loschrijvingslijsl EEN PASTQOR. Verhaal, door Louis Veuillot. voor d« uitgehongerden der Provineie Coimbatora, (Indie) 1407,34 MARKTEN,HANDEL EN NIJVERHEID LEUVEN Tarwe, 29 fr. Rogge 19,50 Voederhaver, 20,50; TarwebIoem42 tarwe zemelen 12,50 fr.; Aardappels 13 fr; Boter per kilo 2,60. AALST Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 26,50, Vlas per 3 kilo 4,70 5,35; Aardappels 13,75; Hop 00 fr; Boter, 3 kilos 8,93 k,9,54. DENDERMONDE: Lijnolie, 61 fr; Kempolie, 66 fr.: Raapolie, 00 fr.; Koolzaadkoeken, 21,00; Raapkoeken, 18 fr. Boter, per kilo, 2,62 k 3,20; eieren, per 25, 2,09 k 2,51. GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,50; Haver, 22,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 3,36;Vlas per kilo, 1,42; aardappels, 13,00; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 40 fr. Aalst, drukkerij met snelpers van Daens-Mayart. H. JOSEPH, Patroon der Kerk, Patroon van Belgenland, Patroon der Christene Familiën, bid voor ons, Zoodra zij er in toegestemd hadden om mij in de kerkte komen hooren en mijne raadgevingen aan huis te ontvangen, viel mij alles gemakke lijk. Om de bijgeloovigheden werd voortaan gelachen de vrijdenkers, die zich bij onderscheiden gelegenheden voor mijne redeneeringen of die mijner werklieden moesten gevangen geven, verloren alle aan zien. De hebzucht zelf diende ons om de hebzucht te overwinnen. Wij deden hen inzien, dat zij slechte berekeningen maakten, en dat zij, door meer uit te geven, meer zouden verdienen. Op den predikstoel waren wij, mijn kapelaan en ik, priesters daar buiten waren wij leeraars in de staathuishoudkunde, natuurkundigen, sterrenkundigen, rekenaars enz. De directeur der bouwwerken, een man van geloof en helder ver stand, richtte een Klein bankierskantoor op, om den woeker te doeden. Eene zeer eenvoudige geldbeleening op terreinen, voor het gesticht aan gekocht, stelde hem in staat de boeren er toe te brengen hunne bezwaarde landerijen allengs van de schulden te ontdoen, door afkortingen niet in specie, maar in leveranties en werkuren. Iedereen won daarbij, behalve van zelf de verachtelijke woekeraars, naar wier klachten niemand luisterde. Kortom, mijn vriend, deze landstreek is niet weer te kennen, en onze vorderingen in het goede gaan met den dag verder. Ja, iederen dag geeft de een of andere weerstrevige tegenstander, de een of'andere oude vijand de wapens af. Zij geven zich over voor het geed, dat de godsdienst hun heeft bewezen, en toonen zich wezenlijke voorbeelden van edelmoedig heid. Een onzer woekeraars heeft kort voor zijn dood, de helft van zijn slecht verkregen rijkdom aan zijne slachtoffers terug gegeven en het overige aan de armen in een testament, dat op zijn verlangen, tot meer dere eer van God, openbaar is gemaakt. Er zijn bijna geen vijanden meer, die zich niet verzoend hebben. Het leven der ouden van dagen wordt niet langer door slechte behandeling verkort, de armen krijgen ónderstand, de kinderen worden in de vreeze des Heeren opgevoed. In elk huis, rijk of arm, hangt op de voornaamste plaats eene stichtende schilderij, met den gewijden palmtak er half achter gestoken. De kerk is 's Zondags twee malen gevuld, in de Mis en in de Vesper. Als de pas toor preekt, verlaat niemand de kerk meer, erfde weinige halsstarrigen, die den drempel nog niet over willen, hebben toch reeds hun plaats in de kerk, waar zij eens zullen neerknielen. Niemand sterft meer zonder d'H. Rechten. Het opkomende geslacht zal nog beter zijn. Wij hebben twee scholen, eene broeder- en eene zusterschoolze worden trouw be zocht. Als thans een vader weigeren zou zijne kinderen naar school te sturen, zou hij met den vinger nagewezen worden. De jeugd wordt zeer goed onderwezen, en wanneer een arm mensch voorbij komt, zie ik vaak een van de kleinen een aalmoesom Gods wil geven. Drie onzer jonge boeren zijn dit jaar naar het seminarie gegaan zij zijn de eersten sedert 60 jaar, doch anderen zullen hen volgen. Gij zult ons gesticht moeten bezoeken, dat al te klein begint