Reisje naar Mechelen MARKTEN. HANDEL ENN1IJ VERHEID GEERARDSBERGEN. Tarwe, 31 fr.; Masteluin, 29,00; Haver, 24,00; Boonen, 24 fr. boter per kilo, 2,73;VIas per kilo, 4,37; aardappels, 13,00; lijnzaad, 37 fr. koolzaad, 40 fr. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, i3 a 14 fr.; Boter, per halve kilo, i,3o; eieren 1.40, LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 48 fr.; Haver, 16,00. AALST Tarwe, 32 fr.; Masteluin, 26,00, Vlas per 3 kilo 4,70 45,31; Aardappels 15,00; HopOOfr; Boter, 3 kilos 7,28 h,09,00. DENDERMONDELijnolie, 64 fr; Kempolie, 00 fr.: Raapolie, 84 fr.; Koolzaadkoeken, 00,00; Raapkoeken, 00 fr. Boter, per kilo, 2,56 k 2,80 eieren, per 25, 1,90 k 2,00. iBCS* Er zijn nog cenige Stuiversmagazijnen te koop aan 3 fr. voor onze inschrijvers. par avapeur. Derde Statie. Sara. 't Is ne korporaal, kozijn.... Pet-Jef. Kaporaal, als 'ge 't ons permetteert De Kaporaal. Och, menschen-liel', malkanderen op reis gerust laten, klappen en lachen en beleefd en diénst-willig zijn, dat is gewonnen, in mijn land Sara. Wel gesproken, mijnheer de kaporaal; maar nu moet g'eens hooren waarvan er hier kwestie is en waarom dien heer daar zoo bru taal g'heel den avapeer in rep en roer stelt. De Geus. Ja, omdat ge boeren zijt en verkwezelde papen, die be nauwd zijt van een vrije gazet te lezen. Pee-Jef. Wij lezen wat wij willenen als wij nu geen goeste hebben om onzen geest door slechte lezingen te vergiftigen, zal mijnheer ons willen dwingen van dat te doen De Geus. Ge moet alles lezen Pee-Jef. Zoodan men dan alles eten en drinken ook, vergif zoowel als gezonde spijs en drank De Geus. Figurez-vous, kaporal, dat ligt daar te stoemmelen op de kalvacade van Brussel en op de Geuzen De Kaporaal. Hé, mijnheer stoemelt wel op de verkwezeling. De Geus. Wat hoor ik 'ne soldaat die ook aan de papen verkocht is! De Kaporaal. Er valt hier niet t'injurieeren, Mijnheer, of'k zal u door 't vensterken smijten. Ge meent zeker, dat alle koeien blaar heeten en alle soldaten geus en vrijdenker zijn Mijn princiep is van iedereen zijn doening te laten en alle treffelijke partijen te respecteeren. Sara. Wel gezegd dat is nog 'ne mensch van 't recht bloed. Dc Kaporaal. Ha, ge meent, mijnheer, dat ik u seffens zou g'holpen hebben om die buitenmenschen t'overvallen. 'k Ben 'nen boerezezoon, mijnheer, en 'k heb bij den troep veel geleerd. De Geus. Ja, 'nen achteruitkruiper worden. De Kaporaal. Neen, 'k heb daar geleerd en gezien dat de kerels die met 'ne vloek opstaan en die de rekruten bespotten, als de jongens hun kruis maken of 's zondags mis hooren, 'k heb ondervonden dat diejjieu- zen gemeenlijk de slechste krawattea zijn, in zeden en gedrag en dik wijls uitkomen op schelmerijen en dieftens. Bij den troep, Mijnheer, is ook gezond oordeel, en't gezond oordeel zegt dat 'ne mensch in zijn treffelijke vrijheid moet gelaten worden De Geus. Zoodat gij ook tegen de kalvacade van Brussel zijt Dc Kaporaal. Radikaal daartegen, en al die manifestation tegen de Religie. Zyt Geus zooveel gij wilt, vloekt gelijk tien duivels, leeft ge lijk een zwijn, 't is in uwliberteit, maar laatd'ander menschen dan ook hun vrijheid en komt op straat niet om 't geestelijk te beschimpen. De Geus. Ai, ai, ai, ze moesten u ook op 'ne preekstoel zetten Sara. Awé, hij zou daar toch op een treff -lijke plaats staan, terwijl dat bij uw ploeg geen eerlijke ziel zich zou willen laten zien. Be Kaporaal: 'k Ben réeel verwonderd, dat iemand die aan ander personen lessen wilt geven, dingen onder zijn protektie durft nemen, gelijk de kalvaeaden van Brussel. Weet, mijnheer, niet wie dat er d'an- aer week te Parijs veroordeeld is tot 10 jaar gevang? Sara. Dat is een ander paar mouwen De Kaporaal. 