Sameuspraak over de groote gebeurtenissen. De KERK, Volksboekje, aan 10 centiemen. studenten ten getalle van 1300, de fanfaren maatschappij aan 't hoofd, de voornaamste straten van de stad doorkruist. Allen droegen de pau selijke kleuren en vele pauselijke en nationale vaandels luisterden den stoet op. Ten 8 ure 's avonds werd er eene serenade aan den rek tor gegeven. Het volgende telegram is naar Roomen verzonden Aan zijne Eminentie kardinaal Simóoni, in het Vatikaan, Roomen. J)e 1300 studenten der katholieke Universiteit van Leuven juichen den naam toe van Zijne Heiligheid Leo XIII en geven een openbaar be wijs van hunnen eerbied en diepe verkleefdheid aan den Heiligen Stoel. DE KOMMISSARIS DER STUDENTEN. Eene overeenkomst tusschen de studenten en de geestelijkheid getrof fen, heeft op zondag de algemeene verlichting doen uitstellen. Lang LeVe Leo XIII DIe faUs-konIng Is Der gansChe ChrIstenheID O ja, hij leve lang die 't roer heeft vastgegrepen Van Petrus' huikje dat geschokt, geslingerd wordt, Doer stormen, die, zoo vaak den scheepling 't hart benepen, Wijl baar bij baar verwoed op 't vaartuig kwam gestort Hij levedie voortaan de richting zal bepalen Die 't scheepje houden zal. Dc taak is groot en zwaar Maar uit den Hoogen zal en licht, on sterkte dalen En 's Heeren Stuurman si aat geharnast voor 't gevaar. Hij zag met eigen oog de groote Pius strijden. Gehuldigd en bemind in 't verste wereldoord. O Peccigij, door God in eeuwige besluiten Bestemd om op het spoor van Mastaï te gaan, Gij zijt de baak waarop het stugst geweld zal stuiten Dat 's Heiland's Kerk bevecht er. wil ten gronde slaan. En waren om uw' troon geen blanke bajonnetten Nocli krijgers, afgericht op moorden plundertocht Gij zult het Kristenvolk getrouw aan 's Hoogstenswetten En uw bevelen zien, en aan uw' treon verknocht. Uw naam zal voor dat volk de naam eens vaders wezen, Die vloeien zal in 't stil en vurig smeekgebed, Uit kinderlijk gemoed tot de Almacht opgerezen Die d'hopelooste zaak door 't enkel willen redt. Oud Rome moge vrij met zijne helden prijken Die 't gansche wereldrond deen siddren door hun macht Of andren met hun tal geroofde koninkrijken Met volken onder 't jok der slavernij gebracht, Wij, Kristenen, magen toch met meerder fierheid roemen Ons Pauzenreeks, nu meer dan achtien eeuwen oud En LEO XIII thans ons heilg'e Vader noemen Het zienlijk Hoofd der Kerk op Petrus' rots gebouwd F. Walgraef. De Vrede van Konstantinopel Het vredesprotokol tusschen Rus en Turk is teStStefano reeds onder teekend, en moet binnen de 10 dagen (23 februari) te Konstantinopel door wederzijdsche goedkeuring bekrachtigd worden. Die vrede zal den schoonen naam dragen van Vrede van Konstantinopel. Zijn ware naam is vernietigin g van den Turk en opperheerschappij van den Rus. Nooit heefteen overwinnaar zulke verpletterende voorwaar den den overwonnen vijand opgelegd. Nu begrijpt ynen waarom d onderhandelingen zoo geheimzinnig wierden voortgezet, waarom de telegraf stil lag en stom bleef, waarom de Russen geen derde persoon in hunne conferencien met den Turk wilden hooren, waarom eindelijk zij als een onwrikbaar princiep vaststellen dat in 't aanstaande Congres de voorwaarden met den Turk onbesprekeiijk en onveranderiijk moeten aanzien worden. Gelijk men het gaat zien, de arme Turk wordt niet alleen uitgeplun derd en uitgekleed maar van zijn uitgemergeld lijf tapt de menschlie- vende kozak nog den laatsten druppel bloed af. En dit alles in den naam der beschaving, der christene bescherming, onder den dekmantel van menschlievendheid en vooruitgang 1° Bulgarië wordt een zelfstandig rijk merkelijk veranderd en ver groot, maar niet verbeterd het zal staan onder een prins wiens kiezing onderworpen is aan de Porte en andere mogendheden Gedurende 2jaren zullen 50 duizend russische soldaten Bulgarië beschermen en.... opeten. 2° Rusland mag aan Rumenië de stinkende moerassen der Dobrud- scha afstaan, en in ruiling de schoone en vette provincie van Bessarabië eisehen. 3° Servië krijgt eene groote uitbreiding langs Bosnië en Niseh. 