Keukenboek, aan i fr. Drij volksboekjes aan o,3o c zal toch'ne keer losbersten... We zullen 't afwachten, Vriend; als ze maar van ons Belgen- land blijven God geve 't want den Oorlog in 't Land 't is te droef om overpeisd te worden. 'kWensch 't u, kameraad De Keizer van Rusland heeft een Biddersorde ingesteld voor 't vrouwvolk en 't schijnt dat zijnen troon door een sterke partij onder mijnd worden, dat er schriften uitkomen, gelijk die welke in de jaren 90 de dood van Lowie Seize voorafgingen. De Russische Keizer is in 't ge heel op zijn gemak niet De Rechl bank van Brussel heeft een Bankier veroordeeld, die, eenen wissel van 4000fr. doende presenteeren, de betaling in vijffrank- stukken weigerde. De wissel werd geprotesteerd, doch nu is de Bankier veroordeeld tot de kosten en tot 200 fr. schadeloosstelling Nauwelijks is Paus Leo XIII op den troon, of Hij vestigt d'oogen op 't Genootschap van St Franciscus-Xaverius. en het groot nut dier Sociëteit overwegende, zendt Hij eenen Pauzelijken Brief aan Pater Van Caloen en verleent hem eeuwigdurende de macht om 't Genootschap in al de landen der wereld in te richten Welke eer voor Belgenland Zaterdag rond 4 ure 's namiddags, is de bliksem gevallen op de kerk van Bierges, bij Waver; aan toren en dak is de schade groot, een groot deel zink is 4 b meters vandaar gevonden het inwendige der kerk heeft niets geleden. Op zonda" 12 Mei, heeft te St Nikolaas een Vlaamsch feest plaats ter eore van den' grooten Kedenaar De Beucker, wien men zoumarme- ren borstbeeld aanbieden zal. In Belgenland zijn 2,699,750 inwoners, dus meer dan DEN HELFT, die o-een Fransch verstaan. En nogtans 't hooger bestuur is hier uitslui- teffiït Fransch.. Welke schreeuwende onrechtvaardigheid Er is door Representanten van Antwerpen, Gent, Mechelen, Audenaarde en Aalst een wetsontwerp neergelegd, om dit onrecht te herstellen petitiën uit alle Vlaamsche gewesten hebben dit wetsontwerp ondersteund en t gaat in 't kort voor de Kamer komen en, hopen wij. gestemd worden. Zondag, 28 dezer, is VAntwerpen oene Groote Meeting, ten voordeele der Wet, opgeroepen. Een twintigtal soldaten bevonden zich in een koffiehuis der rue Pierreuse te Luik. Eenigen onder hen gedroegen zich zoo onbetamelijk, dat de baas hen verzocht zijn huis te verlaten. Hierop vielen de solda ten den ongelukkige en zijn zoon aan, en sloegen de meubelen en de rui ten aan stukken. Twee policie-aaenten welke op het gerucht waren toeedloopen waren genoodzaakt er met blanken sabel tusschen te ko men en eindelijk gelukten zij erin door een pompier en eenige burgers geholpen, zeven der rumoermakers aan te houden en naar hetpohcie- b ure el te' brengen. Een landbouwer van den omtrek van Landas, de genaamde de Boucho is overleden ten gevolge van het inslikken van een kort aarden nitóke met eenen steel van 10 centimeters lang. De ongelukkige had gewed dat voorwerp te zullen inslikken hij won zijne wedding en gat de pijp weldra terug over doch hij stierf tien dagen daarna aan eene geheele krachtuitputting. Hongersnood. IaV Jesuïet Brutillot maakt ons den volgenden brief over, welken hetndeV. L. S^int Cyr, den 1 Oct. 1877, uit Vailacoudou (Middel-Ma- dU«ÖIk kom andermaal u spreken van den hongersnood; want ziedaar wat ons bekommert, en ons 't harte scheuren blijft. Ik verzamelde 86 kinderen'in mijn landbouwweeshuis van Dindigul Veel moeite heb ik om hen te onderhouden, en nogtans ben ik bedacht om dier getal te vermeerderen want ik kan de beboette weike ik ge voel om zooveel ongelukkige kinderen wat te verkwikken, met weer staan Onze oogsten mislukten heel en al, en de rijst is bovenmatig duur: dot ze'o-t dat wij altijd in uitersten nood zijn. Alom zien wij niet dan een ijselijke ellende, die verergert m stede van af te nemen. ïk kom Dindigul te verlaten om naar Vailacoudou t e trekken. Op eenen afstand van 21 mijlen (bijna 7 uren), trot ik omtrent 40 (!Q0 hon^eriffen aan, die 't bewind laat aan geringe loon weiken, om hen voor den hongerdood te behoeden.Zij waren verdeeld in groepen van