'k Zal 't u zeggen, menheerke, 't is den Inrichter der kalvacades van Half-Vasten, Emerique, den schelm en dief, die aan de Directie eener Bank was en met duizende menschen van buiten en bin nen de stad, hun spaaroordjes gestolen heeft. Dat is ander fransch, hé Spijtig dat ik niet meer tijd heb, 'k zou u anders rangeéren De Geus. Is dat hier een lapland in Vlaanderen ge zoudt zeggen, 't zijn allemaal kosters en kwezelaars? In de Walen zoudt g'alzoo niet spreken, soldaat. De Kaporaal. Bij de treffelijke Walen, 'k doe en'k zou daar aan hoord worden. De Geus. Vivan de Walen! Be Kaporaal. En stoeft daar zooveel niet op, kameraad want g# ziet wel hoe dikwijls dat de troepen naar die walencontrée moeten trek ken, om den oproer te dempen... Is dat misschien toeken van progrès De Geus. En van veroordeeliagen sprekende, alle dagen figureeren er in ons gazetten, katholieken, die veroordeeld zijn: Pastoors, Broeders! Sara. O, gi helsch verken, met uw liegen Pee Jef. Dat gaat te ver Be Kaporaal. Er is geen koorn zonder kaf, menheer maar 'k ga u twee korte puntjes stellen; want 'krnoet er te Dendermonde af. Sara. En- waar naartoe, kaporaal? Dc Kaporaal. Naar Mechelen, 't convoi retardeert al hoort twee puntjes ten eersten, ik pretendeer dat er op 't zelfde getal perso nen, altijd twintig maal meer wereldlijken vervolgd worden dan geeste lijken. Pee-Jef. De Tribunalen bewijzen dat De Kaporaal. En dat al 't geen de geuzengazetten schrijven over vreemde landen, menschenbedriegerij is. Sara. Hoe zouden ze de waarheid schrijven over vreemde landen, degeen die zoo schroomeüjk over hun eigen land liegen (De trein staat stiler wordt geroepen TermondeDendermonde De Geus trekt al grollende en al tierende van 't convoi.... De kaporaal pakt ransel en geweer op en gaat met Pee-Jef en zijn nicht in de statie. Alzoo bestaat dat volk, zegt de kaporaal, als ze bij hun soort zijn, hebben z'het al te zeggen, maar als er iemand is om t'antwoorden,liggen ze pij. Sara. G'haalt er eer af, kaporaal, van alzoo uw Vlaamsch volk te deffendeeren. Spijtig dat 't convoi vertrekt, 'k zou u willen trakteeren. Mijnen kozijn moe^ook naar Mechelen, hij heeft juist goeï compagnie aan u... Kozijn, tot wederomziens en goei voijage .iMirnzuïüIsg O De Maatschappij De Ware Broeders van O. L. Vrouw vau Scherpenheuvel, gevestigd bij d'heer Romanus Meert, t'Aalst, laat weten dat zij hare jaarlijksehe bedevaart doet naar Scherpenheuvel die begeren deel te nemen voor de vermindering van 't convoi, kunnen zich laten inschrijven, van heden tot 30 Meide schoone offerande staat te zien van Pasehen tot 30 Mei, bij d'heer Romanus Meert, Klapstraa* Nr 36. De Secretaris, Petrus Weireld. i ij-p-cp«i—ir I i in Legers of Scholen Een blad vertelt dat in eene samenkomst die don Carlos met Z. H. Pius IX had, deze den prins vroeg hoeveel millioenen de oorlog hem gekost had en hoeveel mensclienlevens er wa ren bij ingeschoten Toen de prins hem antwoord had gegeven, zegde de Paus de volgende juiste en waarheidsvolle woorden En gij zijt niet gelukt. Uwe zaken staan minder goed dan voor dat gij den degen getrokken had. Ik denk, prins, dat, als gij al die milli- oenen in Spanje had geworpen om scholen te stichten, de deugd aan te moedigen, de christelijke werken aan te wakkeren, gij u door uwe vijanden zelf zoudt hebben doen beminnen en den dank des vaderlands zoudt hebben verdiend. Gij zoudt op u zelf den zegen Gods geroepen en u een helderlichten weg naar den troon gebaand hebben, en dan... die duizende jonge lieden zouden niet dood zijn. Eervolle Onderscheiding Onze Lezers zullen zich nog