LIJSTSLUITING. HONGERSNOOD VAN INDIE. Verschijnt alle Vrijdagen w 2 D NOG ERGER SCHANDALEN TE GENT. 1452-70. 1,00 Opbrensgt der vorige lijsten. Naamloos Aalst, Ch. De Ryck, Maldegem Onbekend Heestert, Een werkman Oeeraardsbergen, Een lezeres van de Werkman, Semmerzake, Eene jonge dochter Asper, Uit Lede, Onbekend Audegem, Onbekend Bo-chkant, Wetteren lezor van de Werkman, Onbekend Ansegenï, Tot voortplanting des Geloofs, uit Oeeraardsbergen, Ingekomen bij Prancisca Vertongen, ver koopster van de Werkman Thielrode, ZESDE JAAR N» 282 - i5 Maart 1878 0,20 0"43 1,00 2,00 1,58 1,50 5,00 1,00 5,00 0,50 2,70 "Wij sluiten dus hedan onze lijsten, namate de gelden toekwamen, hebben wrj ze naar Coïmbatora gezonden, en reeds zullen vele arme slachtoffers van den w ree den hongersnood eene milde hulp ontvan gen hebben en den naam gezegend van Vlamingen en Christenen, die een meêlijdend hert toonen, voor lijdende broeders* verscheide duizende uren verwijderd, en Welke zij nooit zullen kennen of zien. Wij moeten niemand bedanken, daarboven staat alles aangetee- kend, menschen, 't zal daar aangeboekt blijven met welke liefde werkende menschen, die het gold zoo zeer van doen hebben, toch hun sommeken hebben ingezonden, hoe vele werkmansgebuurtes samen hebben uitgelegd om 4. 5, 6, 10 fr. bijeen te krijgen, hoe alles ons door ieverige personen, zonder onkost is toegezonden. Wij moeten bekennen dat onze verwachting overtreffen is: laat ons God bedanken omdat er nog zulke goede, edelmoedige gevoelens in Vlaanderen te vinden zijn, Wij hopen in 't kort een brief uit Coïm batora en de volle kwitancie te ontvangen. Zalig zijn de bermhertigen, want zij bermhertigheid - verwerven zullen. 2. O ru rrö to UQ C/5 fï> OO 3 ff? <"D ■B j WyWf nlQ o n K tdS Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaar Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. rï?<n&o 5 1(TQ O SI*? 3- ROOMEN. De nieuwgekozen Paus is gekroond en reeds gansch met zijn Heilig Ambt bezig; er beginnen waardige en gelij kende Portretten in den handel te komen, en de Christene Wereld houdt oor en hert geopend voor de eerst Plechtige AanspraakZijner Heiligheid. In bijzondere gehooren heeft Paus Leo XIII reeds 't woord gevoerd, o. a. om de Pastoors van Roomen en de Predikan ten van den Vasten aan te moedigen. Ga met kloeken moed, zegde Hij, uw vruchtbaar ambt uitoefenen; 't is meer dan ooit noodig het H. Evangelie te verkondigen, nu dat alle middelen wor den in 't werk gelegd om de Christene Volkeren naar 't ongeloof en naar de zedeloosheid te brengen. Herinnert u dat 't Woord Gods door d'Apostelen verkondigd, het onkruid der valsche leerstelsels heeft weggerukt en in de herten eene rechtzinnige liefde ontstoken voor 't goede en voor 't schoonedit Woord alleen is machtig ge weest om de gansche wereld voor Jesus Christus te winnen. Nu ook kan dit Woord de Wereld van den afgrond houden, waarheen het zich richt, alle vlekken uitwisschen en de volle heerschappij van Jesus Christus herstellen. 't Is dus volstrekt noodzakelijk dat al de gewijdde Redenaars, de voetstappen der Apostelen bewandelende, en meer steunende op de macht Gods dan op hunne eigene kracht en welsprekend heid, 't is noodzakelijk dat zij aan de Geloovigen, Jesus Christus prediken, de Mijsteriën van zijn leven en vanzijnedood, zijneleering en zijne wonderbare onderrichtingen, de kerk en hare verhevene voorrechten, het goddelijk gezag van't Zienlijk Opperhoofd; 't is noodzakelijk dat zij door klare en gegrondde redens strijden tegen de arglistige dwalingen op onze dagen verspreid, dat zij trachtten in 't binnenste des harten te dringen, om deze met waarheid en degud te onwikkelen. Wat gebeurt er toch in ons katholiek BelgenlandDie groote stedendie groote steden't was nog niet genoeg voor Gent, van op d'eerste Vastenavonddagen onzen welbeminden Paus Pius IX spot achtig vertoond, niet genoeg van eerbare kloosternonnen beleedigd te hebben, zondag laatst, op den eersten zondag van den Vasten, als overal de Passie gepredikt werdt, dan hebben zij (wij zouden 't voor d'eer van ons Land willen zwijgen, maar't