f>AQ 30o 500 en hielden zich bezig met steeneu te breken, ot met aarde te vervoeren.'Allen waren inderdaad geraamten, met slechts het vel over de beenderen. Ik zag op den weg 't lijk eener van honger gestor ven vrouw, en neerliggende ongelukkigeti die de kracht met meer had den om voort te reizen, fk zag ook heol een troep dier ongelukkigen, onder welke er van onze christenen waren, ziek voor mijne voeten neerstorten mij smeekende dat ik mij hunner toch ontfermen zou want sinds 3 da^e'n hadden zij hun loon niet ontvangen, en hadden zij mets ge geten. U zeggen wat al 't harte lijdt b.j zulke tooneelen, dat valt on- "10gTotovermant van ongeluk, woeden de cholera, de bloedloop en de tiiuhuskoorts, eevolgon van den hongersnood, ijselijk. Ook zijn de sterf gevallen zeer talrijk. In de provincie van Kurnout alleen op 1.500,000 inwoners zijn er al 500,000 dood. Een onzer Vaders schrijft mij, dat er n een dorp van 400 christenen, maar 80 overblijven. Een ander mission- naris schrijft dat in dedorpen, verwijderd van de gemeentschapswegen, het derde of zelfs de helft der in woners zal verdwenen zijn, bij t einde de! 'lTi'ffion'shf God het ophouden van zoovele rampen te vragen. Soms schijnt 't vertrouwen te verzwakken. De Heer hebbe medelijken met dit 'arme volk 1 Beveel het aan de liefdadige zielen. - Par lis D'Expositie wordt geopend den 1 Mei, met groote pracht, dom- President Mac Mahon. - Men vertelt wondere zaken van de Fxuositie Om door de eroote zaal der Expositie te gaan, zijn er lo minu ten noodiK - Uit 8000 huizen van Spanje zijn voorwerpen gezonden. Beleiè bekleedt, in evenredigheid zijner bevolking, eene der allereerste nlaatsen Europa is in orde, in regel en vooruitgang voor al hetgeen t stoffelijk betreetmaar 't zedelijke, 't geen de ziel en 't hert betreft laat veel te wenschen. - Er is te Parijs een bende valsclie munters ontdekt; een hunner medeplichtige was de broêr van een gewezen generaal der Commune. Zaturdag ging een bankiersklerk bij zesere Martin, koopman in antikiteiten, 'no wissel ontvangen. Martin weigerde ,e betalen en daar de klerk aandrong, greep Martin een mes en sta». hem üood tsr laats. Een schoon manier van betamn 1 Laatste dagen en Verwoesting van Pompeja, i,oo. Paus Leo XIII. Tijdens zijn episcopaat heeft hij drie revoluties moeten doorworstelen. De eerste in 1848-49, die bijna een jaar geduurd heeft; dan die van 1859 welke eindigde met de inname van Perugia door de pauselijke troepen en de derde in 1860 toen de Piemonteezen de stad innamen. Veel heeft hij te lijden en te strijden gehad, maar altijd bleef hij zich zeiven gelijk, liefdevol, scherpzichtig, vast op zijn punt, voorzichtig altijd wist hij eerbied in te boezemen voor zijn persoon en de hooge waardig heid welke hij bekleedde, aan allen, zeits aan de vijanden der geeste lijkheid en der godsdienst. SPANJE. Gaz-Revolutie. Het gemeentebestuur van Barcelona heeft dezer dagen de belasting verhoogd op het gebruik der gaz. De handelaars der stad poogden vruchteloos die belasting te doen intrekken, tot zij eindelijk, in eene vergadering, op 15 dezer gehouden, het vast besluit namen, te beginnen van dien avond, geen gaz meer te gebruiken. En waarlijk, dien avond werden de meeste winkels vroeg gesloten andera gestichten, zooals apotheken en koffiehuizen werden verlicht bij middel van lampen en koersen; on daar men niet genoeg kandelaars had, gebruikte men veelal flesschen, om de keersen in te steken. Eenige inwoners welke zich bij het besluit niet aangesloten hadden en gaz hieven branden, werden door het volk genoodzaakt de gazbekken uit tedooven en keersen te gebruiken. Eene groote menigte volk heeft zich naar het stadhuis begeven en aldaar met steenen de ruiten uitgeworpende gendarmerie en de policic hebben eindelijk eenige der belhamels aangehouden en de menigte uit eengedreven. Dezelfde tooneelen hadden insgelijks plaats in den avond van 16 april. Verschrikkelijke Dood. De ochtgenooten X..., te Plaisance, hadden een dochterke van zeven tien maanden, dat hun grootste geluk