Sociale Vraagpunten Overzicht De Onfeilbaarheid van den Paus, een boekje van 32 gebracht, nebben. Ook. zijn wij aan Z. H. Paus Leo XIII den bijstand der kinderlijke liefde verschuldigd, die ons de zegeningen van Z. H. Paus Pius IX heeft verworven. Wij moeten bidden voor Leo XIII, gelijk wij sedert lang voor zijnen Voorganger gebeden hebben. Gij weet het, Z. B. B., in ons Bisdom knielt de Priester voor den autaar neêr. na elke mis, en leest vijfmaal het Gebed des Heeren en de Engelsche Groetenis voor den Paus van Rome en voor de H. Kerk. Vereenigtu, gelijk eertijds, met deze gebeden, en weest er van verzekerd, zij zullen eindelijk ver hoord worden De beproevingen der Kerk bobbon het geloof ten allen kanten opge wekt en als verlevendigd. Afgeveerdigden van alle volkeren zijn naar Rome getrokken, om hulde te doen aan Pius IX, bedreigd door de om wenteling: zij zullen hunne bedovanrden naar 't graf van den H. Petrus voortzetten, om don zegen van Leo Xlli te ontvangen in het middelpunt der katholieke eenheid, dat zich nooit zal laten doorgaan voor de hoofd plaats van één volk, in de onvergankelijke stad der Pauzen, waar een tweede majesteit nimmer op hare plaats zal wozen. En zal deze herderlijke brief afgelezen worden op den predikstoel 's zondags na deszelfs ontvangst. Gegeven te Mechelen onder onze handteekoning, onzen zegel en de tegenteokenirig van ouzon Sokretaris, den 11 meert 1878. Victor Augustus kard. DECHAiVlPS, Aartsbisschop van Hachelen. Is" KAPITTEL. V. Wat is er te gelooven en te denken van de |stelsels der Socia listen, die den Eigendom onderden arbeid zouden willen verdeelen? A. Dat hot opperste dwaasheden en volkomene onmogelijkheden zijn, voorgesteld ofwel door volksbedriegers of wel doorfanatieke mis leidde koppen. V. Kunt ge dat bewijzen A. Zeer gemakkelijk. De Socialisten leeren dat iedereen werken moet en dat de Eigendom onderden Arbeid moet verdeeld worden.... Veronderstellen wij dat dit bestaathoe lang zal't duren Jan werkt vlijtig en spaart, en heeft op korten tijd een goed sommelten voor den ouden dag Zal, kan men hem dwingen van tedeelenmet Sus, dieg'heel zijn leven, een luie vaddige prij is geweest ?Zal men Jan beletten van in zijnen ouden dag, op zijn renten te ieven Neen, niet waar welnu de Eigendom is weêr in voege. Er kan geen gelijkheid van goederenbe zitting bestaan, omdat iedereen niet even wijs, niet even kloek, niet even gezond, niet even gelukkig is. V. Wat is het doei der Socialisten A. Van het bestaande orde omver te werpen, waardoor de neer- stige arbeider zonder werk en zonder brood zou zitten. Hebben die zeege^egde Volksvrienden mat al hun loopen en schrijven al IETS gedaan voor den arbeider? Heeft hun stelsel éen weezenhu'is of éen "ast- huis doen oprijzen De Socialisten vallen uit tegen de Christene° Be schaving, maar wat zou do zieke arbeider doen,'"indien 't Christendom overal geene hospitalen had gesticht r Gaat in Turkije de armen zieken kreveeren er zonder hulp of zonder bijstand V. Laat ons besluiten A. Dat de Steisels der Socialisten nooit of nooit kunnen uitgevoerd worden en door iederen welpeizendenmenscli moeten afgekeurd worden. V. Is er dan niets te doen voor de werkende klas A. - Ja en veelwij zullen daarover openhartig spreken in ons tweede kapittel. -T- f t- ir n n -noraan De vrede is te St-Petersburg door den czaar goekgekeurd Reouf pacha keert terug met de konditiën in zijnen zak. Nu zal Europa oin deiijk die heimelijke konditiën gaan officieel kennon; zoodra de verschil lende kanselarijen ze ontvangen hebben, worden ze openbaar "emaakt 'tls nu vrede, ten minste tusschen Rus on Turk; ja, deze laatste schijnt zoo kontent en ingenomen te zijn van zijnen 'overwinnaar dat hij voor Europa, in 't Kongres zal getuigen geen'ander grondgebied 'aan hoegenaamd niemand te willen afstaan buiten de provinciën welke hii aan den Rus te St-Stefano heeft geschonken. Den sultan is nog meor verbitterd