- Verschijnt alle Vrijdagen Overzicht erkman Te k o o p in onze bureelen Als Premie voor onze Lezers het Portret van Z. H. Leo XIII, in kleurendruk, aan i,5o, en t Por tret van Pius IX erbij, in dezelfde grootte, aan 2,5o. De 12 Liederen, Lowet-Joos, per in- teekening, aan 3,80; reeds 4 liede ren zijn verschenen afzonderlijk kost elk lied 60 centiemen. Een nieuw Lied van Lowet, met prachtige titelplaat Onze Lieve Vrouw van Marpingen, met solo enkoor. Prijs 1,00 Het masker van de Wereld, afgetrok ken door pater Poirters, een der schoonste boeken, die in ons taal bestaan. Prijs 2,5o Manna der zielen, Devotie- en Com- munieboek. 0,75. Jesus Hart, eene bron van Troost; onderrichtingen en gebeden o,35 Pachtersrecht. 5,00 Het Huis Stiernon, van Brussel, komt een schoone uitgaaf te doen «en echt Portret van den Paus, om in een ordi naire kerkboek geplaats te worden, 't fijn 4 blad zijden op 't eerste 't Portret, met de wapens, op de 3 andere, het levensbeschrijf Zijner Heiligheid. Te koop in onze bureelen, aan 12 centiemen. ZESDE JAAR N° 285 - 5 April 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht2,50 s jaars Vooraf betaalbaar- Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Wij rekommandeeren Is Onze Inschrijving voor Mongolië zoodra er een sommeken bijeen is, zul- wij het aan den Pauzelijken Nuntius te Brussel bekandigen, om anstondsnaar deMissionnarissen gezonden te worden. 2e De Prijskamp uit Gent voorspreek- woorden en vergelijkenissen. Daardoor schrijft men ons uitStzal de rijk dom en de genie van onze Moedertaal uitschijnen. Er is bijna geen dorp, geen wijk, of't heeft zijne eigene spreek woorden en vergelijkenissen Derhal ve, laat ons zoeken en opsturen. 3' Wij rekommandeeren de Drij Volksboekjes over De Kerk, De On feilbaarheid, De tegenchristene secte, afzonderlijk te koop aan 5 eens 't stuk. 't Zijn drij boekjes, van korten maar geleerden inhoud die ze gelezen en bestudeerd heeft, kan stand houden tegen een bataljon Vrijmetsers... Er zijn nog altijd boekjes .te koop over de Plaag onzer Tijden of de Godslas tering, aan 5 eens, door den heer on derpastoor Jongerielen overal waar die boekjes verspreid en gelezen wor den, vermindert het vloeken. De Portretten van Boloniëzijn aangeko men, wie 1,50opstuurt, ontvangt dadelijk in retour, «onder verderen onkost van zijnen kant, 't Portret, op een cijlenderke gerold. De russische dagbladen slaan reeds volop den oorlogstoon aan In geval dat anderen hun plezier nemen m ons te bedreigen, roept de gazet van St-Petersburg uit, wij, wij zullen mets meer raadple gen dan onze eigene belangen en onze eer Eene andere zegt dat Rusland niet benauwd is, en aan Engeland noodlottiger slagen zal toebrengen in het Oosten. Ziehier welke bitsige taal de GOLOS voert Wij moeten op Europa met steunen, maar op onze eigene krachtdadigheid. Daarom 1° geen enkele onzer soldaten uit Turkije terugroepen voor dat de vrede voorgoed gesloten is, en ons prolijt trekken uit het traktaat van S' Stefano. 20 Eisschen dat Engeland seffens zijne vjoot wegtrekke uit de zee van Marmara; en om deze vraag te ondersteunen, 3^ Den Bosfoor bezetten en versterkenen aan het turksch go vernement laten weten dat, indien binnen de vier-en-twintig uren de engelsche vloot niet vertrokken is, onze troepen Konstantinopel zullen binnenrukken 40 Insgelijks Gallipoli bezetten tegen eenen oorlog met Engeland. ^Die^oriogszuchtige taal is zeker niet gepast om de verwaandheid van Rusland te matigen, maar er is iets anders dat den czar m den weg loopt, en dat is de houding van Oostenrijk Zoo min als Enge land vnl dit land dat een groot slavisch rijk, Bulgane, onder de voogdij van Rusland aan de poorten van Konstantinopel worde opgericht, en daarom eischt het ook groote veranderingen aan het vredestraktaat. De russische generaal Ignatieff dienaar Weenen was gegaan om Oostenrijk te paaien en van Engeland te scheiden, is in znne zending gansch mislukt; en het Parlement van Hongarie vraagt dat een verbond worde gesloten met Engeland. Dat geeft en Rus achterdenken, en nu spreekt hij weder van overeenkomst en vrede hij zal zich misschien onderwerpen aan de besluiten van het kongrès dat nog eens zou tot stand komen. Men ziet het: er is maar een middel om den Rus matig en rechtveerdig te maken en dat is de vrees. Engeland is niet haastig om den oorlog te verklaren, en moet