SLIJKE ENCYCLIEK. Overzicht. Verschijnt alle Vrijdagen Schoone woorden, maar bedrog I. G'lijk als Eva is gevaren Met de woorden van 't serpent Zien w'er ook op onze jaren "Veel gedompeld in d'ellend. 't Zijn beloften, 't wordt gezworen Duizend keeren en dan nog, Maar die g'looft, hij is geschoren, Schoone woorden ....maar bedrog. II. In Italië, 't ging er spannen Met Victor Emmanuel, Alle onheil was verbannen, Iedereen was rijk en wel Maar wat zien wij voor ons oogen? G'heel Itaalje kermen Och Och, wat zijn wij wreed bedrogen Schoone woorden ....maar hedrog. III. Bismarck ging een Duitschiand maken Eensgezind tot aan den Rhijn Daarom moest men papen kraken Duitschiand zou gelukkig zijn Maar sindsging het bloed aan'tvloeien En de Duitschers zuchten och Bismarck komt ons dom verknoeien Schoone woorden., maar bedrog IV. Rusland ging in 't Oosten strijden heid en zich aan de Kerk te verbinden door de banden der liefde, en te werken tot de verwijning der rampen, waaronder de Kerk en haar zienlijk Opperhoofd gebukt gaan, opdat de Volkeren den weg der rechtveerdigheid betreden en alzoo de ware glorie en den ech ten voorspoed mogen genieten. Zoo schrijft Paus Leo XIIIwelke verhevene en weerdige taal! Daar, in die woorden van den achtbaren Ouderling, die bij zijne diepe geleerdheid 't Pauzelijk gezag voegt, daar en daar alleen is de redding en 't geluk der samenleving besloten. Él »8H(H)«n I li Den Rus zit leelijk in de klem, en 't is waarlijk wel besteed. Hij moest hij, onder voorwendsel van Christene menschen te verlossen, hij die ia Siberië 4000 katholieke priesters en 100,000 andere gevangenen van honger en koude doet vergaan, die schroomeiijke barbaar moest uit teerhertigheid en liefde de christenen uit het Oosten gaan verlossen! Maar dit was maar een vaisch en schandaleus voorwendselnu komt het uit. Het kwaad dat hij reeds .gedaan heeft is onzeggelijk; en de rampen die de Christenen van Turkije en andere landen bedreigen, doen waarlijk sidderen. Wij spreken nog niet van dien algemeenen oorlog die misschien aanstaande is en door de eerzucht van Rusland veroor zaakt in dit geval zal Europa maar al te bitter zijne toegevendheid voor Rusland uitboeten. Maar in Turkije zelf, in Bulgarië vloeit weder om het bloed met stroomen. Al die volkeren van verschillenden land aard en godsdienst die daar te samen vreedzaam woonden, dank aan de verdraagzaamheid of zorgeloosheid van liet turksch gouvernement, al die volkeren zijn nu tegen elkander door den Rus opgehitst en dreigen elkander te verscheuren. De strijd die er uit kan ontstaan is verschrik kelijk. Van den Pindus tot aan de Balkans en den Donau heeft men Montenegrijnen, Albanezen, Bosniërs, Herzegowiners, Grieksche Chris tenen, Schismatieken, Mahometanen en rond ben Hellenen, Serviërs en Rumeniërs. Deze volkeren zijn nu allen gewapend het eene tegen het andere, en de wapens zullen waarschijnlijk niet neergelegd worden voor dat alles verwoest en vernield is. Ziedaar het geluk en de vrijheid en de beschaving welke de verdrukkers van Polen in het europisch Turkije heeft gesticht Gansch zuidelijk Bulgarië is in vuur om russische tijranie te bevech ten. Men schat op ongeveer 70,000 mannen die de wapens hebben opge nomen. Een groot getal officiers der ontbondene Landsturm hebben zich gevoegd bij de oproerlingen die veel krijgsvoorraad en uitmuntende wapens bezitten. Daarbij is het bulgaarsche grondgebied bijzonder wel geschikt voor een oorlog van guerillas, vooral in de berglanden. Die streken zij» bijna ontoegankelijk, de wegen zijn niet begaanbaar en de woeste bergtoppen waarvan sommige 4 tot 5000 voet hoogte heben zijn met dichte bosschen omringd. Die natuurlijke forteressen van het Rhodopegebergte bevatten in bunnen schoot Vruchtbare en waterrijke valleien waar de oproerigen veilige schuilplaatsen vinden. In Rumenië blijft de verbittering tegen den ondankbaren en hebzuch- tigen Rus voortdurenen dit land zal zeker een bondgenoot van Engeland wezen. Op de onzijdigheid van Turkije mag de ezaar ook niet veel rekenen. Onlangs zei Osman pacha, de heldhaftige verdediger van Plevna, wien de Russen zullen betreuren zoo vroeg in vrijheid gesteld te hebben hij zeide deze merkweerdige woorden wij zijn te eerlijk om den vrede te verbreken, welke wij hebben onderteekenddoch w ZESDE JAAR N« 289 - 3 Mei 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Voor den Christen en zijn goed Rusland kon in 't hert niet lijden Dat men plaagt het Christen bloed. Ga nu den Bulgaar eens spreken Hij zal kermend zeggen och Kromme sprongen, valsche streken, Schoone woorden maar bedrog. Aalst, 2 Mei 1878. Te koop in onze bureelen Het masker van de Wereld, afgetrok ken door pater Poirters, een der schoonste boeken, die in ons taal bestaan. Prijs 2,5o Manna der zielen, Devotie- en Com- munieboek. 