Verschijnt alle Vrijdagen Generaal Overzicht. I Gemengd Nieuws In de Vlaan deren straat te Brussel heelt de echt genoot Sempeaux zijn vrouw, van welke hij gescheiden was, willen dood schieten. Hij schoot er neven, maar de champetters van Brussel pakten er niet nevenSampeaux zit vast. t'Aalst heeft maandag de statiebediende Ch. Meert in de statie iets gekregen, en is bijna aanstonds overleden Weest altijd bereid, staat er geschreven. Furth, een der dieven Bank-Union is gestorven men zegt niet hoe, waar schijnlijk als vrijdenker, want kerels gelijk Furth, doortrapte en oude die ven, geraken niet gemakkelijk aan de biecht Er is te Namen een metsers- gast in eenen koolput gevallen, 200 meters diep. Dood op den slag. Een dievenbende van 19 personen gaat in West- VI. voor d'Assisen komen. In Engeland is een schatrijke lord ver moord; er is door den zoon eehe som van 250,000 uitgeloofd van die den moor denaarkan aanbrengen. Prins Karei van Rumenië heeft laten weten, dat bij zijn demissie van Koning geeft, als Rusland van zijn land niet atblijft. Te St-Gilles, Brussel.de vróuw Ver- vloet, die d'onvoorzichtigheid had de petroollamp langs boven te willen ZESDE JAAR N° 287 19 April 1878 Prijs in Bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. uitblazen, d'olie vatte vuur, de vrouw verbrandde zoo erg, dat ze korts nadien overleden is. Er is rond Brugge een boschlvan 35 aren afgebrand, en rond Yperen is een horslede afgebrand, waar 10 koeibeesten en 80 zakken graan zijn ingebleven men taxeert de schade op 20,000 fr. Valsche goudstukken van 20 fr. met de beeldtenis van koningin Victoria zijn in omloop te Chaneroi heeft de policie er verschelde in beslag genomen. De sekretaris van Ant werpen gaat zijnen jubilé vieren van 50 jaar dit ambt bekleed te hebben. Te Edimburg (Engeland) een der groot ste drukkerijen van de wereld afge brand de schade wordt gerekend op 5 millioen; 70ü werklieden wrochtten op die drukkerij. Te Nuremberg, Duitschland eene groote katoenspin nerij afgebrand, waar 800 man werkte De edelmoedige man die een half millioen geeft voor de weezen der verongelukte spoorwegbedienden, is M. Jacquet-Boulny, gewezen bediende bij 't Ministerie.... Éere, lof en dank zij hem In den kampstrijd van vet vee te Brussel heeft M. Van Mol, beenhouwer te Aalst, met zijne scha pen den eersten prijs behaaldeen gouden medailje en een Kommekengeld. (Brief aan eenen Vriend in Amerika). Teerbeminde Vriend, Hoe vliegt de tijd toch snel! 'k Ben bijna beschaamd als de dag- teekening van uwen jongsten brief mij onder d'oogen valt;'k meende u voor Vastenavond te schrijven en zie de Vastegaat opzijneinde; morgen Witten Donderdag, 't bezoek der Hovekes, d'aanbidding van 't Allerheiligste, overmorgen Goeden Vrijdag, de verjaring van 't Lijden en de Dood des Goddelijken Verlossers, alswanneer de Schepper van 't Heelal onze gedaante aannam en de wreedste dood stierf, om het teeken der slavernij van ons voorhoofd af tewisschen: en daarna, zondag, PASCHEN, de Verrijzenis, het Alleluia, dat in al de Kerken weêrgalmt Zalige en gelukkige Hoogdag, mijn goede Vriend U mag ik een hartelijk woord spreken; ge zijt nog van't getal der levende, sed nos qui vivimus, terwijl er rondom u zooveel zijn levendig-dood, die maar leven voor de driften en de zinnen, en de zoete opwelling des herten naar het bovennatuurlijke niet kennen. n Rondom u, zeg ik, maar 'k moet erbij voegenrondom ons, in Europa ookzoudt ge gelooven dat de tijd van den Vasten hier bij zonderlijk is gebruikt in de groote steden, om de Katholieke Religie te bespotten? dat er te Gent, te Brussel en te Doormjk schandige kal- vakades zijn ingericht, waarin Bisschoppen, Geestelijken en Reli- gieusen spotachtig werden rondgevoerd 'k Ben 't zeker: in uwe steden van Amerika zouden zulke stoeten, zelfs voor de verontweer- diging der Protestanten, moeten achteruittrekkenEn als ik u zeg gen zal, dat er in eenige steden, juist op Goeden Vrijdag, feestmalen worden ingericht, diners van vleesch, om juist op dien Heiligen Dag, Ons Heer in 't wezen te spuwen, gelijk vroeger de Joden, dan zult'gij waarschijnlijk uw armen overeenslaan en zeggen: Arm Europaarm Belgenland Ja, arm Belgenland! en waarachtig, ge zoudt mogen zeggen 'k wanhoop voor Belgenlandindien ik uw aandacht op geen ander lafereelen mocht vestigen, dan op die straatschandalenmaar God