TOMBOLA EXPOSITIE Keukenboek, aan i fr. Drij volksboekjes aan o, zijn ook niet gek genoeg, slechts oenen enkelen vinger te bewegen tot het behoud van dien vrede,indien andere mogendheden dit traktaat ver scheuren, voor redenen waarbij wij geen belang hebben De toestand is dus zeer donker "en netelachtigBismark, die een oogenblik als bemiddelaar en vredemaker wilde optreden, geeft de pijp aan Merten, en zegt dat Rusland en Engeland hunne affairens zelf moe ten vereffenen. Maar er schijnt geene vereffening meer mogelijk. De Rus is te ver gekomen om achteruit te deinzen de natie vraagt den oorlog, en moest de czaar eenen vernederenden vrede sluiten of eenen ongelukkigen veldtocht doen, eene schrikkelijke omwenteling zou in Rusland uitbarsten, want dit land is letterlijk door da revolutie onder mijnd, den troon en de barbaarsche instellingen zijn vermolmd en verrot. Ook zegt men dat de czaar zoo droef en neerslachtig is, hij ziet voor zich een tweede Sedan, en de omversmijting van zijnen troon die toch maar rust op geweld en dwingelandij/Zijne legers zijn schrikkelijk verdund,en zijne geidkoffers zijn ledig en tot bovenmaat van verdriet, niemand in Europa wil aan den machtigen keizer van al de Russen geld leenen. te Aalst voor het Oprechten eener Kostelooze Bewaarschool aan de Zoutstraatpoort. Een dringende oproep wordt bij deze aan alle Liefda dige Herten gedaan, opdat zij dit Werk zouden ondersteunen, eerst en vooral door het zenden van giften. Men verzekert dat er geen enkele Familie van Aalst zal zijn, of ze zal in dien Tombola door eene gift ver tegenwoordigd zijn. De giften mogen gezonden worden, van heden af, den zondag, zaturdag en donderdag in het huis der Expositie, aan St Martenskerk, nabij 't Brouwershuis, waar wijlen M. De Schuyter woonde, oftewel bij den Z. E. H. Deken, zijn heeren Onderpastoors, of bij de volgende üamen MMmcs Van Wambeke-van derNoot; Verbruggen-de Smet; De Hert-Van de Putte; Moens-De Haese; Leirens-Eli- aert; De Wolf-Coeveet; Bnne Bethune-Eliaert;Spi- taels-NoterisAbel-De ClippeleFélix-De Schaep- dryver; MejufvrouwenVirginie Van Achter; Elmire Mej. de Craecker; - Elodie de Waepenaert; Celine Van den Bossche; Fany van der Noot; Maria van den Hende. Wij wekken de liefdadige Personen van buiten Aalstop, om dien Tom bola t'ondersteunen ze kunnen geen verdienstrijker werk verrichten w'hebber. nu ons Liefdadigheid getoond aan heidensche volkeren, ver schelde duizende uren van hier, wier lichamen van honger stierven laat ons ook de Christene Landgenoten niet vergeten die honger lijden naar de ziel, want 'ne mensch leeft niet alleen van brood hij heeft voed sel noodig voor de ziel, de Christelijke Opvoeding, de Christelijke Be scherming, de Christelijke Waarheden die hem de Treffelijkheid en de Deugd leeren hoogachten. Diensvolgens, om al onze Lezers in staat te stelien, dit Werk te ondersteunen, openen wij eene Inschrijvingslijst, om in den naam van De Werkman en zijne Lezers, eon prachtig stuk voor den Tombola te kunnen koopen. De zaak is dringendwant reeds zijn menige schoone voorwerpen geschonken,welke kosteloos te zien zijn eiken zondag en donderdag van 10 tot half éen en van 3 tot 7 ure den zaturdag van 8 tot 12 ure. Inschrijvingslijst om in den naam der Lezers van DE WERKMAN een kostelijk stuK voor den Tombola te koopen. De Redaktie 5,00 arsr- -r- -v- - Feest te St-Nikolaas.Ziehier het program van het feest, dat den 12 mei, den verdienstelijken natuurkundigen, M. de Beucker, te St-Nikolaas, door de afdeelingen van het Davidsfonds, katholieke krin gen en vlaamsche genootschappen wordt aangeboden. 1. Ten lü 1/2 ure zullen de leden van het Davidsfonds en de deelne mende maatschappijen en kringen dezer stad vergaderen in het lokaal van het Davidsfonds, (Kruis, Groote Markt) om zich van daar naar het Statieplein te begeven. 