moet ruchtbaar komen, om de slechte neigingen van die duivelsche soort te doen kennen) zondag hebben zij vertoondZ. H. DEN BISSCHOP VAN GENT, op eenen wagen, die den Omnibus van Lourdes was genoemd; iedereen herkende hetedel, uitgemergeld wezen van onzen Bisschop, zijne grijze hairen, zijn eerbiedwaardig kleed! De brave menschen stopten hun wezen, d'onverschilligen voelden zich in de ziel veront- weerdigd, maar de booswichten reden voort, de stadrond,beschermd door de Policie; en de ellendigaard, die onzen Bisschop verbeeldde, trachtte door woorden en gebaren, de spotternijnogtevergrooten Op denzelfden wagen was eene oude edele Dame afgebeeld, eene weduwe, Mevrouw de Courtebourne van Oostakker.... En waarom al die razernij der booze soort? Voor het mandement Zijner Hoog- weerdigheid, omdat Hij niet stilzwijgend of niet armengekruist blijft, als de zielen der Kinderen aan d'H. Kerk worden ontrukt!!! Is er een klaarder bewijs dat die slechte scholen niets anderszijn dan dui- velscheinrichtingen? De treurige tooneelen, welke wij komen bij te wonen, zegde Z. H. maandag tot eenige voorname Heeren die zijn Vaderlijk hert kwamen troosten, die treurige tooneelen zijn 't werk van eenige goddelooze zotten, die hunne goddeloosheden ont- maskeren, terwijl zij hun bewezen bedekken. Men heeft het giste- ren gezien, 't is meer den Godsdienst dan mijnen persoon welken zij willen treffen. Laat ons God bidden en zijne bermhertigheid afsmeeken voor de ongelukkige bewerkers dier schandalenMij is dezen morgend gezegd, dat er eene protestatie tegen mijn Man- dement is uitgeplakt geworden. Dit kan geen ander uitwerksel hebben, bij degenen die mijn Mandement gelezen of hooren lezen hebben, dan te toonen dat de raadgevingen, welke ik er in geef, gepast en juist zijn.... Verder sprak Z. H. over den bloei der Katholieke Scholen, wel ken bijzonder blijkende is door de razernij dergenen die zielen aan de Kerk willen ontrukken; die beweging ten goede zal nog aangroei en, zegde hij, gisteren is ons gemeld dat de Fancy fair, in de Kas der Katholieke Scholen i5,ooo fr. zal storten; ze zullen weldra ver bruikt zijn, want nieuwe scholen moeten opgerecht worden, en in andere wordt 't getal leerlingen zoo talrijk, dat er op de vergrooting der lokalen moet gepeisd werden. Zoo sprak de waardige Man die, twee dagen te voren, zoo open baar beleedigd was hij bidt en vergeeftdoch daarboven leeft de groote Meester, die gezegd heeft: Wee die mijne Gezalfden aan randt!... Menschen van Gent, let op d'ellendigaards van zondag; er zijn duizende bewijzen, in alle landen, dat zulke soort zienelijk werd gestraft Er zijn zondag morgend te Gent twee individusaangehouden, dieven van d'ergste soort, beschuldigd van te Zwijnaarde in twee pachthoeven gestolen te hebbenitem twee Geuzen die t'Evergem hadden gestolen. Van wegens de voornaamste Ingezetenen van Gent is, in den naam van al d'ander Katholieke Burgers, een Protestatie gezonden aan den Burgemeester tegen d'ongehoorde schandalen, welke hij toegelaten heeft: Mijnheer den Burgemeester, zeggen zij. er was door U een reglement uitgeplakt, om aan de maskers te beletten van 't geestelijk kleed, van hoegenaamd welke Religie, te dragen, en g'hebt een vertooning gedoogd en beschermd, waarin Msr Bracq werd beleedigd, benevens eene Dame van eene der treffelijkste fami- liè'n van 't land en eenen achtbaren Burgemeester de omstreek. Wij protesteeren tegen den smaad welken gij onze Religie en een harer verhevene Bedienaars hebt laten aandoen wij verklaren dat gij groo- telijks aan uwe plicht zijt te kort gebleven wij zullen aan ons Pro testatie de grootste ruchtbaarheid geven, om aldus ons recht te handhaven, en een openbaar bewijs te geven van kinderlijken eerbied jegens den Prelaat, welken gij in onze straten hebt laten beleedigen. Door den storm van d'ander week is de kerktoren van Gosselies ingestort, gelukkiglijk langs den kant der kerk want 't gebeurde ten 4 ure 's morgends, en moest de toren langs den anderen kant, op de huizekes gevallen zijn, meer dan een mensch zou er zijn leven

De Werkman | 1878 | | pagina 1