fesgoj -- Keukenboek, aan i fr. Drij volksboekjes aan 0,3o c. Laatste dagen en Verwoesting van Pompeja, i ,00. zich een goed denkbeeld te maken van de algemeene wenschen en 1 behoeften. Pius IX gaf zijne eerste Encycliek maar uit 5 maand na zijne kiezing. Het is eene zeldzaamheid dat Pauzen hunne eerste Encycliek voor het tabernakel neerleggen alvorens haar rond te sturen. Anderen legden haar eenigen tijd op het graf der Apostelen. De sudentjes uit de slechte scholen van Brussel hebben weer staaltjes gegeven van hunne gemanierdheid. D'ander week, donder dag, wetende dat er geen volk was in den Katholieken Kring, zijn z'er rond middernacht naartoe getrokken, in groot getal, en hebben er gehandeld als ware deugenieten ende brigandsmet geweld bin nenbrekende, alles op hunnen weg verdestrueerende en zelfs ver- scheide zaken meenemende... Zoo leven die gastjes daar, en als d'exaams komen, dan moeten zij al trekbeenende met een buis bij hun Ouders, wiens geld zij zoo roekeloos verkwetterenEr is tegen de stekelverkes een klaicht ingediend bij den Procureur-du-Roi. Wat zotte grillen worden dat nu? Op acht dagen tijds zijn er t'Antwerpen twee kerels geweest, 'ne Pruis en een inwoner van Borgerhout, die te midden der straat al hunne kleêren uitspeelden en wegwierpende Borgerhoutenaar, als zijn kleeren uit waren, klom op eenen boom en riep aan de passantenWegwegik ga vliegen Hij bleef daar een half uur, geraakte eindelijk door de fris- sche lucht tot zijne zinnen en beneden komende, beweerde hij niets meer te weten van 't geen er voorgevallen was. Er zal te Brussel in d'expositie van vet vee, eenen os zijn die niet minder dan 1400 kilos weegt. In den nacht jran vrijdag tot zaturdag is tusschen Thuin en Quievrain een ongelukkige door den trein verrast en letterlijk ont hoofd; het hoofd werd 10 meters ver door 't convoi meêgesleept. De Legers van Engeland en van Rusland.—Engeland heeft tegenwoordig een leger van 132,874 man te wapen en 354,447 man in reserve 't heeft daarenboven 62,000 matrozen, 18 kolossale zeeschepen, 84 min groot maar toch zeer sterk en i5o kanonneer- booten RUSLAND heeft, de reserven erbijbegrepen 1,213,257 man; daarbij nog 180,000 kozakken, 9,112 matrozen; en slechts 19 zee schepen, die kunnen gebruikt worden. In Engeland hebben 2000 gemeenten zich verklaard om zelfs'door geweld, van wapens het traktaat van San Stefano te beletten; slechts 120 steden of dorpen hebben een ander gedacht doen kennen. Er is te Londen een Madam veroordeeld tot vijf jaar gevang; Mms Rachel was haar naam en ze beweerde de kunst te bezitten van zelfs aan d'oudste vrouwen, d'eeuwige jeugd op hun wezen te geven; mits betaling van verscheide honderde franken. Te Rijsel is in eene werkspinnerij een brand geweest, waar van de schade op i65,ooo fr. wordt getakseerd, en te Parijs is eene houtzagerij afgebrand; schade 100,000 fr. Een persoon is te Parijs van den O. L. Vrouwtoren gesprongen en op den slag ge dood; in dito Parijs, een metser op een zijner ambtsgezellen gescho ten en hem aan de linkerzijde erg gekwetsten een bende valsche munters aangehouden, zes waaronder twee jonge vrouwen; ze maakten bankbriefjes van 100 fr.en voor d'Expositie uit Mongolië 'ne reus aangekomen, die 2 meters 35 c. lang is. Van d'Expositie sprekende, de Parijzenaars maken zich gereed om de vreemdelingen te snuttenin het Grand Hotel is de prijs der Tabeldot reeds ver hoogd tot 8 fr. Men schrijft dat indien er een hotelier ware die goed- kooper dan vroeger, de menschen tijdens d'Expositie bediende, dat die man zou schatrijk worden. Ge zoudt zeggen: hoe meer volk, hoe beter kqop; maar de Parijzenaars zullen op een ander viool spelen Een geval van longziekte is bestatigd in den stal van een land-, bouwer te Revne-Heusay. Twee koeien zijn op bevel van den vee arts afgemaakt en begraveneen derde is denzêltden dag gestorven. Maatregelen zijn genomen om de verspreiding der ziekte te beletten. De afgemaakte dieren waren gansch den rijkdom van den