Reisje naar Mecbelen MARKTEN HANDEL ENM IJ VERHEID GEERARDSBERGEN. Tarwe, 31 fr.; Masteluin, 29,00; Haver, 23,00; Boonen, 24 fr. boter per kilo, 2,85;Vlas per kilo, 1,37; aardappels, 14,00; lijnzaad, 37 fr. koolzaad, 40 fr. DENDERMONDE: Lijnolie, 67 fr; Kempolie, 70 fr.: Raapolie, 00 fr.; Koolzaadkoeken, 21,50; Raapkoeken, 18 fr. Boter, per kilo, 3,00 k 0,00 eieren, per 25, 2,00 k 2,27. Er zijn nog eenige Stuiversmagazijnen te koopaan 3 fr. voor onze inschrijvers. par avapeur. Tweede Statie. Sara. Kozijn,niet benauwd te zijn; 'k zal hem zijn legende gaan geven. Pee-Jef. Als er maar geen proces af komt, nicht. Sara. En worvéer Zie de Geus schuift dichter bij ons. De Geus. Wat is dat daar met die schandalen van Brussel Saru. Zou Mijnheer durven zeggen, dat er te Brussel alleen niet meer schandalen loopen als in een g heel Provincie te samen De Geus. 't En es allemaal dadde nietge spraakt gijlen daar van de kalvacade van zondag. Pee-Je{Zijn we daar niet lieber van Sara. Awel, ja 't Mijnheer, we spraken van die kalvekade, en trekt g'hct u aan De Geus. Dat zijn mijn zaken Sara. Beleefd gesproken De Geus. Dat boerengelul Sara. Als mijnheer niet meer, wist te zeggen, dan mocht hij ons gerust gelaten hebben De Geus. Spreekt dan stillekens Pee-JeZitten wij hier voor ons geld niet zoowel als gij Sara. Maar, mijnheer, omdat g'ons eerst aangesproken hebt, nu zal ik voortgaan of ge wilt of nieter zitten hier menschen uit de stad en menschen van den buiten en iedereen zal oordeelen welnu, ik maak mij stout u te proveeren, dat alles te Brussel, van wagen tot wagen, valschheid en iacheteit was. De Geus. Wie betaalt u dor veer? Sara. En wie betaalt er u om hier de schandalen te komen voor staan r Om 't goed te verdeffendeeren, moet men niet gevraagd of be taald worden een eerlijk gemoed doet dat van zelfs. De Geus. Ha, ge zegt dat ik niet eerlijk ben Pee-Jef. Dat is niet gezegd. Sara Ik zeg en ik houd staan dat men voor 't goed niet moet be taald worden, maar voor 't slecht welvoila an 'k zeg en pretendeer dat ze daar te Brussel zaken hebben uitgerecht, waarvoor ieder treffelijk gemoed 'uo walg heeft. De Geus. Ha, ge zijt ook een van den St Pieters-Penning Sara. Dat ik aan St Pieters-Penning geeft, daar glorifleer ik mij op of als de Vrijrnacons onzen Paus van zijn inkomsten beroofd hebben, zouden wij hem misschie moeten verlaten God weet heeft mijnheer al 'ne eens aan St Pieters-Penning gegeven De Geus. 'k Doe met mijn geld wat ik wil Sara. En heb ik 't zelfste recht nieten wat hebt gij dan te zee veren en embras te maken op St Pieters-Penning? De Geus. Dat ze dat geld liever aan den armen geven. Pee-Jef. Die aan den Paus geven, vergeten den armen niet Sara. Mijnheer, ge noemt Judas zijn woord uit zijnen mondmaar 'k vraag u eens, wie geeft er meest aan den Armen, of wie geefter alleen aan den Armen Zijn 't juist degeen niet die aan de goei christelijke wer ken geven. De Geus. De Paus heeft die millioenen niet noodig Sara. Wie zegt dat? en wat gaat u dat aan, als 't van uw geld niet is. Watten! de Paus heeft dat niet noodig -Ge ziet wel dat uw slechte gazet u dagelijks op flesschen trektHoeveel millioenen kost 't bestuur van ons land met en wat is ons land, in comparatie van de christene wereld. Pee-Jef. Wol gezegd Sara. - Of moeten de 200 miilioen katholieken misschien buiten ge meenschap met hun opperhoofd leven 'k zou mij schamen, mijnheer, van alzeo te spreken en dat nog van uw eigene Religie dat 'ne Jood, 'ne Protestant, 'ne Turk dat doen'k zal zeggen die menschen doen dat bona fide maar 'ne gedoopte mensch De Geus Zouje willen gelooven, stout vroüwmensch Sara. Vat moet ik gelooven Pee-Jef. G'hebt ons eerst aangesproken. De