uitmaakte. Maandag avond gingen de ochtgenooten X... naar den schouwburg, na gewacht te hebben tot het kind in slaap was. Een half uur later hoorde de portier van het huis de arme kleine weenen, doch hij gaf er geen aandacht op, en dacht dat het kind weldra zou ingeslapen zijn. Het geschreeuw duurde echter voort tot omtrent 11 ure. Een half uur later kwamen de ouders t'huis, en toen zij in hunne woning waren, vonden zij hun kind dood in de wieg. Het ongelukkig meisje was na hun vertrek wakker geworden, had, naar hare moeder zoekende, het hoofd door een der openingen van de ijzeren wieg geste ken, en kon hetzelve niet meer terugtrekken. Het arm kind dat zich verwurgd voelde, had moeite gedaan om uit den strik te geraken, doch to vergeefs. Na drie ure doodstrijd, was het eindelijk gestorven. Een onderzoek is door het gerecht bevolen. Het openbaar Medelijden. Dezer dagen werd in een der bureelen van Policie te Parijs eene vrouw gebracht, die haren ingespannen ezel zoo geweldig geslagen had, dat een der leden van da Vereeniging tot bescherming der dieren haar niet alleen den stok, waarvan zij zich bediende, ontrukte, maar tevens de hulp der openbare macht had ingeroepen, om haar volgens de wet te doen boeten voor hare handeling Voor den kommissaris gebracht, ontkende zij volstrekt niet dat zij het dier onbermhartig geslagen had, maar zij voegde erbij 't is nog al de moeite weerd, zooveel beslag voor een ezel te maken. Wie trekt er partij voor mij, als mijn man mij slaat? Geluk en Ongeluk. Een schoenmaker bezat eenige loten van Parijs en na eene trekking kwam een vriend, die zijn nummers kende, hem verwittigen dat hij de 100,OÜO fr. getrokken had. Da man werd gek van pleizier, en begon te feesten en te vieren. Maar toen hij aan de gemeentekas, kwam, om die lieve 100,01)9 fr. af te halen, zegde men hem dat inderdaad zijn nummer don prijs getrokken had maar 't was het nummer van de leening 1872, terwijl zijne nummers tot die van 1876 hoorden. De arme schoenmaker is zinneloos geworden en zit nu in een gesticht. GEMENGD NIEUWS. T'Arlon is de bliksem gevallen op den landbouwer Heinkels, 'ne man van 69 jaar die op 't veld werktt r en heeft hem met zijn twee peerden gedoodOp de noordkust van Spanje heefteen groot tempeest geweest; meer dan ioovisschers- booten worden vermist en vele schepen zijn verongelukt. T'Aalst in den Onsbroek is eenen boom verdonderd. Te Gent is de bliksem gevallen in de woning van den bankier Brugman, Arenberg- straat en daarna bij Dackbeck, hoedenmaker, in Koningsgaanderij, juist terwijl M. Dackbeck geld uit zijnen kofferfort nam. Hij en zijn dochter en zijn zoon werden op den grond geworpen, zonder nog tans erge kneuzingen te ontvangen. Verscheide der studentjes van Brussel, die den Katholieken Kring aanrandden, zijn tot gevang en boet veroordeeld. Wat een affront voor hunne ouders! ze beweer den beestzat te zijn. Een schoon exkuus. De Justicie is nog veel te goed met die kadekes. T'Anderlecht bij een beenhouwer zijn 400 kilo vleesch aangeslagen, omredewil van slecht en ongezond te zijn. Dit vleesch kwam nochtans vaneen bekroonde Paaschbeest. Maandag nacht heeft te S'Joos-ten-Noode een dochter van 21 jaren Elisa H.... zich gezelfmoord, eenen kogel in haar hart gescho ten. Ze was g'heel den maandag op Dieghemkermis geweest... die kermissen hebben dikwijls bittere gevolgen"t was overjaar ook te Dieghem, in een danszaal, dat een jongeling den vader zijner ver loofde vermoordde!!! En hebben wij al gemeld hoe dat de dwaze dochter gevaren is die te Brussel op Half Vasten Ons Lieve Vrouw van Lourdes vertoonde? Z'is korts nadien subiet gestorven. Alle jaren zijn er zulke lessen: gepasseerd jaar ook te Brussel, een jonge ling die op partikuliere wijze den stommen Geus gespeeld had, 's an derdaags vischtte men zijn lijk uit de Seine.... Spot toch nooit met heilige zaken, Er zijn in Frankrijk op korten tijd zes zeven ge vallen-geweest van zienlijke straffen van degenen die met O. L. V. van Lourdes dierven spotten.

De Werkman | 1878 | | pagina 2