Verschijnt alle Vrijdagen Overzicht van velden en landen. erkman 5HSH5EE535HEH5aSa5E5E5E553H5E525H5 Nieuw Meilied. "Wij gaan te samen vieren De schoone maand van mei, j En tot Maria stieren Ons hert en melodij. i Men ziet natuur herleven, Verlaten 't doodgewaad, En al de planten geven Hun prachtigste sieraad. Versierd met rijke kleuren, Staan hof en veld vol jeugd, i En geven zoete geuren, 't Geen hert en zin verheugt. j 't Is eene maand van zegen, Van gunst in overvloed De gratie als de regen Besproeit het dor gemoed. 't Is eene maand van vreugden Voor wie Maria dient, En op het pad der deugden Zijn welbehagen vindt Wij willen u dan eeren, O Maagdmet dezen mei, En ons tot God bekeeren Ach 1 bid eri sta ons bij. E5H525H5E5ESH5H5a5aEE5H5HSE5H5ES Te koop in onze bureelen Het masker van de Wereld, afgetrok ken door pater Poirters, een der schoonste boeken, die in ons taal bestaan. Prijs 2,5o Manna der zielen, Devotie- en Com- munieboek. 0,75. Jesus Hart, eene bron van Troost; onderrichtingen en gebeden o,35 Pachtersrecht. 5,00 Een nieuw Lied van Lowet, met prachtige titelplaat Onze Lieve Vrouw van Marpingen, met solo en koor. Prijs 1,00 A Het Huis Stiernon. van Brussel, komt een schoone uitgaat te doen «en echt Portret van den Paus, om in een ordi naire kerkboek geplaats te worden, 't lijn 4 blad zijden op 't eerste 't Portret met de wapens, op de 3 andere, het levensbeschrijf ijner Heilighei d. Te koop in onze bureelen, aan 12 centiemen Gitten voor Indiën. 157,47. De school van jufv. J. Verleysen Aalst 6,39 De gebroeders Vergaelen te St Amands 5,00 Jacobus van Aalst 0,40 De Weezen Van Cleemputte Waasmunster 2,00 ZESDE JAAR;. N° 288 - 26 April 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Wel, Brozen, beziet nu toch eens die velden! Alexis, 't is 'ne lust En wat een zoete, zachte locht, Brozen En dat alle jaren met denzelfden iever en denzelfsten rijkdom Als g'alzoo de velden ziet in de maand April en Mei, ge zoudt uit roepen ik ben in 't Land van beloften Alexis, wat moet den Hemel zijn 't en is hier immers maar een doorpassage, een soort van ballingschapen als ge dat eens van nabij beschouwt, hoe verrukkelijk schoon. Ja, Brozen, en wat een variëteit in de velden; geen een plant van 't zelfste koleurde geleerden zeggen dat er meer dan honderd verschillige tinten van groen zijn. En die boomen hoe dat dit zijn takkpn uitspreidt en een lom- merte begint te geven, tegen dat de zonne te veel macht zou krijgen! Ja, Brozen, en hoe dat eiken boom zijn zangers heeftals ge 's morgends of 's avonds in 't veld komt, ge zoudt zeggen in iederen boom is een muziek, een orgel: G'hebt den leeuwerik, de destel- vink.de goudvink, de meerlaan, 't zevenzangerken, 't sijsje, de bloedvink' en honderde andere zangmeesters, gelijk er geen zijn op de grootste theaters der wereld. En de nachtegaal, I^exis, onze nachtegaalis er iets schooner? indien een artist kon zingen gelijk onze nachtegaal, de koningen en keizers zouden hun diamant verkoopen, om hem te hooren! En den buitenmensch heeft dat concert, alle dagen, voor niet.. En als ge verder eens ziet, hoe dat alles wonderbaar geregeld ishoe dat alle nachten den hemelschen dauw op de vruchten en planten valt, opdat ze door de stralen der zon niet zouden verschroeien. En hoe dat die zon, Lexis, de velden teederlijk behandelt, ja gelijk een moeder, eerst zachtekes haar stralen zendt en dan sterker en sterker, namate dat de planten en vruchten kracht en ouderdom krijgen.... Och, alles is toch zoo wonderbaar geschikt Wat zijn 't groote ezels, die daarin d'almachtige hand van God niet herkennen En hoe is t mogelijk dat 'ne mensch, die zijn rede gebruik;zich met g'heel en gansch overgeeft