bekommerd om zijne kudde in goede weiden te brengen en, zonder vaar of vrees, zich aan 't hoofd van zijn Volk tegenover den vijand of 't gevaar te stellen. Welk eer voor Belgenland, voor VlaanderenPaus Leo XIII is hier Nuntius geweest; in 1843; hij kent België, hij kent Vlaanderen; Hij is te Leuven, te Gent, te Jette, te Hal geweest; Hij heeft Vlaan deren niet vergeten en toen er over eenige jaren een Deputatie Bel gen bij Z. Heiligheid ging, dan zegde hijIk zal mij bij u ver voegen, want ik ben ook Belg, in 't hert! Ons Heer geve Hem eene lange en gelukkige RegeeringOns her ten zijn aan Hem, gelijk ze waren aan Pius IX, gelijk z'altoos zul len zijn aan dt Stadhouders ChristiDie met den Paus doet, doet met God, werd door een Kerkvader van d'eerste eeuwen gezegd. Al wat Deugd is, is met den Paus, schreef graaf De Maistre De Paus heeft maar de Ondeugd en den hoogmoed tegen zich. En nu bijzon derlijk, dat Kerk en Paus zoo hevig vervolgd worden, zullen wij ons inniger vastkleven aan den H.,Stoel en aan den Persoon des Pauzes, om Hem te helpen en t'ondersteunen in den strijd welken Hij in on zen naam en voor ons geluk voert. Want, 't is ons belang, voor tijd en eeuwigheid, van met den Paus te doen; de afval van eenigen kan de glorie der Kerk niet beletten vallen er hier honderd af, er komen er in Engeland en Amerika duizend bijdaaraan ziet men hoedw aas de menschen zijn die zeggen: Ik ga met mijnen kop spelen tegen't Geloof, 'k ga onverschillig blijven jegens den Paus, ja zelfs hem vij andig worden! aan 't Geloof doen zij geen schade, maar aan hun eigen, oneindig veel. De Kerk, t Geloof kan ons missen, maar wij kunnen de Kerk of't Geloof niet missen voor den tijd niet, of voor d'eeuwigheid niet Het huis Pecci. De Figaro deelt het volgende meê betreffende het huis Pecci Carpinetto, de geboorteplaats van den nieuwen Paus, is een dorp van ongeveer vijf duizend inwoners, gelegen aan den voet van den berg Capreo, in 't midden der Campana Itomnna. Het landschap, alhoewel wila, is prachtig, De huizen te Carpinetto zijn klem en tegen den berg ge bouwd. Het huis Pecci is een prachtig paleis. Leo XIII stamt at van eene oude adelijke familie, welke zich te Sienna in de XV' eeuw heeft ge vestigd. De Paus heeft drie broeders, waarvan een, tot in 1848 tot de orde der Jesuieten toehoorende, nu eenvoudig priester is. Leo XIII is slecht een maal te Carpinetto geweest, namelijk in 1856, na ziine verheffing tot het kardinaalschap. De familie Pecci, welke een vaderlijk erfgoed bezit van een half millioen, brengt een gedeelte van het jaar te Roomen over nu echter is zij te Carpinetto. De kamers van Leo XIII, op de eerste verdieping, zijn volgens den ouden stjjl gemeubeleerd. In de voorkamer bemerkt men een portret van Pius VI en eenige schilderijen. In de zaal bevinden zich de familiepor tretten, onder welke dit van den nieuwen Paus, in kostuum van kardi naal. Het aangezicht is jong en vriendelijk en treffend van schoonheid. Ouder geworden, hebben'zijne wezenstrekken zich meer aangeteekend, doch altijd bewaren zij dit vriendelijk uitzicht, dat den nieuwen Paus zoo beminnelijk maakt aan al wie hem kennen. Het portret van den vader van Leo XII bevindt zich ook aldaar, in kostuum van franschen kolonel ad lionorem; zijne moeder, geboren Prosperi, is eene statige edel vrouw. In de slaapkamer staat een nederig ijzeren bed, slecht bekleed, aan welks hoofdeinde een zilveren krusifiks hangt op rooden grond. Daarneven is eene kleine huiskapel, zooals er velen zijn in de adelijke italiaansche huizen. Het is aldaar dat kardinaal Pecci de mis las, gedu rende zijn verblijf te Carpinetto. In de kerk der EE. PP. Kapucienen bevinden zich de grafstede der familie Pecci. Carpinetto is in feestzijne inwoners hebben den kardinaal Pecci nog niet vergeten; de ouderlingen vinden er behagen in, zijn jongelingsleven te vertellen. De oudste broeder van den Paus is 84 jaar, de tweede 76 jaar oud.

De Werkman | 1878 | | pagina 1