»e Zoon van den Syberiaau. MARKTEN! HAWDEL EN WIJVERHEID GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,50; Haver, 21,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 3,00;Vlas per kilo, 1,40; aardappels, 13,00; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 40 Ir. LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, 15,00. AALST Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 25,50, Vlas per 3 kilo 4,7® d 5,25; Aardappels 13,75; Hop 00 fr; Boter, 3 kilos 8,63 &,9,54. DENDERMONDE: Lijnolie, 61 fr; Kempoiie, 00 fr.: Raapolie, 80 fr.; Koolzaadkoeken, 24,00; Raapkoeken, -17 fr. Boter, per kilo, 2,02 3,00; eieren, per 25, 1,90 li 2,00. LEUVEN Tarwe, 29 fr. Rogge 19,50 Voederhaver, 20,50; Tarwebloem40,50; tarwezemelen 13, fr.; Aardappels 13 fr; Boter per kilo 2,70. De KERK, Volk* bpekje, aan 10 centiemen. Joanna. Ge zoudt ree'el zeggen, Sara, dat die menschen met duivelsvleesch aaneengedreegd zijn en met drakenbloed opgevuld... Maar, z'en zullen niê lukken, ten minste bij 't werkvolk niet Sara. 'ne Werkende mensch, die zijn Religie zou verzaken, zie 'kzou hem wel als den domsten olmtronk en als den ondankbaar- sten ingratterik aanzien, die onder de wereld loopt. Is er een waar achtige vriend, een edelmoedige weldoener van 't klein volk, dan is dat toch de Religie. Ziet het naar: Alles, in de Religie is voor de Ge lijkheid, voor d'Eendracht, voor de Zelfsopoffering, voor de Liefde tot malkanderen: wie heeft dezeven Werken van Bermhertigheidin de wereld gebracht en door de rijken doen uitoefenen? Niemand anders dan de Religie? Neemt die Werken weg, en wat is de wereld Joanna. Een helle voor den geringen mensch en een gedu rige pijnbank voor iedereen! Sara. Ik zeg dat de Vrijmassonnerij en al haren aanhang tot niets dient als om de menschen naar 't ongeluk te brengen en ik spreek hier in 't generaal. Dat de muren konden spreken van de vrij- massons-huizen, ge zoudt iets hooren en zien, van de madammen- tranen die er op hangenEn veel menschen zijn zoo dom van dat niet te zien, iets dat zoo klaar is! Joanna. Och Joanna, 't zijn de slechtste blindedieniet willen zien, en daarmee ga 't ik u wenschen. Alle goei zaken! Sara. Vandegelijken! (Verhaal uit onze dagen). 13 X. De tieger een oogenblik ontwapend. Eene maand is vervlogen wij schrijven Juli 1878 de oorlogskansen beginnen te keeren't is nu de de Rus die aan Europa mag telegrafeeren dat zijne legerbenden, ten koste van stroomen bloeds, vooruitrukken, dat Plevna dicht ingesloten zit, dat Osman pacha met zijn leger van 60 duizend man, geenen uitweg kent, dat de weg door de Balkans open blijft, dat nieuwe russische legers over den Donau komen, dat de roep Naar Konstantinopelgeen naaping is van de kreet der FranschenNaar Berlijn maar eene bijna zekere daadzaak Ja, de Turk werd eensklaps in zijne zegepralen tegengehouden was er nu verraad ®f onwil onder de generaals is 't waar dat er te Plevna, boven Osman pacha, een trotsche domkop 't bevel voerde en alles over hoop smeet? of waren de eerste Turksche zegepralen, daaraan slechts toe te wijten, dat de Rus in te groote haast den Uonau was over- fetrokken de Geschiedenis zal deze vraagpunten oplossen althans is et waar dat, reeds in de maand Juli, de toestand der Turksche le<*ers zeer ellendig begon te worden. Wij zullen ons nogmaals begeven in 't Russisch Hoofdkwartier, op de minst gevaarlijke plaats dier verwoeste Provinciën gevestigd. Er heerscht groote beweging onder da legerhoofden de talrijke wachten, de soldaten die in rusttijd rond de tenten zitten, vermoeden eene gewich tige gebeurtenis, die eerst aan de Chefs en langs deze aan 't gansche leger zal bekend gemaakt worden; misschien eene groote overwinning misschien de inneming van Konstantinopel! misschien de Tnrk, die vrede vraagt, het einde der bloedstorting en den terugkeer naar 't Va derland O den terugkeerde hoop van 'in leven te blijven, van Land, Stad, Dorp, Familie te mogen terugzien; van