Voor d'lioiigerlijdende in Mongolië enz. M0IL, DEN 19 MEERT 1832 MARKTEN- HA NDEL ENNIJVERHEÏD GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,50; Haver, 22,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,93;Vlas per kilo, 1,33; aarcappels, 13,50; lijnzaad, 37 fr. koolzaad, 40 fr. LEUVEN Tarwe, 30 fr. Rogge 19,50 Voederhaver, 22,00; Tarwebloem40,50; tarwezemelen 13, fr.; Aardappels 14fr; Boter per kilo 0,00; DENDERMONDE: Lijnolie, 63 fr; Kempolie, 00 fr.: Raapolie, 00 fr.; Koolzaadkoeken, 21,50; Raapkoeken, 18 fr. Boter, per kilo, 3,00 a 3,44; eieren, per 25, 1,55 h 1,61. 3=2* Er zijn nog eenige Stuiversmagazijnen te koopaan 3 fr. voor onze inschrijvers. A. Neen, iedereen heeft verplichting van voor zijnen evenmensch te zorgen en de greotste geleerde, misschien van g'heel Europa, 'ne Man die zijn leven in d'overweging van de Samenleving slijt, Z. E. de Kardinaal Dechamps aarzelt niet van te zeggen Er is veel te doen in de werkmanskwestie, men moet zich vlak voor die kwestie stellen, want d'oogen sluiten is naar de barbaarschheid gaan of naar 't heiden dom. (Wordt voortgezet werd te Roomen Priester gewijd een Hoilandsche jongeling die later als Pater Redemptorist, in Holland, België, Engeland en Amerika, tal rijke Missiën gaf en bijna de kerken deed wegdragen door de ontelbare menigte die zijne sermoenen kwam hooren. Te Gent preekte hij in 1862 en de groote St Baafskerk was vijfmaal te klein. W'hebben 't leven van dien wonderen Man uit Holland doen komen, om van tijd tot tijd, eenige trekken van dit Missionnarisleven in De Werkman over te nemén, 't Kost twee hoilandsche guldens, maar wij beklagen ons geld niet. Wat heeft die man moeielijkheden ontmoet op zijne loopbaanPater Bernard 't was een tweede Apostel Paulus, een tweede Franciscus-Xaverius... 't Was korts, na'tHollandsch bestuur, dat hij met de Belgische Paters Boon. Van Kerkhoven, enz. hot Werk der Zendingen stichtte. Wondere begaafdheden had hij van God gekregen om aan 't Volk te spreken hij bezat eene stem zoo helder en zuiver dat, als hij te Roomen in de kerk v an 't Collegium Romanum zong, de menigte kwam bijgesneld om den Cantore Olandese - te hooreri, en de Italianen, vol geestdrift aan elkander zeiden Che bellissinia voce - wat een allerschoonste stem' Zijn persoon alleen, zijn oogslag, zijne gebaren, dat was een welsprekend sermoen, bij zooverre dat de Bisschop van Kamerijk die in 1862 te Gent het St Amandsfeest bijwoonde, schier al zijn sermoenen ging hooren- men verwonderde zich eens over zijne oplettendheid bij de prediking in eene taal, welke hij toch niet verstond O, antwoordde de Bisschop ik zou er uren lang kunnen bijblijven, alleen om die actie te aanschou wen; dat woord moet wei diep in allen doordringen en ontzachlijk veel vrachten dragen een man alzoo in mijn diocees wat zou ik gélukkig zijn Men mag zeggen dat Pater Bernard in den vreedzamen en geza genden strijd der zielen, waar, in plaats van bloed de tranen der geluk kige bekeerlingen vloeien, er mag gezegd worden dat Pater Bernard een grooter veroveraar was dan Alexander den Grooten en dan Napoleon.. Gelijk de Pastoor van Ars wist hij bij elk den rechten weg naar 't hart: Eens was hij op Missie in een hoilandsche Gemeente. Daar leefde een landbouwer uitwendig braaf en vrij getrouw in het vervullen zijner ker kelijke plichten, maar van biechten wilde hij niets weten en dientenge volge had hij meerdan 20_jaren lang zijn Paaschplichtonvervuld gelaten. Reeds bij vroegere missiën in dezelfde plaats had men meermalen nog pogingen aangewend om den man tot andere gedachten te brengen, maar altoos te vergeefs. Zoo ook geschiedde het thans de man kwam nu en dan naar de kerk, maar als hij vermoeden kon, dat men over de biecht zou prediken, dan was hij afwezig. P. Bernard, die dagelijks in het bij zonder voor dezen man bad, beval zijne medebroeders, die met hem die missie gaven, evenzoo te doen. Op zekeren avond, terwijl een der paters de Predikatie hield en de bedoelde