De Onfeilbaarheid van den Paus, een boekje van 32 bl. Te koop in onze Bureelen voor 10 centiemen. Volkeren blijven. Van Leo XIII, de tegenwoordige Paus, wordt geschreven, door een Fransche Kardinaal, dus 't is echt, dat toen hij, in t Konklaaf zijnde en van de tweede stemming zijnen naam zoo dikwijls zag uitkomen, dat hij bleek en neergeslagen, bij een der oudste Kardinaals ging en hem al bevende zegde Ik kan mij niet inhouden, ik moet spreken, want het Heilig Kollegie gaat een slechte keus doen; ik heb den naam van een geleerde te" zijn en ben dat niet; men denkt verkeerdmen denkt dat ik de begaafdheden heb, om Paus te zijn, en men bedriegt zich. Ik wil dit aan de Kardi nalen zeggen! Maar, er werd hem geantwoord: Kardinaal Pecci, laat Godswil geschieden; over uwe geleerdheid kunnen wij oordeelen; en uwe begaafdheden om Paus te zijn. God kent ze laat hem doen, en laat ons bidden. Kardinaal Pecci zweeg, Hij werd Paus ge kozen, bezweek in 't begin bijna als Hij die groote weerdigheid over dacht, doch nam daarna moedig de Sleutels des Hemels op, zeker zijnde van den goddelijken bijstand en van de medehulp der Chris- tene Volkeren. Een gazet van Roómen telde onlangs de werkingen die Hij als Aartsbisschop verrichtte. Wij mogen 't zeggen't is een der geleerdste mannen van zijnen tijd en een der deugdrijkste zijn lange levensloop mag zoo rein genoemd worden, als zijn wit Pau zelijkkleedHij is waarlijk door zijn geleerdheid en deugden een Licht der wereld Moge zijne regering zoo vruchtbaar wezen, als deze van Pius IX!... 't Is wonder: Pius IX leefde in d'hevigste vervolgingen nogtans iedereen bewonderde zijne opgeruimdheid, zijn innige zielsvrede, weiken zich als de reuk eener bloem mede deelde aan al die hem naderden. Zalig zijn ze die vervolging lijden voor de rechtveerdigheid Pius IX leed vervolging en smaakte reeds die zaligheid van in zijn leven..,. De vervolging duurt voort, niet alleen in Italië, in Pruisen, in Rusland, maar ook in ons Vaderland; men wilt met geweld de Volkeren van 't Christene Geloof aftrekken de werkende klas wil men door leugen en laster omkoopen; zoo was er onlangs een Volksvergadering te Leuven, waar gezeid werd dat de Katholieke Religie niets gedaan heeft voor 't werkvolk doch er was daar juist een student die rechtsprong en zoo klaar en duidelijk BEWEES dat de Kerk alle goed voor den geringen man gedaan heeft en de slechte partij, alle kwaad; zoo klaar, zoo duide lijk dat zijne woorden toegejuicht werden... De vervolging tegen 't Goed is hevig in ons land; 't is gezien te Gent, overeenige weken en zondag zal te Brussel een tweede vertoog gegeven worden, een kalvakade, een bespotting van 't Godsdienstig gevoel; waar zijn de fedachten van die rampzalige menschen? 't schijnt zelfs dat z'Ons ,ieve Vrouw gaan vertoonen! Ons Lieve Vrouw, die gedurig ze geningen op de wereld spreidt en straffen afkeertAlla, 't is te wreed en te grof! en als er nu nog een treffelijke mensch met die geuzerij mee doet, dan mag er gezegd wordenDie mensch is door verblindheid gestraft, of aan 't geld gehecht gelijk Judas, of te diep in de vuilheid om de Waarheid te zien.., 't Is t'hopen dat uit d'overmaat van 't kwaad weeral 't goed zal komen. Met cenen slag zijn ZES slechte gazetten van ons land, als lasteraars veroordeeld Het lot van 100,000 fr. der Leening-Brussel is gewonnen door zekere Lepage, werkman van den Staats-ijzerenweg. Proficiat, man, en goed gebruik met uw geld! Rond Meenen wordt tegenwoordig veel gestolen, aan de Kortrijkschepóort, Brugpoort en IJperpoort, ja zelfs binnen de stad. Over achi dagen wierd het huis van eenen Vlashandelaar langs de kalseide van Gheluwe gansch geplunderd; niets was vergeten men vreest dat eene dievenbendezich rond Meenen gevestigd houdt. Ja, er is eene bende, en te Kortrijk hebben de gendarms reeds een huis gezuiverd, waar de dieven zich ophielden al