zijn gewoon werk te' hernemen, in huis of op 't veld 1 O, bij die gedachten gingen d'herlen open, want de Vrede wordt des te zoeter, des te kostelijker, als men van de wreedheden van den Oorlog ooggetuige of slachtoffer is geweest. Laat ons door de nieuwsgierige soldaten dringen, en gedurig voort gaan naar do groote tent, waarop de Russische vlug wappert en die ron dom, op eenen groeten afstand, bezet is van officiers en schildwachten 1 Laat ons de Keizerlijke tent binnentreden; er gaat daar iets plechtig gebeuren de legeroversten staan met ontdekten hoofde, en wachten de komst des Keizers af; een zacht gefluister gaat door die menigte; er zijn er die weten of willen weten wat er gaande is geene overwinning of vredeteekening 1 de persoon des keizers is in groot gevaar geweest, in levensgevaar, door 't springen eerier massa dynamieteen Russisehe soldaat heeft zich te pande gesteld en geslachtofferd om dit kostelijk leven te redden hij is er in geslaakt 1 de Keizer is behouden gebleven 1 de Czaar in persoon gaat zijnen redder aan do legeroversten voorstellen en beloonen Eenige oogenblikken van trillende afwachting op 't minste gerucht zijn aller oogén naar de plaats gericht, waar zijne Maje steit de Keizer der Russen gaat verschijnenEindelijk is 't oogenblik daar en is't nu vleierij, of wezenlijke genegenheid, of nationafe fier heid, of niets dan de natuurdrift die'het menscheiijk hart tot dengene richt, die aan een groot gevaar komt te ontsnappen? allen richten geest driftige blikken naar den Keizer, uit aller mond ontvliegt de kreet Leve, leve de Keizer 1 Keizer Alexander II heeft zijne trotschheid atgelegdor is iets teeder en roerend in zijn wezenmen zou zeggen: er blinkt een traan, in 't binnenste van die wreede oogen de Groothertogen volgen hem, en zien er even ontroerd uitwant nimmer had de Keizer een tooneel beleefd, gelijk hetgene, wat in do nevenplaats kwam te gebeuren 1 Hij meende nu met glans zijne dankbaarheid te kunnen betoonen en zijnen redder een verheven graad in 't leger aanbieden 't was ook een gelegenheid em den moed der troepen tot geestdriftigheid te brengen, en misschien ook om strengere maasregels te doen nemen tegen de zonen van 't ver drukte Polen doch alles lag nu omver zijn redder was een Polak, een lidmaat der natie, waarvan zijne politiek den laatsten druppel bloed wilde aftappen. Die tiegersehe russische politiek was voor eeno uur ontwapend maar kon en moest de Keizer bermhertig en rechtveerdig zijn jegens den persoon die hem 't leven kwam te redden, die bermher- tigheid wilde hij in 't publiek zijner generaais niet doen en aan g'heel 't leger niet bekend maken. Ih plaats van een glanzende feest, waaraan allen zich verwachten, had er eene zinspeling plaats aan zeker gevaar, waaraan de Keizer was ontsnapt en de mededeeling van nieuwe plan nen voor den veldtocht. Waarom was Alexander II zoo schielijk van gedacht veranderd uit welke oorzaak waren die ruwe oogen verteederd Eenige oogenblikken vroeger zouden wij hiervan den uitleg bekomen hebben in een hertrje- rend tooneel, waaraan slechts de russische Groothertogen de getuigen waren.. Ja, het keizerlijk leven was gered door een gekwetste soldaat die zich daar bij toeral bevond persoonlijke vijanden hadden dien ge kwetsten in de waggons der verminkten doen opnemen, en hem tegen de oevers van den Donau verlaten, in den allerollendigsten toestand der wereld uitgeput van krachten, gekwetst en zonder hoop van bijstand te ontvangen gelukkig had hij daar eene afgezonderde boerenwoning aangetroffen, waar hij als kind van den huize verzorgd werd. Hij was schier genezen, en smaakte in lange wandelingen de genoegtens van den lieven zomer, toen hij het leven van een vreemdeling kon redden die vreemdeling was niemand anders dan de russische keizer 1 en in den gekwetsten soldaat zal de Lezer aanstonds den jongen Polak herkend hebben. Stefen moest dus in eene plechtige vergadering der logeroversten den dank