Verschijnt alle Vrijdagen. Overzicht. Te k o o p in onze bureelen Als Premie voor onze Lezers het Portret van Z. H. Leo XIII, in kleurendruk, aan i,5o, en t P°r~ tret van Pius IX erbij, in dezelfde grootte, aan 2,5o. De 12 Liederen, Lowet-Joos, per in- teekening, aan 3,80; reeds 4 liede ren zijn verschenen afzonderlijk kost elk lied 60 centiemen. Een nieuw Lied van Lowet, met prachtige titelplaat Onze Lieve Vrouw van Marpingen, met solo enkoor. Prijs 1,00 Het masker van de Wereld, afgetrok ken door pater Poirters, een der schoonste boeken, die in ons taal bestaan. Prijs 2,5o Manna der zielen, Devotie- en Com- munieboek. 0,75. Jesus Hart, eene bron van Troost; onderrichtingen en gebeden o,35 't Gulden boekje van Maria's lijden, overweging en vereering. 0,60 Pachtersrecht. 5,00 ZESDE JAAR N° 284 29 Maart 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Oplossing van 't vorig raadsel Gent, ent; opgelost door MM. Van den Haute, Ninove, Th. Van Daele, Sinaij, (dank voor uwe genegenheid, vriend), D Naudts St-Pauwels, Rasschaert, Smetlede, Celie, Destel- donck, Vereist, Meerdonck. P. De Moor, Wetteren, die zegt alsvolgt: o Gent. uw oude vreugd is thans reeds lang verknoeidWant eene slechte ent is op uw j stam gegroeid Ook opgelost door H. Bultynck, Adegem, die 't volgende Raadselke geeft en er als prijs aan vasthecht 12 Vlaamsche liederen «Aaabegg h hnnnoorrtuzA a B deggnnnnoorrv wie kan de volgendeletters in averzenmaken? 3 weken tijd, oplossingen te zenden, aan H. Bultinck, Adegem,bijEecloo. Spreekplaats.—Vriend te M. alles ontvangen; Wetteren, de dertig kiekskes zijn gezond binnengekomen. T. Sottegem, uw gazet wordt fix verzonden; dat is tristig, die inpal ming Ontv. 2,5o van M. Demol Brussel. Aan allen, onze vriendelijke groetenis. De gezichteinder verduistert wederom aan het Oosten; de vrede te S' Stefano tusschen Rusland en Turkije geteekend, zal wellicht het signaal zijn van schrikkelijke tempeesten die over gansch Europa zullen losbersten. Vragen wij aan God dat Hij ons klein maar be mind vaderland bescherme in de bloedige verwarring die nadert. Ge zult vragenbrave lezer, waarom dit somber vooruitzicht Welaan, indien er iets klaar is in geheel de valsche komedie welke Rusland sedert lang speelt, dat is dat het wil meester zijn in het Oosten gelijk Bismark meester is in het Westen, dat deze laatste de heerschzuchtige droomen van Rusland niet zal verhinderen, maar integendeel bevoordeeligen, op conditie nogtans dat zijne heer schappij in 't westelijk Europa op breederen en vasteren grond worde gezet. Een land dat geene schoone zeehavens heeft op de groote zeëen, dat is een land zonder toekomst, de handel moet daar kwijnen en van andere natiën afhangen. Welnu, Rusland zakt at op Turkije en de middelandsche zee die den weg is naar het Oosten en het schatrijk Indië; Bismark van zijnen kant, ziet met kolere op zijne zandige en ondiepe kreekjes van de Baltische zee, die hem be letten eene schoone vloot te hebben en het goud naar het verarmde Duitschland te doen afkomen. Is het dan te verwonderen dat hij op de heerlijke havens van België en Holland zit te loeren? Antwerpen en Amsterdam voor Bismark, dat is Konstantinopel v°01.. ^en ^-us en er is veel te vreezen dat zij maar al te wel t akkoord zijn. Drogredenen en voorwendsels tot inpalming zullen niet ontbre ken. Is tegenwoordig de groote wet der inpalmingen de éénheid van stam niet? Welnu, Bismark zal bewijzen dat Vlamingen en Hollan ders in hunnen grond en in 't merg hunner beenderen duitschers zijn en aan den dietschen stam moeten teruggegeven worden; dat de wet der natuur, en de aantrekkingskracht der volkeren, en de duurzame vrede en het geluk van allen die aanhechting vereisschen. Dan zal men misschien, als de kans schoon is, een zoogezegd plebis- eit uitlokken't is te zeggen eene algemeene stemming, waaraan aldegenen die voor den Pruis beloven te stemmen, mogen deel ne men 't Zal gaan gelijk in Italië met de fameuze plebisciten van Roomen, Napels en andere steden, waar de Piëmontezen 