hem ook met niet veel haastevoortzettenEngeland vecht met voor roem en glorie, maar het zal trachten den Rus uitteputten en zijnen toestand onmogelijk te maken. De beste bondgenoot van Engeland zal de tijd zijn, en met den tijd zal hij de finantien en de macht van Rusland in den grond booren. Toebereidsels van Engeland. - 3500 peerden zijn aangekocht voor de ruiterij van het tweede legerkorps. Hm In geval vati oorlog is men van zin troepen te trekken uit Canada die lichting zal een kontingent van 10,000 man opleveren. Het eerste leger- k°Eene1bri"ade1fiiKerij e^'dricfregimenten, drie divisiën infanterie en twee brigaden elke brigade bestaat uit drie bataillons. By elke afdee- ling zal een regiment ruiterij worden gevoegd benevens eene Compag nie ingenieurs en drie batterijen artillerie. Kortom het eerste leger korps0 zal bestaan uit6 regimenten ruiterij 21 batailons intanterie, 15 batteriien artillerie, sapeurs, ingenieurs en ambulanciers. Hpt korris zal worden aangevoerd dooreenen generaal, drie luitenant- generaa°J, eei!majoor generaal der ruiterij en zes brigade-generaals. De overige legerkorpsen zullen ongeveer op dezelfde wijze zijn sa mengesteld 2uu ambulans-wagens zijn te Beverley besteld. De geschrevene bestel ling droeg de woorden zeer dringend. Russische Toebereidsels. Eene groote fabriek van Berlijn beeft eene bestelling ontvangen van bet rnssisch gouvernement, van 2i O.üOü tenten, voor het bezettingsleger. Hat linnen, dat in Silesië gefabrikeerd wordt, kan geleverd worden tegen 15 mei. Eene andere bestelling van 200,000 tenten zal waarschijnlijk op de eerste volgen. Een groot aantal wollen dekens, houweelen en gereed schap voor het maken van loopgrachten zijn besteld. De Typhus. Volgens de laatste tijdingen, te Bucharest ontvangen, wordt het russiseh leger op de verschrikkelijkste wijze door den typhus gedund. In de burgelij ke gasthuizen van Rumenië. weike door het russiseh gouvernement zijn opgeëischt, is het getal overlijdens zoo groot, dat men genoodzaakt is de lijken gedurende twee of drie dagen te laten liggen alvorens hen te kunnen begraven Men beeft bij de gedachte dat binnen eenige dagan zich de eerste warmte zal doen gevoelen, en de zuidooster wind, do verpestende lucht over het westen van Europa drijven zal Hit-im-V-O iTTH-i Half-Vasten te Brussel. De Courtier de Bruxelles zegt dat do schandelijke kavalkade, die zon dag de straten der hoofdstad heeft onteerd, den katholieken godsdienst, de geestelijkheid, de geestelijke onderwijzers, de katholieke drukpers, kortom alle goede iustellingen op de onbetamelijkste wijze heeft belee- digd en dit op gansch haren doortocht en onder het oost en de bescher ming van MM. J. Anspach, burgemeester, Lenaert en Cremers, policie- kommissarissen en een ganschen zwerm policie-agenten. gelast met de handhaving van de vrijheid van de losbandigste driften der libre pensée. De godsdienstige voorwerpen, het H. Sacrament, de H. Maagd, bet H. Hart, werden ditmaal gespaard vreesde men misschien eene al te groote uitbersting der openbare verontweerdigingi' Men had echter zonder dat stof genoeg gevonden tot lasteren en beleedigen. Een wagen getiteld Leon Therèsc et Ce beleediging tegen den Paus stelde eene soort van foorebarak voor, bezet met kerels die het kleedsel droegen der verschillende geestelijke orders. Zij droegen rozen kransen rond den hals en sloegen op trommels, terwijl zij het ijselijkste gehuil deden hooren. Op den wagen las men de woorden Grand bazar. De keerders van 'l onqedierl, waren dronken schoelics, gekleed de een ais priester met soutaan en hoed, de andere als geestelijke zuster, een derde als Broeder der christelijke leering. Achter hen volgde eene tweede groep mannen van de mestpacht, gewapend met bessems, welke zij op de eersten richtten. Een kar van de mestpacht volgde achteraan. De wagen der minisierieele. begrafenis, werd voorgegaan en gevolgd door priesters en geestelijken van alle orders, welke de hoeken der baar hielden. Vier kerels, met soutanen gekleed, bootsten do gebeden der overledenen naar. Die mannen droegen domphoors op het hoofd. :<De wagen Vesaal voor de inkuiisitie, was door de theater-Vlamingen ingericht en stond insgelijks vol mannen, die geestelijke personen voor stelden. Verder volgden groepen, verbeeldende geestelijken en kloosterzusters,

De Werkman | 1878 | | pagina 1