en de belooning des Keizers te komen ontvangen. En eenige minu ten te voren werd hem aangekondigd dat hij, als adjudant aan den per soon des Keizers zou gehecht blijven en eene schitterende militaire loop baan mocht te gemoot zien. Sire, sprak de soldaat, God heeft mij 't geluk geschonken uw leven te redden, maar de belooning welke u mij aanbiedt, kan of mag ik-niet aanvoerden. En waarom vroeg de Keizer begeert gij liever een ambt in 't Burgerlijk leven? Neen Sire. Spreekt rechtzinnig, jongeling? sprak de Keizer met indruk. Sire, ik ben Polak, en kan de verdruk kers van mijn duurbaar Vaderland niet dienen! God! God! riep Alexander II, 't is een Polak, die mijn leven redthoe is dit mogelijk geweest? Slot volgt. Een gelukkige Feestdag van den H. Joseph. In 18711 was te Nantes (in Frankrijk) de dochter van den geneesheer Cornudet, in den eilendigsten toestand reeds van in 1883 volkomen lam in de beenen, tengevolge van Rhumatismus, zoodat zij zelfs niet koB rechtstaan. Alle mensohelijke hulpmiddelen hadden niet geholpen; de dochter besloot dus eene Noveen te doen voorden H. Joseph; verscheida personen vereenigden zich met haarde Noveen werd gedaan en den t9 Maart werd de zieke in eene kapel gebracht, om er hare devotie te houden. Zij bad uit ganscher harte, maar werd ongenezen naar huis vervoerd daar voelt zij op eens de begeerte om nogmaals don H. Jo seph te aanroepen zij keert zich tot den Grooten Heiligen en voelt dat zij eensklaps genezen iszij staat op, loopt de kamer uit, valt in d'ar- men van vader, moeder, zusters en broeders jufvrouw Cornudet was volkomen genezen!... Deze gebeurtenis is verhaald en geschreven door Priester Fournier, nu bisschop van Nantes. Gemengde BERICHTEN. Rusland heeft den Turk onder zijn klauwen en doet er alles meê wat het will. De Bulgaren die met den Rus monfreerden, beginnen hunnen monfrcer te verwenschen. Er zijn er van gevoelen dat de mogendheden Rusland zullen laten geworden. Ondertusschen, Engeland wapent en Rusland niet min. ER is te Namen een stommerik van 21 jaar geweest, die een weduwe wilde doodschieten, omdat zij hem weigerde te trou wen. Aardige liefde 1 Te Brussel,'ne schilder, van zijn vrouw gescheiden, die 't mensch verschelde messteken in de zijde heelt toegebracht; TeAudegem (bij Aalst) eene bende kieken- en konijnendieven; ze stelener gelijk de ratten; Te Velsique hebben twee graanmijten gebrand; men spreekt van brandstichting; Te Steenhuizeisbij een geringe man eene diefte begaan van 12 kiekens; te Roomen opstand geweest, onder de lijfwacht van den Paus, men denkt door opstoking der vrijmaconnerie; te Isegem is overleden den oudsten Napoleonist van Wijnkei St Eloi, oud 96 jaar en 3 maand. Den 14 September 1812 bivakeerde hij rond het paleis Kremlin, te Moscou. 't Goevernement gaat de schandaal gevers van Gent vervolgen; de grootste plichtigen, d'opstokers zit ten achter de gordijn, de schelmen Spreekkamer Ontvangen uit St-Denijs, 5 fr. id. 5 fr. uit Laar-Sempt en 2,5o uit Thielt; Eekloo, alles juist; er komen morgen nog 2 liederen; laat ze aan 3,8o; Vriend te G. eens ingeschreven, blijft ingeschreven voor dei2. NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 19 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, i3 k 14 fr.; Boter, per halve kilo, 1,47; eieren 215 ASSCHE. Tarwe 28; Haver, 22,5o; hop 5o; boter 1,59. Antwerpen 1 Maart. Gisteren waren ter markt te koop gesteld: 10 stier, 85 ossen, i5g koeien, 5 kalveren, o schaap. De besteedde prijzen per kilogram opvoet zijnstieren, fr. o,5o; ossen, fr. 0,95 a i,o5 koeien, fr. o,65 a 0,75 kalveren fr. 0,90 a 0,00. Markt van GENT. Boter, 3 a o,eiers, 2 a o,Vlas en Lijn waad, geene verandering. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,00; Boekweit 17,00; Haver 14,50; Vlas 5,20; Aardappels, 11,00; boter, 2,77; Hooi, per honderd bussels, 41,00; eieren per 26, 1,90. Zele. Tarwe 29,50; Rogge, 17,60; Boter 2,95; Eieren, 17,0.

De Werkman | 1878 | | pagina 3