Geus. Zouje willen gelooven dat, als ge niet en zwijgt en als ge mij niet gerust laat voortlezen Pee-Jef. Awel, wat zal 't zijn De Geus. Dat zal 't zijn(De trein staat, de garde roept Aude- gem. de deurkes gaan open en een soldaat van't eerste linie, 'ne kapo raai treedt binnen hij ziet de strikse en vraagtWat is dat hier Moet de Chef geroepen worden Sara. Och Heere, neen maar die mensch daar zou moeten met azijn gewasschen worden. De Geus. Da'k mij niet inhield! Sara. Ja, indien ik hier alleen waar, ge zoudt misschien goeste hebben mij te mishandelen; alzoozijn al die Geuzen; maar, kerel, 'k trok d'oogen uit uwen kop. Pee-Jef. Zet u neèr soldaat, 'k zal u 't geval uitleggen Braad van den Sphinx. De Uuivers kondigt het volgende ver haal af, van de ijselijke ramp, welke het vaartuig Sphinx, eenige dagen geleden, is overgekomen het is een ooggetuige der ramp, welke deze bijzonderheden aan het fransche blad schrijft De postboot Sphinx, kapitein Zurich, had te Salonica meer dan 3000 cirkassische vluchtelingen aan boord genomen, om ze naar Lataquie, in Syrië, over te brengen. Men had er eerst 400ü in het schip op elkaar getast. De kapitein protesteerde en de lading werd verminderd; doch zij bleef eventwel te groot. Men vertrok. De Sphinx is een der twaalf postbooten van den oostenrijkschen Lloyd en was door de Porte toegerust voer het vervoeren van bulgaarsche vluchtelingen. Men vaarde door den Archipel en kwam in de engte van Camaranië; aan de St-Andries-kaap werd het vaartuig door een hevig tempeest overvallen en de massa volk, welke zich in de kiel en tusschendek be vond, rolde van de eene zijde van het schip naar de andere en deed alzoo het sohip het evenwicht verliezen. Men was genoodzaakt de valluiken van het vaartuig open te laten, om te beletten dat die menschelijke lading stikte, en de golven, welke over het dek sloegen, drongen als een stortvloed naar binnen. Men ver keerde in gevaar van te zinken en de officiers ondervonden de grootste moeielijkheid om hunne bevelen te geven en deze te doen ten uitvoer brengen. De kapitein oordeelde dat het onmogelijk was Lataquie of Alexan- drette te bereikende kust van Cyprus was in het zicht en de kapitein besloot koers te zetten naar Famagouste. Nauwelijks had men den steven in die richting gewend, toen een kreet: Het schip brandt! zich hooren deed. Er steeg inderdaad rook op, uit eene der valluiken van den voorsteven. Het zoude onmogelijk zijn Famagouste te bereiken. Eene kust vertoonde zich in de nabijheid men moest trachten daarop te stranden en het schip te verliezen, 'om de bemanning, of ten minste een gedeelte derzelve te redden, indien dit nog mogelijk is. In elk ander geval zou men onmiddelijk al de valluiken hebben geslo ten en met behulp der pompen den brand hebben gebluscht; doch indien men de valluiken sloot, versmachtte men in eens 3000 menschen. De kapitein deed dus met vollen stoom naar de naburige kust koers zet ten, terwijl hij op zijn spoedigst de kiel deed ontruimen. De zee bleef altijd even ontstuimig de golven sloegen over het schip en wierpen de bemanning in zee. Door een enkelen golfslag werden meer dan vijftig personen in zee geworpen, onder de oogen van den kapitein. Nog een dergelijke golfslag volgde, en het schip zonk en werd op het strand geslagen, op twee kilometers afstand van de kust. De nacht was gekomen. Welke verschrikkelijke nacht! Hoeveel slachtoffers, die niemand heeft zien verdwijnenDe zee werd een weinig kalmer. De kapitein gelukte erin eene kabel vast te hechten, om het weg en weer varen te vergemakkelijken, en men begon met de redding van het scheepsvolk. Men gelukte erin. omtrent 2500 personen aan land te brengen de brand duurde