te worden want van heinde en verre verzoekt men om opname. Groote God, wie zou hebben kunnen zeggen, dat ik eens getuige van dit alles zou zijnEn ik ben lafhertig genoeg geweest om te morren over de opofferingen, waarvan dit alles de beloo ning moest zijn De pastoor zweeg. Ik drukte hem stilzwijgend de hand en wij gingen de scholen en het gesticht bezoeken. De bijzonderheden van dit bezoek zouden mijn verhaal maar noodeloos langer maken laat ik zeggen, dat mijne bewondering voor den goeden pastoor daardoor nog toenam. Zijne vooruitziende liefdadigheid scheen de grenzen van het mogelijke bereikt te hebben; hy zelf echter dacht er niet zoo over. Hij wilde dat zijn gesticht een centrum zou worden voor zieken en gebrekkigen van tien mijlen in de ronde. Ja, ja, zeide hij mij, ik zal mijne naburen van al die doodeters zooals zij ze noemen, ontslaan en hun in plaats daarvan kloosterzusters zenden, die hun leeren zulke schatten niet langer te versmaden. Mijne naburen zijn daar al beter toe gestemd dan zij zelf meenen. Dien kant uit, waar gij my vanmorgen ontmoet hebt, haat men mij nog maarden anderen kant uit heb ik reeds vrienden. Men moet overal van mij hou den, opdat men Hem beminne, die mij zendt. A propos, gij moet in 't dorp niet vertellen dat men mij met steenen gegooid heeft, want anders zouden stellig eenige van onze jongelui Zondag na de Vesper ginds heengaan om afrekening te houden. De dag spoedde reeds ten einde. Ik verzocht den goeden pastoor mij aaar het kerkhof te geleiden wantik wildeden volgenden morgen na de Mis afscheid van hem nemen. Ja, zeide hij mij, kom op het graf van mijn neef en mijne nicht bidden. Kom Goa bedanken van mijn hart zoo zwaar te hebben laten treffen, gelijk men den dorschvlegel laat vallen op den korenaar, opdat de zaadkorrels er uit vliegen, die een vruchtbaren oogst moeten geven. De beide graven waren naast elkaar niets wat ze onderscheidde van de overigeneen eenvoudig kruis, zonder datum, zender naam stond op elk graf. De naastenliefde van den priester had hier op aarde geen an dere plaats voor die beide nagedachtenissen willen laten dan zijn hart. EINDE. -w-ea-e-o- VARIA. Ryke menschen zouden de schoonste manieren moeten hebben, en 't is dikwijls 't contrarie zoo verzoekt men ons te melden dat er rond Denderleeuw een rijke boer is, die zijn vrouw zoo onberm- hertig mishandelt, dat g'heel de wijk er schandaal op roept. Die vent mag zoo rijk en sterk zijn al^hij wil, op zijn siep geraken, zal hij. Onder de vroegere Vlaamscha Costuymen werden de vrouwenslagers gestraft en publiek geschraminkeld. In Italië worden nu werkmanshuisjes verhuurd, op zulke wijze dat de werkman, na eenige jaren, eigenaar van zijn huisje wordt. Eigen heerd is goud weerd, zegt 't spreekwoord; en d'liuishuur niet moeten betalen 't is een groote zaak Daarbij, al wat men aan zijn huis verbetert, is pro domo suo. Indien de Socialisten, daarop werkten, ze zonden 't werkende volk voordeel doen, maar nu is al hun geschrijf en gepraat op den debit, mostaard na 't eten en op dón[passif bit tere teleurstelling. De honderdjarige Napoleonist van Swevegem is naar d'eeuwigheid binnengeroepen. Furth, de gewezen bestuurder der Union de Credit ligt in 't gevang te Brussel op sterven. Het Goever- nementshotel van Brugge is afgebrand, alles stond er bereid, spijzen, aausen,bieren, wijnen, fruiten, likeuren, voor 'ne splendiden dine; da schade is zeer groot. De oorzaak zou den slechten toestandder schouwen 'in, Op weinige dagen is er in Gent 2800 fr. rondgehaald, om eene brooddeeling te doen, ter gelegenheid der kiezing van Paus Leo XIII. Z. M. Leopold II heeft te Berlijn Prins Hendrik van Holland gezien en hem verzocht om eens naar Brussel te komen, 't Schijnt aanveerd te zijn. Dijnsdag is t' Antwerpen een jammerlyk ongeluk gebeurd, in de slatie: Jacobs Isidoor, van Boom, oud 17 jaar, gingten 10 ure 's avonds naar de statie om een wagon vee 't ontvangen (hij was beenhouwers- gast); by is tusschen twee waggons gepletterd en op den slag