4° Geene oorlogschepen mogen de zeëengten doorvaren, uitgenomen in zekere gevallen Ten allen tijde blijven zij geopend aan alle koop vaardijschepen. 5" Den armen Turk moet aan Rusland 1,400,000,000 roebels dokken Een roebel geldt 4 franken; dns 5 milliards en 600 millioenen. Bravo, Rus Ge zijt nog boven den Pruis die met 5 milliarkens kontent was. Maar eene kwestie die nog al serieus schijnt, is van te weten waar de Turk dat sommeken gaat opzoeken, hij die tot over den kop in schulden zit. De goede Rus heeft erin voorzien. De Turk mag zijne schuld betalen in land en schepen. Uit zijne schoone vloot zal Rusland 6 gekurasseerde schepen mogen uitkiezen. Het heeft nog voor andere panden gezorgd. Turkije zal afstand doen van Batum, Kars enz. en de gansche streek tusschen die sterkten gelegen. Daarbij zal een deel der schuld gewaarborgd zijn door den tol van Bulgarië, Egypte, en Ana- tolië, benevens de zilvermijnen van Heraclea. Daarbij nog èenige kloine lasten, als het onderhoud der turksehe krijgsgevangenen, de hemelliug der monding van den Donau, en eene vergoeding aan de Russen die te Konstantinopel gehuisvest zijn. Met die condities zal er waarlijk een duurzame vrede heerschen, ten minste tusschen den Rus en den Turk, want deze laatste is daarmee dood en vernietigd^ Maar er blijft te zien of Europa zijnen neus niet zal steken in dien aardigen vrede want zoo die voorwaarden onbesprekelijk zijn en onwe- derroepelijk, gelijk het Rusland vereischt, is een congres volstrekt nut teloos. Ook houdt Rusland er niet veel van, en vraagt dat het nog eens verschoven worde omdat zijne gevolmachtigden vooreerst naar St Pe tersburg hunne orders moeten gaan halen. Torna. Man, man, wat zijn er op die veertien dagen groote zaken gebeurd. Domien. 't Is waar, vrouw: Zijne Heiligheid Pius IX dood Trien. Dien grooten heiligen Paus, die in 't hert van 't Volk als vriend, als koning regeerde. Pius IX! dat klinkt gelijk de fijnste mtiziek- klank in de Christene herten Domien. Ja Pius IX, dood welken slag voor de wereld. We meen den en hoopten dat hij op de wereld den zegepraal der Kerk zou gezien hebben. Zie, hij hangt daar, den Man Tonia. Hij zal hem van uit den Hemel zien, Domien en ook is de zegepraal niet al begonnen F heeft Pius IX niet gezien en ondervonden de eendracht en den iever der Christene Volkeren F 't Geloof wordt ge weldig bevochten, maar 't Christene bloed is sterker als iemand wel denkt, en moest het er ooit opaan komen, ge zoudt de vrienden en voor- staanderen van 't Geloof uit den grond zien rijzen. Domien. En w'hebben dan verder de benoeming van 'ne nieuwen Paus, Leo XIII. 'k Ben nieuwsgierig om zijn portret te hebben, en het daar nevens onzen Pins IX te hangen maar we zullen weldoen nog oen beetje to wachten, tot dat er een echt protret afkomt. Tonia. Ze zeggen dat de nieuwe Paus zulken geleerden en goeden Man is. Domien. Kan't anders, menschF De Kardinalen worden benoemd uit de geleerdste en heiligste menschen der wereld. Zie 'ne keer Zijne Emenentie kardinaal Dechamps is er in 't land 'ne geleerderen menschF En zoo gaat het overalen wij mogen zeggen dat in 't Heilig Kollegie der Kardinaals de geleerdheid en de deugd van g'heel de wereld ver- eenigd is. Tor,ia. En wat gaat er nu gebeuren met den nieuwen Paus F Domien. Och, mensch, 't zelfde als met den ouden Zijne Heiligheid Leo XIII zal 't Goed voorstaan en 't kwaad bevechten, werken om den algemeenen Meester, Ons Heer, overal te doen heerschen, tot 't ge luk van 't menschdom. Tonia. Is 't waar, gaan z'hem zijn Paleis afnemen F Domien. Dat kan ook gebeuren.nogtans nu dat ze den geestdrift van 't algemeen gezien hebben ten voordeele van den Paus van Roomen, zullen de slechte zich wel wat inhouden. Doch, er mag komen wat er wil, de Paus zal Paus blijven en hersteld worden in zijn rechten God geve dat dit algauw gebeurewant anders zal Europa mngokeerd worden door straffen. Tonia. Hoe dat er menschen toch zo# dwaas zijn van iets te bevech ten, dat niets anders beoogt als 't goed en 't welzijn. Domien. 