voort, en het werd allengs al moeilijker in de kiel af te dalen, om de achtergeblevene er uit te halen. Toen al de geredden aan wal gebracht waren en de kapitein dacht dat er geen mensehenlevens meer te redden waren, dacht de kapitein er aan het vuur uit de dooven en een gedeelte der bagagie te redden. Hij deed de valluiken sluiten, ten einde den brand uit te dooven doch er bevonden zich nog 500 personen in het ruim, welke niet hadden kunnen boven komen. Die ongelukkigen kwamen allen in het vuur om. Op het strand greep e6n ander tooneel plaats. De Cirkassiërs vielen woedend den kapitein op het lijf, en verweten hem dat hij hun op eene kust had gebracht, waar zij onvermijdelijk van honger moesten omkomen. Zij maakten hem verantwoordelijk voor al wat, er gebeurd was. Op een kleinen afstand van daar verbleef een Caïmacan, die zich in betrekking stelde met de schipbreukelingen, welke hij tot kalmte wist te brengen. Hij geleidde den kapitein en de ekwipagie in zijne woning en deed hen zoo spoedig mogelijk vertrekken met eenen leidsman dien hij hen gaf, verzekerd als hij was, dat de schipbreukelingen hen 's ande rendaags zouden vermoorden. Men vond nergens levensmiddelen en da ongelukkigen keerden terug op het brandend wrak, openden de valluiken en haalden een honderdtal verkoolde lijken op, doorzochten alles om geld of andere voorwerpen van weerde te vinden. Al de kamers van het vaartuig waren leeg geroofd, en, daar langs de geopende valluiken de lucht naar binnen drong, ontstak de brand opnieuwweldra stond het schip in volle vlam. De plunderaars hadden de grootste moeite om z'ich te redden. Te vergeefs zocht men naar levensmiddelen, tot dat de zwervers wel dra het dorp vonden waar de bemanning van den Sphinx verbleef dit dorp werd belegerd, de grieksche boeren van den omtrek verschansten zichdoch hoe zeu men weerstand kunnen bieden aan die wanhopige benden Radeloos wachtten de kapitein en zijn gevolg den uitslag af, zonder te weten wat hun lot ging zijn, toen op eens een kanonschot werd ge hoord en een vaartuig in zee opdaagde. Iedereen liep naar het strand ea men herkende de fransche vlag. Het was de fransche aviso-boot Linois, die, bericht ontfangen hebbende van de ramp, ter plaatse was gesneld en al de ongelukkigen aan boord nam. De brand werd gansch gebluschtin de kiel vond men sleehts eene laag witte asch, waar tusschen verkoolde menschenbeenderen lagen. Het vuur was waarschijnlijk ontstaan door brandende komfoors, "waarop de vluchtelingen eenig voedsel hadden willen bereiden en welke kom foors door zwenkingen van het vaartuig waren omgeslagen. NINOVE. Tarwe, 32 fr.; Rogge, 21 fr.Boontjes 22 fr.; Aard appels, 12 a i3 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 1.54, LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 18 fr.; Haver, 15,50. AALST Tarwe, 30 fr.; Masteluin, 27,00, Vlas per 3 kilo 4,70 65,3-1; Aardappels 14,00; Hop43 fr; Boter, 3 kilos 8,54 k,09,63. Zele. Tarwe 30,25; Rogge, 18,75; Boter 2,60; Eieren, 1,99; kemp, per 11 kilo 11,80. Mechelen, Veemarkt, op Neckerspoel. 70 stuks inlandsch ras, van fr. 2J5 tot 360. 646 stuks hoilandsch ras, van fr. 370 tot 820 Binnen de Stad. 4u stuks inlandsch ras van fr. 210tot 230. 85 stuks hoilandsch ras van fr. 280 tot 595. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 41 tot 42 fr. Rog gebloem, 3o fr. Op de veemarkt waren 49 Varkens te koop gesteld, er zijn verkocht per kilogram op voet 1 a 1,08 StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 29,00; Boekweit 18,00; Haver 18,5o; Vlas 5,10; Aardappels, 12,00; boter, 2,67; Hooi, per honderd bussels, 38,00; eieren per 26, 1,82. Aalst, drukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4