Geburenpraatje over den tijd. MENGELINGEN. voor den Vasten. Jalst, drukkerij met snelpers van Daens-Mayari. Wel, Lippen gebuur, wat eea weêrken 't is zomer De Meert haalt er eer van, gebuur Do En 't wordt 'ne lust om in 't veld te gaan De zuivere lucht dringt u los door d'aderen. En alles herleeft, gebuurde graskes steken hun kopken omhoog 't koninksken en de liawerk beginnen te zingen alles maakt zich ge reed om de weldaden van den zomer te genieten Alles ja, behalve den mensch, gebuur Lippen. Als wij de natuur nazien, 't is alles herleving, order en vreugd. En als wij d'oogen op 't menschdom slaan, wat zien wij Oneenigheid en wanorde, gebuur W'hebben ten eersten, Belgenland! Wat een geweld van de slechte om hurj^lechte princiepen te verspreiden Wat een oneenigheid en een tweedrachtDat bestond allemaal vroeger nietDe borgers zouden malkaar verscheuren! Dat is gekomen, gebuur, met al die nieuwe sekten, die alles willen veranderen en verbeteren en die niets doen dan twist en tweedracht brengen. De eenigste middel om in ons land den vrede terug te brengen, dat is van al die nieuwe leeringen buiten te steken. En Frankrijk, wat arm land 't Hangt aaneen gelijk keien En 't onkruid schiet er zoo vreeselijk dik op, dat 'ne mensch zou mogen vragen ol er nog een Frankrijk bestaat En in Pruisen is 't al zoo erg, gebuur Pruisen schijnt groot en machtig, maar 'tis gelijk den Reus waarvan't Oud Testament spreekt: met 'ne kop van ijzer en beenen van potaarde. Al dat te rap opschiet, leeft niet lang, en bijzonderlijk alser onrechveerdigheid en verdrukking hij is, gelijk in Pruisen. 't Staat geschreven, gebuurde wraakroepende zonden brengen hun straf mee, zelfs op de wepeld. Maar 't droefste van al in dezen tijd dat is nog de kwestie van den Oostenz'hebben nu al zooveel bloed ver goten, een zee van tranen doen storten 't Is vrede tusschen den Rus en den Turk, omdat den Turk machteloos op den grond ligtmaar 'k geef een plaket, kan er iemand zeggen dat er vrede in Europa is Engeland en Oostenrijk spuwen katers naar Rusland en roepen hun soldaten bijeen; in Rusland moet de laatste man opkomende menschen kunnen 's nachts niet slapen van't eeuwig marcheren der troepen op de kalseisteenen. Ons Heer geve 't van neen, maar volgens al d'apprentiën zullen de jaren zeventig ons nog wreede tooneelen leveren Hoe is 't toch mogelijk gebuur, dat redelijke menschen hun kort leven zoodanig verbitteren en vergallen In plaats van de vogelen en de planten na te volgen en in den vrede b«n geluk te zoeken. En w'hebben nog niet alles gezeid:dezwartste wolk die over Europa hangt, is nog dat Socialismus, d'omverwerping van al de wetten der samenleving. Is er dan toch geenen middel on* den ^toestand te verbete ren? Vriend Do, 'k heb daar al dikwijls op gemediteerd Er is éen mid del, ja een eenige middel, denzelfden middel die gebruikt wordt en altijd lukt om maljonnige huishoudens recht te houden Maar, och armen die hem meest noodig hebben, bevechten dien middel. Wij moeten niet ver der gaan 't is nu assche-woensdag geweesthoeveel koningen en groo- ten peist ge dat er om een kruisken geweest zijn! Maar, dat kruisken, Lippen! met dat kruisken zou de wereld toch niet gesalveerd zijn. Hij doet, gebuur, met dat kruisken en de bediedenis ervan. Gelief 'ne keer wel mijn redeneering te volgen Indien dat de keizer van Rus land om een kruisken ging en eens de woorden overwoog Memento meri gedenk, mensch, dat