op al zijne raadgevers en bescher mers dan op den vijand die hem geklopt heeft. Het Kongres gaat dus eindelijk bijeenkomen, misschien omtrent den 25 dezer maand, te Berlijn, onder het voorzitterschap van meester Bis- ruark. Wat gaan de diplomaten daar uitzetten Volgens de morgenpost van Weenen zal hetalzoo gaan Den Turk zal verklaren dat hij den grooten Allah en zijnen profeet Mahomet har tel ijk bedankt oradat hij ten minste nog leeft. Gortchakoff zal eer, praatje doen over de voordeeien der russische beschaving, en het vredestraktaat van St-Stefano aant.oonen met de kanonnen en de zegevierende legers van Rusland. Bismark zal eens links uitzien of er niets voor hem te pak ken valt langs het Westen Frankrijk zal voor Bismark zeer beleefd en toegevend zijn, eene aalmoes van zijne edelmoedigheid afsmeeken «n op zijne bloedende wonden een plaasterken te leggen en hem vraïen van toch eens met zijnen kiezer naar d'Expositie komen te kijken Oos tenrijk en Engeland zullen hunnen neus optrekken en in hun hart zuchten en bekennen dat zij door den ouden Gortchakoff gefopt zijn, maar dat het te laat is. En Italië zal ook een koeksken vragen. Gód "ave dat dit Kongres reeds geëindigd waro; want die rechtveordi-e diplomaten be kreunen zich weinig aan het7«< gebod: en om het zoogenaamd evenwicht in Europa te herstellen, zou meer dan een klein landeken door den eeuen of anderen gulzigaard kunnen opgeslokt worden. Rumeniê verklaart dat het maar voor 't-geweld wijken zal om zijne schoone provincie Bessarabië aan zijnen bondgenoot den Rus af te staan- en in alle geval dat zij de provincie Dobrndcha welke Rusland in verrui ling geven wil, nooit zal aanveerden. Nu zal men gaan zien of de Rus hen met dwingen zal zijn edelmoedig geschenk te aanveerden Niettegenstaande liet Kongres in korten tijd gaat verschenen "aan 4e ooriogsberoidsels met eene wondere bedrijvigheid voort, in Rusland Engeland en Oostenrijk. Zou dan niemand in dit Kori"re<- betrouwen Te koop in onze Bureelen voor io centiemen, hebben? Aan het hoofd der smokkelaars staat tegenwoordig do onderkoning van Egijpte. Zijne landen en zanden gaan door de scliuldeisschers aan geslagen wordenmaar de voorzichtige Muzelman zendt zijn gelden goed heimelijk uitliet land. opdat het tot geen waarborg zou kunnen dienen. Een bankier van Alexandria heeft reeds groote sommen naar Amerika en Engeland stillekens weggezonden; maar de list is ontdekten al de boeken zullen geopend worden voor de onderzoekskommissie. In Frankrijk heeft het geavanceerde radikalismus in de3 laatste kie zingen, te Alais, te Fourgères en te Marseille getriomfeerd; de brave lieden beginnen zich te onthouden en de roode Kandidaten zegevieren met liet, derde deel der Kiezers. Spijtig dat die triomf de Voorzeggingen der radikalen niet bevestigd; zij iiadden overal uitgetrompet dat de voorspoed in Frankrijk ging wederkeeren zoodra zij aan bet roer waren, ze zijn nu meester, en de toestand verslecht gedurig; in het noorderde- partoment zijn do meeste wevers zonder werk, ander winnen nauwelijks 1,50 of 1,75 per dag er is kwestie van in do kamers een krediet van 2u(), 000 fr. te vragen om die noodlijdende werklieden ter hulp te komen. r t Komen er slechte tijdingen, die ons reputatie schenden in de vreemde landen en daarboven bij den grooten Meester, worden de straten der groote steden bezoedeld door schandalige vertooningen, er zijn ook goede tijdingen, die 't eerlijk hert vertroosten en 't bedroefd gemoed opbeuren. Een dier goede tijdingen is de buiten gewone wijze opwelke dc Feestdag van onzen grooten Patroon, den H. Joseph, overal is gevierd geworden; op ons Parochie waren de vier gezongene Missen bijgewoond gelijk op de zondagen; en ook elders hebben dc weldenkende menschen treffelijk hundevooren gedaan, om Sint Joseph te vereeren, opdat hij ons Vaderland in vrede en in peis zou bewaren, bevrijden van ziekten en oorlogen, opdat al die werkt, deftig