0,75. Jesus Hart, eene bron van Troost; onderrichtingen en gebeden o,35 Pachtersrecht. 5,00 Een nieuw Lied van Lowet," met prachtige titelplaat Onze Lieve Vrouw van Marpingen, met solo en koor. Prijs 1,00 Het Huis Stiernon, van Brussel, komt een schoone uitgaaf te doen oen echt Portret van den Paus, om in een ordi naire kerkboek geplaats te worden, 't zijn 4 blad zijden op 't eerste 't Portret met de wapens, op de 3 andere, het levensbeschrijf Zijner Heiligheid. Te koop in onze bureelen, aan 12 centiemen. Een gewichtig stuk is op Paaschdag uit Roomen verzonden: eene Encycliek of Omzendbriel van Z. H. Paus Leo XIII aan al de Bis schoppen der Christene Wereld. Paus Leo XIII begint zijnen omzendbrief met de rampen te be schrijven die op 't menschdom drukken de verhevenste waarheden worden geloochend; het juk der wettige overheid wordt overal af geschud wreede oorlogen vernielen de volkerende wetten worden veracht en de zaken die de eeuwigheid aangaan, vervallen in eene schuldige vergetelheid. Onder voorwendsel van vaderlandsliefde, recht en vrijheid, ziet men overal de razende hebzucht zich aan eene opvolging van algemeene rooverijen overgeven. De oorzaak van dit alles is te vinden in den opstand tegen de Overheid der H. Kerk, wier geboden, in den naam van God, die de wreker en beschermer derzelfde Overheid is, gegeven worden. Die opstand tegen de hoogste Overheid, zegt de Paus, openbaart zich overal door aanslagen tegen de Bisschoppen en Priesters, tegen de geestelijke Orders, tegen de Scholen en Liefdadigheidsgestichten, tegen het wereldlijk gezag door Jesus-Christus ingericht, om de geestelijke Vrijheid zijner Kerk te verzekeren en haar te helpen in de leiding der Volkeren tot de have van zaligheid. Als wij alzoo spreken, zegt Paus Leo XIII, dan is het niet om uwe droefheid te vergrooten, maar om uwe medehulp te vragen, om de weerdigheid van den Apostelijken Stoel, door schaamtelooze lasteringen ver scheurd, te verdedigen en te wreken. En iser iets grooter, iets weer- diger dan de Kerke Christi? Heeft zij zich ten allen tijde niet als eene Moeder getoond, zich zelve slachtofferende om de Christenen met deugden te versieren, om de kunsten en wetenschappen aan te moedigen, om 't Geloof te verspreiden en in bloei te houden, om den mensch in weerdigheid en in vrijheid te verheffen'Hoe bloeiend zijn de koninkrijken, niet geworden onderden invloed der Kerk? Waarom zijn de Oostersche Volkeren zoo diep in de barbaarschheid, tenzij omdat zij zich van de Kerk gescheiden hebben? wie heeft Italië, wie heeft Roomen roemrijk gemaakt? Is het de Kerk, zijn het de Pauzen niet En om de samenleving in vrede en in bloei te hou den, is het noodig dat de Kerke Christi over de Volkeren heersche, dat al de Leden met het Opperhoofd vereenigd zijn, gelijk Zonen met eenen Vader. Daarom is het dat wij nooit zullen ophouden onze rechten te eisschen en de hinderpalen uit den weg te ruimen, welke de vrije uitoefening van ons gezag belemmeren, ten einde de Room- sche Pauzen te herstellen in den toestand waarin zij door de God delijke Wijsheid geplaatst zijn. De teruggaaf onzer Rechten eischen wij niet uit groothartigheid, zegt de Paus, maar uit plicht, want het tijdelijk gezag is noodig voor de algeheelheid der geestelijke macht en voor het welzijn en de zaligheid der menschelijke samenleving. Wij vernieuwen dus en bekrachtigen de verklaringen en protesta- tiën van Pius IX, onzen Voorganger, zoowel tegen de beslagneming onzer tijdelijke macht als tegen de schending van de Rechten der Kerk. En in den Doorluchtigen Naam Gods, manen wij de Konin gen en Prinsen aan, terug te keeren tot de oprechte bron der waar-

De Werkman | 1878 | | pagina 1