gij sterven zultgedenk dat gij uit stof en asch ge komen zijt en in stof en asch zult weêrkeeren Indien de keizer daar serieus op peigde, zou hij niê zeggen z'Is zot en dom die aandsche ver gankelijke grootheid 't Is zot en dom van zooveel bloed te vergieten! Ik ga mij kontent houden met mijn Staten ik ga de polakken hun vrij heid teruggeven, want 't Momento mori zegt mij dat ik morgen misschien in 't graf zal liggen en dat al degeen die ik verdrukt heb, mij in 't oor deel Gods zullen beschuldigen. Heb ik nu gelijk, ja of neen 'k Begin u te vatten, Lippen. Stelt Keizer Wilbem, Bismarck, Gambetta in de positie van 'ne mensch die rechtzinnig op dat kruisken peist, en ze zullen hun geluk en hunnen troost vinden, niet in te plagen en te verdrukken, maar in wel te doen. We zijn hier toch allen, keizer en bedelaar, in dezelfde positie; menschen veroordeeld om te sterven: en is er iets dommer dat dit twis ten, dan dit schrafelen naar geld en goed, dan dit malkander plagen, des te meer dat er op 't einde van ons baan den Almachtigen Rechter is, die zegtDoe malkaar goed de liefde wischt alles uit! Het goed dat gij aan den minsten der mijnen doet, is aan mij zelf gedaan... Begint gij nu het redmiddel te verstaan 't Es kleer, Lippen. Ik ga nog verder en 'k zeg Al de Kamers en al de Diplomaten «tudeeren hun herssens kapot om een beter overeenkomst te vinden tus schen den Rijken en den Arbeider, en 't gaat alle dagen slechter, omdat zy er naar slaan gelijk de blinde naar 't ei, en de dolle koei en in den porceleinwinkel willen brengen. Zal de rijke mensch, die den Memento tuori overweegt, zal hij voor een weinig geld, 't welk de Dood hem mor en kan ontnemen, zal hij zijne arbeiders den loon af houden, ofverdruk- en? zal de meester de zeden of de gezondheid van zijn Yolk niet eerbie digen en is daarmee de sociale kwestie niet opgelost Mij dunkt van ja. Luistert, Do, en prent dit diep in uw geheugen alles 't geen op de dood, op 't ander leven doet denken, vermindert de eigenliefde, vermeer dert de zelfsverloocheninghoe meer Religie in de wereld, hoe meer vrede en geluk, en hoe min Religie, hoe meer heerschzucht, hoe meer slokzucht, hoe meer wreedheid en barbaarschheid. Met de Religie nade ren wij tot den Hemel, en zonder de Religie zinkt de samenleving naar d'hel. Over de Nieuwe Klok van Ressegem: Mijnheer en Vriend 'k heb naar de wijding van uw' klok, Van uwen Roeland, zoo gezeid, niet kunnen komen. k' Had reeds al mijnen stok, En zelfs, een parapluie, genomen. En twee paar koussens aangedaan, Om, zonder nat te zijn, door moer en slijk te gaan. Maar, zie de slechte binnenwegen, Den wind, de vlokken sneeuw, de modder en den regen Dat alles hield mij tegen. Ei toch, wat spijt voor mij maar zegt, wat moest ik doen Ik zonk bijnaar alom, tot over mijne schoen, 'In drab en in moeras. 'K had hals en been gebroken, Als ik nog verder ging Ja hals en been gebroken, k' Herhaal 't. Dus ben ik weer gesukkeld naar mijn kluis. Ik troostte mij toch nog, al mogt ik bij die feeste Niet tegenwoordig zijn. Gij vraagt: hoe dat? ten eerste, Ik hoorde uw schoone klok tot in mijn achterhuis, Ja zelfs tct in mijn bed, des andrendags al brommen, Wel hemel riep ik uit: Wat heidren klank, wat schel geluid Proficiat, Vriend! daarop moet Herzeele verstommen En wilt hij openhertig zijn, hij zal rechtuit Bekennen dat hij thans ('t zal later meer nog blijken,) Voor Ressegem de vlag moet strijken. Er zijn nog eenige giften voor Indien gekomen; de naaste week sluiten wij onze lijsten en melden het ingekomene. Tegen de sleeheid der tanden. Vrijf er wat magnesia aan, of, bij gebrek daarvan, gewoon wit krijt. NIEUWIGHEDEN IN DEN BOEKHANDEL. Te koop in onze bureelen VOOR DE MAAND MAART. De Maand Maart, toegewijd aan den H. Josef, overwegingen en gebe den, door P. Josef, Priester. Een allerschoonste boekdeeltje van 120 bladzijden, een oprecht juweeltje. 