aan de begeerten en den wil van den grooten Meester! Neen, Lexis, dat is dwees, koppig, dat wilt meer weten als de Schepper van alles. En wat is'ne mensch hier toch? Een zeep- blaas een stofken dat door den minsten wind wordt weggerukt. We zien alle dagen, hoe dat de koningen uit het midden van hunne hovelingen en legers worden gerukt, om moederziel alleen te gaan rekening geven. Hoogmoed, anders niets dan dwazen hoogmoed, Brozen en 'ge ziet, hoe meer dat er van die stomme hooveerdigaards komen, hoe slechter het in de wereld gaatw'hebben nu inspektie gemaakt van d'onredelijke schepsels, van planten, boomen en vogels, en t is ne lustom zien! maar, 'k vraag 't u, Brozen, als ge de redelijke schepsels ziet, zoudt g'u van droefheid niet omkeerenHoe zou dat komen Volgens mijn klein verstand, Lexis, omdat d'onredelijke schep sels hier hun begin en hun einde hebben, en in geenen proeftijd leven gelijk wijde Schepper heeft aan de vogels niet gezegd Ge zijt vrij van te zingen of nietof aan de vruchten ge moogt groeien ol nietDe planten groeien, de vogels zingen en t is amen en uit. Maar met de menschen is 't een ander kapittelons bestemming is hooger: wij moeten ons verdienstrijk maken voor 't ander leven. 't Is waar't is waar En daarom, Lexis, zien wij er zooveel die verkeerdloopen, die hunnen Schepper vervloeken en hun brave medemenschen veel doen lijden. Wie is er tegenwoordig in de glorie, aan 't gezag? Is 't den Pruis en den Rus niet? Wie is er verdrukt en vervolgd Zijn 't de Christene Volkeren niet en principalijk, is 't den Paus van Roonien niet? 't Is waar! 't is waar, Brozen; w'hebben 't gezien met den braven Pius IX! al zijn leven, een exempel van deugd geweest, al zijn leven dag en nacht gewerkt voor 't goed van de menschen, en hij is nog in de verdrukking gestorven. 'k Rappeleer mij nog den tijd, Lexis, als Pius IX, bij Ons Heer mag zijn lieve ziel ons beschermen, als Pius IX in lijken lag wat een droefheid in de wereld wat tranen werden er niet gestort En op e'enen keer, wat een duisternis in 't politiek de Engelsche vloot zeilde naar Konstantinopelen ge zoudt gezegd hebben: een wreedeoorlog is nabijal de Mogendheden hielden d'oogen sterlings naar den Oosten Ja, Brozen, en dank aan die verwarring, konden de Kardina len in vrede bijeenkomen om eenen nieuwen Heiligen Vader te kiezen. 't Is nu Leo XIII, 'ne -man van 68 jaren; Ons Heer beware, versterke en geleide Hem! Lexis, 'tis een zwaar kruis dat de Man opzijn schouders heeftPaus zijn, in dees ongelukkige tijden't Is geen wonder dat Kardinaal Pecci d'oogen vol tranen had, als hij Paus gekozen werd. En nogtans, 't is een der geleerdste en heiligste Priesters die er le ven. Op g'heel zijn leven weten de slechte niets af te keuren of te berispen.... Brozen, 't zag er zwart uit als Z. H. Pius IX stierf: maar wat zullen wij nu zeggen van de wereld? Een oorverd oovend wapengekletter, Brozen Een aanhoudend gefesel van diplomaten, Lexis! De Vrede hangt aan een zijden draadje De Rus kan 't over zijn hert niet krijgen van te laten beslissen door een Congres, of al die schoone Provinciën in 't Oosten, die hij reeds gepakt heeft, in zijn bezit mogen blijven. Dat is de positie, Lexis! Ja, en den Engelschman slaat met zijn vuist op tafel en zegt tot den Rus u onderwerpen aan 't Kongres, alles aan t Kongres open leggen of tegen mij vechten En Oostenrijk spreekt gelijk den Engelschman, en Rumenië, en Serbië, en Montenegro verwijderen zich ook van den Rus. Wat gaat daarvan komen? Als Rusland zich sterk genoeg ziet om den Engelschman en Cgnie af te slaan, dan zal 't oorlog zijn. Zooniet? Dan hebben wij voor eenige jaren vrede. Maar de donderwolk

De Werkman | 1878 | | pagina 1