de personen die zich aldaar bevonden, zijn vastgegrepennog verschelde andere vangsten zijn gedaan, zoodat't getal der prisonniers reeds tot i3 beloopt. Die bende dieven en moordenaars, had complice in Frank rijk en wordt beschuldigd van de talrijke dieftens en aanrandingen welke sedert eenigen tijd, rond de grenzen, de banen en de nachten onveilig mieken. EEN SCHIP VERGAAN, 3oo PASSAGIERS VERDRONKEN* DeEurydice, een zeeschip uit de koopvaardijschool van Enge land, is nabij het eiland Weight, vergaan. Van g'heel de bemanning zijn maar twee personen gered: Cutticombe en Sidney;Cutticombe is meer dan eene uur in de zee gebleven het noodgeschrei zijner gezellen hoorende, deed hij pogingen om er 4 of 5 te redden; maar ze klampten zich zoo wanhopig aan hem vast, dat hij alle geweld moest gebruiken om zelf niet te zinken. De Eurydice deed de reis naar d'Indiën. Er is te Gent, in d'Heuvelstraat, brand geweest door 't uit blazen eener petroollamp, zonder de wiek neer te draaien; 'nen Heer en zijn dienstmeid zijn erg verbrand. Te IJperen, in 't Gesticht der Zusters, is de honderdjarige Isabella Vanheddeghem overleden. T Antwerpen heeft een jongen van 6 jaar vitriool gedronken in plaats van genever; zoo vroeg die geneverzucht hebben, 't is schande! En een welgekleedde Juffer werd t'Antwerpen op de groote markt op heeterdaad betrapt van diefstal van twee kiekens! Goed madammeken, ge zijt nog voor een lekker bröksken; ze zal nu munitiebrood der prisons mogen eten en soep, waarin, gelijk in dark van Noë, alles te vinden is. Maandag, ten 2 ure, groote ringsteking te peerd, te Wetteren ten Eede, Men schrijft in van 1 tot 2 ure. in het wapen van Zeeland, Koornmarkt Gent en te Calcken, in den Paal; 's Avonds vuurwerk te Ottergem. v Toemaar, omdat een policieagent te Brussel, op den Antwerp- schen steenweg; het spelen van eene draaiorgel verbood, daarom trad de baas 's nachts uitzijn herberg en loste drie revolverschoten naar den agent. Er is gelukkiglijk, niemand gekwetst; de baas is aange houden. Te Moen (West VI.) zaten dander week 's nachts twee jonge lingen, bezopen, in eene herberg't waren Rommers en Kinds ze kregen twistde baas deed Kinds buitenKinds, in zijne zatte gramschap, wachtte Rommers op den steenweg af, en bracht hem verscheide messteken toe, waarvan een in'thert. Rommers vieldood op den grond. De moordenaaris aangehouden.... Wat komen er toch ellenden uit dat nachtzitten! Vooréene dwaze uur, is nu een jongeling vermoord en een andere, zijn levensgeluk voor eeuwig vergald! Laat ons oppassen en toch in die slechte gewoonte van nachtzitten niet vallen Er is te Nancy (Frankrijk) eene groote Bank gesprongen; de twee betsuurders zijn gaan loopen er is een tekort 2,5oo,ooo fr. Met woorden vangt men zotten! Dat is weêral uitgekomen in Italië! o, alleman ging rijk zijn, als Victor-Emmanuël over't een Italië regeerdeiedereen ging leven zonder werken't is nu zoo ge beurd Parma, Modena, de Kerkelijke Staten zijn overweldigd; de kloostergoederen zijn aangeslagen en Italië wordt zoo arm als Job: de Staatskas is leeg tot op den bodem, de lasten zijn tot den hoog ster^ topen Florentië, eene der grootste steden, is nu bankroet... Pruisen, met al zijnen hoogmoed, zal van 't zelfde, sop overgoten worden Eene les voor dander landen om beter uit hun oogen te zien! In Zwitserland is eene weduwe vermoord door een jongen van 14 jaar, die tot eene der eerlijkste lamiliën van 't land behoort M. Beljamien Aimans, te Denderhautem, begeert uitterhand al zijn meulemakersalm te verkoopen. Uit Weenen wordt geschreven dat er in de Russische Legers tijphussen heerschen en polderkoortsen, die meer slachtoffers vragen als er in den oorlog mannen gevallen zijn. Verscheide generaals lig gen platte bed en meer dan een Geneesheer is bezweken. Men schrijft uit Haasdonck Op 25 Maart had alhier de begrafenis plaats van den heer Joseph