herinne ren dal M. Fr. De Cuyper, van Aalst, Primus uitgeroepen werd in onzen kampstrijd voor 't Leven van Z.H.Pius IX. Zelfde heer heeft nu ook den moed gehad mede te dingen in den grooten Prijskamp t'Antwerpen voor 't Leven van Rubens en de Beoordeeling dezes Werken 't was een stout opzet doch iever en werkzaamheid overwinnen alle moeielijkheden en alhoewel M. De Cuyper slechts zijne avond- en zondaguren aan dit werk kon besteden, heeft hij er eenen allerschoonsten eerepalm in behaald Antwerpen stuurt hem een zilveren eermetaal, en naar alle waarschijnlijkheid zal zijn werk in druk komen... M. De Cuyper is een der meestergasten ,van de fabriek-Leirens Eere zij hem LATER NIEUWS. 'k Laat u al de gazetten van Europa lezen, en 'k trakteer u als ge mij kunt zeggen wat de Mogendheden van zin zijn. De Lords van Engeland zeggen dat er meer kans van Vrede is dan van Oorlog, maar van den anderen kant zien wij dat de Koningin al haar manschappen onder de wapens roept; - Rusland ziet nu vriendelijker naar den Engelschman, doch middelerwijl geeft het een dekreet uit, waarbij geen enkele Rus van onder de 46 jaren mag uit zijn land gaan, en wij vernemen uit den Oosten dat een leger van 120,000 Russen Rumenië gaat bezetten... Ha, Rusland is 't alzoo dat gij uwen getrouwen Bondgenoot beloont met hem van den kant in den gracht te helpen? Zonder Rumenië zoudt gij den Turk niet overwonnen hebben, en nu werkt gij om hem zijn schoonste Provincie af te nemen Gij stemt nu toe om uwe pre- tentiën aan een Congres te onderwerpen. De Mogendheden zouden bijeenkomen onder 't Voorzitterschap van den Pruis 'k Vraag 't u eens we kunnen nog vieze toeren zien in Europa Rusland heeft aan den Turk laten weten, dat bijaldien hij miene maakt van met den Engelschman te doen, hij plat en dood zal geslagen wor den. Den Turk is verveerd van die zwermen Russen rond Kon- stantinopel te zien, en hij heeft zijn bijzonderste Papieren en Fami- Liestukken dieper in Asia doen overbrengen. In Schotland, waar de Kerkelijke Hiërarchie nu hersteld is, heeft die gelukkige veran dering eenige fanatieke Protestanten in arragie gebracht; op eenige plaatsen is de Pauzelijke Bulle verbrand. Nog ontvangen voor onze Noodlijdende Broeders in Mongolië Eene jufvrouw uit Schellebelle, 5,00. Notre Dame du Sacré Cceur, protegez-nous, 1,00. Josef De Ruyck, Astene, Edm. Van Rysselberghen, G. Taelman, J. Beda, Cesar Halewyn, D. Van Pe- tegem, leerlingen te Lokeren, 1,25. De inschrijving blijlt open. Spreekkamerken. In't volgend N' houden wij publiek kapit tel. Auwegem en Nederbrakel alles wel ontvangendamt u. Sottegem en Oostende, ik heb de reeds verschenen Liedjes Lowet-Joos voor u gevraagd en verwacht ze5 en 6 gaan aan de Inschrijvers gestuurd worden. Vriend te Oostende, UE. kan dit betalen bij M. Duclos, de boekdrukker uwer stad't presseert niet. Zele. Tarwe 30,25; Rogge, 18,75; Boter 2,06; Eieren, 1,99; kemp, per 11 kilo u0,00. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 41 tot 42 fr. Rog gebloem, 3o fr. Op de veemarkt waren 10 stieren, 59 ossen, i38 koeien, 00 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. 0,54; essen, fr. 1,00 a 1,10; koeien, fr. 0,72 a 0,82; kalveren, fr. 0,00 a 0,00. Mechelen, Veemarkt, op Neckerspoel. 80 stuks inlandseh ras, van fr. -220 tot 330. 742 stuks hollandsch ras, van fr. 325 tot 760 Binnen de Stad. 45 stuks inlandseh ras van fr. 200tot 310. 127 stuks hollandsch ras van fr. 255 tot 540. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 29,75; Boekweit 19,00; Haver 16,00; Vlas 5,10; Aardappels, 12,00; boter, 2,63; Hooi, per honderd bussels, 38,00; eieren per 26, 1,82.

De Werkman | 1878 | | pagina 4