2. Bij de aankomst der treinen uit Antwerpen, Gent en Mechelen zal op het Statieplein, de feeststoet gevormd worden. De heeren kommissa- rissen zullen aan de vreemde maatschappijen hunne plaats aanwijzen. 3. Na den welkomgroet aan De Beucker zal de optocht beginnen naar het lokaal, waar zal plaats hebben de 4. Onthulling van het marmeren borstbeeld, verveerdigd door Frans Van Havermaot, van Siut-Nikolaas en het portret in steendruk door Florimont Van Loo, van Gent. 5. Na de zitting zal men zich stoetsgewijze begeven naar de zaal van het banket. 6. Om 3 1/2 ure groot concert, op het kiosk van het Wandelpark, gegeven door de maatschappijen die deel genomen hebben aan den stoet. 7. Ten 5 ure in het lokaal van het Davidsfonds (Kruis, Groote Markt) uitreiking der gulden gedenkpenningen en feestgeschenken aan de maat schappijen die met vaandel en eereteeken zullen opgekomen zijn Brrr, wat zijn er tegenwoordig leelijke menschen in de samen leving,'k lees daar in de gazet van de Socialisten: Het werkvolk van Gent heeft zijnen Paschen gehouden, niet aan de Communie bank, maar 's avonds in Parnassus Wat verfoeielijke taal en wat helsche leugensWij zouden moeten WEE en JAMMER moeten roe pen, indien 't Gentsch werkvolk alzoo bestond; want van iochriste- nen die met Paschen op de Communiebank niet knielen, zijn er ten minste 9 die, ware hunne doenwijze gekend, op een ander banksken per-la-force, door d'hand van 'ne gendarm, zouden gestooten wor den. Want gelijk de Travailleur van Nijvel, een uitmuntend Fransch gazetje van 3 fr. 'sjaars, deze week schreef, wie zijn 't die op de biecht uitvallen ?-Onrechtveerdigaards en dieven, volksbeder vers, schanddochters, eerlooze vrijlevers, slechte burgers, slechte werklieden, slechte mans die hun vrouw slaan en het brood hunner kinderen verdrinkenWel gezegd En wat dunkt u, geachte Lezers, van de gazetjes die 't volk van zijn Paaschbiecht willen af houden? Is er iets schanaiger'? En ze pretendeeren van te werken c. Laatste dagen en Verwoesting van Pompeja, 1,00.' voor 't geluk van den arbeider, nahem zijn kostelijkste goed, zijne deugd ontrukt te hebben, na zijn huisgezin bedorven te hebben! Wij beweren en houden staan en maken ons sterk aan iedereen te bewijzen dat De Werker, die 't volk der groote steden naar zijnen kant zoekt te trekken, zijn lezers met hooge hijpocriete woorden en stelsels, nog ongelukkiger zal maken als zij heden kunnen zijn. Een allerbelangrijkste Wet gaat voor de Belgische Kamer komenze werd voorgesteld door d'heeren van Antwerpen, en on dersteund door petitiën uit al de Vlaamsche streken. Indien de Wet gestemd wordt, zullen alle Belgen gelijk zijn, en zoowel als wij Fransch moeten leeren om in de Waalsche streken eene plaats te bekomen, zullen de Walen, om in Vlaanderen een plaats te bekleeden, van hunnen kant ook het Vlaamsch moeten aanleeren. Wij hopen in 't kort te mogen aankondigen dat die rechtveerdige Wet eenparig gestemd is. Zondag avond is te Brussel, in de Arenbergstraat, een groot magazijn van linnen en wollen dekens afgebrand de schade wordt op 3oo,ooo fr. gerekend. Alles verzekerd, d'oorzaak onbekend; men weet niet waaraan de brand toe te schrijventen 5 ure waren d'ei- genaars nog in hun magazijn geweestten 1 ure was er nog geen brand te zien, en ten 12 ure stonden er reeds 21 meters van 't gebouw in brand. De Pompiers hebben zich dapper moeten weêren om d'aanpalende huizen te bevrijden. Van den heer Lodewijk Janssens, gaat een nieuw boek ver schijnen, een romantische zedeschets, De Ark van Noë. Prijs per inteekening, 2,00 fr. De kampstrijd met den Kaatsbal op d'hand, ingericht door de Vereenigde Dorpelingen der Gemeente Zele, waarvan de prijzen be- loopen op 600 franken, en waaraan alle liefhebbers uitgenoodigd worden, is op ii April 1878 luisterrijk geopend door twee vermaar de partijen, namentlijk Berlaare en Erondegem. De