Ber - Allokutie, gehouden door (Paus Leo XIII, in het Konsistorie van 28 Meert Er zijn toch rampzalige menschen in de wereld, JiSj zQudt zeggen, dat /eeuwigdurend den duivel zelf in hunnen bille. teerd hebben... Is er nu in de wereld iets troostrijke gn jets stjcb. tender dan de Eerste Communie der kinderen, a) s al[e kinderen> zonder onderscheid, arm nevens rijk, voord eerste' ,naal Ons Heer nut- ten. om kloekmoedig te zijn in den strijd tegen mndriften en brave, er dén heb ik, dan tien had ik. gehoorzame, verkleefde, dienstvaardige kindere' a te blijven en treffelij ke jonkheden te wordenWelnu, te Brussel r ebbende Onderwijzers en Onderwijzeressen van stadswege verboa gekregen van de kinde ren tc laten de school verlaten, om de vr jorbereiding tot d'eerste Communie bij te wonen Is dat niet recr lt schandaleus En de per sonen die zulke schoone stukken uitree nterl) z[jn aan hoofd eener groote stad en pretendeeren meer lier je Voor volk en vrijheid te hebben dan iemand anders Verkeer je vvereld Op eenige dagen is te Brussr 3, 000 fr rondgehaald voor 't Katholiek OnderwijsOlie dr jjft boven en 'k wil nog zien dat er te Brussel krachtig gaat gewer kt worden om 't kwaad en 't bederf der slechte princiepen tegen te „-erken... 't Is ook elks intrest, van den nobelsten heer totdenger ingsten werkman. Als men krijgt wat meu. zoekt, hoeft er niet geklaagd te wor den: Van de 46 studeatén der Universiteit van Brussel zijn er maar 18 die hun exaam hebben kunnen doen27 gebuisde! dat komt van goddelooze kalvakades in te richten en zijn studiën te vernegligée- ren. D'Universitcit van Brussel zal 't gewaar worden! Ze schuiven geweldig, de mannen van 't jaar 3o. Op 6 jaren zijn er 27 overleden, en nu blijven er nog 28 over.'t Zijnde veterans van eene gansche generatiezo© volgt 't een geslacht op 't andere en allen gaan den weg der eeuwigheid in. Gelukkig die wel geleefd hebben, in braaiheid, in reinheid en in deugdzaamheid... Er ismaar den Religie, die aan den mensch gedurig van zijne dood durft spre ken, die 't gedacht der dood heilzaam en vrolijk maakt, en dat is de Roomsch-Katholieke Religie, in welke wij 't geluk hebben geboren te zijn en te leven; 'ne Rationalist, 'ne. Socialist, 'ne Liber-penseur, als hij op 't sterven denkt, zegtIk moet mij haasten om mijn drif ten te voldoen, om allerhande wellusten te genieten, en hij verdrukt, hij brast, hij maakt slachtoffers en ongelukkigen'ne Katholiek, die 't sterven overweegt, zegt in zijn eigen Ik moet mij versterven, treffelijk leven, verre van mijnen evenmensch kwaad te doen, mag ik zelfs de begeerte niet hebben hem in iets te bedroeven of te bena- deelen, ik moet den geringsten mensch beminnen, om hierna wel te staan met den grooten Meester.... En zoo, 't finaal inziende, moet iedereen bekennen dat de katholieke Religie, al wie hare Voorschriften volgt, zoo menschlievend, zoo gelukkig maakt, als 't eenigzins mogeli)k is, terwijl al d'andere sekten den mensch zoo wreed maken als 'nen tieger, zoo ikzuchtig als een slek die gedurig haar huis op den rug draagt, en zoo laf als den koekoek, die zelfs geenen nest maakt voor zijn jongskens, maar de eieren van ander vogels rooft en de zijne in de plaats legt.... Wie kan dit betwisten dat hij vooruitkome Zondag had te Elsene een zonderling ongeval plaats. Een kleine ballon waarmee eon kind speelde, kwam in aanraking met de sigaar van een voorbijganger. De ballon vatte vuur en ontpdofte, zoodat het haar, de baard en de wenkbrauwen van den voorbijganger gansch ver brand waren en zijn aangezicht bijna onkennelijk was. Eenige dagen geleden daalde, in eene petroolraffineerderij te Ander- lecht, een werkman in een ketel, ten einde dezen te kuischen. De onge lukkige had echter niet gewacht tot do ketel verkoold was en werd oogenblikkelijk verstikt door di gazuitwasemingen, welke van den bodem opstegen. Toen men het ongeluk eenige oogenblikken later bemerkte, was het lijk reeds half verkoold. Het slachtoffer laat eene weduwe mot drie