landbouwer niet in de kerk was be gaf Pater Bernard zich, vol betrouwen op Gods hulp, naar diens woning en vond hem aldaar bij het vuur gezeten. De man, niet weinig ontsteld door het onverwacht bezoek van den grooten missionnaris, wilde eens klaps de kamer verlaten maar Pater Bernard houdt hem staande zegt hem met ernst en waardigheid dat hij tot htm komt in den naam van - God om zijne ziel te redden en de macht des duivels in zijn hart te ver breken, en laat er onmiddelijk opvolgen, dat hij komt om zijne biechtte hooren. Do landbouwer geraakte schier buiten zich zei ven en kon ter nauwernood oen woord uitbrengen. Toen sprak Pater Bernard hem vol lietele toe, beurde hem op, troostte en bemoedigde hom, en besJoot einde- lgk met de woorden - Kom, mijn vriend, ga "knielen en biecht En Gods genade overwon des duivels krachtde man viel op zijne kniën en beleed zijne zonden, onder eenen vloed van tranen den volgenden mor- gend kwam hij, na de H. Communie ontvangen te hebben, in de pastorij om pater Bernard te sprekenweenend van geluk, viel hij neder voor zijne voeten, om de dankbaarheid zijns herten voor den vrede dien hij genoot, uit te spreken, en hij verhaalde daarna aan de zijnen, op welke wijze hij 't geluk had teruggevonden. Punt van Overweging: Zie, gelijk de rook, zoo zullen de weel- dengen dezer wereld vergaan, en daar zal geen geheugen blijven van hunne genoten vreugden. Maar zelfs terwijl zij nog leven smakenzij die niet zonder bitterheid, zonder verdriet of zonder vrees. Want daar zelfs, waar zij meenden verinaak in te vinden, ontmoeten zij dikwerf met dan pijn en droefheid. Zij hebben wat zij verdienen het is recht dat die de ongeregelde vermaken zoekt en naloopt, ze niet geniete zon der schande en zonder bitterheid. O hoe kort, hoe bedriegelijk hoe misdadig, hoe eerloos zijn alle die genoegten D'Annalen der Voortplanting van 't Geloof staan vol van jammer klachten over de verwoestingen van den Hongersnood; de men- schen vallen daar gelijk de koornairen in Oogsttijd ziehier, o a wat een Missionnaris schrijft De E. V. Jesuïet Brutiliot, verzorger der missiën van Madurea, deelt ons een brief van den E. V. Darrieutort, overste der missie van Middel- Madurea, mede. Hij komt uit Sarooganee, den 21 Aug. 1877. - Rondom ons, is de hongersnood ten top gestegen. De laatste maan den waren lei pijnlijk geweest; doch er bestond, voor den zomer, no°- wat hoop op oogst. Na Paschen, had een regen toegelaten graan to zaaien dat gemakkelijker wast dan de rijst. Het kruid schoot op, maar wijl het sinds April niet meer dauwde, verbrandde alles. Met het kruid kwam de verwachte oogst om. Men brengt langs zee en met den ijzeren weg rijst aan, maar deze staat zeer duur. Voor één roepie geeft men 7 padhis rijstin plaats van 20, 2i en 24. De inwoners verkochten alles, juweelen, ossen, gronden. Ten gevolge dier harde en langdurige ontberingen, nam de sterfte fel toe. Van alle kanten ziet men de armen zwerven als wandelende geraamten. Vele sterven op weg, en worden de prooi der honden en der jakhalzen. Ik doe de ongelunkigen die in onmacht vallen terwijl zij het dorp doortrekken, opnemen; men geeft hun wat rijst, en dikwijls bekomen zij. Een tweede maal brengt hen weer te been, en zij zetten hunne reis voort naar een of ander oord, waar zij hopen onderstand te vinden. Zes stierven hier, en allen werden gedoopt. Thans gaat een zevende dezelfde genade ontvangen; 't is een verlaten kindje 3 a 4 jaren oud. Het is zieltogend. Hoe zoovele ellenden verholpen Wij worden bestormd van vra gen. Ik bracht te Sarooganee een bureel van weldadigheid tot stand, waar men dagelijksch aan een vijftigtal personen een portie rijst geeft. Het bewind richtte, van afstand tot afstand, kampen relief camps) in, waar men gekookte rijst uitdeelt. In zeker plaatsen, geeft het per dag a£n het mansvolk 2 stuivers en andenhalven stuiver aan de vrouwen en de kinderen. Om de kloeke mannen bezig te houden, onderneemt men werken van openbaar nut. Langen