0,60 e. Winteravonden der Dienaren van den H. Josef, door Pater Hugnet. 1,75. H. Josef, voorspreker in hepelooze omstandigheden, - 1,50. Het Duifken in de Steenrots, dat is eene medelijdende ziel op de bittere Passie van Onzen Heeren Jesus Christus mediteerende, door Adrianus Poirters, met 21 houtsneêplaten. 2,50 Jesus Hart, eene bron van troost, voor godvruchtige zielen, met Mis en Kruiswegoefeningen. Door den E. H. C. H. T. Jamar. 0,35 c. VOOR DE EERSTE COMMUNIE. Handboekje voor Kinderen die zich bereiden tot hunne Eerste H. Com munie, onderrichtingen en gebeden door C. H. J. Jamar, priester. 0,20 e. Kruiswegoefeningen voor kinderen die zich voorbereiden tot de Eerste H. Communie. 0,10 c. Voorbereidingsoefeningen tot de Eerste Communie, ten dienste der eerw. heeren Pastoors en andere zielenzorgers, door A. M. J. Van Meel, geestelijke schoolopziener. 0,25 c. MARÜTEN, HAKDEL ENK IJ VERHEID .GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,50; Haver, 22 00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 3,05;Vlas per kilo, 1,40; aardappels, 13,00; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 40 fr. NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 19 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard- appels, i3 a 14 fr.; Boter, per halve kilo, 1,47; eieren 2,15. ASSCHE. Tarwe 29; Haver, 22,5o; hop 5o; boter 1,58. LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 16 fr.; Haver, 15,50. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,00; Boekweit 17,00; Haver 14,00; Vlas 5,70; Aardappels, 11,00; boter, 2,77; Hooi, per honderd bussels, 41,00; eieren per 26, 2,09. Mechelen, Veemarkt, op Neckerspoel. 85 stuks inlandsch ras, van fr. 190 tot 300. 674 stuks hollandsch ras, van fr. 230 tot 505 Binnen de Stad. 30 stuks inlandsch ras van fr. 180 tot 290. 138 stuks hollandsch ras van fr. 245 tot 550. AALST Tarwe, 29 fr.,- Masteluin, 25,50, Vlas per 3 kilo 4,70 d 5,25; Aardappels 13,75; Hop 00 fr; Boter, 3 kilos 8,63 ii,9,54. Antwerpen 1 Maart. Gisteren waren ter markt te koop gesteld: 1 stier, 6 ossen, 19 koeien, 42 kalveren, o schaap. De besteedde prijzen per kilogram opvoet zijn: stieren, fr. 0,48; ossen, fr. 0,95 a i,o5koeien, fr. o,65ao,75 kalveren fr. i,o5 a 1,20. DENDERMONDE: Lijnolie, 60 fr; Kempolie, 66 fr.: Raapolie, 80 fr.; Koolzaadkoeken, 21,00; Raapkoeken, 18 fr. Boter, per kilo, 2,02 it 3,00; eieren, per 25, 1,90 k 2,00. LEUVEN: Tarwe, 29 fr. Rogge 19,50 Voederhaver/20,50 Tarwebloem!! tarwe zemelen 12,50 fr.; Aardappels 13 fr; Boter per kilo 0,00. Markt van GENT. Boter, 3 a o,—eiers, 2 a o,—Vlas en Lijn waad, geene verandering. Zele. - Tarwe 29,50; Rogge; 16,25; Boter 2,95; Eieren, f,80. Roeselare Witte tarwe 25,00; Roode 00,i'O; Aardappels, 12,do; Boter 3,30; eieren 1,90; Koolzaadolie, 81,50; Lijnolie 62 fr. Brussel. Tarwe 29 fr.; Fijne Bloem 39 a 41; Vet Vee Ossen, 85 a 1,05: Stieren 63 a 92; Koeien en Veerzen 63 a 94; Kalvers 1;00 a 1,40

De Werkman | 1878 | | pagina 4