ongeluk- kigen landbouwer. D'ander week viel eene wasvrouw te Luik in de Maas en werd door den stroom meêgesleept. Op de noodkreten der toeschouwers kwam de genaamde G. Peerboom, pompier, toegeloopen en wierp zich gansch gekleed in het water. Na veel moeite bereikte hij de drenkelingedoch op dit oogenblik voelde hij zijne krachten bezwij ken de koude van het water deed hem rillen en onwillekeurig liet hij de ongelukkige vrouw los en wierd zelf door den stroom meêge sleept. Door eene laatste poging gelukte hij er eindelijk in, eene boot, welke tot zijne hulp was uitgezonden te bereiken. Eenige oogenblikken later werd op eenigen afstand het lijk der ongelukkige vrouw uit de Maas opgevischt. .Sedert eenigen tijd bemerkte M. Cauwenberg, gemeenteraads heer te Nieuwenrode, dat allerhande voorwerpen alsook geld uit zijn huis verdwenen. Hij vatte vermoedens op tegen zijne kinder meid, een meisje van i3 jaar. Verleden vrijdag onderzocht hij, ge durende hare afwezigheid, hare kamer en vond er een aantal der verdwenen voorwerpen. In de zakken van een harer kleêren ont dekte hij een bankbiljet van 100 fr. en een vijffrankstuk, alsook een paar gouden oorbellen. Ondervraagd, betreffende de voortkomst dier voorwerpen, heeft de meid krachtdadig aan de policie ontkent die gestolen te hebben. Proces-verbaal is tegen de jonge diefegge opgemaakt, en de gestolen voorwerpen zijn als bewijsstukken in be slag genomen. DlLFSTAL VAN 8 1/2 MILLIOENMen meldt uit St. Petersburg dan de russische Vereeniging van Grondkrediet, het slachtoffer is van een grooten diefstal. De kassier der vereeniging Youkanzoff, heeft een "aantal obligatiën ontvreemd, van de russische leening 6 p. c., welke in de kassen der maatschappij onder slot bewaard wer den. Volgens officieele opgave beloopt het verlies, door die ontvreem ding aan de maatschappij veroorzaakt, 2,163,209 roebels, of 8,493,180 frank. Naar het schijnt is dit verlies onherstelbaar. Youkanzoff was door zijn huwelijk verwant met het grootste ge tal der bankiers van St-Petersburg, en men zegt dat het aan die be trekkingen te wijten is, dat hij zoo langen tijd zijne ontvreemdingen heeft kunnen verborgen houden. De Goede Week te Roomen. De dag der verlossing zal ko men, zegde Paus Pius IX in 1871 tot Romeinsche Vrouwen, en ben ik het niet 't zal een mijner Opvolgers zijn die onze Stad in haren vorigen rustigen en bloeiendèn staat zal terugzien en den H. Stoel in ai zijne Rechten hersteldIndien de treffelijke Romeinen ten allen tijde ver zuchten om uit 't juk van Piémont verlost te worden, ze zullen het nu bijzonderlijk doen, tijdens de Goede Week en op Paschen, alswanneer zij zullen denken op de roerende en glanzende feesten die er plaats had den, toen de Paus over zijne stad Roomen heerschtte, entoen duizende katholieken uit alle streken zich bij hem vervoegden, om de groote Ge heimen van onzen Godsdienst te vieren. Den donderdag voor Paschen werd eene kapel der St Pieterskerk op het kostelijkste versierd en ver licht om er het Allerheiligste in uit te stellen de H. Vader, vergezeld van al de Kardinalen en Gezanten, ging op plechtige wijze den gezegen- den Verlosser aanbidden. Denzelfden donderdag, laat in den avond, neemt de St Pieterskerk den rouw aan de lichten zijn uitgedoofd en in de grootste stilte gaat de Plaatsvervanger Ghristi naar de galerijen, waar de H. Relikwiën vereerd wordenhet waarachtig Kruis, de Lancie die in 't Aanbiddelijk Hert gestoken heeft, den doek van Vero nica enz. Na den Paus gaan duizende Christenen deze heilige voorwer pen vereeren. Op Goeden Vrijdag ontdoet de Paus zich van alle koste lijke gewaden en gaat blootvoets en bloothoofds het beeld der Verlossers kussen en tot drijmaal to3 zijn hoofd tot aan den grond brengen, terwijl een wel afgericht zangerskoor op klagenden toon het meesterstuk van Palestina zingtMijn Volk 1 mijn Volkwrat heb ik u toch gedaan 't Is als de stem der gansche menschenheid die klaagt en rouw aanneemt wegens het Lijden en de Dood