partijen welke genegenheid hebben aan de kampstrijd deel te nemen, worden vrien delijk verzocht, zich te laten inschrijven gedurende de eerste ronde. Men schrijftin bij Emile vanUytfange, Estaminet De Balans, markt. Al te fel bederft het spel, zegt 't spreekwoord en dat is waar op alles, en dat is t'Antwerpen maandag nogeens gebleken, van een persoon die alles in zijn huis kapot sloeg en zijn vensterruiten ook, en zoo onversaagd dat hij zijn handen ten bloede kwetste. Men zegt dat hij zondag deel genomen had aan eenen duivenprijskamp en door den drift voor die onnoozel duiven in zijn hoofd was gederan geerd.... Zou geneverke daar vreemd aan zijn? Een koopman van Antwerpen die eenkonfrater intweegevecht had beroepen, is tot een maand gevang veroordeeld.... Wel besteed! wat beteekenen die wilde manieren toch Zoodan de Policie van Antwerpen haalt er eer afze liet d'an- der week in 't vallen van den dag een twintigtal slordige mannen en vrouwen, plodden en plaasters, de straten doorkruisen, een smeerig Geuzenlied zingende. Er waren muziekanten bij en een kerel in een vrouw verkleed, sloeg de maat.... Vrijdag avond ten 9 ure had er een smartelijk tooneel plaats in de Peerenstraat, te Antwerpen. De genaamde L. Grouls, oud 24 jaar, diamamantslijper, zat rustig in zijne kamer te werken, terwijl zijne vrouw, J. Lemmens, oud 23 jaar, zich met eenig naaiwerk bezig hield. Hun kindje nauwelijks eenige weken oud, sliep in de wieg. Na verloop van eenige minuten ontwaakte het wichtje en de moeder, die aanstonds recht stond om haar kind aan vader te toonen, stiet ongelukkiglijk de petroollamp om. Het brandende vocht spatte op hare kleêren en in eenige oogenblikken stond de ongelukkige volop in brand. L. Grouls snelde terstond zijne vrouw ter hulp, trok haar de vlammende kleêren van 't lijf, en riep op hulp De ge- buren haastten zich ter plaatse te komen, en terwijl de een met 't kindje vluchtten, bluschten de anderen den brand. Na verloop van eenige minuten was alle gevaar geweken doch ongelukkiglijk had vrouw Grouls erge brandwonden bekomen aan handen, armen en beenen alsook in het aangezicht. De arme vrouw is in een bedenke- lijken toestand en bij middel van eene draagbaar naar het gasthuis gebracht. Ofschoon zij verschrikkelijk leed, jammerde zij nog het meestom haar kindje. Mijn arm kind, riep zij onophoudelijk, nu zal ik er niet meer kunnen voor zorgenWat Grouls betreft, deze heeft insgelijks erge brandwonden aan handen en armen bekomen, terwijl hij de vlammende kleêren van 't lijf zijner vrouw scheurde; hij is insgelijks naar het gasthuis gebracht. Deze diepbeproefde lie den zijn nauwelijks 14 maanden getrouwd. Het kindje heeft geen letsel bekomen. Twee daglooners van Estinnes-au-Mont ontmoetten elkander des morgends op Paaschmaandag. Het waren overigens twee brave jongens van 36 en 22 jaren. Men stelde voor bij buitengewoon geval een glas jenever te drinken. Van een kwamen er twee, drie en vier; zij wedden wie het meest borrels zou drinken en namen ingevolge zooveel, dat de oudste tot grooten schrik van zijnen makker, stuip trekkend neerstortte. Hij was dood. Zoo vierden die ongelukkigen den Paschen. Waren zij goede christenen geweest, dit ongeluk ware hun gespaard gebleven Vrijdag avond bevonden zich twee werklieden op de spoor weglinie tusschen Rixensart en Lahulpe, bezig met de vijzen der rails toe te halen, doch op hetzelfde oogenblik kwam een koopwa- rentrein uit de tegenovergestelde richting; de twee ongelukkigen werden verrast en op den slag gedood. Een hunner was getrouwd en vader van vier kinderen. 't Getal der ziekten en der kategoriën van dwaashoofden is oneindig. Zoo was te Chatelet, in Henegauwen, een fabriekwerker, die wedde dat hij eenen halven lieter mostaard zou innemen. 'tGing erin, maar 's anderdaags was de werkman een lijk.

De Werkman | 1878 | | pagina 2