'tlsde Vrijmassonnerij Tonia, of d'Helle en ten anderen ook 't leven is 'ne strijd, zonder strijd geene belooning Ons Heer zou zeer gemakkelijk iedereen hebben kunn#n dwingen van 't Ciiristene Geloof aan te kleven maar hij vraagt kinderen en geene slaven, vrij willigers en geen gedwongen manneniedereen is vrij, maar God zal hierna ook vrij zijn iedereen l« beloonen of te straffen Tonia. Ja en dat alles zoo rap voorbijgaat.... Zie 'ne keer, op 14 dagen, wat evenementen 't schijnt 'nen droom! zoo rap is alles gepas seerd!... En zoo zal't gaan met ons en met iedereen.... onverwist, zonder dat wij 't bijna weten zullen wij op 't bauksken van den grooten Meester zitten Domien. - En waarheden zijn, vrouw waarheden zijn Zie hier den uitslag van den Raadselprijskamp Zele Voorde Poézij is den'eeraten prij* toegewezen aan J. B. JSchauvliege Strijpen, met vijf opgeloste raadsels. Ziehier de oplossing De Doodstrijd ja, is aller menschen lotgeval, Hij zelfs den kloeken held Osman (moét zijn Schaapman roemrijken dichter) niet sparen zal, Al wat op aarde leeft heeft 't mes der dood te duchten. De beste Kalfkok zelf, die zal het niet ontvluchten Men wone te Appelterre of 't Sinte Nikolaas, De Dood welhaast ons de armen bindt en is ons baas. J. B. Schauvliege Strijpen. Eervolle meldingen aan de volgende hoeren die allan schoone oplossingen in verzen ingezonden hebben. 1 Alfons Van Langenhove Baardegem. 2 Jozef Truiman Beveren Waas 3 H. Van de Velde Leuven, 4 August De Meester Wetteren, 5 V, Eeekhout IS- Maria, Hoorebeke, 6 D. Celie Desteldonck, 7 L. Jacquet S. Gilles Waas 8 Domien De Mechelier Viane, 9 Desire Robinon Denderhautem, P. Meskens Grembergeii, Chailes De Buynder Sint Nicolaas, Alfons Vereist Meerdonck, 13 L Dupont Sint Gilles Waas. Voor de oplossingen in Proza, is den prijs toegewezen aan Jan Gortebeek Dendermonde die al de raadsels opgelost heeft. 1 Doodstrijd, 2 Schaapman, 3 Mes'sem) 4 Kalfkoe, 5 Appelttrre, darmen. Eervolle meldingen aan de heeren De Beule Firmin en Benoit Van Trimpout, studenten te Geeraardsbergen, P, L. De Coster Sint Catharina Lombeek, P. De Mcsel [mpe Edmond Vierlinck Meenon, Louis dedonder Zele, Gustaaf Verzele Melden, Remy Vaniaele Berckem, J. avoux Geeraardsbergen, Coralie \an Weymeersch Sinay, C. L. Pauwels Seveueeoken, J. a. Waem Beveren. G. Bollaert llaasdonck, Frans de Bruyne denderhautem, L. Van der Vynck Grerabergen. Wij bedanken al de heeren mededingers voor hunne welwillende medehulp tot bet opluis teren van onzen eeraten prijskamp en beloven hun tegen den naastkomenden winter oenen nieuwen Prijskamp die in prijzen zeer aanzienlijk zal wezen, J, B, Russische wreedheid in Siberië. Er is te Roomen 'ne Poolsche Priester aangekomen met een adres van 200 Priesters die in Siberië het katholiek Geloot belijden en alle slach van pijnen onderstaan: honger, mishandelingen, torturen. Er zijn in de streek waar wij waren, 80,000 katholieken, verhaalt die Priester, en 't was ons streng verboden, eenig kerkelijk ambt uit te oetenen. Des winters onder eene koude van 25 graden, moesten de Priesters verre tochten doen eens kwamen zij ten half drie 's nachts t'hunner bestem ming toe uitgeput van vermoeidheid, werden ze 111 eene vuile en be smette gevangenis opgesloten hier gaf de pater Kapucien Slotwinski, die 71 jaar oud was, den geest; verscheido onzer hadden bevrozen lede maten anderen werden ziek of kreupel. 't Is zuiver bij mirakel dat die Priester ontsnapt is, om aan den Paus 't verhaal der Russische wreedheid te doen. Schrikkelijke ramp. -'tis nude gewoonte in d'hötels van Parijs, dat de Reizigers naar de Kamers der hoogste stagiën opgehaald worden en dus in hunne appartementen komen zonder, 'ne voet te verzetten. Dezer dagen werd eene dame aldus opgehaald, als zij reeds zeer hoog was, brak de keting, de dame dood en twee bedienden. Tiidingen uit Ro om e n Pater Secchi, de geleerdste Sterre- kundfo-o der wereld en de bijzondere Vriend van Pius IX, is overleden. De Pauzelijke kroning 'zal plechtiglijk geschieden zondag, 3 maart, in St-Pieterskerk.

De Werkman | 1878 | | pagina 3