van den God-Mensch. Daarna komt: d'Aanbidding Heiligen, Sterken, Eeuwigen God, zingt het koor, heb medelijden met ons!... Naden Paus gaan al de Kardinalen, Aartsbis schoppen, Bisschoppen, Kloosteroversten blootvoets ter aanbidding, en daarna eene ontelbare menigte; die plechtigheid duurt gewonelijk drij uren en wordt genoemd de t)nj uren van den Doodstrijd. Eene andere indrukwekkende plechtigheid is do beklimming van den Heiligen Trap, langs welken Ons Heer tot Pilatus werd geleid en de Kruisweg in t Koliseum, waar zoovele Christenen voor hun Geloof werden omgebracht. Op die dagen wordt te Roomen niet gewerktiedereen, arm en rijk, is verslonden in d'overweging van hetgeen die dagen ons herinneren. Het Paaschfeest wordt van *t krieken des dags, aangekondigd dpor kanongeschut. 't Is overal Feest en Alleluia men rekent dat er op ge wone jaren 60,0®t) vreemdelingen de Goede Week te Roomen gingen overbrengen. Al de kerken zijn ten prachtigste versierd. In de St Pie terskerk wordt de Paus majestueus op de sedia gedragen hij verbeeldt den verrezen Christus. Ten 11 ure stroomt de menigte naar St Pieters plein om den zegen Zijner Heiligheid te ontvangen. Men rekent dat er van 1SU0 tot 20UU prachtrijtuigen in de aanpalende plaatsen stonden een schetterend vreugdemuziek weêrgalmteen honderd duizend per sonen zijn daar vereenigd en de Paus verschijnt, omringd van al de Kardinalen hij staat daar gelijk een Vader die zijn kind omhelstdit kind is Roomen en de Wereld. Als ik dit schouwspel aanstaarde, schreet een Protestantsche dame in de jaren 50, op dit oogenblik was ik Katho liek Op Pasehen werden niet alleen aan al de gebreklijdende groote aal- moesen uitgedeeld, maar zells in de gevangenissen klonk het Alleluia, men Hield er feest en velen herkregen de vrijheid. Eene algemeene ver lichting der St. Pieterskerk bekroonde dien dagmen kan zich niet inbeelden wat de verlichtingen te Roomen waren: 365 Pietrinis oi dienst knechten der St. Pieterskerk vlogen rond, klommen langs koorden de kerk en den toren op,en in een omzien brandden er rond deöOOO lichten. Walvischjacht. De New-York Herald verhaalt dat een over- groote walvisch verleden maand op de kusten van Noord-Carolina door een amerikaansch oorlogschip gebombardeerd werd. Een eerste kanonbal trof het zeemonster in de zijde. De walvisch, -woedend, duikelke, kwam op nieuw boven water en sloeg met zijn krachtigen steert den voorsteven Yan het schip bijna aan stukken. Een tweede kanonbal raakte den walvisch niet. doch een derde trof hem in bet hart. Eene straal bloed sprong uit het licüaam tot op eene hoogte van meer dan 10 voeten. Het zeemonster dat door de bemanning in stukken gesneden is, was 42 voeteh lang. Ongelukkige Huwelijksreis. Een huwelijkspaar wilde zon dagavond van Welckenraedt naar Pepinster sporen, doch steeg bij ver gissing in den trein, die langs Bleiberg naar Aken reed. De man be merkte de vergissingen sprong uit den trein, nadat hij zijne vrouw had aangemaand hem te volgen. Deze bleef echter in den trein zitten en keerde met een latere naar Welckenraedt terug, waar zij het treurig bericht vernam, dat haar man overreden en onmiddelijk daarna gestor ven was. I mar de laatste mode. Jong heerken. - Mijnheer, 'k zou geerne een l-nieuwen overjas koepen. Hoe wenseht Mijnheer hem? Naar de laatste mode op den poef! Scherp gebeten.Rechter. Is 't waar, pachter, dat gij gezegd hebt van uwen gebuur dat hij een lomperik en een bedrieger is. Pachter, M de Juge, waar is het, maar gezegd heb ik dat met Eene weduwe verweet aan den Docteur dat hij haren man onder d aarde had "ebraelitVrouwken, sprak de Docteur, wijst mij een land, waar de menschen niet moeten sterven en daar trek ik ook naartoe, om mijn even te verslijten Vrijdenkers-Liefdadigheid. - Gargon, ziedaar de 45 centiemen, die ik u schuldig ben. Garcon. Mijnheer, er is 5 centiemen te kort. Vrijdenker. Goed, steek die 5 centiemen in de bus voor den geuzen schoolpenning.

De Werkman | 1878 | | pagina 2