aan zijn brood zou komen, en opdat wij toch onder de slavernij van de Vrijmetselaars niet zouden vallen; die kerels beloven rr.et den mond, maar betalen met den voet; ze durven van vrijheid spreken, en waar ze meester zijn, laten ze de menschen niet vrij van hun Geloof uit te oefenen, ja zelfs van aan hun sterfbed eenen Geestelijken te hebben. Ze zijn de afstammelin gen der Jacobijnen die hierin de jaren negentig invielen, roepende: Liberté, fraternité ou la mort; en wat deden ze, d'hijpocrie- tenze stolen gelijk raven en kapten met hunnen sabel het kruis beeld in stukken, 't welk zij bij boer ofburger op den hank vonden Dat noemden ze vrijheid, de rampzalige luifers -MESTDAG, den schromelijken deugeniet is plichtig verklaard en TER DOOD veroordeeld. Hij heelt zonder groote ontroering dit vonnis gehoord. Dat zal toch niet gebeuren! zegde hij tot de gen- darmsen als 't gebeurt, ze moeten zich haasten,anders maak ik mij nog kapot....'t Rampzalig schepsel; 't schijnt dat Mestdag sedert verscheide jaren leefde gelijk een verworpeling; slechte schriften lezende, niet omziende naar kerk of kluis, met slechte compagniën aanhoudende; men zegt dat hij deel maakte van de geuzenbenden, die over twee jaar t'Antwerpen de woningen plonderden! Uit zulke soort kan alles komen. 't Gerucht loopt dat Mestdag in kassatie gaat. Ontploffing op eenen Stoomboot. 't Is vrijdag avond gebeurd in de have van Antwerpenten g ure steeg er brand op in den Portugeeschen stoomboot Rio-Duoro, en korts daarop volgde een schrikkelijke ontploffing en eene dikke rookwolk die zich bijna over gansch de stad uitstrekte. Na het eerste oogenblik vanhevigen schrik kwam eene groote menigte bijgcsneld en vond zeven perso nen die brandwonden bekomen hadden en jammerden van pijn en smart; de kleederen van twee der slachtoffers brandden nog; geheel de stoomboot stond van onder tot boven in vuur en vlam en de om liggende schepen waren nog bedreigd, doch de pompiers en de ha venoverheden gelukten erin de bedreigde schepen af te zonderen. Zekere heer Verstraeten heeft eene menschenhand opgeraapt. Er zijn een doode, de timmerman van 't vaartuig,en 7 gewonden. De stoomboot moest zaturdag naar Lissabon vertiekken en was ge laden met 10 tonnen salpeter, 3 kisten metallieke kogels, eenegroote partij wol, hoorns, machienen, enz. Men denkt dat "t vuur aan de wol is gekomen. De schade is gröot; alles was verzekerd. Te Mechelen is een beambte op 't kantoor der rechtstreeksche belastingen aangehoudenhij wordt beschuldigd van afzetterij en schriftvervalsching. DOOR DE Biecht. Een heer van Turnhout was in 1875 in Amerika van zijn gouden uurwerk met keting beroofd. Hij peisde er niet meer op, als de gouden horlogie hem onlangs, door de zor gen van den Pauzelijken Nuntius werd teruggezonden. De dief, van ons gelooi zijnde en berouw krijgende, was te biechte gegaan en had 't gestolen goed aan den Priester behandigd na veel zoekens was men erin gelukt den eigenaar te vinden. Vijfvoudige Vergiftiging. Een wreed, ja ongehoord geval komt te Laaken eene algemeenc opschudding te verwek ken. D'Echtgenote Antheunis heeft haar eigen zeivenen hare vier kinderen vergiftigd met zurkelzuur in den koffy te doen. Drij der kinderen zijn reeds overleden meisjes van 9 tot i3 jaar, het vierde is gered, en de rampzalige moeder ligt in 't hospitaal Ste Marie. Groot was de algemeene ontroering, als de vader, een blikslager van 3g jaar, dc lijken zijne drij kinderen naar 't kerkhof vergezelde. De Justicie onderzoekt, doch tot heden kan zij niet weten of demoeder eene wreede moordenares of eene ongelukkige zinnelooze is.... Wij gelooven het laatste: 't mensch had vroeger nog teekens van zinne loosheid gegeven. OM TE ZIEN OF GEMALEN KOFFY ONVERVALSCHT is, is't ge noeg hem in een glas zuiver water te gieten. Rechte koffij verft het water r.iot, en drijft boven, maar al den bueht verft en zmkt.

De Werkman | 1878 | | pagina 2