lof, zelfs in de groote steden, is er nog een treffelijke menigte; en daarbij Brussel of Gent zijn Belgenland niet; 't kruim der Belgische natie is op den buiten en in de kleine steden, waarde Religiebespot- terij geen plaats zou kunnen hebben en waar de overgroote meer derheid den Vasten doorbrengt om op Paschen de zoetheid van het Alleluia te gevoelen i) Mijn vriend, 'k zou bijna durven zeggen dat er buiten ons Ker ken en onze christene vereenigingen, geen mensch ter wereld een Alleluia! een verheugt u! zou durven aanheffen. Als g'uw oogen rondslaat, ge vindt overal onrast, woeling, ontevredenheid. Is 't in Amerika ook dat al de landen zich in schuld steken en rene- weeren om hun leger onder de wapens te houden? De kleine zoo wel als de groote! En 't is nog maar een begin, een donderwolk; wat zal 't zijn als die donderwolk losbreekt! Er zijn er in 't Oosten veel gevallen doch wat gaat er gebeuren tusschen Engeland en Rusland? Niémand kan zeggen hoe en op welke wijze die landen kunnen overeenkomen? Alles is tot den oorlog bereid Engeland heeft reeds de plaatsen aangeduid waar zijn troepen moeten bijeenkomen; de partij voor den vrede durft in Engeland niet meer spreken; iedereen gevoelt dat, als Rusland zijne prooi niet laat schieten, er een tweede nog vreeselijker oorlog zal plaats grijpen. En Oostenrijk staat daar van kop tot teen gewapedEn den Turk ligt zieltogend! En Rume nië, nog rood van bloed, roept aan Europa, dat Rusland, zijn oude strijdgenoot, hem de keel toewurgtEn Pruisen stalleert zijn ka nons uitEn Frank.tijk vreest voor zijn .Expositie en zou misschien Expositie en alles laten varen, indien 't kans zag om zich over Pruisen te wreken! De Koningen van Zweden en Denemarken zijn zaterdag bijeengeweest, om, in geval van algemeenen oorlog, onzij dig te blijvenen wees zeker dat al d'ander koningskes van Europa niet gerust op hunnen troon zitten en op geen Alleluia peizenEr zou een leelijke gramouschehng kunnen plaats hebben. God geve van neen maar vrede en overeenkomst is er niet, noch omhoog, noch omlaagde Keizers zouden malkaar van den troon drummen en onder een zeker soort van volk, is 't den eenen leed dat den an deren geeëten heeft. Zoo ziet Europa eruit, mijn goede Vriend! en hoe gaat het in Amerika? springen daar ook zooveel Banken? en worden de moorden daar ook zoo talrijk als bij ons? In 't Walen- kwartier worden tegenwoordig moorden g'entrepreneerd voor 4 a 5oo franken! 't Zal beteren, zeiden de schriftgeleerden, als iedereen kan leien en schrijvenmaar, heilige-deugd hoe geleerder schel men, hoe wreeder moordenaars!'t Betert nu, gelijk als de booze wijven kaffé gedronken hebbenwil ik u iets zeggen: 't zou beteren, vast en zeker, indien alleman, van Keizer of Koning tot bedelaar, ootmoedig op 't banksken van den- biechtstoel knielde en ootmoedig mea culpa zegde over zijne zonden en begeerlijkheden, 't Is de soort die niet biecht,"die van de wereld 'ne zwijnenstal maakt en een diercnrenne; dat schijnt ter oogen uit! en iedereen kan er zijn profijt uit trekkenhoe dichter bij 't vuur, hoe eerder verbrand; hoe dichter bij de slechte soort, hoe ellendiger gesteld.... Maar, 'k moet eindigen, lieve Vriend, de brief zou te lang worden. Er staat geschreven dat de mensch die den vrede met God en met zijn eigen heeft, gelukkig en gerust is, al stond g'heel de wereld en den helft van d'helle rondom hem op de teenen. God dank, wij hebben dien vrede en mogen malkander, een gulhartig Alleluia toeroepen. Ik eindig mijn brief met de pen maar niet met het hert en blijf UW TOEGENEGENE VRIEND. ROOMEN. Z. H. Paus Leo XIII heeft het derde verdiep des Vatikaans verlaten, om bezit te nemen op het tweede verdiep, van de kamers welke zijn heilige Voorvanger, de onvergetelijke Pius IX zoo lange jaren heeft bewoond. Eene talrijke Deputatie uit Polen is den Paus een adres komen brengen door meer dan hon derdduizend personen onderteekend. De Paus was diep getroffen en sprak hartelijke woorden tot de Polakken, opdat zij moed zouden houden en standvastig blijven in 't Christene Geloof. Ge moet u, niet verwonderen, schrijlt men uit Roomen, dat de eerste Ency cliek vaji den Paus nog niet verschenen is. Schrijvende Pausen hunne Encyclieken met de meeste aandacht, voor hunne eerste bij zonder nemen zij tijd om den toestand der wereld te overzien en

De Werkman | 1878 | | pagina 1