gedood. Er wordt voortdurend t'Antwerpen veel gestolen en geschandaald. Aan de Kipvestdorp wapperde zondag een pauselijke vlag. Drie Geuzen poogden rond den avond die vlag af te trekken maar 'tging nietjuist kwam er een werkman voorbij en men beloofde hem 5 fr. als hij dit geu- zenwerk wilde doen. De werkman, dronken zijnde, aanveerdde, klom naar boven en brak den stok der vlag. Het huis was slechts bewoond door eenen zieken heer en zijne meid, en dat wisten de drij lafaards waarschijnlijk M. K. Van Gucht Liedekerke S, Felicia Van den Berg Pamel 1,50 Paulina 0,50 Christina0,50 Een der Uitverkoopers van de Werkman, Pamel 3,00 M. D. S. R. St Nikolaas 1,00 E. V. te Rollegem 1,00 Voor den Hongersnood in Indië 2,00 Een onbekende Dienstmeid, Aalst, vraagt de bekeering van Victor-Emmanuel zijnen opvolger, voor zijn tijdelijk en eeuwig geluk 5,00 Guillaum Van der Krieken Brussel 2,30 De Familie B. te Temsche 2,00 Onbekend 2,00 Een Meester der Zondagschool, Zele 1,00 Uit Aarschot: Eenige Vrienden van Aarschot 8,01. Paulina Straeden, 2,00. Joanna Peiten, 2,00. Elisabeth Keusters, 0,50 1 jonge Student voor eene goede Eerste H. Communie, 1,00. Juf vrouwen Iloeylaets, 10,00. Onbekend Gelrode, 5,00. Paulina DeTrazegnies 1,00. Eene arme blinde Weduwe, 0,05 c Justina Bloems, 0,50. Petrus Bavay, 0,50. Te samen 30,5C. Laatste Tijdingsa 't Schijnt dat er te Brussel een bende dieven is, duitschmans, die in d'huizen dringen, een zeker poeier in d'oogen der huisgenoten werpen en daarna beginnen te stelen Niet ver van Leuze is een herbergier en ketelmaker met hamerslagen vermoord zijne vrouw schijnt de plichtige te zijn Nu is 't huis van den Koster te Loppen (West-vl.) in brand gesteken Rond Namen in 't kanton viesalm, zijn de wilde zwijnen eene echte plaag voor die streek Wieze, waar groote droefheid heerschtte, wegens de dood van den Ëerweerde Heer Pastoor die er reeds 39 jaren zijn heilig Ambt uitoefende.die brave gemeente is nu vertroost, want M. Pierart die er 15 jaar onderpastoor is geweest komt er nu als Pastoer terug De jonge Statiebediende, O. Boeikens, van Aalst, is donderdag te Brussel jammerlyk verongelukt: de twee beenen afgereden;'t is'ne wreede slag voor zijne brave Familie. D'echte afbeelding van Z. H. Leo XIII is hier deze week in pho- tographie toegekomen uit Roomen; naar dit stuk heeft de Beeldhouwer M.Maes een borstbeeld gemaakt, 't welk zondag zal g'exposeerd zijn. In die Beeldhouwerij, nieuwstraat, zijn leerjongens gevraagd. NIEUWIGHEDEN IN DEN BOEKHANDEL. Te koop in onze bureelen VOOR DE MAAND MAART. De Maand Maart, toegewijd aan den H. Josef, overwegingen en gebe den, door P. Josef, Priester. Een allerschoonste boekdeeltje van 120 bladzijden, een oprecht juweeltje. 0,60 c. Winteravonden der Dienaren van den H. Josef, door Pater Hugnet. 1,75. H. Josef, voorspreker in hopelooze omstandigheden, 1,50. VOOR DEN VASTEN. Het Duifken in de Steenrots, dat is eene medelijdende ziel op de bittere Passie van Onzen Heeren Jesus Christus mediteerende, door Adrianus Poirters, met 21 houtsneêplaten. 2,50 Jesus Hart, eene bron van troost, voor godvruchtige zielen, met Mis en Kruiswegoefeningen. Door den E. H. C. H. T. Jamar. 0,35 c. NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 19 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, i3 a 14 fr.; Boter, per halve kilo, 1,47; eieren 2,i5. ASSCHE. Tarwe 29; Haver, 23,5o; hop 5o; boter i,53. LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 16 fr.; Haver,'14,50. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,00; Boekweit 17,00; Haver 14,00; Vlas 5,70; Aardappels, 11,00; boter, 3,00; Hooi, per honderd bussels, 41,00; eieren per 26, 2,09. Zele. Tarwe 29,00; Rogge, 16,25; Boter 2,95; Eieren, 2,62. Roeselare. Witte tarwe 34,00; Roode 32,50; Aardappels, 11,25; Boter 3,30; eieren 1,90; Koolzaadolie, 81,50; Lijnolie |62 fr. Brussel. Tarwe 29 fr.; Fijne Bloem 39 a 41; Vet Vee |Ossen, 8S a 1,05; Stieren 63a 92; Koeien en Veerzen 63 a 94; Kalvers 1;00 a 1,40

De Werkman | 1878 | | pagina 4