tijd gebruikte ik zelf de inwoners tot het graven des vijvers van Sarooganee en tot verscheiden andere werken alzoo deed ik hen meer dan 1000 fr. verdienen. Doch ik hoef, bij gebrek aan geld, die werken te staken, wanneer de behoeften gaan toenemen. Om zelf maar kleinen onderstand te geven, zou ik duizenden van francs moeten hebben. Waar ze gehaald In de handen van den goeden God. Ik wend mijn blikken van alle zijden,omte zien of die handen uitge stoken zijn. Ik trof ze nog maar eens aan. Middelerwijl, klimt de hon gersnood al meer en meer. Er is hier niets gezaaid voor den oogst van Februari; want het gebrek aan regen belet den akkerbouw. Hoe somber eene toekomstVoeg daar bij, dat de diefstallen en de branden aange stoken om de plunderingen te vergemakkelijken, op de dagorde staan. Bidt opdat de Voorzienigheid ons onderstand en regen zende. In zeker jdeelen van 't noorden van Madras en van 't westen is, wijl de hongersnood daar vroeger begon, de toestand nog ijselijker, en 't bewind hoefde te voorzien in 't onderhoud van 12 a 15 millioenen hongerlijden den. Men zegt dat er thans, in de onderstandskampen, 400 op 1000'ster ven. Wij gaan dus voort met giften t'ontvangen voor die Landen, waar de Hongersnood zoo vreeselijk woedt; de gelegenheid om zielen te winnen en bij den almachtigen God genade te verwerven, mag niet verzuimd worden: vergeten wij ook niet dat d'aalmoes nooit iemand verarmd heeft; er was overtijd iemand die mij confieerde Ik geef veel, misschien boven mijn vermogen, maar hoemeer ik geef, hoe- meer dat mijn winsten aangroeien. W'hebben reeds ontvangen Uit Hofstade, naamloos, ioo fr. id. io fr. van Jacobus Aalst i8cens, De Werkman, 3,oo. Laatste Nieuws. De heer Ch. L. Van Brantegem is Burgemeester van Elene benoemd, in vervanging van den edelen Ernest, graal d'Hane-Steenhuijse, die zijn ontslag heeft gegeven. Vrouw Antheunus, van Laken, die haar huisgezin vergiftigd had, is van't Hospitaal naar 't Prison gedaan. Er is t'Antwerpen een schatrijke Juffer overleden, dte 160 duizend fr. geeft om in OnsLieve Vrouwkerk een nieuw Orgel te plaatsen. Zoo komen er meesterstuk ken, waarbij d'arbeiders leven De oudste burgemeester van Frankrijk is dood; bij was honderd jaar en tien maanden en reeds 5o jaar burgemeester. Een kiekendief heeft te Luik op de Policie geschoten en daarna op zijn eigen; hij ligt halfdood. De Vrede tussch'en Tusk en Rus zou zeer gemakkelijk voor Europa een vroeg zonneken der maand Meert kunnen zijn. NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 20 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, i3a 14 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 1.45, ASSCHE. Tarwe 3o; Haver, 23,25; hop 5o; boter i,5o. LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 18 fr.; Haver, -15,50. AALST Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 25,50, Vlas per 3 kilo 4,70 A 5,35; Aardappels 13,25; HopOO fr; Boter, 3 kilos 8,43 k,9,99. Markt van GENT. Boter, 3 a 3,10; eiers, a 1,70. Vlas en Lijn waad, geene verandering. Zele. Tarwe 00,00; Rogge, 17,50; Boter 2,90; Eieren, 1,60; kemp, per II kilo 11,40. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,00; Boekweit 18,00; Haver i5,oo; Vlas 5,10; Aardappels, 12,00; boter, 2,86; Hooi, per honderd bussels, 38,00; eieren per 26, 1,82. Mechelen, Veemarkt, op Neckerspoel. 80 stuks inlandsch ras, van fr. 245 tot 350. 650 stuks hollandsch ras, van fr. 335 tot 840 Binnen de Stad. 55 stuks inlandsch ras van fr. 220 tot 315. 130 stuks hollandsch ras van fr. 270 tot 585. Antwerpen 22 Maart. Gisteren waren ter markt te koop gesteld: 14 stier, 67 ossen, 174 koeien, 1 kalf, o schaap. De besteedde prijzen per kilogram opvoet zijn: stieren, fr. 0,40ossen.fr. 1,00 a i,o3 koeien, fr. o,65 a 0,75 kalveren fr. 0,90 a 0,00. Varkens op voet, 1,02 a 1,14; Tarwe bloem, iste kw. 39,00 a 40,00 ir.2de kw. 36,oo a 38,00 3de kw. 29,00 a 31,00 Roggebl. 28,00 a 3o,oo. Aalst, drukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4