3, 4 maal kwamen stemmen, en de Romeinen moesten thuis blijven; en dan zal de klucht gespeeld zijn, en het modern recht zal zegevieien. Wij moeten dus meer dan ooit onze stem doen hooren en UItr°e" pen: noch verfransching, noch verpruising! Wij zijn Belgen en Vla mingen en DAT willen en zullen wij blijven. Daarom, om ons eigen bestaan en nationaliteit te bevestigen, moeten wij allen het wetsont werp ondersteunen dat de Antwerpsche vertegenwoordiger De Dec ker in de Kamer heeft neergelegd over het VLAAMSCH BESTUUR IN VLAANDEREN. Een volk dat in zijne eigene taal niet wordt be stuurd is geen vrij volk, maar een vreemdeling in zijn eigen Vaderland. Wie zou het gelooven? sedert 5o jaren dat België onaf hankelijk is, heeft dit schreeuwend onrecht in Vlaanderen plaats, van in eene vreemde taal te worden bestuurd. Die schandige toe stand moet nu een einde nemenalles hangt af van de wakkerheid der Vlamingen. Dat zij in massa de petitien teekenen die oveial m omloop zijn, en welhaast zijn hunne rechten erkend, en zij zullen tegenover hunne waalsche landgenooten, zoo met op gelijken voet, ten minste in eenen toestand zijn die MINDER MISKEND en minder VERNEDEREND is. Ze zullen ook een nationaal werk verrichten want de taal is het eigen karakter van een volk, de beste steun van zijne zeden, van zijne religie, en bijgevolg van zijne vrijheid en be- StaHet groot engelsch blad de Times heeft deze week de tijding me degedeeld dat Rusland de konditie sine qua non van Engeland van de hand wijst; dat wil zeggen dat Rusland volstrekt weigert al de voorwaarden van zijn traktaat met Turkije_ aan de beraadslagin gen van het kongres te onderwerpen, en bijgevolg dat Engeland volstrekt weigert deel te nemen aan een kongres dat_toch maar eene groote fopperij kan zijn en de europische goedkeuring der eischen van Rusland. De czar hangt er geen doekskens meer aan, en verde digt het princiep der voltrokken feiten. De Rus zit nu met zijn twee voeten op den nek van den Turk, en die positie moet geëerbie digd worden. Uit die gespannen toestand moet wel de oorlog, niet onvermijde lijk maar hij kan er toch zeer gemakkelijk uit volgen, en een dag blad van Weenen zegt met veel rede dat Europa zich tegenwoordig bevindt in dezeeëngten van het kengres, die met torpedos zijn op gevuld. Die torpedos kunnen elk oogenblik springen, de Russen zijn niet verre van de engelsche vloot, ccr.c onvoorziene schermut- seling kan ontstaan, en niemand kan de zware gevolgen voorzeggen welke die schermutseling na zich zou slepen. Rumenië protesteert nog altijd met veel hevigheid tegen de ïn- palming van Bessarabiëmaar de keizer van Rusland protesteert van zijnen kant dat het een plicht is welken de kinderliefde hem oplegt, die provincie aan zijn vader ontrukt, op dezes grat te gaan teruggeven. Nu dat het voor den czaar een heilige plicht is Bessa- bië in te palmen, kunnen de ministers van Rumeme mets meer doen dan zuchten, en zich aan den wil van God en van den czaar onder- Osman pacha, de heldhaftige krijgsgevangene van Plevna, is met Reoul pacha te Konstantinopel aangekomen, en door den sultan met veel eer ontvangen. Groote exceptie! want bij den Turk, een generaal die overwonnen is, komt er niet gemakkelijk van tusschen, hij wordt gestraft als verrader of lafaard. In Thessalië gaat de oproer voort, onderduims door Griekenland aanpTumS°IXDEN LEO XIII. Er wordt uit Frankrijk geschreven dat aldaar reeds eene wonderbare genezing bekomen is, door de voorspraak van Z. H. Pius IX. Dit zouniemand verwonderen, want Pius IX, van zalige en roemweerdige gedachtenis, was nu toch, in zijn leven, zoo verheven in de beoefening van alle deugden, darmen zou gezegd hebben: 't Is eenen Engel uit den Hemel gezonden,om in deze duistere tijden, 't Christendom en de Kerkte verheerlijken. Ja Pius IX is niet dood, hij leeft, gelijk een Professor van Leuven in de Revue Générale schrijtt.hij leeftin 't Vaderland, dat zijn en oox ons Vaderland is en zal eenen machtigen Beschermer der Chnstene

De Werkman | 1878 | | pagina 1