kleine kinderen na. Te Wetteren zijn dander week, op éenen dag, twee gevallen geweest van subiete dood.... Rond Paschen komen altijd van die vermaningskes: Een rede om wel, en neerstig, en bijtijd onzePaasch- plicht te kwijken. id. te Wetteren-Jabeke maandag avond brand geweesteene huis en eene schuur, met gansch den inboedel is de prooi der vlammen geworden. Ze vragen ons uit Wetteren, dat het daar deel van tijd 's avonds en op de buitenwijken brandt, of er daar misschien iets achter schuilt? Nescio, vriend; de toekomst zal 't loeren. Op den weg van Geeraardsbergen naar Viane is deze week, binst den nacht, een wreede moord geweest; de vermoordde had 14 messteken gekregen. Het schijnt dat de soldaterij hiervan de oorzaak is. Verleden zondag had een verschrikkelijk ongeluk plaats op de linie van Namen naar Brussel. De machinist, Lepas, van den trein welke ten 6 ure vertrekt, en die door den mist het signaal niet goed onderscheiden kon, boog zich om zeker standpunt waar te nemen en viel van de lokomotief. Toen de trein te Thisnes aankwam, werd aanstonds eene lokomotief uitgezonden, die den gekwetste opnam en naar Namen bracht. De ongelukkige heeft den arm op verschei dene plaatsen gebroken en zijn hoofd is met wonden overdekt. Men vreest voor zijn leven. Lepas is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. T'Antwerpen is zondag nacht rond 12 ure, een officier van 't achtste regiment 't hoofd afgereden... Schrikkelijk! den morgend te voren was aan boord van een Engelsche Stoomboot, een ketel gesprongen. Een matroos dood op den slag en twee andere, erg ge kwetst. Te Wiheras, vier uren van Bergen, is eene vrouw van 80 jaar vermoord met zes messteken, voor een weinig geld, welk zij bezat. De Vrijdenkerij moet er niet veel aan haar lijntje krijgen, want t'Antwerpen heeft ze zich weer meester gemaakt van 't lijk van een persoon die op zijn sterfbedde gebiecht had en wiens laat ste woorden warenJesus, Maria.... En 't schoonste van al, de knechten der Libre-penseé pretendeersn dat elk sijoen hoed;of klak moest afnemen, bij 't voorbijtrekken van den hellestoet1 't Gaat ver De dood spaart niemand, er is te Roomen een Kardinaal plot selings overleden; 't is Z. E. Kardinaal Becardi. Er zijn voor d'Expositie van Parijs wagons effekten uit Amerika aangekomen. De groote gazetten schrijveadat Rusland in 't geheim eene kolossale leening onderhandelt.... Als'tin de gazetten komt, hoe kan het dan geheim zijn?.. Er zijagroote gazetten, die nieuws uit vinden, om interessant te schijnen. Tegen 't bloeden uit den neus geeft een gazet uit Amerika als, extra-remede van geweldig op de tanden te. bijtenen, in geval dat kinderen uit den neus bloeden, van deze een stuk papier in den- mond te geven om erop te bijten. Florentië heeft 134 millioen schuld.. Als 't Goevernement van Italië er niet tusschen komt, is die stad reddeloos verloren... En Italië zit zelf tot over d'ooren in de krot... Al die naar Italië gaan, zeggen hetVictor Emmanuel geeft gedurig papieren geld uit, en er zijn geen soldaatjes zoo arm gekleed als de zijne.,... G'heel de be volking, zal op den duur nog zijn armen uitsteken naar 't oud be stuur, als Italië in vijf, zes kleine staatjes was verdeeld, en toen de Paus er als Koning in zijne Staten troonde.... Italië floreerde dan anders als nu De zesde hoed. Ta Barcelona deed eene. jonge heer, bij een hoedenmaker vijf honden maken van een ganseh bijzonder modei: De fabrikant maakte er echter zes, en droeg de zesde zelf. Toen hij op de Plaza de Pino met znn nieuwen hoed verscheen, kwamen aanstonds drie jongelingen, hem ieder een uurwerk in de hand stekende zonder hem den tijd te laten een opmerking te maken. De hoedenmaker verbaasd, keerde stil naar huis terug, vwzekerd dat er in de stad eene dievenbende bestond, waarvan de opperhoofden voor de dieven kennelijk waren aan de hoeden in zijne fabriek verveerdigd. Levend Verbrand. Verleden vrjjdag is te Edimburg in Schot land, een brand uitgebarsten, waarin vier