Van de Velde, student in Rhetorica bij het klein seminarie te St Nikolaas. Deze droeve plechtigheid had plaats in 't midden van eene groote inge- togene menigte. Geheel deklas van welke de afgestorvene deel maakte, was naar Haasdonck gekomen om hunnen duurbaren- médeleerling naar zijne laatste rustplaats te dragen en te vergezellen. Op zijn graf werd de volgende lijkrede in naam zijner medeleerlingen door den heer Joseph Rombaut uitgesproken Mijnheer en, Toen wij, bij't begin van dit schooljaar, onzen beminden medeleer ling eene zoo bloeiende gezondheid zagen genieten, mochten wij er ons niet op betrouwen dat hij, in den staat dien hij ging verkiezen, lange ja ren voor de eer van God en 't welzijn van zijnen evenmensch zou mogen werken? En ziet, weinige maanden zijn verloopen, en hier staan wij rond zijn graf, om hem een laatste vaarwel toe te sturen eene onverbiddelijke kwaal is zijne jeugdige krachten komen breken; noch de hulpmiddelen der geneeskunst, noch de liefderijke zorgen zijner Ouders en Zusters, noch de gebeden zijner meesters en medeleerlingen op den Feestdag van zijnen heiligen patroon 100 vuriglijk gestort, hebben de dood hare prooi kunnen ontrukken. Joseph is voorbijgegaan als de bloem die 's morgens vroolijk de opstaande zonne toelacht,"en 's avonds verwelkt is. God heeft het zoo gewild, dat zijn Heilige Naam gezegend zij Vaarwel dus, duurbare vriend, 'tot in een beter leven! Gij waart kind van Maria, gij droegt haar kleed, gij maaktet deel van hare Congrega tie wij verhopen dat gij dezen Feestdag van hare Boodschap, op den welken wij uwe sterfelijke overblijfsels tot hunne rustplaats vergezel len, in den Hemel moogt vieren. Bid daar voor uwe geliefde Ouders en Zusters, voor het gesticht waar gij uwen geest met kennis en uw hart met deugden verrijktet.bidbijzon- derlijk voor ons, uwe medeleerlingen, opdat wij, in den staat waartoe God ons roepen zal, getrouw blijven aan de lessen onzer meesters, ons vrome christenen toonen, iets bijbrengen tot het welzijn van onzen even- mensch, en zoo deelachtig worden aan het geluk dat gij reeds geniet. Vaarwel, Duurbare Vriend, eens zien wij elkander weder in den Hemel. Hip! Hip! Hoerrah! Groote prijskamp voor spreekwoorden en vergelijkenissen. 1 Prijs: 12 Romancen met begeleiding van piano, en 12 fraaie boek- deelen elk van 120 bladzijden. 2 Prijs: C Romancen en 6 boekdeelen derzelfde soort. 3 Prijs 4 Romancen en 4 boekdeelen derzelfde soort. 4 Prijs2 Romancen en 2 boekdeelen derzelfde soort. VOORWAARDEN. Artiüel I. Door spreekwoorden bedoelen wij niet enkel de senten tién door het volk spreekwoorden genoemd, maar ook alle figuurlijke uit drukking door vergelijkenissen verstaan wij de vormen die men in de letterkunde cumparaliën heet. Voorbeelden. Een spreekwoord Ui'. de oogen, uit het hert. Een figuurlijke uitdrukking Hij slaat zijne eigene ruiten uil, hij zit in zijne eigenejapen. Eene vergelijkenis Hij is zoo mager als een graal, hij rookt als een turk, hij zweert als een keiler. Artikel II. Die wil gekroond zijn moet ten minste 50 spreekwoor den en vergolijkenissen te zamen kunnen krijgen. Artikel III. Al wat uit de boeken komt, wordt niet geteld, alles moet ontnomen zijn aan de dichterlijke taal, die klinkt uit den mond van het vlaamsche volk. Artikel IV. Al wat onbeschoft, laag, gedachteloos of duister is telt voor zero. Mocht men iets vinden dat zeer schoon is doch niet gemak kelijk verstaan wordt of een woord bevat overal niet gebruikt, men voege er den uitleg nevens. Artikel V. Alles zij klaar en duidelijk geschreven en vooral goed onderteekend van den schrijver, waarbij zijne bediening en woonplaats. Artikel VI. Met 25 April wordt de prijskamp gesloten en met 25 Mei de uitslag plechtig aangekoudigd. Artikel VII. Alles worde vrachtvrij gestuurd Gent Brandstraat, (rue de lTncendie) 22 voor T. S.

De Werkman | 1878 | | pagina 2