personen zijn omgekomen. De benedenkamer van het huis, waarin de ramp plaats had, diende tot herberg, en op het eerste verdiep woonden drie huisgezinnen. De brand ontstond omtrent twee ure 's nachts, en slechts met groote moeite gelukten de bewoners er in, aan het gevaar te ontsnappen. Toen de brand gebluscht was en de puinen onderzocht werden, hoeft men de verkoelde lijken gevonden van vier persenen, die door het vuur in hun nen slaap verrast, levend verbrand waren. Denzelfden dag, had te Forfar, insgelijks in Schotland, een brand plaats, die het leven koste aan twee vrouwen. (Vervolg.) En, eerweerdige broeders, nu het ons gegeven is voor de eerste maal van deze plaats het woord tot uw uitmuntend kollegie te rich ten, verklaren wjj veoral plechtig voor u, dat wij nooit iets meer ter harte zullen riemen ir. de bediening van het apostolisch ambt, dan met Gods genade al onze zorgen aan te wenden om heiliglijk den schat van het katholiek geloof te bewaren, de rechten en belangen der ksrk en van den apostolischen Stoel te handhaven en te voorzien in het heil van allen, bereid als wij zij om in niets eenigen arbeid te vermij den, en nooit iets te doen, waaruit zou kunnen blijken, dat wij ons leven meer dan ons zeiven achten. 'Wij hebben het vertrouwen, dat uw raad en uwe wijsheid ons niet zullen ontbreken in de vervulling der plichten van onze bediening vurig begeeren en vragen wij u, dat zij ons nooit ontbreken zullen, en gij moet dit beroep niet enkel beschouwen als een uitwerksel van de zorg van ons ambt, maar wij willen dat het door zulk worden opge vat als de plechtige uitdrukking van onzen wil. Want diep hebben wij het in onzen geest gegrift staan, wat de H. Schrift verhaalt, namelijk wat Mozes op Gods bevel deed, toen hij, verschrikt door den last om hot geheele volk te besturen, zeventig uit de oudsten van Israël aanzich toevoegde, opdat zij den last met hem dragen en hem met hunnen iever en hunnen raad ondersteunen zouder in de zorgen van het bestuur over het volk van Israël. Dat voorbeeld hebben wij ons voorgesteld, wij, di« in weerwil onzer onweerdigheid, het opper hoofd en de leider van het geheele christelijke volk zijn, en dat voor voorbeeld voor oogen hebbende, kunnen wij niot nalaten u, die in de kerk Gods de plaats der zeventig oudsten uit Israël inneemt, hulp in onzen arbeid en bijstand voor onzen geest te vragen. Wij weten overigens, zooals de H. Schrift ons leert, dat daar het heil is, waar de raadgevingen overvloedig zijn. Wij weten door de onderrichting van van liet koncilie vau Trente, dat bet bestuurder geheele Kerk rust op den raad der kardinalen, die bij den opperpries ter zjjn aangesteld. Wij weten eindelijk door den H. Bernardus, dat de kardinalen genoemd worden de medehelpers en raadgevers van den roomschen Paus, en daarom hebben wij, die bijna 25 jaar lang de eer van uw kollegie gedeeld hebben, op dezen Stoel niet slechts een geest meêgebraeht vol genegenheid en welwillendheid voor u, maar ook de vaste meening om hen tot gezellen en meêwerkers te hebben in onzen arbeid, in onze overwegingen, in het bestuur van do zaken der Kerk, die wij eertijds hadden als koüega's in weerdigheid. W. V. Overwegingen voor de Goede Week. Die de weldaad der schepping vergeet, is een ondankbare en verdient de helmaar voor den uitzinnige die de weldaad der Verlossing ver geet, zou eene nieuwe hel moeten gemaakt worden. (H. Augustinus.) Gedurig toont de Zoon Gods aan zijnen Hemolschen Vader de Wonden die hij voor ons ontvangen heeft en smeekt voer ons ten beste (H. Bar nardus). Het bloed van Abel riep wraak liet bloed van Onzen Heer vraagt berrnhertigheid, zelfs voor degenen die het vergoten hebben (H. Paulus). I11 alle moeielijke omstandigheden heb ik geen betere schuilplaats gevonden, dan in de wonden van den God-Mensch (H. Au gustinus). Zoo dikwijls als men met devotie een krucifix aanschouwt, zoo dikwijls trekt men de Goddelijke berrnhertigheid op zich. (H. Ger-

De Werkman | 1878 | | pagina 2